۱۶۴۴۵۴
۵۰۳۸
۵۰۳۸
پ

یوگا در سه ماه اول بارداری، تاثیر خاصی دارد؟

هنگامی که باردار هستید به خصوص در سه ماهه آخر بارداری، ایستادن به مدت طولانی دشوار می شود. واقعیت این است که باید از ایستادن به هر شکلی خودداری کنید.

یوگا نه تنها برای سلامتی بدن مفید است بلکه به زایمان طبیعی نیز کمک میکند.
• یوگا درباره درست نفس کشیدن است؛ که در طول زایمان طبیعی به شما کمک می کند.
• برخی حرکات یوگا در طول بارداری مناسب هستند و باعث کاهش تنش در قسمت پایین، پشت می شود.
• این ورزش ها به شما کمک می کند قفسه سینه، شانه ها و ران ها باز شوند.
یوگا بهترین کمک برای زایمان طبیعی است.

از ایستادن به مدت طولانی بپرهیزید:
هنگامی که باردار هستید به خصوص در سه ماهه آخر بارداری، ایستادن به مدت طولانی دشوار می شود. واقعیت این است که باید از ایستادن به هر شکلی خودداری کنید.
• ایستادن به مدت طولانی باعث می شود جاذبه جنین را به طرف پایین و موقعیت تولد برساند. اما هنوز بدن برای زایمان آماده نشده است.
• ایستادن پاها را خسته می کند و می تواند در طول زایمان طبیعی مشکل ایجاد کند.

خوردن غذاهای تند:
ممکن است این مسئله داستانی قدیم باشد اما بیشتر خانم ها به آن اعتقاد دارند.
• غذاهای تند باعث گرم تر شدن بدن می شوند و به زایمان کمک می کند.
• برخی خانم ها پس از خوردن غذاهای تند با سوزش معده، اسهال و رودل مواجه می شوند. اگر این اتفاق برای شما نیز می افتد سعی کنید غذای تند نخورید.

رژیم غذایی شما غنی از بروملین باشد:
بروملین آنزیمی است که زایمان طبیعی را تحریک کرده و باعث نرم شدن دهانه رحم می شود. بنابراین سعی کنید غذاهای غنی از بروملین بخورید تا زایمان طبیعی راحت تر انجام شود.
• میوه هایی مانند انبه، پاپایه و آناناس غنی از بروملین هستند.
• غذاهای غنی از بروملین را به صورت خام بخورید تا نتیجه بهتری کسب کنید.
• اگر در معرض زایمان زودرس هستید، این موادغذایی را زیاد نخورید.
فن ماساژ وجابجاکردن ستون فقرات را انجام دهید:
برخی افراد به این فن اعتقاد دارند برخی دیگر ندارند. اما بیشتر خانم ها نتایج مثبتی از این فن گرفته اند بنابراین می توانید آن را امتحان کنید.
• این فن به کاهش استرس کمک می کند.
• درد عضلات و گرفتگی آن ها را از بین می برد.
• درد پشت را کاهش داده و باعث قوی شدن باسن و پشت می شود. بنابراین به زایمان طبیعی کمک می کند.
• این فن به ثابت شدن لگن کمک می کند.
• می توانید ماهی یک بار در سه ماهه اول و دوم بارداری به ماساژور مراجعه کنید.
• در سه ماهه سوم بارداری، می توانید هفته ای یک بار به ماساژور مراجعه کنید.

ورزش یوگا و زایمان طبیعی
نکته:
بیش از این نمی توانیم در خصوص استراحت در بارداری نگران باشیم. بدنی که به قدر کافی استراحت می کند درد زایمان را راحت تر تحمل می کند و از زایمان سزارین جلوگیری میکند. بنابراین پاها را بالا بگذارید، به خصوص در سه ماهه سوم بارداری، و به جنین اجازه بدهید برای زایمان طبیعی انرژی کسب کند.
بدن ما غیر قابل پیش بینی است. مهم نیست چقدر برای زایمان طبیعی تلاش می کنید، ممکن است بدن شما در لحظه آخر کم بیاورد. اگر مجبور شدید زایمان سزارین انجام ندهید ناراحت نشوید.
روش زایمان شما مهارت های مادرانه شما را نشان نمی دهد. به پزشک اعتماد کنید و سعی کنید همه چیز تحت کنترل باشد. تنها چیزی که باید نگرانش باشید سلامتی جنین و خودتان است.
بنابراین زایمان طبیعی بهترین کار ممکن است. نکات زایمان طبیعی را رعایت کنید. در این صورت احتمال زایمان طبیعی زیاد می شود. اما خیلی بر روی نقشه زایمان طبیعی حساب نکنید. به یاد داشته باشید برنامه ریزی همه چیز را تعیین نمی کند.

