۲۰۹۵۹۶
۵ نظر
۳۱۰۶۷۰
۵ نظر
۳۱۰۶۷۰

هزینه غربالگری بارداری، سال ۱۴۰۲ / ۱۴۰۳

غربالگری‌های ژنتیکی در دوران بارداری اطلاعاتی را در مورد سلامت جنین ارائه می‌دهند که اغلب بسیار مهم و حیاتی هستند. این آزمایشات ژنتیکی، مشکلات مادرزادی مانند سندرم داون، تریزومی ۱۳ و اسپینا بیفیدا را بررسی می‌کنند. روی این مقاله کلیک کنید تا با هزینه غربالگری بارداری سال ۱۴۰۲ آشنا شوید.

هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

هزینه غربالگری بارداری سال ۱۴۰۳ /۱۴۰۲ بسته به نوع آن متفاوت است. در واقع، هزینه غربالگری بارداری در سه ماهه دوم از سه ماهه اول کمی بیشتر است. پس به خواندن ادامه دهید تا با قیمت دقیق آن آشنا شوید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • غربالگری بارداری چند مرحله است؟
 • هزینه غربالگری بارداری سال ۱۴۰۳
 • هزینه غربالگری اول در سال ۱۴۰۳
 • هزینه غربالگری دوم سال ۱۴۰۳
 • غربالگری سندروم داون در بارداری
 • تست غربالگری سندرم داون
 • نتیجه غربالگری سندروم داون

غربالگری بارداری چند مرحله است؟

طبق دستورالعمل‌هایی که پزشکان متخصص دنبال می‌کنند سه آزمایش خون برای زنان باردار در طول بارداری توصیه می‌شود که برای تشخیص انواع مختلف ناهنجاری‌های ژنتیکی از جمله سندرم داون، تریزومی ۱۳ و اسپینا بیفیدا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این آزمایش‌ها عبارتند از:

 • آزمایش غربالگری یکپارچه متوالی: این آزمایش می‌تواند تا ۹۲ درصد احتمال ابتلای جنین به سندرم داون را تشخیص دهد.
 • آزمایش غربالگری یکپارچه سرم: این آزمایش قادر به شناسایی ۸۸ درصد از حاملگی‌های با سندرم داون است و معمولا در مواردی انجام می‌شود که سونوگرافی NT انجام نشده باشد.
 • آزمایش غربالگری چهارگانه (کوادمارکر): این آزمایش قادر به تشخیص ۷۹ درصد از بارداری‌های با سندرم داون است و خانم‌هایی که آزمایش‌های اول و دوم را انجام نداده‌اند، باید این آزمایش را حتما انجام دهند.

در ادامه، به هزینه غربالگری بارداری سال 1403 می‌پردازیم.

هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

هزینه غربالگری بارداری سال 1042 / 1403

انجام آزمایشات غربالگری برای مادران باردار ضرورتی ندارد، اما همان‌طور که گفتیم، از این آزمایشات می‌توان برای تشخیص مشکلات مهمی در جنین استفاده کرد. آزمایش غربالگری بارداری هم در سه ماهه اول و هم در سه ماه دوم قابل انجام است. در ادامه، به هر دوی آن‌ها می‌پردازیم و قیمت‌شان را نیز ذکر می‌کنیم.

هزینه غربالگری اول در سال 1402 / 1403

غربالگری سه ماهه اول بارداری، بین هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام می‌شود.

برنامه‌های غربالگری دوران بارداری بر تشخیص سندرم داون، ‌اختلالات رشد لوله عصبی جنین و اختلال‌های کرموزومی به نام‌های «تریزومی ۱۸» و «تریزومی ۱۳»- که کمتر شایع هستند- تمرکز دارد.
پزشکان انجام سندرم داون را در هفته دوازدهم که در سه ماهه اول محسوب می‌شود، توصیه می‌کنند. در صورتی که جنین مادری مشکوک به سندرم داون باشد، باید آزمایش‌ها و غربالگری‌های تکمیلی انجام شود تا نتیجه نزدیک به یقین باشد. گفتنی است که از هر ۸۰۰ جنین، یکی مبتلا به سندرم داون است. هزینه غربالگری بارداری در این مورد، از حدود ۸۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و می‌تواند به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز برسد.

هزینه غربالگری دوم سال ۱۴۰۲ / ۱۴۰۳

حدود هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری یک سونوگرافی بسیار دقیق به نام آنومالی اسکن برای تشخیص ناهنجاری‌های جنینی انجام می‌شود که آناتومی جنین را از سر تا پا بررسی می‌کند. پس این نوعی غربالگری در سه ماهه دوم محسوب می‌شود که هزینه آن چیزی بین یک و نیم میلیون تا دو میلیون تومان است. در نهایت، اگر جنینی نشانگان داون نداشته باشد، اما به هر دلیلی دچار ناهنجاری‌ در یکی از اعضای خود باشد، با توجه به مشکل، مادر به متخصصان معرفی می‌شود تا در صورت امکان بتوان همزمان با پیشرفت بارداری مشکل جنین را هم حل کرد‎.

هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

غربالگری سندروم داون در بارداری

سندرم داون یکی از شایع‌ترین سندرم‌ها در بین کودکان جهان است.

