۵۲۵۵۸
۱۹ نظر
۷۸۸۳۷۱
۱۹ نظر
۷۸۸۳۷۱

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

اکثر زنان تاریخ دقیق بارداری را نمی دانند، زیرا به زمان تخمک گذاری بستگی دارد. برای آنها محاسبه سن بارداری، موضوع سختی است. اگر خودتان نتوانستید سن بارداری تان را محاسبه کنید، سونوگرافی در این زمینه کمک کننده است. 

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟
محاسبه سن بارداری هم از نظر مراقبت های هر ماه اهمیت دارد، هم از نظر فهمیدن زمان زایمان. اگر خودتان نتوانستید سن بارداری تان را محاسبه کنید، سونوگرافی در این زمینه کمک کننده است.
انجام آزمایش بتا اچ سی جی هم می تواند در تعیین سن بارداری موثر باشد. در غربالگری نقص سیستم ایمنی جنین که در هفته پانزدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری انجام میشود این هورمون در خون مشاهده میشود. خیلی از پزشکان در همان جلسات اول تقاضای این آزمایش خون را میکنند.
اینجا در مورد ۹ ماه حاملگی حرف می زنیم. اما اگر از نقطه نظر ریاضی نگاه کنید، متوسط ​بارداری معمولی ۴۰ هفته است.
محاسبه سن بارداری از نظر علمی ، بر اساس هفته و تریمستر (سه ماهه) می باشد . اصلا چیزی به عنوان "ماه " از نظر علمی کاربرد ندارد . به همین دلیل مرجع علمی دقیق و مشخصی هم جهت تعیین ماه های بارداری وجود ندارد . حتی در منابع و سایت های خارجی ، تفاوت هایی از نظر حساب کردن "ماه بارداری" مشاهده کردم.
کل بارداری 280 روز (40 هفته / 9 ماه و ده روز) هست.(از روز لقاح ، نه از روز اول پریود ).
اما اصولا در علم زنان و مامایی از روز اول پریود حساب میکنن و به همین دلیل بارداری میشه 42 هفته ! (که در واقع 2 هفته اولش باردار نیستید).
محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

چرا پزشکان و ماماها، بارداری را از روز اول پریود حساب می کنند؟

چون زمان دقیق تخمک گذاری شخص را نمی دانیم . و هم چنین نمی شود برای هر شخص ، یک روز خاص تخمک گذاری را در نظر گرفت ! مثلا برای لیلا خانم ، از روز ۱۱ سیکل بارداری را حساب کنیم ، و برای مریم خانم ، روز ۱۷ را ! هم چنین دقیقا نمی دانیم در کدام رابطه و در چه روزی ، لقاح صورت گرفته . خیلی از خانمها به اشتباه فکر می کنند روز نزدیکی‌شان ، همان روز لقاح است . اما همیشه اینطور نیست . چون ممکن است نزدیکی شما در روز ۹ سیکل تان باشد و تخمک گذاری و لقاح در روز ۱۴ اتفاق بیفتد.(با همان اسپرم ۴-۵ روز پیش).
1. هفته : که از اولین روز آخرین پریود حساب میشه . تمام اعمال مامایی و پزشکان بر مبنای همین "هفته" هست.پس سعی کنید همیشه از اول سن بارداری تان را به "هفته " یا د گرفته و بیان کنید."سن واقعی جنینی " همیشه دو هفته عقب تر از " سن بارداری بر اساس تاریخ پریود" می باشد . مثلا در واقع ، خانمی که در هفته ۴۲ بارداری به سر می برد ، سن جنینی اش ۴۰ هفته است . یعنی از لقاح ۴۰ هفته و ۱۰ روز گذشته و بارداری به اتمام رسیده است .
2. تریمستر (سه ماهه) : کل بارداری از روز اول پریود ، ۴۲ هفته است که به طور قراردادی به سه تا تریمستر(سه ماهه) تقسیم شده :
سه ماهه اول: از صفر تا ۱۴ هفته (۲ هفته اول در واقع باداری وجود نداشته )
سه ماهه دوم: ۱۴ تا ۲۸ هفته
سه ماهه سوم : ۲۸ تا ۴۲ هفته
اکثر خانم ها سوال میکنن که "من در ماه چندم بارداری م هستم؟"
تقسیم بندی بصورت "ماه" ارزش بالینی برای ماما و پزشک ندارد . فقط جهت اطلاع شما ، و برای رسیدن به پاسخ این سوالات ، ماه های بارداری رو محاسبه کردم. ولی هم چنان یادتون باشه که ارزش "ماه" خیلی کمتر از " هفته " است و ما اصلا با سیستم "ماه چندم بارداری" کاری نداریم.
پس موقع شرح حال دادن ، فقط هفته ها در ذهنتون باشه.
پزشکان از روش های مختلفی برای تعیین بارداری شما استفاده می کنند. رایج ترین این روش ها سونوگرافی است که اندازه ساک بارداری و ارتفاع بین سر و عضله سرین برای تعیین سن جنین و بارداری استفاده میشود.

