۲۲۶۵۳۱
۱۸۴۱
۱۸۴۱

از کجا بفهمیم هفته ی چندم بارداری هستیم؟

منطقی است که تصور کنید حاملگی از زمان لقاح آغاز می ‌شود، چون آن لحظه ‌ای است که اسپرم و تخمک با هم یکی می ‌شوند.

اگر در تعیین سن بارداری خود دچار مشکل شده اید، نگران نباشید. ما یک پاسخ بسیار ساده برای شما داریم. کافی است به آسانی تاریخ اولین روز آخرین دوره قاعدگی خود (LMP) یا تاریخی که تصور می‌کنید در آن لقاح اتفاق افتاده است) اگر از آن تاریخ مطلع هستید) را در ماشین حساب های مخصوصی که در سایت های مرتبط با دوران بارداری پیدا می شوند، وارد کنید، در عرض چند ثانیه، این ابزار مفید موعد زایمان شما، هفته بارداری شما و همچنین حقایق جالبی را درباره روند رشد جنین درون رحم و تغییرات بدن مادر به شما نشان می دهد.

چرا ماشین حساب تعیین سن بارداری می گوید من حتی قبل از زمان تقریبی لقاح باردار بوده ام؟
منطقی است که تصور کنید حاملگی از زمان لقاح آغاز می ‌شود، چون آن لحظه ‌ای است که اسپرم و تخمک با هم یکی می ‌شوند تا در نهایت فرزند دلبند شما را شکل دهند. با این حال، در تعیین سن بارداری، از تاریخ تقریبی لقاح به عنوان نقطه شروع حاملگی استفاده نمی‌شود. تعیین سن بارداری بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی که در اصطلاحات پزشکی به عنوان LMP شناخته می شود، یک روش استاندارد و مورد پذیرش است، زیرا اکثر خانم ها از تاریخ دقیق لقاح اطلاع ندارند.
از آنجا که اکثر خانم ها تاریخ آخرین قاعدگی خود را می دانند، استفاده از LMP برای تعیین هفته بارداری، بسیار راحت تر است. البته، این دقیق ترین راه برای مشخص کردن سن بارداری نیست. اما این روش رایج ترین راهکار برای تعیین موعد تقریبی زایمان وهمچنین سن حاملگی است.
حالا که سن بارداری بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود، پس تکلیف دو تا سه هفته اول بارداری چیست؟ بله، در آن زمان شما از لحاظ فنی باردار نیستید اما بنا به دلیلی که در بالا گفته شد، این روزها جزو سن بارداری شما به حساب می آیند.

محاسبه سن بارداری بر اساس تاریخ پریودی
محاسبه زمان شروع بارداری بر اساس اولین روز آخرین دوره قاعدگی دقیق ترین روش نیست زیرا عوامل مداخله گر زیادی وجود دارند که می توانند بر زمان تخمک گذاری تأثیر داشته باشند. این سناریو را تصور کنید:
مادر اول: خونریزی پریود در روز 1 دوره شروع می شود، در روز 14 دوره تخمک گذاری صورت گرفته و لقاح نیز در همان روز 14 رخ داده و این خانم باردار می شود. در روز ۲۸ ماه، خانم یک آزمایش انجام می‌دهد که جواب آن مثبت است. بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی او چهار هفته باردار است، اما در واقع تنها دو هفته است که باردار شده و با جنین درون رحمش زندگی کرده ‌است.
مادر دوم: خونریزی پریود در روز ۱ دوره شروع می شود، اما در اواخر روز ۲۱ چرخه خود تخمک گذاری می کند و در روز ۲۲ لقاح صورت گرفته و خانم باردار می شود. در نهایت در روز ۳۵ دوره، خانم یک آزمایش انجام می‌دهد که پاسخ آن مثبت است. این خانم پنج هفته باردار است، اما تنها دو هفته است که باردار شده و با جنین خود زندگی کرده‌است.
در مثال های بالا، دوره قاعدگی هر دو زن در یک روز آغاز شده و هر دو زن به مدت دو هفته باردار بودند. اما سن بارداری در یکی از این خانم ها چهار هفته بوده و در دیگری برابر با پنج هفته است.
همانطور که می بینید، رسیدن به جواب سوال جذاب "هفته چندم بارداری هستم" به آن آسانی که تصور می کنید نیست.

