۲۲۴۸۳۶
۲۰۵۰۷
۲۰۵۰۷

برای عفونت چشم در بارداری چه کنیم؟

عفونت های چشمی می توانند در هر زمان در زنان باردار ظاهر شوند، درست همان طور که در زنان غیر باردار بروز می کند.

عفونت های چشمی می توانند در هر زمان در زنان باردار ظاهر شوند، درست همان طور که در زنان غیر باردار بروز می کند. با این حال، زنان باردار به دلیل تغییر در سطح هورمون و عملکرد سیستم ایمنی ممکن است به طور کلی مستعد ابتلا به عفونت ها باشند.

عفونت های رایج چشم و مشکلات آن در دوران بارداری
در اینجا، در مورد عفونت های شایع چشم که ممکن است در حین بارداری به وجود بیاید (بگیرید) صحبت می کنیم. پزشک می تواند عفونت را براساس علائم و علائمی که تجربه کرده اید تشخیص دهد.
قرمز شدن چشم/ ورم ملتحمه
این التهاب ملتحمه است؛ یک غشای نازک که سطح سفید چشم را پوشانده است. ممکن است چشم ها به شدت قرمز شود و می تواند به سرعت گسترش یابد. این وضعیت شایع احتمالاً طی یک هفته از بین می رود. این بیماری در درجه اول توسط یک باکتری یا ویروس ایجاد می شود و ممکن است در اثر آلرژی، ذرات خارجی، لنزهای تماسی، عفونت های سیستمیک یا مواد شیمیایی ایجاد شود.
علائم شامل
قرمزی در چشم
احساس خارش و سوزش
تورم
درد یا سوزش
حساسیت به نور
احساس وجود ذره ای در چشم
ترشحاتی که ممکن است مانع از باز شدن چشم هنگام بیدار شدن از خواب شود
درمان و مراقبت
پزشک شما ممکن است برای آلرژی، قطره چشم آنتی بیوتیکی را برای ملتحمه باکتریایی و باکتری های آنتی هیستامین تجویز کند.
با استفاده از یک پارچه تمیز و مرطوب، پلک های خود را تمیز کنید.
برای تسکین درد از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.
از قطره های نمکی چشم (چشم شور) (که همچنین به عنوان اشک مصنوعی نیز استفاده می شود) استفاده کنید، زیرا چشم ها را تسکین می دهد. آنها همچنین می توانند ذراتی را که در چشم گیر کرده اند بیرون بیاورند.
کراتیت (التهاب قرنیه چشم)
این التهاب قرنیه است؛ یک لایه واضح است که مردمک و عنبیه را پوشانده است. این بیماری توسط باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها ایجاد می شود یا ممکن است در اثر استفاده مکرر از لنزهای تماسی، آب و هوای مرطوب یا قطرات چشم کورتیکواستروئید ایجاد شود (اگر از شرایط چشمی دیگری استفاده کرده اید).
علائم شامل
قرمزی و تورم چشم
درد یا ناراحتی در چشم
ترشحات غیر طبیعی
حساسیت به نور
تاری دید
ناراحتی هنگام باز و بسته شدن پلک ها
احساس چیزی که در چشم گیر کرده است
درمان و مراقبت
تجویز داروهای خوراکی و قطره های چشمی که بسته به علت آن می توانند آنتی بیوتیک، ضد قارچ یا ضد ویروسی باشند.
پزشک همچنین ممکن است اشک مصنوعی را برای ریختن در چشم (روغنی کردن) پیشنهاد دهد. (این ماده حاوی ماده ای است که باعث کاهش التهاب همراه با سندرم خشکی چشم می شود و به بدن شما کمک می کند تا اشک طبیعی بیشتری برای حفظ چشمان شما ایجاد کند.)
یووئیت (یوئیت، التهاب یووا، بافت یوه چشم)
این التهاب یووا است؛ لایه میانی چشم که خون را به شبکیه شما منتقل می کند. این بیماری به احتمال زیاد در اثر ویروس (مانند تبخال) ایجاد می شود و ممکن است در اثر آسیب دیدگی چشم یا اختلالات خود ایمنی مانند ورم مفاصل (روماتیسم مفصلی) ایجاد شود. از دست دادن بینایی می تواند عارضه یووییت شدید باشد.
علائم شامل
درد و قرمزی در چشم
شناورهای کوچک در دید شما
حساسیت به نور
تاری دید
درمان و مراقبت
زدن عینک تیره
پزشک شما ممکن است قطره های چشمی را با داروهای ضد التهاب پیشنهاد کند
تزریق ضد التهاب چشمی نیز در مواردی تجویز می شود
جدای از عفونت های چشمی فوق، تغییرات بسیاری در بارداری ممکن است منجر به چند مشکل چشمی نیز بشود.
خشکی چشم
این معمولاً به دلیل کمبود رطوبت کافی در چشم اتفاق می افتد، اما می تواند به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شود که می تواند روی غده های میبومیایی که پلک ها را خط می کند، تأثیر بگذارد و اشک را چرب نگه دارد (غدد میبومی غدد روغنی در امتداد لبه پلکها است که مژه ها در آن یافت می شود. این غدد، روغن را تشکیل می دهند که بخش مهمی از اشک چشم است). در بعضی موارد خشکی ممکن است ثابت باشد و برای برخی احتمال دارد بیاید و برود. در این شرایط، فیلم اشکی که از چشم محافظت می کند، نازک تر می شود و مستعد خشک شدن مکرر می شود. ("فیلم" پارگی ترکیبی پیچیده از مواد ترشح شده از چندین منبع روی سطح چشمی است؛ از جمله غده اشکی، غدد اشکی جانبی، غدد میبومین و سلول های اجباری.) همچنین غدد اشکی، مایعات روان کننده کمتری تولید می کنند و این علائم را بدتر می کند. خشکی بیشتر با کم آبی بدن بیشتر می شود که ممکن است حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری اتفاق بیفتد.
علائم شامل
چشم های قرمز و دردناک
پلک های چسبنده
تاری چشم هنگام پلک زدن
احساس گرگی در چشمان شما
درمان و مراقبت
پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه، اشک مصنوعی یا پماد را تجویز کند.
با نگه داشتن برخی از گیاهان یا استفاده از مرطوب کننده، فضای مرطوب در خانه و محل کار خود ایجاد کنید.
ماساژ دادن به پلک ها با چرخاندن نوک انگشتان روی آنها می تواند باعث تحریک اشک شود.
چشمان خود را با چسبیدن به پلک ها با وصل کردن پنبه های آغشته به آب ولرم، تمیز کنید.
کار رایانه، تلویزیون یا تلفن همراه را محدود کنید و به اندازه کافی بخوابید.
استفاده از کمپرس گرم می تواند باعث تحریک و باز شدن غدد روغن شود که از خشک شدن لایه مرطوب جلوگیری می کند.
انسداد دقیق در موارد شدید انجام می شود، جایی که پزشک مجاری اشک را مسدود می کند.
چشم های خارش دار (چشم های مبهم)
آلرژی عامل اصلی خارش چشم است. احتباس آب در دوران بارداری همچنین ممکن است بر ضخامت قرنیه تأثیر بگذارد؛ در نتیجه بینایی را تضعیف می کند. کلستاز بارداری، جایی که که در آن انسداد جریان صفرا از کبد وجود دارد، همچنین یکی از علائم آن چشم های خارش دار دارد.
درمان و مراقبت
پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه مانند دیفن هیدرامین یا کلروفنیرامین را تجویز کند.
استفاده از لنزهای تماسی را محدود کنید و در طول شب آنها را استفاده نکنید.
چشمان پف کرده یا متورم
در کنار تورم صورت و اندام ها، ممکن است پلک های شما به دلیل احتباس آب، پفی یا متورم شوند. اگرچه احتمالاً این یک عارضه جانبی جدی نیست، اما ممکن است احساس ناراحتی کنید.
درمان و مراقبت
با داشتن رژیم غذایی سالم و کم سدیم و بهبود مصرف آب، به احتباس آب بپردازید.
مراقبه (تفکر) و تمرین منظم می تواند کمک کند.
به اندازه کافی بخوابید.
پزشک شما چشم را معاینه می کند و ممکن است یک نمونه از بافت یا مایعات را برای آزمایش ارسال کند. بر اساس مشاهدات، ممکن است مجبور به مصرف دارو، قطره چشم یا پماد شوید. پزشک شما ممکن است برخی از اقدامات مراقبت از منزل را که ممکن است تسکین یابد، پیشنهاد کند.

۸ نکته برای پیشگیری از عفونت چشم
پیروی از اقدامات بهداشتی خوب ممکن است احتمال مواجهه با سایر عوامل را که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید مشکلات مختلف چشم شوند، محدود کند.
دستان خود را بشویید
قبل از لمس صورت یا چشم ها، دستان خود را با صابون ضد باکتری و آب بشویید. بعد از آمدن از بیرون، دستان خود را تمیز کنید. لمس یا مالیدن چشم های شما با دست های آلوده می تواند عفونت چشم را بدتر کند.
چشمان خود را تمیز نگه دارید
آب سرد را در چشمان خود بریزید تا ذرات خارجی از بین برود. این همچنین ممکن است رگ های خونی را تسکین دهد. بیش از حد چشم خود را مالش ندهید.
چشم خود را بچرخانید
اشعه ماوراء بنفش خورشید مضر است و می تواند به لنز و شبکیه چشم آسیب برساند. پوشیدن یک جفت عینک آفتابی مناسب ممکن است به شما کمک کند. آنها چشم شما را در برابر گرد و غبار و اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند.
با احتیاط در آرایش عمل کنید
آرایش ممکن است باکتری ها را تشدید کرده و عفونت ها را بدتر کند. لوازم آرایشی مانند رژ لب و اسفنج یا برس را به اشتراک نگذارید ، زیرا می توانید از شخص دیگری مبتلا شوید.قبل از خواب آرایش را پاک کنید. تاریخ انقضا و مهر را بررسی کنید. اگر مستعد حساسیت و عفونت چشم هستید، آرایش نکنید.
سطح استرس خود را پایین نگه دارید
استرس به دلیل کمبود خواب، کار بیش از حد و رژیم غذایی می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و این ممکن است خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش دهد.
مراقبت از عینک
عینک و لنزهای تماسی خود را مرتباً مرتب نگه دارید و دستمال تمیز کردن آن را به اشتراک نگذارید. قبل و بعد از استفاده از آنها، بهداشت را رعایت کنید.
کمپرس آب گرم
این می تواند به تسکین رگ های خونی، بهبود التهاب و تسکین درد و ناراحتی چشم کمک کند. یک پارچه مرطوب، خیس شده در آب گرم را مدتی مقابل چشم نگه دارید.
از به اشتراک گذاشتن چیزها خودداری کنید
حوله ها، بالشها، ملافه ها و لباس های دستشویی را به اشتراک نگذارید. بهداشت خوبی داشته و مرتباً آنها را بشویید.

سوالات متداول درباره عفونت چشم در دوران حاملگی
آیا قرمزی چشم (خون افتادگی) در دوران بارداری خطرناک است؟
خون افتادگی ممکن است یک وضعیت خطرناک نباشد، اما بسیار مسری است. بنابراین اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که از کسی که مبتلا به آن است، عفونت را منعکس نکنید.
آیا درد چشم می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد؟
هیچ مطالعه ای در باب چشم درد و بروز عوارض آن در حاملگی وجود ندارد. به طور کلی، هر شرایطی که نادیده گرفته شود و به موقع اداره نشود ممکن است منجر به عوارض جدی شود.
آیا می توانم در حین بارداری از قطره های چشم آنتی بیوتیکی استفاده کنم؟
اریترومایسین، جنتامایسین چشم، توبامایسین چشم و پلی مکسین B در دوران بارداری بی خطر تلقی می شوند. با این وجود، فقط در صورت تجویز پزشک برای عفونت چشم می توانید از آنها استفاده کنید.
احتمالاً بیشتر عفونتهای چشم در دوران بارداری به خودی خود فروکش می کنند. اما اگر بیش از یک هفته ادامه یافت، با یک متخصص مراقبت از چشم مشورت کنید. وقتی به موقع به آن توجه کردید، می توانید از بدتر شدن عفونت جلوگیری کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.