محاسبه سن بارداری

سایر روش های تعیین کننده سن بارداری بطور تقریبی از چند روش محاسبه میشود که شامل:

 • آخرین روز قاعدگی(LMP)
 • آزمایش خون HCG
 • روش سونوگرافی
 • روش اندازه گیری ارتفاع رحم

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟
۱- محاسبه سن بارداری با روش LMP

 • سن بارداری یا سن جنین از روز اول آخرین دوره قاعدگی مادر محاسبه می شود. از آنجا که تاریخ دقیق بارداری مشخص نیست، اولین روز از آخرین دوره قاعدگی برای اندازه گیری سن نوزاد استفاده می شود.
 • با استفاده از اولین روز آخرین قاعدگی شما، سن بارداری را مشخص میکنند (بعلاوه یا منهای 2 هفته) پزشک 280 روز را به اولین روز آخرین پریود شما اضافه میکند و زمان زایمان شما مشخص میشود. این عدد همیشه درست نیست. اما شاخص خوبی از اندازه جنین خواهد بود.
 • بعضی از زنان ترجیح می دهند حاملگی خود را از روزی که تخمک گذاری می کنند، اندازه گیری کنند. این تاریخ تخمینی معمولا حدود دو هفته پس از اولین روز LMP می باشد.

محاسبه سن بارداری
در بارداری معمولی
برای یک زن با یک دوره منظم، بارداری معمولا حدود ۱۱ تا ۲۱ روز پس از اولین روز از آخرین دوره اتفاق می افتد. اکثر زنان تاریخ دقیق بارداری را نمی دانند، زیرا به زمان تخمک گذاری بستگی دارد. بنابراین، تاریخ بارداری آنها صرفا برآوردی است که بر اساس اولین روز از آخرین دوره آنها است.

موارد خاص
زنانی که به روش های خاص مانند ای وی اف یا لقاح آزمایشگاهی باردار می شوند، معمولا تاریخ دقیق تخمک گذاری را می دانند.

در طول سه هفته اول بارداری، عدد HCG بین ۵ تا ۵۰ است. در هفته چهارم بارداری، این هورمون در محدوده ۱۰ تا ۴۲۵ و در هفته پنجم بارداری بین ۱۹ تا ۷۳۴۰ است. افزایش HCG ادامه می یابد تا در هفته دوازدهم بارداری به اوج خود یعنی ۲۸۸۰۰۰ میکروگرم بر دسی لیتر می رسد. محدوده وسیع این هورمون تعیین سن دقیق بارداری را مشکل میکند.محاسبه تاریخ زایمان
تاریخ تخمین زده شده برای زایمان (EDD یا EDC)، تاریخی است که در آن انتظار می‌رود زایمان به طور خود به خود رخ دهد. بر اساس آخرین سیکل قاعدگی، تاریخ تخمین زده شده برای زایمان حدود ۴۰ هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی است. این فقط یک تخمین است، زیرا تنها حدود ۵ درصد از نوزادان در تاریخ تخمین زده شده به دنیا می‌آیند.
دقت تاریخ بدست آمده از این روش، به دقت یادآوری مادر از تاریخ قاعدگی خود، فرض گرفتن منظم بودن سیکل قاعدگی 28 روزه و اینکه تخمک‌گذاری و لقاح 14 روز بعد از شروع قاعدگی رخ داده است، بستگی دارد.
استفاده از اولین روز آخرین سیکل قاعدگی که در علم پزشکی به آن LMP گفته می‌شود، برای تخمین تاریخ زایمان ممکن است طول مدت بارداری را زیادتر از مقدار واقعی برآورد کند و می‌تواند بیشتر از ۲ هفته خطا داشته باشد.

