۲۲۸۱۹۴
۱۰۴۱۰
۱۰۴۱۰

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت دندان و ونیر کامپوزیت دندان، دو روش متداول برای بهبود ظاهر کلی لبخند اشخاص است. هر کدام از این روش‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم. همچنین درباره تفاوت قیمت لیمنیت و کامپوزیت دندان، اطلاعاتی را ارائه می‌دهیم.

لمینیت دندان و ونیر کامپوزیت، دو روش متداول برای بهبود ظاهر کلی لبخند اشخاص است. هر کدام از این روش‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم. همچنین درباره تفاوت قیمت لمینیت و کامپوزیت دندان، اطلاعاتی را ارائه می‌دهیم.
از رنگ تا شکل و اندازه، هر دو گزینه در نهایت درمان‌های غیر تهاجمی است تا با استفاده از آن‌ها لبخندتان به زیباترین لبخند دنیا تبدیل شود، آن هم بدون نگرانی درباره ظاهر دندان‌هایتان. اما تفاوت این دو در چیست؟ برای فهمیدن این موضوع با ما همراه باشید

رنگ دندان ها

ممکن است شما جزو افرادی باشید که از رنگ دندان‌های خود راضی نیستند، در این صورت به بلیچینگ نیاز دارید که می‌تواند بین یک تا دو جلسه در مطب دندانپزشک انجام شود. مرحله بعدی، استفاده از مواد سفیدکننده‌ای است که بیمار می‌تواند در منزل طبق دستور دندانپزشک از آن‌ها استفاده کند.

دندان های نامرتب و کامپوزیت

اما برخی از افراد، علاوه بر رنگ دندان‌ها از شکل و ظاهر دندان‌هایشان هم راضی نیستند. در این صورت، کامپوزیت ونیر به آن‌ها توصیه می‌شود.
نکته مهمی که دراین‌باره وجود دارد این است که در افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیف دارند، یا سیگار می‌کشند، این درمان با شکست مواجه می‌شود.

یک نکته بسیار مهم دیگر هم هست که برای درمان کامپوزیت ونیر و لمینیت باید به آن دقت کنید، اگر دندان‌هایی بسیار نامرتب دارید، بهترین درمان برای شما انجام ارتودنسی است.


تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

ونیرهای دندان، یک لایه نازک از ماده همرنگ دندان به نام کامپوزیت است که برای بهبود ظاهر روى سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد و لبخندی زیباتر به بیماران می‌بخشد. روشی که برای قرار دادن ونیرها استفاده می‌شود تهاجمی نیست و برای قرار دادن آن‌ها لازم است مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود.

لمینت دندان چیست؟

لمینت‌های دندان، عملکردی مشابه کامپوزیت ونیر دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.کامپوزیت ‌ها از این نظر تفاوت دارند که نازک‌تر هستند و برای قرار دادن آن‌ها مقدار کمتری از مینای دندان برداشته می‌شود.


تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان
آیا تفاوت کامپوزیت و لمینت مهم است؟

دانستن تفاوت بین لمینیت دندان و کامپوزیت ونیر دندان اهمیت دارد، زیرا دانستن آن می‌تواند به بیمار کمک کند تا تصمیم بگیرد کدام گزینه را برای داشتن دندان‌ها و لبخند زیباتر نیاز دارد.
مثلا در مواردى که فاصله بین دندانها وجود دارد بسته به اندازه فاصله از هر دو روش مى توان استفاده کرد.
اما خب اگر مسئله تغییر رنگ و بدرنگى دندان‌ها، مطرح است لمینیت ‌ها گزینه‌ بسیار خوبی به شمار می‌روند.

تفاوت‌های اولیه ونیر و لمینت

ونیر دندان
ونیرهای دندانی، از دو ماده مختلف یعنی کامپوزیت و پرسلن ساخته شده‌اند
ونیرهای کامپوزیت به دلیل اینکه مستعد تغییر رنگ هستند، ممکن است کمتر انتخاب شوند
با این حال، تهیه کامپوزیت ونیر نیاز به کار آماده‌سازی کمتر روی دندان‌های طبیعی دارد
از طرف دیگر، ونیرهای پرسلن به طور معمول به دلیل کار لابراتوارى،گران تر از ونیرهای کامپوزیت هستند و برای قرار دادن آن‌ها نیز نیاز به تراش مینای دندان است.
این نوع ونیر پرسلن، اگر دچار خرابی شود، قابل ترمیم نیست. با این وجود ظاهری طبیعی و دوامی بیشتر دارد و می‌تواند تا ده سال هم دوام بیاورد
در قرار دادن ونیرها، به‌خصوص ونیرهای پرسلن، نیاز به برداشتن قسمتى از مینای دندان است. این کار به منظور صاف قرار دادن ونیر و جلوگیری از داشتن ظاهری حجیم و غیر طبیعی انجام می‌شود.


تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت دندان

از لمینت‌ها می‌توان به عنوان روکش پرسلن پیشرفته یاد کرد زیرا هر دو، عملکرد و مزایاى مشابه دارند.
با این حال، معمولا هنگام قرار دادن ونیرهاى کامپوزیتى لازم نیست که مینای دندان و ساختار آن تغییر چندانى کند. اگر چه ممکن است استفاده از لمینیت در دراز مدت برای سلامت دندان بهتر باشد، اما استفاده از لمینت هم معایب خود را دارد.
در حالی که لمینت‌ها فقط به اندازه لنزهای تماسی ضخامت دارند و جایگزینى برای ونیرهای کامپوزیت هستند، اما وقتی بدون تغییر دادن دندان‌ها روی آن‌ها قرار بگیرند، می‌توانند حجیم‌تر و بزرگ‌تر از دندان‌های عادی به نظر بیایند. معمولا قیمت آن‌ها از ونیرهای کامپوزیت گران‌تر است.

مزیت لمینت دندان

در ادامه شما را با مزایای این روش آشنا می‌کنیم:

درخشش دندان و لبخند سفید همیشگی

نوشیدن قهوه، خوردن غذاهای رنگ‌دار و یا کشیدن سیگار، به مرور زمان و طی سال‌ها بر روی رنگ‌دانه دندان شما تأثیر گذاشته و باعث ایجاد لکه‌های نامطلوب زرد یا قهوه‌ای بر روی دندان می‌شوند. روش‌های خانگی سفید کردن دندان و یا انجام جرم گیری و بلیچینگ توسط دندانپزشک، درمان‌هایی برای پاک‌سازی جرم، بازسازی و سفید کردن مینای دندان می‌باشد. البته توجه داشته باشید که تغییر رنگ دندان شما به‌مرورزمان، موضوعی اجتناب‌ناپذیر است.
اما اگر به دنبال یک راه ساده برای درخشش لبخند خود و ماندگاری سفیدی دندان‌های خود هستید، انجام لمینت سرامیکی، راهی مناسب برای شماست. به نقل از مؤسسه ملی بهداشت (NIH) ،ونیر‌های سرامیکی، مقاومت زیادی در برابر رنگ پذیری دارد؛ بنابراین شما دیگر مجبور به داشتن نگرانی در مورد تغییر رنگ دندان‌هایی خود تا مدت طولانی نیستید.

رفع ایرادات جزئی زیبایی دندان

اغلب اوقات دندانپزشک پس از بررسی و معاینه دهان و دندان شما، برای رفع مشکلات اساسی بی نظمی دندان‌ها، قرارگیری دندان در موقعیت مناسب، اصلاح شکل ساختاری و ناهنجاری‌های فک به شما توصیه کرده است که تحت درمان ارتودنسی و یا جراحی فک قرار بگیرید. اما در نظر داشته باشید که انجام این درمان‌ها مستلزم صرف زمان زیاد و هزینه‌های گزاف می‌باشد.
امروزه با روش‌های نوین دندانپزشکی زیبایی، ایرادات جزئی زیبایی دندان مانند: فاصله بین دندان‌ها (دیاستما)، شکستگی‌های جزئی و لکه‌های تیره ایجاد شده روی دندان به کمک ونیرهای دندانی قابل درمان است. توجه داشته باشید که این روکش‌ها هرگز نمی‌توانند مشکلات اساسی شکل و ساختار دندان و دهان شما را پوشش دهند، پس ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند، جهت بررسی بیشتر به متخصص ارتودنسی نیز مراجعه کنید. اما اگر دندانپزشک معالج، تشخیص می‌دهد که شما کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت سرامیکی و یا ونیر کامپوزیت دندان هستید، پس بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام کنید.

