۲۲۶۶۶۲
۱۰۰۲
۱۰۰۲

اتفاقات دوران بارداری، چگونگی بارداری دوم

بسیاری از والدین به علت اینکه فرزند اولشان تنها نباشد و خواهر یا برادری داشته باشد به فکر داشتن فرزند دوم می افتند.

بسیاری از والدین به علت اینکه فرزند اولشان تنها نباشد و خواهر یا برادری داشته باشد به فکر داشتن فرزند دوم می افتند.آیا شما هم معتقدید که یک کودک می تواند احساس تنهایی کند و خواهر و برادر در زندگی فرد بسیار مهم هستند؟ و حالا ، شما قصد دارید صاحب فرزند دوم شوید؟ برنامه ریزی برای فرزند دوم می تواند بسیار سرگرم کننده باشد ، زیرا اولین فرزند شما منتظر گرفتن داشتن برادر یا خواهر است و شما از داشتن یک خانواده سرزنده تر خوشحال هستید. اما اقدامات احتیاطی و خواندن هرچه بیشتر در مورد بارداری دوم ضروری است. بله ، این یک کار توصیه شده است که باید انجام شود زیرا برخی از عوارض شایع وجود دارد که اغلب با بارداری دوم ایجاد می شوند.

بارداری دوم بعد از ۴۰ سالگی
بارداری دوم
خانم‌های پایین‌تر از سن 20 سالگی از نظر جسمی و فیزیولوژیکی آمادگی لازم برای باردار شدن را ندارند لذا بهترین سن برای بارداری بالای 20 سال است که جسم فرد آمادگی لازم برای گذراندن این دوره را داشته باشد.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه جسم فرد در ۲۰ سالگی آمادگی بارداری سالم را دارد، بیان کرد: بهترین سن باروری یک خانم بین سن ۲۰ الی ۳۵ سالگی است؛ در این سن خانم‌ها قاعدگی‌های منظمی دارند و در اکثر قاعدگی‌ها تخمک دفع می‌شود.
عوارض حاملگی در افراد بالای 40 سال زیاد است.اگر از نظر فیزیکی خانمی شرایط متابولیسم سالمی نداشته باشد عوارض حاملگی در او افزایش پیدا می‌کند؛ افراد بالای 40 سال اگر از نظر فیزیکی هم سالم باشند مسمومیت بارداری در آن‌ها بیشتر از افراد دیگر است، با بالا رفتن سن مسمویت دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند.
افرادی که فشار خون و دیابت ندارند بهتر می‌توانند دوران بارداری را پشت سر بگذارند. اگر شرایط فیزیکی و کنترل بیماری‌هایی که در دوران بارداری سراغ فرد می‌آید بدون مشکل باشد می‌توان گفت فرد می‌تواند دوران بارداری سالمی را پشت سر بگذارد.

چه مدت باید صبر کنید تا بار دوم باردار شوید؟
حداقل یک سال و نیم یا حداقل ۱۸ ماه بین یک زایمان و بارداری دوم صبر کنید.
اگر مدت زمان بارداری کمتر از این باشد ، چون بدن هنوز آماده نیست ، خطرات را برای شما افزایش می دهد.
از اقدامات جلوگیری از بارداری استفاده کنید تا زمانی که احساس کنید که دوباره برای بارداری آماده هستید.
عدم فاصله گذاشتن مناسب بین فرزند اول و دوم یا بین دو بارداری، احتمال ابتلا به اوتیسم در فرزند دوم را نیز افزایش می دهد.
اما این بدان معنا نیست که شما باید بی وقفه منتظر بمانید تا فرزند دوم را برنامه ریزی کنید. انتظار برای پنج سال یا بیشتر برای بارداری دوم خطر ابتلا به فشار خون بالا ، پره اکلامپسی و غیره را افزایش می دهد در حقیقت ، پره اکلامپسی اگر به خوبی و به موقع درمان نشود ، می تواند برای مادر و نوزاد کشنده باشد.