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟
۲- محاسبه سن بارداری با آزمایش بتا یا HCG
HCG در خون همه زنان باردار یافت میشود. در غربالگری نقص سیستم ایمنی جنین که در هفته پانزدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری انجام میشود این هورمون در خون مشاهده میشود. خیلی از پزشکان در همان جلسات اول تقاضای این آزمایش خون را میکنند.
در طول سه هفته اول بارداری،رنج HCG سرم ۵ تا ۵۰ است. در هفته چهارم بارداری، این هورمون در محدوده ۱۰ تا ۴۲۵ و در هفته پنجم بارداری بین ۱۹ تا ۷۳۴۰ است. افزایش HCG ادامه می یابد تا در هفته دوازدهم بارداری به اوج خود یعنی ۲۸۸۰۰۰ میکروگرم بر دسی لیتر می رسد.
محدوده وسیع این هورمون تعیین سن دقیق بارداری را مشکل میکند. اما این آزمون در تعیین حاملگی چندقلو بسیار موثر است. بیش از یک جنین در حال رشد در بدن به معنی بالاتر بودن HCG از حد معمول است، که می تواند نیاز به تست بیشتر، از جمله سونوگرافی است.


۳- تعیین سن بارداری با سونوگرافی
در این روش از امواج صوتی استفاده کرده که از بدن عبور میکند و تصاویری را از داخل شکم در صفحه مانیتور نشان میدهند. در این تصاویر سن بارداری با استفاده از ساک بارداری محاسبه میشود. اگر سونوگرافی بعد از هفته ششم بارداری انجام شود، طول سر تا انتهای جنین برای تعیین سن بارداری به 6 هفته اضافه میشود. برای مثال:

 • اگر این طول برابر ۲۱ میلی متر باشد، سن بارداری شما ۹ هفته است( ۶هفته بارداری + ۲۱ روز که مساوی با ۹ هفته میشود).
 • اگر سونوگرافی قبل از هفته ششم بارداری اتفاق بیافتد، سن بارداری بر اساس سایر فاکتورها از قبیل اندازه جنین و تکامل ساک حاملگی است. ساک بارداری از هفته چهارم بارداری قابل اندازه گیری است.
 • نوزاد را می توان از هفته ۵ یا ۶ پس از آخرین دوره قاعدگی مادر اندازه گیری کرد. اندازه گیری نوزاد با استفاده از سونوگرافی در اوایل بارداری دقیق تر است. بهترین زمان برآورد سن بارداری با استفاده از سونوگرافی بین هفته هشتم و هجدهم بارداری است. دقیقترین روش تعیین سن بارداری، استفاده از روز اول آخرین دوره قاعدگی زن با استفاده از آزمایش اولتراسوند است.
 • کل بارداری ۲۸۰ روز (۴۰ هفته / ۹ ماه و ده روز) هست.(از روز لقاح ، نه از روز اول پریود ). اما اصولا در علم زنان و مامایی از روز اول پریود حساب میکنن و به همین دلیل بارداری میشه ۴۲ هفته ! (که در واقع ۲ هفته اولش باردار نیستید).
محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