یوگا: این ورزش باستانی سال هاست که در زندگی افراد مختلف وجود دارد. یوگا مانند یک روح روحانی باعث آرامش ذهن و بدن می شود.
در دوران بارداری، زمانی که زنان در معرض تغییرات خلقی، خستگی و بیماری، گرفتگی دردناک پا و مشکلات تنفسی قرار می گیرند؛ تمرینات یوگا، این مشکلات را از بین می برد و باعث زایمان راحت تر می شود.
بازیگر زن بالیوود لارا دوتا ، که اخیرا مادر یک دختر بچه شده است، تمرینات یوگای تخصصی پیش از بارداری تحت نظر تونیا کلارک متخصص یوگا پیش از بارداری آغاز کرد. ابتکار او نمونه ای دیگر از بیان اهمیت یوگا بارداری است که به روند تناسب اندام در مادران کمک می کند.
زنان معمولی، در طول ماههای بارداری که تغییرات هورمونی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، نیاز اندکی به یوگا دارند. هدف یوگا بارداری این است که به مادران کمک کند تا نوزادانی با کمترین عوارض و بیماری ها به دنیا بیاورند. حالت ها و تمریناتی که در طول سه دوره سه ماهه بارداری انجام می شود در مراحل مختلف متفاوت است. این مسئله فقط در مورد یوگا نیست بلکه تمرینان باید تحت نظارت متخصص و در محیط مطلوب انجام گیرد.
یک زن باردار قبل از شروع تمرینات باید به تاریخچه سلامتی خود توجه کند. برای کسانی که برای اولین بار یوگا را انجام می دهند و به دنبال رژیم نیستند، نباید بدون رضایت پزشک تمرینات آغاز شود. سه ماه اول بیشترین اهمیت را دارد و احتمال سقط جنین وجود دارد؛ بنابراین در طول این زمان احتیاط بسیار مهم است.
با در نظر گرفتن نکات بهداشتی، اجازه دهید "asanas " را که حرکت پر استفاده در یوگا است، را توصیه کنیم. حالات یوگا در ادامه ذکر شده است بر تقویت عضلات لگن تمرکز دارد. تقویت این عضلات به افزایش فضای رحم برای رشد سالم جنین کمک می کند. "مزایای 'asanas' بسیار است. با انجام تمرینات منظم، هورمونهای شادی به نام" اندورفین "آزاد میشوند و باعث افزایش انرژی مادر می شود و تغییرات خلقی را کاهش می دهند. "
یوگا راه بسیار خوبی برای حمایت از بارداری شماست. تکنیک های نشستن، تنفس و آرامش هم از نظر فیزیکی و هم احساسی کمک می کند و فرصتی برای ایجاد ارتباط با کودک فراهم می کنند.
یوگای بارداری (یا یوگا قبل از زایمان) تغییر بسیاری از نظر فیزیولوژیکی و عاطفی در داخل و اطراف شما ایجاد می کند، بنابراین حضور در این کلاس های تخصصی ایده خوبی است.