بازسازی مینای آسیب دیده‌ی دندان

اگرچه مینای طبیعی دندان شما بسیار قوی و مستحکم است، اما باز هم امکان آسیب آن وجود دارد. شاید هرگز به این موضوع دقت نکرده باشید که شما با مسواک زدن بیش از حد دندان، خوردن غذا و نوشیدنی‌های اسیدی، به مینای دندان خود آسیب می‌زنید. علاوه بر این اسید معده در افرادی که دچار بیماری رفلاکس معده هستند، به مینای دندان آسیب می‌زند. این موضوع موجب نگرانی از بابت سلامت دهان و دندان خواهد بود. البته خوشبختانه مینای آسیب دیده دندان قابل بازسازی است. به گفته آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، ونیرهای دندانی یک درمان عالی برای آسیب و فرسایش مینای دندان و بازسازی زیبایی طبیعی دندان می‌باشد.

داشتن دوام و ماندگاری بالا

در صورتی که نصب لمینت بر روی دندان‌های شما توسط یک دندانپزشک متخصص و دارای مهارت انجام شده باشد، می‌توانید در نظر داشته باشید که ماندگاری لمینت دندان شما می‌تواند بیش از 15 سال نیز باشد. البته باید بدانید که اگر نکات مراقبتی و توصیه‌های دندانپزشک خود را به درستی رعایت نکنید، ماندگاری و دوام لمینت را کاهش داده‌اید.

مشاهده فوری نتیجه درمان

یکی دیگر از مزیت‌های لمینت این است که می‌توانید بلافاصله از داشتن دندان‌های زیبای خود لذت ببرید و نیازی به سپری کردن دوره نقاهتی ندارد.

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

خب، اگر برایتان سؤال است که تفاوت قیمت لمینیت و کامپوزیت دندان چقدر است، باید بگوییم که قیمت هر دو روش به عوامل مختلف بستگی دارد که عبارتند از:

 • تعداد دندان‌هایی که به لمینیت یا کامپوزیت نیاز دارند

 • تخصص دندانپزشک

 • کارهای جانبی که روی دندان شما انجام می‌شود

 • دستمزد دندانپزشک

به دلیل همه عواملی که نام بردیم، نمی‌توانیم قیمت دقیقی برای این دو روش ارائه بدهیم، اما به طور کلی، قیمت کامپوزیت دندان، کمتر از لمینیت است.

لمینت یا کامپوزیت؟ کدام‌یک بهتر است؟

بین انتخاب لمینیت یا کامپوزیت، تصمیم‌گیری نهایی بر عهده بیمار و دندانپزشک است. شاید بپرسید چرا؟ به این دلیل که نیازهای هر بیمار متفاوت است و معمولا هر شخص با توجه به انتظاراتی که درباره سلامتی و زیبایی دندان‌های خود دارد و همچنین بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته، یکی از این گزینه‌ها را انتخاب می‌کند.
کامپوزیت و لمینیت دندان، هر دو گزینه‌های بسیار خوبی برای ایجاد یک لبخند زیبا روی لب‌های شما است
بهترین کار این است که برای انتخاب بین لمینیت یا کامپوزیت و فهمیدن تفاوت قیمت لمینیت و کامپوزیت دندان، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بفهمید که آیا کاندید مناسبی هستید یا نه و کدام گزینه برای شما بهترین است.

منبع: drcalldental

محتوای حمایت شده

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.