ماه های بارداری

1. یک ماه تمام/ 30 روز: ۴ هفته و ۲ روز
2.دو ماه تمام/60 روزاز لقاح : ۸ هفته و ۴ روز
3. سه ماه تمام / 90 روز: ۱۲ هفته و ۶ روز
4. چهار ماه تمام / 120 روز: ۱۷ هفته و ۱ روز
5. پنج ماه تمام / 150 روز: ۲۱ هفته و ۳ روز
6.شش ماه تموم / 180 روز: ۲۵ هفته و ۵ روز
7. هفت ماه تموم / 210 روز: ۳۰ هفته
8. هشت ماه تموم / 240 روز: ۳۴ هفته و ۲ روز
9. نه ماه تموم / 270 روز: ۳۸ هفته و ۴ روز
چون بارداری 9 ماه و 10 روزه : یعنی ۳۸ هفته و ۴ روز + ۱۰ روز = ۴۰ هفته تمام .
برای محاسبه سن بارداری می‌توانید آخرین تاریخ قاعدگی‌تان را حساب کنید یا اینکه از طریق آزمایش خون HCG و سونوگرافی، این کار را انجام بدهید.


برای زایمان طبیعی : معمولا از ۳۸ هفته منتظر درد های زایمان طبیعی هستیم.
برای سزارین : معمولا اجازه میدن ۳۸ هفته پر بشه و داخل هفته ۳۹ وقت سزارین میدن (مثلا ۳۸ هفته و ۱ روز...۲ روز ....۳روز ...)

محاسبه سن بارداری، خلاصه

برای محاسبه سن بارداری می‌توانید آخرین تاریخ قاعدگی‌تان را حساب کنید یا اینکه از طریق آزمایش خون HCG و سونوگرافی، این کار را انجام بدهید.

تغییرات بدن در بارداری

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • زهرا
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   سلام من الان 34 هفته بارداریم پر شد میشه موهامو رنگ کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • طاهره
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   سلام ،مطلبتون مفید بود
   ففط انتهای مطلب نوشته بودین ،برای سزارین می زارن 38هفته پربشه وداخل 39هفته وقت سزارین میدن ،داخل پرانتز نوشتین 38هفته و یک روز ...،فک کنم منظورتون 39هفته و ...بوده
   ممنون از مطلب

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • علی حسان
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   با سلام
   بنده در تاریخ 1395/10/12اخرين پريوديم بوده آزمایش دادم الان جواب مثبته می خواهم بدونم در هفته چندم هستم تا سنو بروم که قلب تشکیل شده یا نه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  • سوگند
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   سلام من الان ۳۸هفته۲روزمه دهانه رحمم ۱سانت بازشده دردم زیادندارم چیکارکنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  • فرشته
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   سلام میخواستم بپرسم من بهمن ماه 6هفته باردار بودم ک سقط کردم تا 20اسفند ماه خونریزی داشتم تا 12فروردین جلوگیری طبیعی داشتم.و از بی بی چک هم استفاده کردم و منفی بود .ولی پریود نشدم اماشب 27که از بی بی چک استفاده کردم مثبت نشون داد حالا باید چیکار کنم ؟تروخدا کمکم کنید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

  • دخترمه
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   الان من ۲۶ هفته امه یعنی چن ماهمه دقیق

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • مامان گلی
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   با سلام بنده هفته ۳۵بارداریم.خواستم ببینم چندماه دارم و اینکه اگه بچه تو این هفته بدنیا بیاد خطر داره؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • علیرضا امیدزاده
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   عالی

  • مهسا
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   سلام من امروز ازمایش دادم باردارم نمیدونم چند ماهمه اخرین پریودیم ۲۰ دی ماه بود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com/

  • بدون نام
   درباره محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستم؟

   سلام من نمیدونم زمان پریودیم کی بوده آزمایش خون دادم وسونوگرافی رفتم گفت هفته ۵ بارداریمه تاچه حددرسته؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.