مدیتیشن در بارداری،
با این حال، بسته به جایی که زندگی می کنید، کلاس یوگا پیش از تولد ممکن است گزینه مناسبی نباشد.
اگر بر کلاس های یوگای عمومی یا اینترنت متکی هستید، بهتر است چند مورد را بدانید تا بتوانید به شیوه ای مناسب از خودتان و فرزندتان در طول تمرین مراقبت کنید.
۱. قوانین طلایی یوگای بارداری را بدانید.
اگر قبلا این مطلب را نشنیده اید، واژه ها را گوش کنید و آنها را برای تمام تمارین یوگا در دوران بارداری استفاده کنید: فشار ندهید، نکشید و بیش از حد شکم را به تحرک تشویق نکنید.
به عنوان مثال، از هر پیچ و تاب بسته، موقعیت های مستعد (در شکم)، فعالیت هایی که شکم را تحریک می کنند عمیق اجتناب کنید. مگر اینکه شما یوگا را قبلا انجام داده باشید و در آن با تجربه باشید. توصیه می شود از واژگون شدن جلوگیری کنید.
۲٫ یوگا در سه ماهه اول
بهتر است بدانید در طول هر سه ماهه بارداری چه اتفاقی می افتد تا بتوانید سبک زندگی و تمرینات یوگا را برای خودتان تنظیم کنید. سه ماهه اول، حساس ترین فاز حاملگی است، زیرا جنین به دیواره رحم متصل است و جفت در حال تشکیل است.
این نکته کمی شک برانگیز است اما برخی توصیه می کنند از تمرینات فیزیکی یوگا در ۱۴ هفته اول بارداری بپرهیزید زیرا بر فرایند رشد جنین تاثیر منفی می گذارد. برخی دیگر تمرینات یوگا را مفید می دانند، بنابراین بهتر است در خصوص حالت های نشستن یا تمرین یوگا با پزشک خود صحبت کنید.
در هر صورت، اندام داخلی بدن شما در طول سه ماهه اول سخت کار می کند، بنابراین تمرین های آرامش بخش مانند یوگا Nidra واقعا مفید خواهد بود.
۳٫ به احساس خود احترام بگذارید
بارداری زمان بسیار احساساتی است، بنابراین ممکن است متوجه عقلانیت درونی فراتر از ذهن خود باشید. گوش بده!
هنگامی که به تمرین یوگا می رسد، اگر حس می کنید یک حالت برای شما مناسب نیست، احتمالا این حالت مناسب نیست. به سحر گودو (Sat Guru)، معلم درونی خود ، احترام بگذارید و کاری نکنید که احساس نمی کنید حس درستی به شما نمی دهد.
۴٫ حالت هایی که بر پشت دراز می کشید
این اتفاق برای همه نمی افتد، اما بعضی از زنان ممکن است متوجه شوند که احساس سرگیجه، تهوع و یا احساس نامناسبی در هنگام دراز کشیدن به پشت دارند. دراز کشیدن به پشت باعث می شود به رگ بزرگ (vena cava) فشار وارد شود و خون بدون اکسیژن را به قلب منتقل می کند.
در صورتی که این مورد پیش آید، بایستی از حالت های دراز کشیدن اجتناب شود. در عوض آرامش را می توان در حالت دراز کشیده به سمت چپ (با استفاده از بالشت/ پتو برای راحتی بیشتر) کسب کرد.
۵٫ بهتر است پا را از روی گاز بردارید
این نکته برای زنانی که تمایل دارند خودشان را به نقطه تعادل برسانند آشنا است. ممکن است شما بدون استراحت قادر تحمل شرایط باشید و بتوانید از پس همه چیز برآیید، اما در حال حاضر یک موجود دیگر در حال رشد در بدن شما است، بنابراین لطفا به بدن خود استراحت کافی بدهید!
بارداری زمان مناسبی برای افزایش مهارت های یوگا نیست. ممکن است حرکات Headstand، Wheel یا پریدن از حالت Crow به Chaturanga، چالش برانگیز باشد، اما همیشه زمان کافی برای امتحان کردن این حرکات را دارید.
بهتر است در طول بارداری تمرین های راحت تر و مطمئن تر انجام دهید.
۶٫ مراقب باشید بیش از حد بدنتان را نکشید.
بدن یک زن باردار یک هورمون به نام ریلکسین تولید می کند که در طول زایمان به باز شدن لگن کمک می کند. با افزایش این هورمون در سیستم، مراقب باشید بیش از حد بدنتان را تحت کشش قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث صدمه به رباط یا مفاصل خاصر خارجی شوید و این آسیب را در حال حاضر حس نخواهید کرد.
کلمه کلیدی تعادل است. اگر در حال حاضر در ران ها احساس باز بودن زیادی دارید، بهتر است حرکاتی را انتخاب کیند که باعث افزایش استحکام و تعادل شما شود.
۷٫ ایجاد رابطه قوی با تنفس
تنفس مهم ترین عامل در هر نوع یوگا است. تنفس در یوگای بارداری اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا ابزار بسیار مهمی در طول زایمان است.
بازدم تنفس آرامش دهنده است. بازدم باعث کاهش احساس انبساط (انقباضات aka) می شود و می تواند به آرامش ذهن و سیستم عصبی کمک کند. شما می توانید این تجربه (با درجه خفیف تر) را شبیه سازی کنید؛ به طوری که مدتی در وضعیت Goddess Pose (مشابه تصویر) قرار بگیرید، و از بازدم برای کاهش احساس کشیدگی در کشاله ران و جلو ران و باسن استفاده کنید.بارداری یک زمان فوق العاده ویژه در زندگی یک زن است.
پ
منبع: ماما طب

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند