۲۲۶۰۲۷
۳۹۲۷۷
۳۹۲۷۷

چگونگی درمان بزرگی لابیا

همان طور که افراد در صورت، فرم بدن و... با هم تفاوت دارند. دستگاه تناسلی خارجی زنان یا همان لب‌های واژن نیز متفاوت است. در اکثر زنان، لب‌های واژن متقارن نیستند. اصطلاح هیپرتروفی ماژور لابیا اشاره به لب‌های بزرگ (ماژور) است.

همان طور که افراد در صورت، فرم بدن و... با هم تفاوت دارند. دستگاه تناسلی خارجی زنان یا همان لب های واژن نیز متفاوت است. در اکثر زنان، لب های واژن متقارن نیستند. اصطلاح هیپرتروفی ماژور لابیا اشاره به لب های بزرگ (ماژور) است.
اصطلاح هیپرتروفی ماژور لابیا اشاره به لب های بزرگ (ماژور) است که وسیع شده اند. به همین ترتیب اصطلاح هیپرتروفی مینور لابیا، به رشد بیشتر لب های کوچک نسبت لب های بزرگ واژن اشاره دارد..

چگونگی درمان بزرگی لابیا

هیپرتروفی لابیا (بزرگی لابیا) چیست؟

همه افراد در ویژگی های مختلف صورت، فرم بدن و رنگ پوست با هم تفاوت دارند. به همین ترتیب در دستگاه تناسلی خارجی زنان یا همان لب های واژن نیز تفاوت هایی وجود دارد. واژن شامل دو مجموعه چین دار یا لب است. چین های بزرگ بیرونی، لب های بزرگ (labia majora) گفته می شود. چین های داخلی کوچکتر و لب های کوچک (labia minora) نامیده می شود. در اکثر زنان، لب های واژن متقارن نیستند. بزرگتر، ضخیم تر یا بلندتر بودن لب های یک طرف نسبت به طرف دیگر، به هیچ وجه غیر عادی نیست. طیف گسترده ای از اشکال و اندازه ها وجود دارند.
اصطلاح هیپرتروفی ماژور لابیا اشاره به لب های بزرگ (ماژور) است که وسیع شده اند. به همین ترتیب اصطلاح هیپرتروفی مینور لابیا، به رشد بیشتر لب های کوچک نسبت لب های بزرگ واژن اشاره دارد. در هر صورت، هیپرتروفی لابیا یا بزرگ شدن لب های واژنی به این معنا نیست که شما یک مشکل پزشکی دارید. اکثر خانم ها هرگز به خاطر اندازه یا شکل لب های واژن دچار مشکل نمی شوند.

علائم هیپرتروفی لابیا چیست؟

اگر دچار هیپرتروفی لابیا خفیف باشید، ممکن است متوجه آن نشوید. با این حال، لب های کوچکتر نسبت به لب های بزرگ تر محافظ، حساس تر هستند. به همین دلیل بزرگ شدن لبهای کوچک می تواند مشکلاتی ایجاد کند. هیپرتروفی لابیا می تواند باعث ایجاد یک برجستگی روی لباس شما شود، به خصوص وقتی لباس شنا به تن دارید. دیگر نشانه های هیپرتروفی لب های کوچک عبارتند از:

 • مشکلات بهداشتی

  این ناحیه بسیار حساس است، ممکن است تمایل به لمس آن نداشته باشید. همچنین تمیز کردن چین خوردگی بین پوست، به خصوص در طول پریودی سخت تر باشد. این ممکن است منجر به عفونت های مزمن شود.
 • آزردگی

  ممکن است باعث شود لب های کوچک دچار سایش با لباس زیر شوند. این سایش طولانی مدت، منجر به پوستی زمخت و آزرده در این ناحیه می شود که بسیار حساس است.
 • درد و ناراحتی

  لب های بزرگ شده می تواند در حین انجام فعالیت های بدنی، خصوصاً آنهایی که به ناحیه تناسلی فشار می آورد صدمه ببیند. برای مثال در اسب سواری و دوچرخه سواری. همچنین ممکن است درد و ناراحتی در طول مقدمات رابطه جنسی و آمیزش ایجاد شود.

چگونگی درمان بزرگی لابیا

چه عواملی باعث هیپرتروفی لابیا می شود؟

درست مانند اینکه یکی از پاهای شما ممکن است کمی بلندتر از پای دیگر باشد، لب های واژن شما نیز دقیقاً یک اندازه نیستند. هیچ شکل و اندازه تعریف شده ای برای لابیا وجود ندارد. دقیقاً به همین دلیل است که همیشه رشد لابیا محسوس نیست. علل آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بخاطر ژنتیک، ممکن است از بدو تولد به این شکل باشد.
 • با افزایش استروژن و سایر هورمون های زنانه در دوران بلوغ، بسیاری از تغییرات از جمله رشد لب های کوچک اتفاق می افتد.
 • در دوران بارداری افزایش جریان خون به ناحیه تناسلی می تواند فشار را افزایش داده و منجر به احساس سنگینی در این ناحیه شود.
 • در بعضی موارد، هیپرتروفی لابیا ممکن است به دلیل عفونت یا آسیب در این ناحیه ایجاد شود.