سندرم داون یکی از شایع‌ترین سندرم‌ها در بین کودکان جهان است و در ایران معمولا به آن‌ها کودکان استثنایی گفته می‌شود. به همین دلیل، اجازه دهید حالا که با قیمت غربالگری بارداری آشنا شدیم، بیشتر درباره این سندرم و غربالگری مرتبط با آن صحبت کنیم. آمار دقیقی از مبتلایان به این ناهنجاری ژنتیکی در ایران وجود ندارد، اما طبق بررسی‌های انجام شده، شیوع سندرم داون در جهان به طور متوسط حدود یک مورد در هر ۷۰۰ تولد زنده است که البته این میزان در سنین بالا به ویژه در سنین پس از ۴۰ سالگی (سن مادر) بسیار بیشتر است.
در سن ۲۰ سالگی مادر این شانس یک هزار و پانصدم، در ۳۰ سالگی یک نهصدم، در ۴۰ سالگی یک دهم، در ۴۵ سالگی یک سی‌ام و در سن ۵۰ سالگی این شانس به یک ششم می‌رسد‎. ناراحتی‌های قلبی مادرزادی، ابتلا سریع به بیماریهای عفونی، مشکلات تنفسی و برخی ناراحتی‌های گوارشی مشکلاتی هستند که ممکن است در برخی از نوزادان با سندرم داون بروز کنند. ضمن این‌که این افراد مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تاخیر سپری می‌کنند. در واقع، به همین دلایل است که مادران ترجیح می‌دهند هزینه آزمایش غربالگری را بپردازند و از وضعیت جنین داخل رحم خود مطلع شوند.

هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

تست غربالگری سندرم داون

تست غربالگری سندرم داون در سه ماهه اول و دوم بارداری انجام می‌شود و احتمال این‌که جنین یکی از چند بیماری مشخص را داشته باشد نشان می‌دهد. البته به طور یقین نمی‌تواند به ما بگوید که نوزاد مشکل دارد یا نه.

 • اگر نتیجه تست مثبت باشد یعنی احتمال وجود نقص بالاتر از دیگران است و پزشک شما ممکن است برای شما تست‌های تشخیصی انجام دهد تا از سالم بودن جنین مطمئن شود.
 • اگر هم نتیجه تست غربالگری منفی باشد یعنی احتمال وجود نقص در نوزاد شما هنگام تولد آن‌قدر پایین است که احتیاج به پیگیری ندارد‎. خیال‌تان هم باید راحت باشد که تست‌های غربالگری اصلا ریسک سقط را همراه ندارد و صدمه‌ای به جنین نمی‌رسانند.
 • در آزمایش خون مادر دو ماده‎ PPAP-A ‎و‎ free hCG ‎و در سونوگرافی، تجمع مایع پشت گردن جنین اندازه‌گیری می‌شود. در واقع در این قسمت ممکن است علامتی برای بروز سندرم داون و یا تریزومی ۱۸ باشد‎.

هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

نتیجه غربالگری سندروم داون

قدرت تشخیص سندرم داون در تست غربالگری سه ماهه اول بارداری حدود ۸۴ درصد است.

بعد از پرداخت هزینه آزمایش غربالگری ، مجموع نتایج ‎NT‎، آزمایش خون مادر و سن مادر با یکدیگر تفسیر شده و یک ریسک عددی بدست می‌آید که بر اساس آن می‌توان تصمیم گرفت که قدم بعدی چیست‎. تست غربالگری سه ماهه اول بارداری به این دلیل مهم است که قدرت تشخیص سندرم داون با کمک آن حدود ۸۴ درصد است. در تست غربالگری سندرم داون که در سه ماهه دوم بارداری انجام می‌شود و کوآدمارکر یا کوآد راپل نام دارد و به اختصار به آن کواد گفته می‌شود نیز تریزومی ۱۸ و نقص لوله عصبی‎ (ONTD) ‎ بررسی می‌شود.
قدرت تشخیص تست کوآدمارکر حدود ۸۰ درصد موارد برای سندرم داون است و آزمایش‎ AFP ‎هم نقص لوله عصبی‎ (ONTD) ‎را در ۸۰ درصد موارد تشخیص می‌دهد‎. البته وقتی ریسک غربالگری سه ماهه اول پایین است شما از نظر ابتلای جنین به سندرم داون و سندرم ادوراد و سندرم پاتو در گروه کم خطر قرار دارید و این خطر به قدری پایین است که ارزش بررسی‌های دیگر را ندارد‎.

کلام آخر

هزینه غربالگری بارداری سال۱۴۰۲ / ۱۴۰۳ تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل، شما باید هزینه آن را به صورت آزاد بپردازید که برای شما چیزی در حدود ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان تمام می‌شود.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • دریا
  درباره هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

  خیلی هزینه های بارداری بالاست خدا رو خوش میاد کسی که فرزند دوم دوست داره از عهدش نیاد

 • بدون نام
  درباره هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

  اره بخدا همه چی شده پول

 • بی نام
  درباره هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

  آخه چجوری میگن فرزند آوری ما ک از پس هزینه های آزمایش و سونو گرافیش هم بر نمییایم آخه خیلی گرونه واسه مای کارگر توکل بخدا نمیرم همیجا هرچی خدا بخدا

 • سارا
  درباره هزینه غربالگری بارداری، سال 1402 / 1403

  سلام هزینه غربالگری اول کسی میدون چقد میش

  پاسخ ها

  • کاربرناشناس

   ازمایشش چهارصدتومنه

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.