۲۲۶۸۹۳
۲۹ نظر
۲۳۶۱
۲۹ نظر
۲۳۶۱

هفته ششم بارداری چگونه است؟

اوایل و به ویژه هفته ششم بارداری، به‌ طور کلی پر از هیجانات، حالات عصبی و تغییرات هورمونی زیادی است که علائم مختلفی را به وجود می ‌آورند.

اوایل و به ویژه هفته ششم بارداری، به‌ طور کلی پر از هیجانات، حالات عصبی و تغییرات هورمونی زیادی است که علائم مختلفی را به وجود می ‌آورند. این موضوع هیجان‌انگیز است، اما درعین‌حال می‌تواند مملو از احساسات جدیدی برای شما باشد.
در هفته ششم بارداری ممکن است احساساتی شبیه علائم سندروم پیش از قاعدگی مانند احساس خستگی، سردرد، سینه درد، گرفتگی عضلات، تکرر ادرار، گاز اضافی یا نفخ را تجربه کنید. بعد از این دوره، تهوع صبحگاهی وجود دارد که بسیاری از مادران از آن می‌ترسند و خیلی از مادران باردار از اوایل بارداری آن را تجربه می کنند.
اما همه این علائم نه چندان جالب، به این معنی است که بدن شما هورمون‌های مناسب را در زمان مناسب تولید می‌کند تا بتواند از رشد کودک زیبای شما حمایت کند!
ممکن است علائم سندروم پیش از قاعدگی مانند خستگی، سینه درد و سردرد داشته باشید.
ممکن است تهوع صبحگاهی را تجربه کنید.
کودک شما هنوز بسیار کوچک است: تقریباً به‌اندازه یک دانه برنج یا یک دانه انار است.
مغز و نخاع کودک شما درحال رشد است و قلب او شروع به تپیدن می‌کند.
شما می‌بایست یک قرار ملاقات قبل از تولد با پزشک خود تعیین کنید.

تغییرات بدنی شما در هفته ششم بارداری
در هفته ششم بارداری شما شروع به کشف تغییراتی در بدن خود می‌کنید و هورمون‌های بارداری بیش از حد زیاد می‌شوند و علائمی را که گفتیم، ایجاد می‌کنند.
اگرچه هنوز بقیه نمی‌توانند تشخیص دهند که شما باردار هستید، رحم شما در حال رشد است. ممکن است مثانه شما را تحت فشار قرار بگیرد و شما را با فوریت بیشتر به دستشویی بکشاند. افزایش جریان خون در کلیه‌ها نیز به تکرر ادرار کمک می‌کند.

جنین شما در هفته ششم بارداری
در هفته ششم، کودک شما تقریباً سه تا شش میلی‌متر طول داشته یا تقریباً به اندازه یک دانه انار یا یک دانه برنج است. پس هنوز خیلی کوچک است. به نظر می‌رسد کودک چیزی شبیه به بچه قورباغه با یک دم کوچک است که بعداً به ستون فقرات تبدیل می‌شود.
جوانه‌های ریزی در حال تبدیل شدن به دست، پا و گوش هستند. مغز، ریه‌ها و سایر اندام‌ها نیز در حال رشد هستند.
اگرچه خیلی زود است که تشخیص دهیم آیا بینی نوزاد به خاله‌اش رفته یا نه، اما ویژگی‌های صورت در حال آشکار شدن هستند. دندانها و یک لایه نازک از پوست وجود دارد. ضربان قلب کودک اغلب با سونوگرافی واژن در این مرحله از بارداری قابل تشخیص است.

تکامل دوقلوها در هفته ششم بارداری
در این دوره اگر حامل چند نوزاد باشید، خطر ابتلا به‌برخی از عوارض بارداری بیشتر می‌شود. در اینجا رایج‌ترین عارضه‌هایی که باید نشانه‌هایشان را با پزشک در میان بگذارید را فهرست کرده‌ایم:
آنمی (کم خونی)
پره اکلامپسی
دیابت بارداری
خونریزی از واژن
کلستاز بارداری
سندرم انتقال دوقلو به دوقلو، که هنگامی اتفاق می‌افتد که یک نوزاد بیش از نوزاد دیگر خون دریافت می‌کند.