هفته چندم بارداری هستم و دقیق ترین راه برای محاسبه سن بارداری چه روشی است؟
با در نظر گرفتن سناریوی فرضی بالا، به راحتی می توان فهمید که چرا دقیق ‌ترین روش برای محاسبه سن بارداری، در نظر گرفتن میزان فاصله شما از زمانی است که لانه گزینی داشتید. این نکته بسیار مهم است: حتی اگر از زمان تخمک گذاری خود مطلع باشید، باز هم تشخیص زمان لانه گزینی با قطعیت صد در صدی بسیار دشوار است.
پس از وقوع لقاح (هنگامی که اسپرم، تخمک را بارور می کند)، تخمک بارور شده (که در این مرحله بلاستوسیست نامیده می شود) از لوله های رحمی به سمت رحم حرکت می کند. در مقایسه با بلاستوسیست ریز و ظریف، رحم فضایی بسیار بزرگ است! بنابراین مکان های زیادی برای لانه گزینی بلاستوسیست در رحم وجود دارد. بلاستوسیت کوچک می تواند در ناحیه فوقانی رحم شما لانه گزینی کند و یا ممکن است با سیر مسیر طولانی تری به ناحیه تحتانی برسد و در آن جا، جای بگیرد.
با در نظر گرفتن مدت زمان لازم برای حرکت تخمک بارور شده به سمت محل لانه گزینی، اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که پروسه لانه گزینی حدود نه روز پس از لقاح اتفاق می افتد، البته این زمان ممکن است از ۶ روز تا ۱۲ روز بعد از لقاح متغیر باشد. اما خبرهای خوبی هم هستند! در حالی که هیچ آزمایشی برای تعیین دقیق روز لانه گزینی وجود ندارد، ممکن است بدنتان علائمی را درباره لانه گزینی به شما نشان دهد:
گرفتگی های عضلانی مربوط به لانه گزینی: این درد و گرفتگی های عضلانی در قسمت تحتانی شکم ممکن است مانند درست مانند گرفتگی های دوران قاعدگی های منظم شما باشند، اما فرق آن این است که در این زمان خونریزی قاعدگی رخ نمی دهد.
خونریزی لانه گزینی: برخلاف پریود، این بیشتر لکه بینی است تا خونریزی کامل.

محاسبه سن بارداری با کمک تاریخ تخمک گذاری
پس از لانه گزینی، دقیق ترین روش برای محاسبه سن بارداری کمک گرفتن از تاریخ تخمک گذاری است. اگر از زمان تخمک گذاری خود مطلع باشید، شانس بیشتری دارید که بتوانید به این سوال که هفته چندم بارداری هستم، پاسخ دقیقی بدهید.
اما این روش هم چندان بی عیب و نقص نیست. زمان تخمک گذاری ممکن است چند روز جا به جا شود، یا اینکه ممکن است هنگام تعیین تاریخ تخمک گذاری، محاسبات خود را اشتباه انجام دهید. برای محاسبه دقیق تر از ماشین حساب های مخصوص تخمک گذاری موجود در سایت ها کمک بگیرید.

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی؟
اگر از تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود اطلاع نداشتید، چه باید بکنید؟ یا شاید هم چرخه قاعدگی شما آنقدر نامنظم باشد که حتی نمی توانید حدس بزنید چه زمانی تخمک گذاری شما اتفاق افتاده است؟ نگران نباشید! سونوگرافی با هدف تعیین سن بارداری و زمان زایمان، می تواند به شما کمک کند. در حقیقت، پزشکان معمولاً از این سونوگرافی به عنوان ابزاری برای تأیید سن بارداری محاسبه شده از طریق LMP استفاده می کنند. ممکن است در اولین ویزیت دوران بارداری یا در ویزیت های بعدی، پزشک شما سونوگرافی با هدف تعیین سن بارداری را برایتان درخواست کند.

چرا روش سونوگرافی برای محاسبه سن بارداری روشی بسیار کارآمد است؟
جنین های سالم در سه ماهه اول بارداری، با سرعت بسیار قابل پیش بینی رشد می کنند، بنابراین اندازه گیری طول فرق سر تا دنبالچه (CRL) می تواند تخمین دقیق تری از اینکه شما در هفته چندم بارداری هستید، را ارائه دهد. معیار سونوگرافی CRL که در سه ماهه اول برای تعیین سن جنین به کار می رود، در واقع به فاصله بین سر (فرق سر) تا بخش انتهایی بدن جنین (دنبالچه) اشاره دارد. وقتی سونوگرافی با هدف تعیین سن بارداری، قبل از هفته سیزدهم بارداری انجام شود، دقت این روش بسیار بالا بوده و ممکن است با سن اصلی بارداری بین پنج تا هفت روز (کمتر یا بیشتر) اختلاف داشته باشد. در سه ماهه دوم این اختلاف زمانی به هفت تا ۱۰ روز(کمتر یا بیشتر) می رسد.
ابزارهایی که برای محاسبات دوران بارداری وجود دارند، جالب تر از این هم هستند. اگر بتوانید از طریق سونوگرافی، از موعد تقریبی زایمان خود آگاه شوید، می‌توانید از ماشین‌حساب هایی که در سایت ها وجود دارند استفاده کنید تا با محاسبه ای معکوس مشخص شود چه زمانی باردار شده بودید، در این صورت پاسخ بسیار بهتری برای سوال " من چند هفته باردار هستم" خواهید داشت.

هفته چندم بارداری جنسیت جنین مشخص می شود؟
رمورد این سوال پر تکرار که هفته چندم بارداری جنسیت معلوم میشه، باید بگوییم بهترین زمان برای تعیین جنسیت از طریق سونوگرافی پایان هفته ۱۶ بارداری است. تعیین جنسیت قبل از این زمان احتمال خطا را افزایش می دهد.
اگر تاریخ زایمان محاسبه شده از طریق اولین روز آخرین قاعدگی یعنی LMP با زمان زایمان محاسبه شده توسط سونوگرافی یکسان نباشد، چه باید بکنیم؟
اگر موعد تقریبی زایمان شما (محاسبه شده بر اساس LMP) با آنچه که توسط سونوگرافی محاسبه شده است، متفاوت باشد، چه باید بکنید؟ یا اگر چهار عدد متفاوت داشته باشید چطور؟! چه باید کرد؟ بله تعجب نکنید، ممکن است چهار تاریخ مختلف برای زمان تولد فرزندتان داشته باشید: سن به دست آمده بر اساس LMP، لانه گزینی (اگر احساس گرفتگی عضلانی در پایین شکم دارید)، تخمک گذاری و سونوگرافی.
در این موارد، متخصص زنان یا مامایی که تحت نظرش هستید، ممکن است با توجه به سونوگرافی، زمان زایمان شما را تعیین کنند. زیرا عددی که از طریق سونوگرافی به دست می آید، در مقایسه با سایر روش ها دقیق تر است.
توجه داشته باشید که: بسیاری از پزشکان ممکن است موعد زایمان را تنظیم نکنند مگر اینکه بیش از یک هفته تاخیر در زایمان داشته باشید، اما این مساله می‌تواند در پایان دوره بارداری به لحاظ القای زایمان مشکلاتی را ایجاد نماید. اگر احساس می کنید که موعد مقرر زایمانتان باید تنظیم شود، سونوگرافی تاریخ یابی را انجام داده و یا برای تنظیم تاریخ زایمان با پزشک خود مشورت کنید. اگر موعد زایمان شما تنظیم نشود، ممکن است وقتی یک هفته "تاخیر" دارید، پزشک تصمیم بگیرد زایمان را با کمک دارو درمانی القا کند، حتی اگر این واقعاً تاریخ و سررسید واقعی زایمان شما باشد.

من 7 هفته و یک روز باردار هستم بنابراین این یعنی در هفته هشتم بارداری هستم درست است؟
اشتباه است. شما حالا هفت هفته باردار هستید. بسیاری از مادران تصور می کنند ۷ هفته و ۱ روز باردار بودن به این معنی است که آن ها از نظر فنی در هفته هشتم بارداری خود قرار دارند. در حالی که قطعا منطقی پشت آن وجود دارد، این تنها روشی نیست که جامعه پزشکی به سوال "من چند هفته باردار هستم" پاسخ می ‌دهد. از نظر بیان سن خود به آن فکر کنید.
اگر کسی از شما بپرسد که چند سال دارید، شما می‌گویید که ۳۰ سال دارید، چه ۳۰ سال و ۳ روز باشید و چه ۳۰ سال و 364 روز. حتی شب قبل از سی و یکمین سالگرد تولد خود، شما هنوز هم می گویید که 30 ساله هستید اگرچه تقریباً سی و یکمین سال عمر خود را تمام کرده اید.پس چند هفته باردار هستید؟ اکثر مامان ها با گفتن اینکه چند هفته و چند روز را به پایان رسانده اند پاسخ می دهند:• "من 8 هفته و 2 روز باردار هستم."• "من روز دوشنبه 20 هفته باردار خواهم بود."• "من 32 هفته و 6 روز باردار هستم."
حال که جواب سوال هفته چندم بارداری را میدانید میتوانید بهتر تاریخ تقریبی زایمان و سن بارداری را درک کنید.

چرا ماشین حساب تعیین سن بارداری می گوید من حتی قبل از زمان تقریبی لقاح، باردار بوده ام؟
منطقی است که تصور کنید حاملگی از زمان لقاح آغاز می‌شود، چون آن لحظه‌ای است که اسپرم و تخمک با هم یکی می‌شوند تا در نهایت فرزند دلبند شما را شکل دهند. با این حال، در تعیین سن بارداری، از تاریخ تقریبی لقاح به عنوان نقطه شروع حاملگی استفاده نمی‌شود. تعیین سن بارداری بر اساس اولین روز آخرین قاعدگی که در اصطلاحات پزشکی به عنوان LMP شناخته می شود، یک روش استاندارد و مورد پذیرش است، زیرا اکثر خانم ها از تاریخ دقیق لقاح اطلاع ندارند.

نشانه های لانه گزینی جنین چیست؟
گرفتگی های عضلانی مربوط به لانه گزینی: این درد و گرفتگی های عضلانی در قسمت تحتانی شکم ممکن است مانند درست مانند گرفتگی های دوران قاعدگی های منظم شما باشند، اما فرق آن این است که در این زمان خونریزی قاعدگی رخ نمی دهد. • خونریزی لانه گزینی: برخلاف پریود، این بیشتر لکه بینی است تا خونریزی کامل.

آیا محاسبه سن بارداری با کمک سونوگرافی دقیق است؟
جنین های سالم در سه ماهه اول بارداری، با سرعت بسیار قابل پیش بینی رشد می کنند، بنابراین اندازه گیری طول فرق سر تا دنبالچه (CRL) می تواند تخمین دقیق تری از اینکه شما در هفته چندم بارداری هستید، را ارائه دهد. معیار سونوگرافی CRL که در سه ماهه اول برای تعیین سن جنین به کار می رود، در واقع به فاصله بین سر (فرق سر) تا بخش انتهایی بدن جنین (دنبالچه) اشاره دارد. وقتی سونوگرافی با هدف تعیین سن بارداری، قبل از هفته سیزدهم بارداری انجام شود، دقت این روش بسیار بالا بوده و ممکن است با سن اصلی بارداری بین پنج تا هفت روز (کمتر یا بیشتر) اختلاف داشته باشد. در سه ماهه دوم این اختلاف زمانی به هفت تا ۱۰ روز(کمتر یا بیشتر) می رسد.

هفته چندم بارداری جنسیت جنین مشخص می شود؟
درمورد این سوال پر تکرار که هفته چندم بارداری جنسیت معلوم میشه، باید بگوییم بهترین زمان برای تعیین جنسیت از طریق سونوگرافی پایان هفته ۱۶ بارداری است. تعیین جنسیت قبل از این زمان احتمال خطا را افزایش می دهد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.