۱۶۱۰۸۵
۳ نظر
۵۲۴۵۹
۳ نظر
۵۲۴۵۹
پ

وظایف همسران در دوران بارداری، همراه اول!

قدم اول این است که از شنیدن خبر بارداری همسرتان ابراز خوشحالی کنید و این خوشحالی را با خریدن یک هدیه کوچک و یک شاخه گل، به همسرتان نشان دهید.

نی‌نی‌بان: پدر شدن یعنی روبرو شدن با یک دنیای پر از مسئولیت، اما این موضوع دلیل نمی‌شود که وقتی خبر بارداری همسرتان را می‌شنوید گره در ابروهایتان بیندازید. روانشناسان معتقدند واکنش اولیه شما بعد از شنیدن این خبر مهم برای همسرتان خیلی مهم است. پس یکی از وظایف مهم همسران این است که با تمام وجود از شنیدن این خبر خوشحال شوند و این خوشحالی را نشان بدهند. پس قدم اول این است که از شنیدن خبر بارداری همسرتان ابراز خوشحالی کنید و این خوشحالی را با خریدن یک هدیه کوچک و یک شاخه گل، به همسرتان نشان دهید. شاید برای شما هم هضم این خبر کمی مشکل باشد اما می گذرد. خبر ناگهانی است اما کم کم به بهترین خبری می شود که در زندگی شنیده اید.
-حالا هفته دوم است و وضع عادی‌تر شده است. هیجان و ناباروری حالا جای خودش را به یک شادی پایدار می‌دهد. بهتر است این شادی دونفره را ماندگار کنید. پس دست بجنبانید و یک مهمانی دو نفره تشکیل بدهید. شام دو نفره این شادی را تکمیل می‌کند. اگر دوست داشتید هم می‌توانید پدر و مادر خودتان و پدر و مادر همسرتان را هم دعوت کنید و به آنها تبریک بگویید. اینکه به زودی پدر بزرگ و مادر بزرگ می‌شوند. می‌توانید یک هدیه کوچک برای همسرتان در نظر بگیرید. خانمها همیشه از گرفتن هدیه خوشحال می‌شوند. هدیه می تواند یک کتاب باشد یا یک انگشتر یا یک روسری و یا حتی کیف.
-از این هفته بهتر است اطلاعاتتان را بالا ببرید. زن و شوهر هیچ تصوری از مادر و پدر شدن ندارند پس خیلی خوب می‌شود که چند کتاب درباره بارداری بخرید و روزی یک ساعت آنها را با همسر خود بخوانید تا اطلاعاتتان درباره این دوران بالا برود و استرستان کمتر شود. می توانید سایتهای مهم بارداری و خبرهای روز خبرگزاری ها را بخوانید. کتابهای زیادی درباره این دوران چاپ شده است که برای بالا بردن اطلاعات شما منابع خوبی هستند.
-بعضی از زنها از مادر شدن می‌ترسند. بیشتر انسان‌ها در باره چیزهایی که تجربه ندارند دچار هیجان و اضطراب می‌شوند. نقش یک همسر خوب اینجا مشخص می‌شود. شوهر باید با حرفهای آرامش بخش و عاشقانه هرگونه استرس و اضطراب را از همسرش دور کند. پزشکان معتقدند استرس در هفته‌های اول بارداری هم برای مادر و هم برای جنین خیلی خطرناک است. پس تا می توانید محیطی مملو از آرامش در خانه برای او بسازید. اگر مثلا در هفته دوبار به اومی گفتید دوستش دارید حالا باید این اظهار علاقه را چند برابر کنید.
