۲۱۳۷۸۹
۲۰۲۲۳
۲۰۲۲۳

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

سونوگرافی آنومالی مهمترین سونوگرافی دوران بارداری است و در هفته های ۱۸ تا ۲۱ انجام میشود و هدف از این سونوگرافی بررسی اعضای بدن جنین از مغز تا نوک پا همچنین بررسی اختلالات کروموزومی جنین است.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

سونوگرافی آنومالی مهمترین سونوگرافی دوران بارداری است و در هفته های 18 تا 21 انجام میشود و هدف از این سونوگرافی بررسی اعضای بدن جنین از مغز تا نوک پا همچنین بررسی اختلالات کروموزومی جنین است.

در این مقاله می‌خوانید: 

آنومالی اسکن چیست؟

وقتی می پرسید سونو آنومالی اسکن چیست باید به شما بگوییم که آنومالی اسکن که به سونوی تشخیص ناهنجاری هم معروف است نوعی اسکن قبل از تولد محسوب می شود که در آن پزشک متخصص سونولوژیست تمامی ارگان ها و اندام های بدن جنین را با دقت بررسی می کند تا درصورت وجود ناهنجاری هایی که توسط سونوگرافی قابل تشخیص هستند، آنها را مشخص کرده و رویکردهای لازم جهت بررسی بیشتر و حتی درمان را مشخص کند.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: زمان انجام سونوگرافی nt

زمان انجام آنومالی اسکن

بهترین زمان برای انجام آنومالی اسکن در هفته‌های بین هجدهم تا بیست و یک بارداری است و در آن پزشک متخصص، جنین را از نزدیک مورد بررسی قرار‌ می‌دهد‌ تا وضعیت جفت و رشد جنین را بررسی کند. در این هفته‌‌ها صورت و دست‌های جنین کاملا مشخص است و‌ می‌توانید تصویر جنین را کاملا مشاهده کنید. به طور کلی زمان مناسب برای انجام آنومالی اسکن هفته ۲۰ ام حاملگی است. این اسکن غربالگری برای همه خانم‌های باردار ارائه می‌شود، اما اگر نمی‌خواهید آن را انجام دهید، لزومی به انجام دادنش ندارید.

اسکن آنومالی، رشد فیزیکی کودک را بررسی می‌کند، اما نمی‌تواند همه شرایط را تشخیص دهد. این اسکن مانند اسکن ۱۲ هفتگی است و یک تصویر سیاه و سفید دوبعدی ایجاد می‌کند که کودک را از نمای جانبی نشان می‌دهد.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

علت انجام سونوگرافی آنومالی 

اسکن غربالگری 20 هفته‌ای با جزئیات و دقت زیاد، استخوانها، قلب، مغز، نخاع، صورت، کلیه‌ها و شکم نوزاد را مورد بررسی قرار می‌دهد و سونوگرافیست با انجام آن می‌تواند بیماری‌های مختلف را در جنین تشخیص بدهد. این اسکن فقط این شرایط را جستجو می‌کند که برخی از آنها عبارتند از: 

 • آنسفالی
 • اسپینا بیفیدا 
 • شکاف لب
 • فتق دیافراگم
 • گاستروشیزیس
 • ناهنجاری‌های جدی قلبی
 • آژنزی کلیه دو طرفه
 • دیسپلازی اسکلتی کشنده
 • سندرم ادواردز یا T۱۸
 • سندرم پاتاو یا T13

در بیشتر موارد، اسکن نشان می‌دهد که جنین همانطور که باید در حال رشد است، اما گاهی اوقات سونوگرافی چیز متفاوتی را پیدا می‌کند.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: در طول بارداری چند سونوگرافی لازم است؟

سونوگرافی آنومالی چه مشکلاتی را نشان می دهد؟

برخی از شرایط را با انجام این سونوگرافی می‌توان واضح تر از بقیه مشکلات یافت. مثلا برخی از نوزادان وضعیتی به نام «اسپینا بیفیدا» دارند که بر نخاعشان تاثیر می‌گذارد که معمولا در اسکن به وضوح قابل مشاهده است و در حدود 9 جنین از 10 جنین مبتلا به اسپینا بیفیدا تشخیص داده می‌شود. تشخیص برخی از شرایط مانند نقص قلبی، دشوارتر است و اسکن آنومالی، در حدود نیمی از نوزادان مبتلا، نقص قلبی را پیدا می‌کند.

برخی از شرایطی که در اسکن دیده می‌شود مانند شکاف لب، به این معنی است که نوزاد ممکن است پس از تولد به درمان، یا جراحی نیاز داشته باشد. در تعداد کمی از موارد نیز برخی از بیماری‌های بسیار جدی مغز، کلیه‌ها، اندام‌های داخلی یا عدم رشد کافی استخوان‌های جنین، مشاهده می‌شود. در برخی موارد بسیار جدی و نادر که هیچ درمانی امکان‌پذیر نیست، نوزاد در مدت کوتاهی پس از تولد، یا در طول بارداری می میرد.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: سونوگرافی واژینال در بارداری، کی و چرا؟

سونوگرافی آنومالی چگونه انجام میشود؟ 

اکثر اسکن‌ها توسط کارکنان آموزش‌دیده و سونوگرافیست‌ها و در اتاقی با نور کم انجام می‌شود تا سونوگرافیست بتواند تصاویر خوبی از نوزاد بگیرد.