محدودیت رشد داخل رحمی یا تأخیر در رشد جنین
اگر در شما تشخیص بارداری دو قلو (یا بیشتر) داده شده، روند درمانتان ممکن است اندکی تغییر کند. ممکن است نیاز به چکاپ‌های بیشتری داشته باشید، با محدودیت‌های خاصی روبه‌رو شوید یا اگر تیم مراقبت‌های بهداشتی شما ضروری ببینند، حتی زایمان زودهنگام تری را با سزارین برنامه ریزی کنید.
افرادی که دوقلو باردار هستند به طور معمول وزن بیشتری می‌گیرند. براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این افزایش وزن برای افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بین 18.5 تا 24.9 است، در حدود 16 تا 25 کیلوگرم می‌باشد.
شما همچنین معمولاً نسبت به زمانی که تنها یک نوزاد را باردار هستید، به مواد مغذی بیشتری نیاز دارید، از جمله:
اسیدفولیک
کلسیم
آهن
پروتئین

علائم مادر در هفته ششم بارداری
بارداری بسیار هیجان انگیز است، اما مدیریت علائم ناخوشایند چالش برانگیز بوده و گاهی اوقات مانع لذت بردن از آن می‌شود.
برخی از علائم هفته ششم بارداری عبارتند از:
تهوع صبحگاهی
تکرر ادرار
خستگی
سینه‌های متورم یا دردناک
هاله‌های بزرگتر و تیره‌تر در اطراف نوک پستان‌ها
احساساتی شدن یا تحریک‌پذیری
در اینجا چگونگی مدیریت این علائم بیشتر توضیح داده شده است تا بتوانید بر روی آماده شدن برای به‌دنیا آوردن نوزاد تمرکز کنید.

تهوع صبحگاهی
تهوع صبحگاهی در هنگام بارداری موضوعی رایج است. تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد باردار تهوع و استفراغ را در مرحله‌ای از بارداری خود تجربه می‌کنند. ممکن است از قبل هم تهوع صبحگاهی داشته باشید، که برای بسیاری از افراد فقط محدود به صبح نیست.
علت تهوع صبحگاهی به‌طور کامل مشخص نشده است، اما اعتقاد بر این است که افزایش هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی در این امر نقش دارد.
اگر حالت تهوع یا استفراغ به‌طور غیرمعمولی شدید شد، با ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید تا احتمال hyperemesis gravidarum که باعث حالت تهوع و استفراغ شدید در دوران بارداری می‌شود، منتفی شود.
آنچه می‌توانید انجام دهید تا تهوع صبحگاهی‌تان بهتر شود:
چندین وعده غذایی کوچک را چند بار در روز بخورید.
غذاهایی که خوب تحمل می‌کنید در دسترس داشته باشید تا اندک اندک از آنها بخورید. بسیاری از خانم‌ها قسم می‌خورند که با خوردن کراکر نمکی قبل از بیدار شدن از خواب در صبح حالشان بهتر می‌شود.
از خوردن غذاهای پرادویه یا چرب پرهیز کنید. غذاهای ساده و رژیمی بهتر تحمل می‌شوند.
بلافاصله بعد از غذا خوردن دراز نکشید.
سعی کنید از بوهایی که باعث تهوع می‌شوند خودداری کنید.
مایعات زیادی بنوشید، به خصوص اگر استفراغ کرده‌اید.
از پزشک خود بپرسید آیا می‌توانید کپسول زنجبیل یا چای زنجبیل مصرف کنید؟ زنجبیل ممکن است باعث بهبود تهوع شود.
اگرچه مطالعات در مورد اثربخشی ویتامین B6 در رفع بیماری صبحگاهی ضد و نقیض است، اما کنگره زنان و زایمان آمریکا (ACOG) توصیه می‌کند در صورت تأیید پزشک از مکمل‌های ویتامین B6 استفاده کنید.
برخی از زنان گزارش می‌کنند که از استفاده از باندهای فشاری که برای بیماری حرکتی ساخته شده‌اند، حالت تهوع را بهتر می‌کند.
ممکن است حالت تهوع شما به‌طور موقت با مصرف غذاها و نوشیدنی‌های ترش بهبود یابد.

خستگی
آیا در هفته ششم بارداری احساس خستگی می‌کنید؟ این خستگی که احتمالاً دارید طبیعی است. این حالت توسط هورمون‌های بارداری و افزایش حجم خون ایجاد شده است. راحت‌تر برخورد کردن با آن می‌تواند بخشی از برنامه معمول شما شود.
کارهایی که می توانید برای کاهش خستگی انجام دهید این موارد هستند:
چرت بزنید. اگر در حال کار یا مراقبت از کودکان دیگر باشید، این مسئله می‌تواند چالش برانگیز باشد اما یافتن زمانی برای چرت زدن در طول روز می‌تواند به رفع خستگی شما کمک کند. این بعد از تولد کودکتان نیز مهم خواهد بود.
شب‌ها زودتر به رختخواب بروید.
در اوایل روز مایعات بیشتری بنوشید تا مجبور نباشید مانند شب‌های قبل زود به زود از خواب برخیزید.
در صورت امکان به دیگران اجازه دهید برخی از کارها را برعهده بگیرند.
کافئین مصرف نکنید و با استفاده از میوه‌ها آب بدن خود را افزایش داده و انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنید.

یبوست
ویتامین‌های قبل از تولد اغلب برای سلامتی شما و کودک شما حیاتی هستند ، اما مقدار زیاد آهن موجود در آنها می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود. در دوران بارداری یبوست یک مهمان ناخوانده است، اما می‌توان آن را درمان کرد.
کارهایی که می‌توانید برای رفع یبوست انجام دهید:
به مقدار زیاد مایعات بنوشید. پزشکان توصیه می‌کنند که افراد باردار هر روز ۱۰ فنجان مایعات بنوشند. نکته: اگر ادرار شما زرد تیره است، ممکن است بدنتان کم آب باشد.
با خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، نان و غلات سبوس‌دار، لوبیا، آجیل و سبوس، میزان مصرف فیبر خود را افزایش دهید.
حرکت کنید. ورزش برای جسم و ذهن مفید است اما به جلوگیری از یبوست نیز کمک می‌کند.
قبل از صحبت با پزشک، به مصرف ملین‌ها وسوسه نشوید.
کارهایی که می‌توانید در این هفته برای داشتن بارداری سالم انجام دهید
با پزشک یا مامای خود یک قرار ملاقات قبل از تولد تنظیم کنید.
دقت داشته باشید که مراقبت های دوران بارداری برای شما و کودک مهم است تا مطمئن شوید هر مشکلی به سرعت درمان می‌شود. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید ، اکنون زمان برنامه‌ریزی برای اولین ویزیت قبل از تولد است.
برخی از پزشکان می‌خواهند در حدود هفته ششم بارداری شما را ملاقات کنند. دیگران ترجیح می‌دهند تا رسیدن به 8 هفته یا حتی دیرتر صبر کنند. اما صرف‌نظر از این، الان وقت خواندن مطالب مفید در این‌باره است.

مولتی ویتامین دریافت کنید
اگر قبلاً مصرف ویتامین‌های پری ناتال را شروع نکرده‌اید، باید با مشورت پزشک در این هفته مصرف آن را شروع نمایید. (در حالت ایده‌آل مصرف آن را باید از سال قبل از بارداری شروع کنید).
در اولین ملاقات قبل از تولد، پزشک مکملی برای شما تجویز می کند که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی اضافی است که شما و کودکتان در طول بارداری به آن نیاز خواهید داشت. اگر در چند هفته آینده پزشکتان را ملاقات نمی کنید می توانید با مطب وی تماس گرفته و نسخه یا توصیه های بدون نسخه خود را از وی دریافت نمایید.

سیگار نکشید
سیگار کشیدن خطر سقط جنین و سایر عوارض بارداری را افزایش می‌دهد. همچنین خطر مشکلات سلامتی و وزن کم هنگام تولد را برای کودکتان افزایش می‌دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های ترک سیگار با پزشک خود صحبت کنید. اگر سیگاری باشید ترک سیگار می‌تواند یک چالش باشد، اما برای سلامتی خود و کودکتان، ارزشش را دارد.