-اطلاعات خود را درباره دوران بارداری افزایش بدهید تا بتوانید شرایط فیزیکی و روانی همسرتان را بهتر درک کنید. خیلی خوب است که بدانید همسرتان در ماه دوم بارداری چه تغییراتی می‌کند و یا اینکه مثلا جنین در ماه سوم به چه شکلی است. یا اینکه برای رشد جنین همسرتان چه غذاهایی بخورد و چه خوردنی‌هایی برایش مضر است و... وظیفه شوهردر این ماههای سرنوشت ساز این است که همیشه یک قدم از همسرش جلوتر باشد و همیشه بداند همسرش در ماه بعدی چه تغییراتی می‌کند و حال و احوالش چگونه است. مثلا به همسرتان بگویید در ماه دوم جنین چه شکلی می شود وخود مادر چقدر تغییر می کند و چقدر به وزنش اضافه می شود.
-افسردگی در ماههای اول بارداری را جدی بگیرید. بعضی از زنان باردار به دلیل تغییر سطح هورمون‌های بدن، بدخلق و بی‌حوصله می‌شوند، گاهی این بی حوصلگی ادامه پیدا می‌کند و باعث افسردگی زن باردار هم می‌شود. یک شوهر خوب باید حواسش به همه چیز باشد. او باید با ایجاد فضایی آرام و در عین حال شاد در خانه، فضا را برای همسرش عوض کند. خلاقیتها در اینجا حرف اول را می‌زند. باید خلاق باشید و با ترتیب دادن کارهای جالب و پر از هیجان خلق و خوی همسرتان را تغییر بدهید. مثلا یک سفر کوتاه یکی دو روزه می‌تواند به تقویت روحیه و تغییر حال و احوال یک زن باردار کمک کند. از خودش بپرسید که دوست دارد به کجا سفر کند. شاید کنار رودخانه نشستن و یا تماشای غروب آفتاب حالش را بهتر کند. اگر دلش سفر نمی خواهد با هم به پارک بروید یا فیلم ببینید.
-همسرتان را درک کنید. زنان باردار در ماههای اول دچار احساس تهوع صبحگاهی و حساسیت به بو و طعم بعضی غذاها یا عطر و ادکلن‌ها می‌شوند. این موضوع می‌تواند در ۳ ماهه اول بارداری شرایط بسیار آزاردهنده‌ای برای همسرتان ایجاد کند. وظیفه یک همسر خوب در این دوران مساعد کردن شرایط خانه و محیط زندگی است. مثلا می‌توانید عطرها و بوهایی که همسرتان به آن حساسیت دارد را از دسترس او دور کنید. مثلا دور کردن ادویه‌ها، عطرها یا حتی صابون‌های معطری که خانمتان به آنها ویار دارد. هر وقت همسرتان دچار تهوع می‌شود از او دور نشوید. بهتر است کنارش باشید. یک لیوان آب دستش بدهید و حالش را بپرسید. اگر حال شما هم از تهوعهای او بد شود خیلی اتفاق خوبی نمی افتد. وقتی حالش بد می شود کنارش بنشینید و با او صحبت کنید. هیچ وقت بی تفاوت از کنارش نگذرید.
-اگر همسرتان دچار تهوع‌های شدید صبحگاهی است یا به بوی غذا یا شیر و تخم مرغ ویار دارد، بهتر است کمی از خود گذشتگی داشته باشید و وقتی او کنارتان هست سراغ چیز دیگری بروید. از درست کردن صبحانه‌های بودار مانند تخم‌مرغ یا املت پیش از رفتن به محل کارتان خودداری کنید. یک لقمه نان و پنیر و گردو با یک استکان چای برای خود و همسرتان تهیه کنید و از او بخواهید که در این مدت وظیفه تهیه صبحانه را به شما بسپرد. برای همسرتان آب میوه‌های خوشمزه درست کنید. آب میوه‌ها جلوی تهوع صبحگاهی را می‌گیرند و البته به رشد جنین هم کمک می‌کنند. اگر هوس غذاهای بودار و صبحانه های آن چنانی مثل کله پاچه و ... می کنید می توانید خودتان به رستوران بروید.
-در کار منزل و آشپزی کمک کنید. بیشتر از همیشه مسوولیت پذیر باشید. از همسرتان بخواهید برای تهیه شام و ناهار، خودش را زیاد به زحمت نیندازد و اگر از بوی ادویه‌ها اذیت می‌شود، در این مدت غذاها را بدون ادویه طبخ کند. به او اطمینان بدهید که از خوردن غذاهای بدون ادویه هم لذت می‌برید. بهتر است این روزها بیشتر غذاهای کبابی و بی دردسر بخورید. یا غذاهایی که گریل می‌شوند و بوی آنچنانی راه نمی‌اندازند. سلیقه غذایی اتان را به همسرتان نزدیک کنید. برای خودتان ایالت خود مختار راه نیندازید. این چند ماه دندان سر جگر بگذارید و غذاهای باب میل همسرتان را بخورید. این غذاها به سلامت شما هم کمک می کند و پدر و مادر و فرزند هر سه سلامت هستند.
-برای اینکه عشق و علاقه خود را به همسرتان ثابت کنید و حمایت‌های لازم روانی را انجام دهید، حتما در تمام مراحل آزمایش، سونوگرافی و مراجعه به پزشک با او همراه شوید. به هیچ وجه او را تنهایی راهی مطب پزشک نکنید. زنان باردار این حمایت را دوست دارند. یادتان باشد هر چه همسرتان روان سالمتری داشته باشد، فرزند شما سالمتر و باهوشتر می‌شود. چند روز قبل از اینکه نوبت رفتن به پزشک شود به او یاد آوری کنید. بگذارید بداند که به فکرش هستید.
- به حرفهای همسرتان گوش بدهید و اهمیت بدهید. در دوران بارداری هر تغییری که در همسر خود احساس کردید در دفترچه‌ای بنویسید. این تغییرات ممکن است تغییر خلق و خو، لگد زدن نوزاد در رحم، سازگاری با شرایط، و یا واکنش‌های احتمالی همسرتان به عکس نوزادان یا لباس آنها باشد. همه اینها را در دفترچه‌ای بنویسید و پس از زایمان به‌عنوان هدیه به همسر خود بدهید تا یادآور خاطرات خوب بارداری باشد. می‌توانید از این مواقع عکس گرفته و عکس‌ها را هم ضمیمه دفترچه کنید. حتی می‌توانید یک آلبوم عکس مخصوص دوران بارداری همسرتان درست کنید. آلبومها همیشه ماندگارند. سالها بعد می توانید این آلبوم را ورق بزنید و خاطرات شیرین گذشته را زنده کنید.
- بیشتر از همیشه به همسرتان توجه کنید. این روزها نگذارید سنگین بلند کند و یا اینکه همچنان کارهای سخت خانه مثل تی کشیدن، جارو کردن و یا جابجایی وسیله‌ها و یا شیشه پاک کردن را انجام بدهد. اجازه ندهید از نردبان بالا برود و... تا جایی که می‌توانید همراه همسرتان باشید و تا می‌توانید نگذارید کارهای سخت و خسته کننده انجام بدهد. اگر خودتان وقت نمی کنید در کارهای سنگین وخانه تکانی کمکش کنید حتما برای او یک کمک بگیرید.
- حواستان به خورد و خوراکش باشد. مثلا در همان دفترچه‌ای که درست کرده اید بنویسید که در روز چقدر ویتامین خورده یا چه اندازه کلسیم دریافت کرده است. قرص آهن را خورده یا نه. با خریدن خوراکی‌های مغذی و تشویق همسرتان به خوردن آنها، اطمینان او را از نظر اینکه توجه‌تان را به او از دست نداده‌اید، جلب کنید. برای خوردن خوراکی های مفید برنامه ریزی کنید. مثلا شنبه ها شیر موز بخورد. یکشنبه ها آب میوه. دوشنبه ها... زنها دوست دارند همسرشان به خوردو خوراکشان توجه کند.