چگونه هیپرتروفی لابیا تشخیص داده می شود؟

آزمایش خاصی برای تعیین اینکه آیا شما مبتلا به هیپرتروفی لابیا هستید، وجود ندارد. اگر لب های کوچک واژنی بزرگ تر از لب های بیرونی باشد، ممکن است پزشک با معاینه آن را هیپرتروفی لابیا تشخیص بدهد. اندازه گیری دقیقی وجود ندارد که مشخص کند که آیا لب ها بزرگ شده اند یا نه، زیرا تشخیص آن معمولاً بر اساس معاینه فیزیکی و علائم فرد انجام می شود.

چگونگی درمان بزرگی لابیا

 

آیا درمانی برای بزرگ شدن لب های واژن وجود دارد؟

اگر هیپرتروفی لابیا در زندگی و توانایی شما برای لذت از فعالیت های بدنی یا رابطه جنسی مداخله دارد، می توانید از پزشک کمک بگیرید. پزشک ممکن است جراحی به نام لابیاپلاستی را به شما توصیه کند. در طی لابیاپلاستی ، پزشک بافت های اضافی را برمی دارد. آنها می توانند اندازه و شکل لابیا را تغییر دهند. این عمل جراحی معمولاً به بیهوشی عمومی نیاز دارد، اگرچه گاهی اوقات با آرام بخش و بی حسی موضعی انجام می شود. مانند هر عمل جراحی دیگر خطرات زیادی وجود دارد، از جمله:

 • واکنش به بیهوشی
 • عفونت
 • خونریزی
 • جای زخم

بعد از عمل ممکن است برای چند هفته تورم، کبودی و حساسیت به لمس داشته باشید. در این مدت باید آن ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید. همچنین باید لباس های گشاد بپوشید تا از ایجاد سایش در این ناحیه جلوگیری کنید. انجام عمل لابیاپلاستی در حال گسترش است. در آمریکا از سال ۲۰۱۳ تا کنون بیش از ۵۰۰۰ مورد انجام شده است. این عمل جراحی می تواند برای خانم هایی که درد و ناراحتی هیپرتروفی لابیا را تجربه کرده اند، تسکین دهنده باشد. برخی از خانم ها این جراحی را تنها برای زیبایی انجام می دهند. چنانچه قصد انجام این عمل را برای زیبایی دارید، خواسته های خود را با پزشک در میان بگذارید.

در نوجوانان

برخی از نوجوانان ممکن است درباره تغییرات بدن خود نگران شوند و متعجب شوند از اینکه این تغییرات طبیعی است. برای جلوگیری از این نگرانی ها، باید آموزش های لازم درباره تغییرات طبیعی آناتومی بدن به آنها داده شود. لابیاپلاستی روی نوجوانان قابل انجام است، اما پزشکان توصیه می کنند که تا بعد از بلوغ منتظر بمانند. این مسئله بخاطر این است که اطمینان یابند لابیا بزرگتر نمی شود.

چه انتظاری بعد از عمل می توان داشت؟

شما باید طی یک یا دو ماه بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی به طور کامل بهبود یابید. پزشک دستور العمل خاصی را درباره شروع فعالیت های طبیعی، مثل نزدیکی و ورزش به شما می دهد. زخم ها به مرور زمان محو می شوند و نتایج به طور کلی مثبت است. در بعضی موارد، جراحی می تواند جای زخمی دائمی بگذارد یا باعث درد مزمن هنگام نزدیکی شود.

چگونگی درمان بزرگی لابیا

نکاتی برای کنترل شرایط

جراحی یک قدم بزرگ در هیپرتروفی لابیا است، اما همیشه لازم نیست. برای به حداقل رساندن تحریک لابیایی که بزرگ شده است، باید این نکات را دنبال کنید:

 • هنگام استحمام تنها از صابون های ملایم که فاقد رنگ، عطر و مواد شیمیایی است استفاده کنید و اطمینان یابید که آن ناحیه را کاملاً با آب بشویید.
 • از پوشیدن لباس زیرهای خیلی تنگ خودداری کنید. از لباس هایی با پارچه های قابل تنفس و پنبه ای استفاده کنید.
 • از پوشیدن شلوارهای تنگ و ساق خودداری کنید.
 • شلوار یا شرت گشاد بپوشید. برای راحتی بیشتر در بعضی روزها دامن و پیراهن می تواند مناسب تر باشد.
 • پدهای بهداشتی انتخاب کنید که فاقد مواد شیمیایی باشند.
 • قبل از ورزش لب های واژن را در حالتی قرار دهید که راحت تر باشید. این کار می تواند باعث شود در پوشیدن لباس شنا نیز راحت تر باشید.
 • از پزشک درباره پمادهای موضعی بدون نسخه برای تسکین سوزش احتمالی این اندام سوال کنید. پزشک ممکن است روش های دیگری نیز برای کنترل آزردگی ناشی از بزرگی لابیا به شما توصیه کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.