از خانم باردار خواسته می‌شود که روی تخت دراز بکشد. در این شرایط، سونوگرافیست یا دستیار او، روی شکم، ژل سونوگرافی می‌زند تا حرکت مبدل روی شکم آسان‌تر شود. پزشک، مبدل را روی شکم شما حرکت می‌دهد و یک تصویر سیاه و سفید از جنین روی صفحه سونوگرافی ظاهر می‌شود.

ممکن است سونوگرافیست، برای دریافت بهترین دید از جنین، به شکم شما کمی فشار جزئی وارد کند. وی باید صفحه نمایش را در موقعیتی نگه دارد که دید خوبی نسبت به جنین داشته باشد. 

گاهی اوقات لازم است شخصی که این اسکن را انجام می‌دهد، ساکت باشد تا بتواند بهتر روی تصویر جنین تمرکز کند، اما می‌تواند پس از تکمیل سونوگرافی با شما در مورد تصاویر صحبت کند.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: ماموگرافی یا سونوگرافی؟ 

اسکن آنومالی چقدر طول می کشد؟ 

ویزیت برای اسکن غربالگری 20 هفته‌ای یا همان اسکن آنومالی معمولا حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. گاهی اوقات اگر جنین در وضعیت نامناسبی دراز کشیده باشد، یا زیاد حرکت کند، یا اگر وزن شما بالاتر از حد متوسط یا بافت بدن شما متراکم باشد، گرفتن یک عکس خوب دشوار است و امکان دارد اسکن زمان بیشتری طول بکشد. 

ممکن است لازم باشد زمانی که برای انجام سونوگرافی آنومالی می‌روید، مثانه‌تان پر باشد. در چنین شرایطی، پزشک یا ماما به شما اطلاع می‌دهد تا مایعات مصرف کنید. اگر دراین‌باره مطمئن نیستید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید و بپرسید که آیا باید مایعات بخورید، یا نه. 

ممکن است لازم باشد زمانی که برای انجام سونوگرافی آنومالی می‌روید، مثانه‌تان پر باشد. در چنین شرایطی، پزشک یا ماما به شما اطلاع می‌دهد تا مایعات مصرف کنید.

سونو آنومالی جنسیت جنین را نشان میدهد؟ 

تشخیص جنسیت جنین با کمک سونوگرافی هر زمانی بعد از هفته 16 بارداری قابل انجام بوده و احتمال بروز خطا در آن کم است. هرچند سونوی هفته بیستم به این قصد انجام‌ نمی‌شود اما درهنگام سونوگرافی آنومالی اسکن درصورت مناسب بودن پوزیشن جنین در رحم، امکان انجام سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت همزمان با هم وجود دارد. 

اگر می‌خواهید جنسیت جنین را بدانید، باید در شروع اسکن به سونوگرافیست اطلاع بدهید که می‌خواهید جنسین جنین را بدانید. برخی از بیمارستان‌ها ممکن است از گفتن جنسیت جنین خودداری کنند.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

سونوی آنومالی، واقعا نیاز است؟

ضرورت انجام سونوگرافی آنومالی به تصمیم مادر بستگی دارد. در صورتی که تا به این هفته سونوی بارداری انجام نشده باشد با انجام آن تعداد جنین‌‌ها و زمان زایمان بررسی‌ می‌شود‌. در سونوگرافی ‌می‌توان ضربان قلب جنین و قسمت‌‌هایی از بدن او مثل صورت و دست‌ها را چک کرد. البته شاید تشخیص اندام‌‌ها هنوز برای مادر دشوار باشد. استخوان‌های جنین به رنگ سفید و بافت نرم او خاکستری و لکه‌دار به نظر‌‌‌ می‌‌رسد. دلیل آن هم مایع آمنیوتیک اطراف جنین است که باعث‌ می‌شود رنگ جنین تیره و‌ سیاه نمایش داده شود.
در حقیقت اگر آنومالی اسکن را انجام ندهید به این معنا نخواهد بود که هیچ متخصص و بیمارستانی شما را برای انجام زایمان و یا معاینات دوران بارداری پذیرش نخواهند کرد، بلکه انجام این سونوگرافی فقط و فقط به معنای اطمینان از سلامت جنین و درصورت نیاز کسب آمادگی های لازم در برابر مشکلات و بیماری هایی است که ممکن است جنین در بدو تولد به آنها مبتلا باشد.
در آنومالی اسکن قسمت های مختلف بدن جنین اندازه گیری می شود که اندازه‌گیری‌‌ها باید با سن جنین و اندازه‌های استاندارد مطابقت داشته باشند‌ به این ترتیب می توان دریافت که آیا جنین نسبت به سن خود رشد مناسبی دارد یا خیر. اگر این سونو اولین سونوی بارداری باشد از روی آن‌ می‌توان تاریخ زایمان را به طور تقریبی تعیین کرد.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