-رشد ناگهانی شکم در این دوره، باعث تغییر کامل ظاهر همسر می‌شود. با او به خرید بروید. برایش لباس‌هایی که فکر می‌کند با پوشیدن آنها ظاهر مناسب‌تری پیدا می‌کند بخرید و مدام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و قیافه هم به چشم شما زیبا و خواستنی است. هیچ وقت ظاهر او را با دوران قبل از بارداری مقایسه نکنید. زنان در بارداری حساستر از همیشه هستند. پس به او بگویید مثل همیشه زیباست.
-این روزها بهتر است از همسرتان تشکر کنید. شاید بگویید مگر چه کار خاصی انجام می‌دهد که از او تشکر کنم اما روانشناسان معتقدند باید مدام از او تشکرکنید. از او به خاطر اینکه سختی پرورش کودکتان را به تنهایی به دوش می‌کشد، تشکر کنید. خرید کردن در دوران بارداری باعث کاهش استرس در خانم‌های باردار می‌شود. پس با همسرتان به خرید بروید و به نشانه تشکر برایش کادوی کوچکی بخرید یا اینکه به سینما بروید و فیلم ببینید. کمی کار فرهنگی کنید. برایش کتاب بخرید. کارت پستال هم هدیه خوبی است. می توانید پشت آن یک جمله عاشقانه بنویسید.
-تناسب اندام خانمها از حدود چهار ماهگی دوران بارداری شروع به تغییر می‌کند و این تغییرات تا بعد از زایمان و دوره شیر دهی همچنان ادامه دارد و شاید اضافه وزنی که در دوره حاملگی ایجاد شده همچنان ادامه داشته باشد و یا گرفتار عوارض آن باشند. در چنین شرایطی یک زن باردای بیشتر از هر زمان دیگری به تایید همسرش نیاز دارد. مثلا می‌توانید بگویید این شکلی خوشگل‌تر شده ای، یا اینکه هنوز هم مثل روز اول زیبا هستی. جملاتی بگویید که زن را امیدوار کند به اینکه هنوز در نظر همسرش مثل روز اول است. شاید نباشد اما این هنر مرد است که همیشه دل همسرش را به دست بیاورد.
-هورمون زنان باردار در این ماهها به کلی به هم می‌ریزد. برخی از خانم‌ها هم تمایلی به برقراری رابطه زناشویی در ۳ ماهه دوم بارداری ندارند، بنابراین همسرتان را وادار به انجام کاری که دوست ندارد، نکنید و رابطه زناشویی را با میل و نظر او برقرار کنید. رابطه جنسی اگر با میل و موافقت همسرتان نباشد هم به او آسیب می زنید وهم به فرزندتان.
-زنان باردار خیلی زود خلقشان تنگ می‌شود و حوصله اشان سر می‌رود. پس بهتر است از مهمانی رفتنهای بی مورد یا مهمانی گرفتن بپرهیزید. با دوستان و فامیل هم صحبت کنید تا کمتر جشن و مهمانی دعوت شوید. اگر به مهمانی دعوت شدید، هوای همسرتان را سر میز شام و در طول مهمانی داشته باشید تا دیگران بدانند که علاقه شما به او در این دوران، چندبرابر شده است. زنان باردار دوست دارند در مهمانی‌ها مورد توجه همسرشان باشند. برایش غذا بکشید و با او صحبت کنید. نگذارید تنها بماند.
- بهتر است کم کم به فکر انتخاب اسم باشید. با مشورت همسرتان به دنبال انتخاب نامی مناسب برای فرزندتان باشید. البته نظر همسرتان هم خیلی مهم است. لطفا خود رای نباشید و روی اسمی که می‌خواهید انتخاب کنید، مصر نباشید. به همسرتان هم حق بدهید تا نظرش را بدهد.
- نگذارید همسرتان خبرهای بد بشنود و خبرهای بد را از او دور کنید. از اطرافیان خود بخواهید خبر سقط جنین، مرده‌زایی، مرگ نوزاد یا مادری که به تازگی در بین یکی از اعضای فامیل یا همسایه‌ها اتفاق افتاده است، برای همسرتان نگویند. تا می‌توانید در باره خبرها واتفاقهای خوب و شیرین با همسرتان حرف بزنید.