۱۶ اتفاق متفاوت در بارداری دوم

لکه بینی
شما باید علم این را داشته باشید؟ که طی شش تا 12 روز پس از لقاح ، جنین به دیواره رحم وصل می شود. این در بعضی مواقع برای شما گرفتگی رحمی و لکه بینی ملایم به همراه دارد. ممکن است این علائم را به عنوان علائم پریودی تان تلقی کنید ، اما واقعیت این است که خونریزی در این حالت بسیار سبک تر است و به مدت یک دوره دوام نمی آورد.
شکم خیلی سریع تر بزرگتر می شود
خبر بد این است که در بار دوم ، رحم شما قبل از اولین بارداری شما کشیده شده است. بنابراین این بار ، به نظر می رسد شکم شما خیلی سریعتر رشد می کند و در واقع از زمانی که متوجه بارداری خود می شوید ، شروع به ورم می کند.
بیماری صبحگاهی یا حالت تهوع
بیماری صبحگاهی یا حالت تهوع یا استفراغ در همه بارداری ها شایع نیست و همه علائم متفاوتی دارند. اما در اکثر حاملگی های دوم ، این علائم فقط دو هفته پس از بارداری بروز می کنند.
احساس خستگی همیشه
یکی از دلایل اصلی خستگی بیشتر در بارداری دوم شما این است که شما باید از کودک اول خود مراقبت کنید. در کنار آن ، سطح بالای پروژسترون موجب میشود که شما از ابتدای بارداری یا چند هفته اول احساس خستگی کند.
نشت شیر
اگر در طول بارداری دوم حدود 25 هفتگی از سینه خود نشت آغوز داشته باشید نگران نباشید. اگرچه از نظر علمی ، این نشانه خوبی است که نشان می دهد بدن شما برای شیر دادن به نوزاد تازه آماده می شود ، اما از آنجا که این امر معمولاً در بارداری های اول اتفاق نمی افتد ، می تواند شما را نگران کند.
انقباضات دردهای لگن
شما همچنین می توانید در این زمان افزایش درد لگن ، فشار و کمردرد را تجربه کنید. همچنین می توانید انقباضات بیشتری داشته باشید. می توانید یک روند صعودی در فرکانس و همچنین شدت انقباضات در بارداری دوم خود داشته باشید.
تغییرات در سینه های شما
تغییرات پستان بلافاصله پس از دو هفته شروع می شود. تغییرات هورمونی که بدن شما در حال گذر است باعث ایجاد حساسیت و حساسیت و پوستی می شود. همچنین پوست دور نوک پستان یا آئرولا ها نیز تیره می شود.
سردرد
شما همچنین می توانید سردردهای ناگهانی را ، تجربه کنید. این دوباره به دلیل تغییرات هورمونی در بدن است. در بعضی مواقع ، ممکن است تا مدتی هر روز سردرد را تجربه کنید.
به دست آوردن وزن اضافی سریع تر
در اولین بار ، ممکن است شما برای چند هفته از بارداری خود را وزن نکنید . اما در بارداری های دوم ، در همان اوایل بارداری تمایل دارید خود را وزن کنید و لباس های شما از ماه های اولیه مناسب شما نخواهد بود. این اساساً به این دلیل است که عضلات شکم شما قبلاً کشیده شده بود و اکنون با هر بارداری بیشتر کشیده می شوند.
نوسانات روحی شدید
به دلیل استرس و تغییرات هورمونی ، احتمالاً بدون توجه به اینکه اولین بارداری باشد یا دوم ، احساسات شدید را تجربه خواهید کرد. این تغییرات زنان متفاوت را تحت تأثیر قرار می دهد. الگوی معمول این است که شما در اوایل بارداری نوسانات خلقی را تجربه می کنید. این نوسانات با نزدیک شدن به موعد مقرر ، متوقف می شوند و دوباره ظاهر می شوند. این تغییرات ناگهانی خلقی می تواند مربوط به شادی ، پیش بینی ، نگرانی در مورد امور مالی و غیره باشد.
آزمایشات بارداری
شما حتی ممکن است برای تأیید بار دوم بارداری به آزمایش بارداری دوم احتیاج نداشته باشید ، زیرا قبلاً علائم و نشانه ها را تشخیص داده اید و زودتر شروع به نشان دادن خواهید کرد.
حسن کردن نوزاد زودتر از موعد
چون در بارداری اول تجربه ی لگدها و حرکت های نوزاد را داشته اید اینبار هوشیار ترید و خیلی زودتر این ها را تجربه خواهید کرد و لذت داشتن یک فرشته را زودتر احساس می کنید.
افسردگی پس از زایمان
اگر در بارداری اول دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید ، در دوره دوم نیز بیشتر در معرض خطر افسردگی خواهید بود. آن دسته از زنانی که در اولین بارداری خود دچار افسردگی دوقطبی پس از زایمان شده اند ، احتمال ابتلا به افسردگی دوباره بسیار زیاد است.
کمتر شدن زمان زایمان طبیعی
در بارداری دوم زایمان کوتاهتر است زیرا بدن شما قبلاً یک بار این روند را پشت سر گذاشته است. گردن رحم شما به احتمال زیاد ضعیف شده است ، و این باعث می شود تا گشاد شدن و تسکین آسان شود. برای زنانی که قبلاً یک نوزاد داشته اند ، زایمان به طور متوسط پنج ساعت و بیشتر از دوازده ساعت ادامه نخواهد داشت.
حمل کودک در قسمت پایین
ماهیچه های شکمی در اولین بارداری کشیده می شوند ، بنابراین ضعیف تر از قبل می شوند. در نتیجه ، آنها مانند گذشته نمی توانند از کودک حمایت کنند. این به همین دلیل است که جنین در حاملگی دوم در شکم پایین تر می آید.
ممکن است دردهای پس از زایمان و انقباضات بیشتری را تجربه کنید
انقباضات پس از زایمان یکی از روش های بدن برای کوچک کردن رحم به اندازه معمول است. از آنجایی که رحم شما در این زمان بزرگتر است ، ممکن است روند کوچک تر شدنش دردناک تر شود.

آیا شیردهی دربارداری دوم بهتر انجام می شود؟
بله . البته این تا حدودی برای بسیاری از مادران شیردهی فرزند دوم راحت تر است. به این دلیل که شما قبلاً این کار را کرده اید و بنابراین بهتر می دانید که اکنون چه کار کنید. اما آنچه ممکن است متوجه آن نشوید این است که طبق یک مطالعه ، بدن شما از نظر جسمی دارای شرایط شیردهی است. تغییرات در غدد پستانی شما باعث می شود بار دوم شیر سریع تر وارد سینه ها شود و نشتی داشته باشد.
مواردی مانند دیابت بارداری شانس بیشتری برای تکرار خود در دوران بارداری دوم دارند.

عوارض شایع بارداری دوم
هیچ دلیلی وجود ندارد که هر خانمی همه ی بارداری هایش یکسان باشند و دوران یکسانی را سپری کند.احتمالا در بارداری دوم به بعد عوارض برای شما بیشتر است .شما سن بیشتری دارید و قطعا تغییراتی نسبت به بارداری اول کرده اید .علاوه بر این ، اگر در بارداری اول عوارضی مانند فشار خون بالا (BP) ، کودک نارس ، دیابت حاملگی و غیره داشتید ، ممکن است این بار در معرض خطر ابتلا به مسائل مشابه قرار بگیرید. در مقابل ، اگر اولین بارداری شما عوارضی نداشته باشد ، این بار هم تضمین نمی کنید که همه چیز خوب باشد.
اما نگران نباشید و با مطالعه ی بیشتر و پیگیری های بیشتر بارداری دوم خود را بی خطر سپری کنید.آگاهی به شما کمک می کند تا اقدامات احتیاطی و لازم را انجام دهید و به موقع به پزشک ملاقات کنید.
برخی از عوارض جدی مانند خطر قطع شدن جفت یا خونریزی بعد از زایمان (PPH) وجود دارد که با افزایش در هر بارداری افزایش می یابد. اما هیچ آمار مشخصی برای اثبات این احتمال در بارداری دوم وجود ندارد.
این شرایط به طور معمول پس از بارداری های متعدد صورت می گیرد و اگر فرد مراقبت های لازم را انجام ندهد می تواند تهدبد کننده باشد.بنابراین ، مراقب علائم سقط جفت و PPH باشید. اگر به یکی از این موارد شک دارید ، در مراجعه به پزشک وقت خود را تلف نکنید.
بارداری دوم شما ممکن است باعث عوارض شود. با این وجود همیشه بهتر است اقدامات احتیاطی صورت گرفته و با پزشک خود ملاقات کنید.

بارداری دوم مزیتی هم دارد؟
بله .این مزیت به همه ی عوارضی که ذکر شد می ارزد و بسیار ارزشمند است و در کنار همه ی عوارضی که بارداری دوم نسبت به بارداری اول دارد یک مزیت بسیار مهم و اساسی دارد.در بارداری دوم شما کاملا از همه ی حس و حال های بارداری آگاه هستید و برای شما ناشناخته و جدید نیست و می دانید تجربه ی مادر شدن بسیار شیرین است .پس قوی بمانید و آماده شوید تا از فرشته کوچک خود استقبال کنید.
احتمال بروز عوارضی مانند خطر خونریزی جفت یا پس از زایمان با هر بارداری افزایش می یابد. از نظر آماری به هیچ وجه اثبات نشده است که این شرایط در بارداری دوم رخ می دهد ، اما بیشتر محتمل است که این شرایط در زنی که دارای چندین بارداری بوده باشد ، رخ دهد.
در صورت عدم مراقبت مناسب خونریزی پس از زایمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد. از این رو ، ضروری است در صورت مشاهده مقادیر غیرمعمول خونریزی ، فوراً با پزشک مشورت کنید .

بارداری دوم بعد از سزارین
برای زنانی که اولین فرزند خود را از طریق سزارین به دنیا آورده اند ، بهتر است به جای تلاش برای تولد واژینال ، نوزاد دوم را هم از طریق سزارین به دنیا بیاورند.
با این حال ، فاصله مناسب بین دو بارداری مهم است. مشاوره با پزشک توصیه می شود.

مقابله با فرزند بزرگتر خود هنگام بارداری برای بار دوم
اگر منتظر فرزند دوم خود هستید ، ممکن است بارها به این موضوع فکر کرده باشید که با فرزند اول خود چگونه برخورد کنید.
برای شروع ، باید به کودک خود بگویید که یک کودک جدید در درون شما در حال رشد است و سعی کنید کودک را در این فرآیند درگیر کنید. کودک بزرگتر خود را تشویق کنید تا از طریق شکم شما با کودک ارتباط بگیرد و با او صحبت کند و یا آواز بخواند. ممکن است بخواهید فرزند بزرگتر خود را به یکی از قرارهای پزشک خود ببرید و به او اجازه دهید ضربان قلب کودک را گوش دهد. تمام تلاشتان را بکنید تا از بروز هر حسادتی جلوگیری شود.
در اینجا چند روش دیگر برای آماده سازی فرزند اولتان وجود دارد:
کتاب های داستانی تهیه کنید که تصویری از یک نوزاد جدید دارد و فرزندتان را با آن آشنا کنید. کلماتی مانند "برادر" ، "خواهر" را بگویید و به فرزندتان نیز این حرف را بزنید.
مرتباً به فرزند اول خود اطمینان دهید که او دوستش دارد. به نیازهای او توجه کنید و از او قدردانی کنید.
تصویری شاد از تمام ماجراهایی که فرزند اول شما با خواهر و برادر جدیدش ممکن است داشته باشد ، بکشید. برنامه هایی را در مورد کارهایی که این دو نفر انجام می دهند ، تهیه کنید .

آیا باید در دوران بارداری دوم از شیردهی خودداری کنید؟ در حین بارداری می توانید به شیردهی ادامه دهید. بعد از زایمان می توانید هر دو نوزاد را شیر دهید. اگر شما و نوزاد سالم باشید ، تغذیه با شیر مادر خوب است.

چگونه بهبود پس از زایمان در بارداری دوم متفاوت خواهد بود؟
در دومین زایمان ، شما دقیقاً می دانید که چه چیزی را باید انتظار داشته باشید و چگونه می توانید با تغییرات روبرو شوید.
احتمالاً در طول زایمان دوم فشار و زایمان سریعتر باشد.
همه اتفاقاتی که در اولین زایمان شما رخ داده است در مورد دوم اتفاق نمی افتد.
شما دقیقاً می دانید که انقباضات چگونه پیشرفت و پایان می یابد و با آن آشنایی دارید.

چگونه می توانید برای کودک بعدی خود آماده شوید؟
ترتیب دهید که شخصی از فرزند بزرگترتان مراقبت کند.
هر آنچه را لازم دارید آماده کنید قطعا در این باره نسبت به بارداری اول تجربه ی بیشتری دارید.
برای کودک اولتان یک کیف فراهم کنید و وسایل مورد نیازش را در آن قرار دهید.
بسیاری از خانم ها ادعا می کنند که بار دوم بارداری تمام دوران بارداری آنها بسیار سریعتر انجام شده است. اگر برای بار دوم باردار هستید ، بیش از حد در مورد روند نگران نباشید .بارداری دوم معمولا به این دلیل که تجربه ی مادر بیشتر است با سرعت بیشتر و راحت تر برای مادر می گذرد.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.