آیا برای آنومالی می توانید همراه داشته باشید؟  

بله. اسکن غربالگری 20 هفته‌ای گاهی اوقات می‌تواند نشان بدهد که جنین یک مشکل سلامتی دارد. بنابراین بهتر است که یک نفر همراه شما باشد. اکثر بیمارستان‌ها به کودکان اجازه حضور در اتاق سونوگرافی را نمی‌دهند. قبل از قرار ملاقات با پزشک، دراین‌باره سئوال بپرسید. 

آیا اسکن آنومالی برای مادر یا جنین خطرناک است؟  

سونوگرافی آنومالی، هیچ خطر شناخته شده‌ای برای جنین یا مادر ندارد، اما مهم است که به دقت فکر کنید که آیا می‌خواهید این اسکن انجام شود، یا نه.

ممکن است این سونوگرافی اطلاعاتی درباره وضعیت پزشکی جنین ارائه بدهد که لازم باشد تصمیمات مهمی بگیرید. مثلا ممکن است آزمایش‌های بیشتری به شما پیشنهاد شود که شاید خطر سقط جنین را در پی داشته باشد و شما باید تصمیم بگیرید که آیا این آزمایش‌ها را انجام دهید، یا نه.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: 4سونوگرافی ضروری در بارداری 

آیا سونوگرافی آنومالی، ضروری است؟ باید آن را انجام دهید؟

نه! این سونو ضروری نیست. شما می‌توانید انتخاب کنید که آن را انجام بدهید، یا نه. برخی از افراد می‌خواهند بدانند که آیا جنین مشکلی دارد یا نه. برخی از افراد هم دوست ندارند چیزی دراین‌باره بدانند.  

اگر تصمیم بگیرید که این اسکن را انجام ندهید، مراقبت‌های بارداری شما به طور عادی ادامه می‌یابد.

نتیجه سونوگرافی آنومالی کی اعلام می شود؟ 

سونوگرافیست می‌تواند زمان دریافت نتایج اسکن را به شما اطلاع بدهد.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: سونوگرافی تعیین جنسیت، در هفته چندم بارداری

اگر آنومالی مشکلی را نشان دهد چه اتفاقی می افتد؟ 

اکثر اسکن‌ها نشان می‌دهند که جنین همانطور که انتظار می‌رود، در حال رشد است. در صورت مشاهده یا مشکوک شدن به هر نوع بیماری، سونوگرافیست ممکن است از یکی دیگر از همکاران خود بخواهد که اسکن را بررسی کند و نظر دوم را ارائه دهد.

آیا به آزمایشات بیشتری نیاز دارید؟

اگر نتایج سونوگرافی آنومالی نرمال نباشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری به شما پیشنهاد شود تا از وضعیت سلامتی جنین مطمئن شوید. اگر آزمایش‌های بیشتری به شما پیشنهاد شود، اطلاعات بیشتری در مورد این آزمایش‌ها به شما داده می‌شود تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید آن‌ها را انجام دهید، یا نه.

می‌توانید این موضوع را با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید. در صورت لزوم، احتمالا به یک متخصص ارجاع خواهید شد.

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

بیشتر بخوانید: چگونگی تشخیص جنسیت با سونوگرافی

خلاصه

سونوگرافی آنومالی، یک اسکن سونوگرافی دقیق است که بین هفته‌های 18 تا 21 بارداری انجام می‌شود و برخی از مشکلات جنین مانند آنسفالی، اسپینا بیفیدا، شکاف لب، ناهنجاری‌های جدی قلبی، سندرم ادواردز یا T18 یا سندرم پاتاو یا T13 را نشان می‌دهد. انجام این سونوگرافی، الزامی نیست. بهتر است برای انجام آن یک نفر همراه داشته باشید تا اگر نیاز بود، آزمایش‌های بیشتری انجام بدهید، در کنارتان باشد. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

مرکز فوق تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی دکتر مهرشاد جمالی

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

APADANAIMAGINGCENTER

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

sonographyradiology۱

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

۸۸۸۲۳۸۴۰
۸۸۸۲۷۰۴۵
۸۸۸۲۷۰۴۹
۰۹۳۳۲۴۶۸۰۵۲

سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

آدرس: کریم خان، خیابان ایرانشهر، خیابان سپند، نبش خیابان سپهبد قرنی، جنب اورژانس بیمارستان آپادانا

منبع: nhs.uk

محتوای حمایت شده

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.