-همیشه در دسترس باشید و شب‌ها کمی زودتر به خانه برگردید. تلفنتان را هیچ وقت خاموش نکنید. در روز چند بار به همسرتان زنگ بزنید و حالش را بپرسید.
-با همسرتان به خرید بروید. بهت راست در خرید سیمونی شریک باشید. آخر هفته‌ها را به خرید لباس و وسایل نوزادتان اختصاص دهید تا همسرتان مطمئن شود شما هم به اندازه او شوق و ذوق دارید. البته بهتر است به نظر همسرتان خیلی اهمیت بدهید. اگر حرف حرف خودتان باشد این همراهی هیچ فایده‌ای ندارد.
- سالهاست که از دوران جاهلیت می‌گذرد و خدا را شکر دیگر برای کسی جنسیت بچه مهم نیست اما هنوز خیلی از زنان باردار به این موضوع شک دارند. اگر دلتان می‌خواهد خیال همسرتان راحت باشد، به همسرتان اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد برایتان اهمیتی ندارد و به این ترتیب، قدری از استرس‌های او را کاهش دهید.
- همسرتان باردار است و دوست دارد در خانه حکمرانی کند. شما به‌عنوان شوهری که او را درک می‌کنید و خواسته‌هایش را حتی اگر اندکی از منطق به دور باشد متوجه می‌شود باید حق را او بدهید. یادتان باشد همیشه حق با اوست. حتی اگر معمولا در زندگی نظرات بهتر و تأثیرگذارتری نسبت به همسرتان دارید اما این روزها، روزهای اوست. بگذارید او تصمیم گیرنده نهایی باشد. به خواسته‌هایش بیشتر توجه کنید.
- به همسرتان در انجام حرکات ورزشی کمک کنید. ورزش روزانه به سپری کردن حاملگی بی خطر و شیرین کمک زیادی می‌کند. شاید همسرتان به چنین حرکاتی عادت نداشته باشد اما این شما هستید که باید او را ترغیب کنید. مثلا برای پیاده روی به پارک بریود. هنگام ورزش برای او موزیک مورد علاقه‌اش را پخش کنید. بعد از ورزش برایش یک لیوان آب میوه آماده کنید.
- برای آخر هفته هایتان برنامه بچینید. سنگینی و خانه‌نشینی همسرتان او را کسل و بی‌حوصله می‌کند. شب‌ها کمی زودتر به خانه بیایید تا با هم بیرون بروید، دوری بزنید و حال و هوایتان را عوض کنید. هر شب فیلم ببینید. بیشتر سراغ فیلمهایی بروید که قهرمانهایش پدر و مادر هستند.
- بیشتر زنان باردار حواسشان به وقت دکتر هست و اغلب نوبت دکتر را فراموش نمی‌کنند اما برای ایجاد یک پیوند قوی با همسرتان با فرستادن یک جعبه شکلات، یک دسته گل، و یا حتی یک شاخه گل نوبت دکترش را به او یادآوری کنید. این کار نشان می‌دهد که تا چه اندازه مراقبش هستید. همسرتان متوجه می‌شود که شما همیشه به یادش هستید.
- کیفیت زندگی روزمره تان را ارتقا دهید. یعنی بیشتر به آن بخش‌هایی از زندگی توجه کنید که تأثیر مستقیم و غیر مستقیم آن به خوبی بر همسر و نوزادتان مشاهده می‌شود. سعی کنید اتوموبیلتان همیشه تمیز و درخشنده باشد تا هر بار همسرتان قصد سوار شدن بر آن و رفتن به پزشک برای معاینه ماهانه را داشت با اشتیاق به شما نگاه کند. به سر و وضع خودتان هم برسید.
- سر حال و پر انرژی باشید. قرار نیست همسرتان آثار ضعف و خستگی را در شما مشاهده کند. به تغذیه خود خیلی خوب توجه کنید. شما این روزها کارهای زیادی دارید و به همین دلیل باید قوی و سرحال بشاید. هر چه شما شادتر و سالمتر و با روحیه باشد همسرتان هم دوران بارداری بهتری پشت سر می‌گذارد.