الکل مصرف نکنید
نوشیدن الکل می‌تواند باعث اختلال طیف الکلی جنینی (FASD) شود. اگرچه علائم FASD متفاوت است، اما در شدیدترین حالت ممکن است باعث ویژگی‌های غیرطبیعی صورت، اختلالات یادگیری و سایر مشکلات سلامتی شود. در دوران بارداری هیچ مقدار ایمنی برای نوشیدن مشروبات الکلی وجود ندارد.

از وان آبگرم و سونا بپرهیزید
وان آبگرم و سونا می‌توانند خطر سقط جنین و ناهنجاری های جنینی را افزایش دهند. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، از فعالیت هایی که دمای بدنتان را به بالاتر از ۳۸.۳ درجه سانتی‌گراد می رسانند خودداری کنید.

تغذیه خوبی داشته باشید

خوردن وعده‌های غذایی مغذی در طی بارداری مهم است. اگر تهوع صبحگاهی دارید، غذاهایی بخورید که برایتان مطلوب بوده و برای شما حالت تهوع ایجاد نمی‌کنند.

به اندازه کافی آب بنوشید
اکنون که باردار هستید، حفظ آب بدن بسیار مهم است. حداقل ۸ تا ۱۲ لیوان آب در روز بنوشید. کمبود آب بدن می‌تواند منجر به عوارض جدی بارداری شود.
اگر به سختی می‌توانید آب را نگه دارید و آن را بالا می‌آورید، یک لیمو در آن بفشارید. در یک مطالعه نشان داده شده که رایحه درمانی لیمو به کاهش حالت تهوع و استفراغ در افراد باردار کمک کرده است.

سخت نگیرید
هرچند انجام تمرینات بدنی با شدت پایین برای سلامتی شما مهم است، در حالی که خسته هستید ورزش نکنید. بدن شما برای آماده‌سازی و رشد کودک شما به‌سختی کار می‌کند و برای شارژ مجدد به زمان نیاز دارد.

اولین قرار ملاقات قبل از تولد

اگرچه هر تیم مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت‌های اندک متفاوتی دارند، بیشتر آنها مراحل زیر را در ویزیت اولیه قبل از تولد شامل می‌شوند:
پزشکان متخصص یا کارشناسان مامایی، سابقه پزشکی شما از جمله شرایط پزشکی و جراحی‌هایی که انجام داده‌اید و داروهای تجویز شده و بدون نسخه پزشک را بررسی می‌کنند. هنگام مراجعه به پزشک، این اطلاعات را در دسترس داشته باشید.
وزن، ضربان قلب و فشار خون شما بررسی می‌شود.
پزشک در طول معاینه لگن، واژن، رحم، لگن، لوله‌های فالوپ و تخمدان شما را بررسی می‌کند.
به شما اطلاعات و دستورالعمل‌هایی در مورد انتظارات در دوران بارداری و کودک ایمن و سالم داده می‌شود.
وقت خواهید داشت که سوال بپرسید، بنابراین همه چیزهایی را که می‌خواهید بدانید به‌ذهن آورده و بنویسید.

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟
بسیاری از مواردی که احساس می‌کنید، کاملاً طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. اما در صورت بروز علائم زیر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
خونریزی واژینال
نشت مایعات از واژن
درد شدید شکم یا لگن
تب بیشتر از ۳۸ درجه سانتیگراد
تاری دید
سردرد شدید
تورم شدید یا ناگهانی دست‌ها، صورت یا انگشتان
درد یا سوزش هنگام ادرار کردن

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • سمین
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام خسته نباشید من ۳ماه پیش دو قلو باردار بودیم ولی تو هفته ۵ گفتن رشدشون متوقف شده و جنین دیده نشد و الان باز باردارم طبق تاریخ پریودی من ۶هفته هستم ولی طبق سونوگرافی ۵ هفته بودم و گفت فقط ساک حاملگی دیده شده الان‌نگرانم

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

  • مهرسانا

   سلام عزیزم منم دیروز رفتم سونو شکمی گفت فقط ساک حاملگی جنین توش نیست 2هفته دیگه بیا

  • مامان فاطمه جون

   سلام عزیزم تا ده هفته میتونین مراجعه کنین تا مطمئن بشین اکه مشکل خاصی ندارین جای نگرانی نیست منم باردارم ضربان قلب کوچولوم قبل تموم شدن ۶هفته تو سونوواژینال مشخص شد ولی دکتر گفت ۸ به بعد میان برای دیدن ضربان چون قبلش اگه نباشه استرس بیخود وارد میشه که خودش سمه

 • غزاله فاطمی
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام آیا در هفته ششم قلب جنین تشکیل میشود

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

  • nadia

   آره عزیزم من امروز سونو واژینال بودم 6هفته و 2روزم. قشنگ قلبش ميزد 120تا

  • غزال

   سلام بله من الان۶هفته و۵روز مه رفتم‌سنو‌گقت‌ساک‌بارداری‌دیده‌شد‌وقلب‌جنین‌تشکیل‌شده

  • معصومه

   سلام ببخشید شما عدد بتاتون چند بود دوقلو باردار بودید؟؟

 • پریساحیدری
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام من شش هفتم لکه بینی دارم خانوما کسی هست تجربه داشته باشه جای نگرانی داره من استرس دارم

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

  • م. باقری

   سلام خانمی منم هفته ششم هستم.(دکتر برای هفته بعدم سنو نوشت) دیروز ترشح قهوه ایی دیدم بعد از ادرارم امروز عصر حتما باید برم پیش دکترم.
   نتیجه رو مینویسم. شمام اگه جواب سوالتونو گرفتید بنویسید ببینمش ممنون

  • کاربرناشناس

   سلام نه متأسفانه ولی امیدوارم بزودی جوابتون مثبت بشه

  • فاطمه غلامی

   آره منم ۶هفتمه لکه های قهوه ای میبینم دیروز رفتم سونو گفت بچه ضربان نداره زوده اومدی هفته دیگ بیا خیلی استرس دارم

 • نرگس
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام من طبق تیتر بتام که۸۴۰نشون داددکترم گفت هفته۴هستم ولی دوماهه که پریود نشدم الان یکهفته میگذره از هفته چهارمم بنظرتون کی برم سونو همش نگرانم که نکنه حاملکی پوچ یاخارج ازرحم باشه

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

 • مژده
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام من در هفته ۵ بارداری هستم گاهی زیر دلم درد میگیره مشکل دا ره یا عادیه ممنون

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

 • mahanaz
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  من هفته ششم هستم اما ضربان قلب نداشت؟؟نگران شدم؟بعداینکه چندقلو بودن کی مشخص میشه؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

 • مریم
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام ببخشید من یک هفته از پریودیم گذشته بود رفتم ازمایش منفیشد الان ۱۶ روزه از پریودیم گذشته ولی بی بی چک انجام دادم چن بار منفی شده ب نظرتون امکان داره حامله باشم؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

 • ندا
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  با سلام من هفته ۷و دو روز رفتم سونوی واژینال دادم ولی دکتر گفت جنین ۶ هفته و دو روزه ضربان قلبش هم ۹۴ بود گفت ضعیف هست خیلی نگران هستم به نظر شما وضعیت نرمال هست یا خیر

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

 • راضیه
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  سلام . من تازه دیروز متوجه شدم که باردارم ولی کمر درد شدید دارم به نظرتون طبیعیه؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

  • خجست بانو

   سلام .منم هفته شش هستم کمرم درد می‌کنه .طوری ک با کمر درد شدید و درد مثانه دیشب از خواب بیدار شدم .هفته چندم هستید؟

 • راضیه
  درباره هفته ششم بارداری چگونه است؟

  ببخشید دوستان من 28 بهمن شروع آخرین پریودم بوده ولی لکه بینی داشتم تا2 اسفند که خونریزیم شروع شد حالا باید بارداریم رو از 28 بهمن حساب کنم یا از 2 اسفند؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.