- هیچ زندگی زناشویی بدون مشاجره نیست. کارشناسان معتقدند اصطکاکهای کوچک است که باعث شیرینی زندگی می‌شود اما سعی کنید این اصطکاکها را کمتر از همیشه کنید. سر موضوع‌های الکی بحث نکنید. صدایتان را بالا نبرید. نگذارید عصبانی شود و فشار خونش بالا برود. یک مادر عصبانی با اعصاب خراب نمی‌تواند دوران حاملگی بی خطری داشته باشد.
- ساک بچه را با مشورت همسرتان آماده کنید تا در صورت زایمان زودرس، تمام وسایل مورد نیاز را در اختیار داشته باشید. از این ماه به بعد هر اتفاق احتمال دارد. پس حتما یک ساکه آماده گوشه اتاق داشته باشید تا به وقتش دستپاچه نشوید.
- بیشتر زنان باردار در این دو ماه آخر دچار کم خوابی و بی خوابی می‌شوند اگر همسرتان دچار بی‌خوابی شده است، برایش فیلم‌ها و موسیقی‌های ملایم بخرید و بعد از شام، از دیدن و شنیدن آنها با هم لذت ببرید. یادتان باشد به هیچ وجه اجازه ندهید از قرص خواب یا دم نوشهای خواب اور استفاده کند. اینجا وظیفه شما خیلی سنگین است.
- در روزهایی که همسرتان حامله است باید به هر کلمه‌ای که به زبان می‌آورید دقت کنید. او این روزها بسیار حساس است. سعی کنید بیشتر از کلمه «ما» استفاده کنید تا او خود را بیش از پیش کنارتان احساس کند. این احساس ویژه با حس امنیت همراه خواهد بود.
- حواستان به داروهایی که همسرتان می‌خورد هست؟ یادتان باشد اگر همسرتان در دوران بارداری به هر دلیلی تقاضای دارویی کرد به جز دارویی که دکتر پیشتر برایش تجویز کرده، تنها کاری که باید انجام دهید کمی مقاومت در برابر خواسته همسر و تماس فوری با پزشک است. گاهی ممکن است سردرد و یا کمر درد آنها را کلافه کند. این جور وقتها دلشان می‌خواهد درد را با یک مسکن قوی برطرف کنند. یادتان باشد هر گونه مسکن بدون تجویز پزشک برای جنین خطرناک است.
- محققان معتقدند جنین صداهای بیرون از رحم مادر را می‌شنود. برخی از محققین بر این باورند که ممکن است کودک پیش از تولد، عملاً صدای پدر را بهتر از صدای مادر بشنود، زیرا مایع آمنیوتیک، صدای مردانه را، که دارای فرکانس پایین است، بهتر از صدای زنانه تشدید می‌کند. صحبت کردن با جنین راه را برایتان هموار کرده و کار گفت وگوی شما را با او پس از تولد راحت‌تر می‌کند. مطالعات نشان داده است کودکانی که پدرانشان پیش از تولد با آنها صحبت کرده اند، بعد از تولد نیز نسبت به صدای پدرشان واکنش بیشتری نشان داده اند، و این امر شاید به دلیل آن بوده که صدای پدر در ذهن کودک پیش از تولد نقش بسته است. مثلاً به او بگوئید «سلام عزیزم، من پدر تو هستم. منتظرم تا تو را ببینم. دوستت دارم» خود را در این مورد محدود نکنید و اجازه دهید هر چه در فکرتان می‌گذرد بر زبانتان جاری شود.
- وقتی دستانتان را روی شکم همسرتان می‌گذارید و با فرزندتان صحبت می‌کنید دو پیام مهم را به مادر و فرزند می‌رسانید: شما نسبت به همسرتان احساس همبستگی می‌کنید. شما نسبت به کودکتان احساس دلبستگی می‌کنید. پس تا می‌توانید این محبت و حمایت را دریغ نکنید.
- بیشتر از همیشه به فرزندتان محبت نشان بدهیدو درست است او هنوز به دنیا نیامده اما قربان و صدقه رفتن هم جای دوری نمی‌رود. هر وقت شما نسبت به کودکتان ابراز محبت می‌کنید این احساس به همسرتان دست می‌دهد که شما به او محبت می‌کنید و همسرتان احساس شادی و شعف و دوست داشتن می‌کند جالب است بدانید که یکی از بهترین راههای مساعدت به سلامت عاطفی زن باردار ایجاد این احساس در اوست و شما در ایجاد احساس برای همسرتان به‌عنوان شوهر خوب و یک پدر مهربان متعهد هستید. در نتیجه بین شما و همسرتان رابطه عاطفی عمیق ایجاد می‌شود و اختلافها و کشمکش‌ها به خودی خود از بین می‌رود.
- ایجاد همبستگی پیش از تولد برای خود شما هم مهم و مفید است. این کار باعث می‌شود احساس صمیمیت بیشتری با فرزندتان داشته باشید در نتیجه دلبستگی شما به ایفای نقش پدری بعد از تولد فرزندتان راحت‌تر می‌شود. زیرا این نقش را قبل از تولد آغاز کرده اید.
- این روزها دردهای ناگهانی و عضلانی همسرتان شروع می‌شود. باید مدام حالش را بپرسید و اگر لازم باشد با پزشک همسرتان صحبت کنید و سوالات و ابهامات خود را برطرف کنید. اگر نگران سلامت همسرتان هستید، علائمی که در او می‌بینید را یادداشت کنید، و با پزشک در میان بگذارید.
- در کلاس‌های آموزشی قبل از زایمان شرکت کنید. شرکت در این کلاس‌ها فقط برای خوشحال کردن همسرتان نیست. باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرید تا به یک پدر نمونه تبدیل شوید، زیرا مواردی که در این کلاس‌ها مطرح می‌شوند، در آینده بسیار به کارتان می‌آید. ممکن است مجبور شوید پوشک فرزندتان را عوض کنید، یا به او کمک کنید تا آروغ بزند. پس فرصت شرکت در این کلاس‌ها را از دست ندهید.
- اگر هنوز پدر نشده اید و همسرتان باید تحت نظر باشد تا وضع حمل به خوبی صورت گیرد به هر بهانه‌ای راهی بیمارستان شوید. شک نداشته باشید که او از دیدن هیچ کس به اندازه شما خوشحال و پر انرژی نمی‌شود. شاید کمی زیامان همسرتان به تعویق افتاده باشد به همین دلیل اوکلی استرس و اضطراب دارد. سعی کنید با خلاقیت و حرفهای جالب و شیرین استرس او را کم کنید.
- حتما همسرتان زایمان کرده است اگر زایمان کرده که باید حواستان به حال واحوالش باشد. افسردگی بعد از زایمان را همواره مد نظر قرار دهید. مهمان جدید خانه تان می‌تواند خیلی ناخواسته اما سریع بخش زیادی از توجه شما را به خود معطوف کند و این یعنی تشدید آنچه که «افسردگی دوران بارداری» خوانده می‌شود. برای همسرتان غذاهای مقوی و خوشمزه بپزید و کنارش باشید. اگر هم به دلایلی زایمان به تعویق افتاده است او را تنها نگذارید. هر لحظه ممکن است درد زایمان به سراغش بیاید و باید به بیمارستان بروید. این هفته پایان تمام روزهایی است که انتظار می‌کشیدیدو پس بهتر است با روحیه و با لبخند از آن استقبال کنید.پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • همتی
   درباره وظایف همسران در دوران بارداری، همراه اول!

   عالی بود (بابای مهربون)

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • پروین درویشی
   درباره وظایف همسران در دوران بارداری، همراه اول!

   من یک بچه دختر میخواستم اسمش نیکا باشه

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند