۱۵۹۴۶۹
۱ نظر
۳۵۵۰۷
۱ نظر
۳۵۵۰۷
پ

کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است؟

بیمارستان خوب و مناسب برای زایمان، بیمارستانی است که زایمان سالم و بدون مشکل در آنجا انجام شود و مادر و نوزاد به سلامت به خانه بروند. به همین دلیل نی‌نی‌بان در این مطلب به شما کمک می کند تا با آگاهی بیشتر و بهتر بیمارستان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

نی‌نی‌بان: خیلی از مادران باردار از همان روز اول می دانند در کدام بیمارستان زایمان می کنند. پزشک متخصص بیمارستان را مشخص می کند و کار تمام است. اما خیلی ها هم هستند که اول بیمارستان مورد نظرشان را پیدا می کنند و بعد پزشک متخصص را از بین پزشکان آن بیمارستان انتخاب می کنند. گاهی هم تمام معادلات به هم می ریزد و وضع آنقدر اورژانسی می شود که مادر مجبور است در اولین بیمارستان در دسترس زایمان کند. در هر صورت هر زن بارداری قبل از اینکه تصمصیم نهایی را برای انتخاب بیمارستان بگیرد، باید به یکسری نکته مهم و اساسی دقت کند. بیمارستان خوب و مناسب برای زایمان، بیمارستانی است که زایمان سالم و بدون مشکل در آنجا انجام شود و مادر و نوزاد به سلامت به خانه بروند. به همین دلیل نی نی بان در این مطلب به شما کمک می کند تا با آگاهی بیشتر و بهتر بیمارستان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است؟

سطح بیمارستان: بر اساس یک طبقه‌بندی کلی ، بیمارستان‌ها در سه سطح 1، 2، 3 درجه‌بندی می‌شوند. در بیمارستانهای سطح یک امکانات پزشکی در سطحی معمولی است و بیشترمناسب کسانی است که بارداری بدون مشکل داشته اند. در بیمارستانهای سطح دو امکانات متوسط است.این بیمارستانها نسبت به بیمارستانهای سطح یک بخش‌های جانبی بیشتری دارند. در بیمارستان‌های سطح سه که به اصطلاح جنرال هستند، همه تخصص‌ها و بهترین امکانات وجود دارد. این بیمارستان‌ها علاوه بر بخش زنان، فوق‌تخصص نوزادان، جراح عمومی، بخش داخلی، قلب، بخش نوزادان و NICU، CCU و ICU هم دارند و بالاترین سطح مراقبت از مادر و نوزاد انجام می‌شود. خانم‌هایی که بارداری سختی داشته اند و یا قبلا سقط داشته اند و یا سزارین کرده اند و یا مشکل ناباروری داشته اند بهتر است به این بیمارستانها مراجعه کنند.

فاصله بیمارستان تا محل سکونت: بیمارستانی که برای زایمان انتخاب می کنید فقط برای یکی دو روز زایمان و فارغ شدن نیست. قبل از بارداری یا در طول دوران بارداری برای انجام آزمایش یا کلاس‌های آموزشی مخصوص خانم‌های باردار یا استفاده از امکانات بیمارستان باید چند بار به بیمارستان مراجعه کنید. یادتان باشد در روزهای پایان بارداری که وزنتان بالا می رود و شکم بیش از حد بزرگ می شود، رفت و آمد در مسیرهای طولانی به خصوص با ترافیکی که شهرهای بزرگ دارند ، خیلی سخت و آزار دهنده می شود. پس یادتان باشد توجه به مسیرهای دسترسی به بیمارستان‌، استفاده از وسایل نقلیۀ عمومی برای رسیدن به بیمارستان، جای پارک و پارکینگ بیمارستان خیلی هم مهم است.

کلاس‌های آمادگی زایمان: خیلی از بیمارستان‌ها قبل از زایمان، دوره‌های آموزشی برای خانم‌های باردار برگزار می کنند. این کلاس‌ها به مادران برای گذراندن یک دوره بارداری سالم وبعد از آن زایمان طبیعی راحت کمک می‌کند. در این کلاس‌ها آموزش‌های لازم برای مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان به مادر داده می‌شود. مادران باردار در این کلاسها راه‌های کاهش درد غیردارویی زایمان و تکنیک‌های مرتبط را آموزش می بینند. مراقبت‌های لازم مادر و نوزاد پس از زایمان نیز ازجمله آموزشهایی است که در این کلاسها انجام می شود.
امکانات ورزشی در بیمارستان: بعضی از بیمارستان‌ها امکانات ورزشی هم دارند که مادران باردار می توانند زیر نظر مربیان ورزش‌هایی مثل یوگای بارداری و پیلاتس بارداری انجام می‌دهند. ورزش های دوران بارداری می تواند جلوی یبوست و کمردرد و درد مفاصل را در دوران بارداری بگیرد.بعضی از این بیمارستانها استخر هم دارند که می توانند با نرمش‌ها و ورزش‌های آبی دردهای مرتبط با بارداری را کم کنند. البته این خدمات از خدمات ضروری بیمارستانها نیست، اما این موارد برای بعضی از زنان باردار خیلی مهم است.

حضور پزشک متخصص در بیمارستان: خیلی از زنان باردار دوست دارند زیر نظر پزشک متخصصی که در دروان بارداری انتخاب کرده اند زایمان کنند. برای همین اگر برای شما مهم است که پزشک شخصی داشته باشید و حتما زیر نظر خودش هم زایمان کنید پس بهتر است بررسی کنید که آن پزشک در کدام بیمارستان‌ها حضور دارد. با این کار دیگر وقتتان بیهوده هدر نمی رود و از همان روز اول خیالتان راحت می شود که بیمارستان مورد نظرتان را انتخاب کرده اید.

حضور همسر در اتاق زایمان: بعضی از زنان باردار دوست دارند هنگام زایمان همسرشان را در کنار خود ببینند. بعضی از بیمارستان‌ها برای حفظ آرامش مادر، اجازه می دهند همسر یا یکی از بستگان مادر در کنار او حضور داشته باشد. فیلمبرداری از زایمان یا بریدن بندناف توسط همسر از دیگر امکانات برخی بیمارستان‌هاست. اگر این موارد برای شما مهم است بهتر است در انتخاب بیمارستان به آنها توجه کنید و قبل از تصمیم نهایی همه هماهنگی ها را انجام بدهید.

آموزش شیردهی به نوزاد : شیر دادن به نوزاد شاید کار ساده ایی به نظر برسد اما خیلی از مادران بی تجربه روزهای اول بعد از زایمان را با مشکل شیردادن به نوزاد سپری می کنند.به همین دلیل یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بیمارستان می تواندداشتن کلاسهای آموزشی درباره شیر دهی به نوزادان است. اگر می خواهید بعد از زایمان، نوزاد را با شیر خودتان تغذیه کنید، بهتر است این کار را از زمان حضور در بیمارستان شروع کنید. معمولاً یک یا چند پرستار یا ماما دوره‌های مخصوص مراقبت از نوزاد و مشاورۀ شیردهی را گذرانده‌اند. این افراد معمولاً پس از زایمان نحوۀ شیر دادن را به مادر آموزش می‌دهند و به شما کمک می کنند تا نوزادتان را با اولین شیر خود یا همان آغوز که اولین شیر پستان است تغذیه کنید.

متخصص بیهوشی مقیم: شاید در نگاه اول این مورد خیلی مهم به نظر نرسد به خصوص برای کسانی که می خواهند زایمان طبیعی داشته باشند، اما بیمارستانی که می خواهید در آن زایمان کنید حتما باید پزشک بیهوشی مقیم داشته باشد. هر چیزی امکان دارد، درست است شما برای زایمان طبیعی برنامه‌ریزی کرده اید اما اما به دلایلی مجبور می شوید سزارین کنید به همین دلیل اتاق‌عمل و پزشک بیهوشی باید همشه در دسترس باشند.

ضرورت وجود اتاق عمل : بیمارستان مورد نظرتان باید حتما اتاق عمل داشته باشد. گاهی اوقات روند زایمان طبیعی آن طور که همه می خواهند پیش نمی رود، به همین دلیل باید خیالتان از وجود یک اتاق عمل مجهز در بیمارستانی که انتخاب کرده اید ، راحت باشد. امکانات اتاق عمل باید مناسب و خون به میزان کافی هم وجود داشته باشد، به‌خصوص برای سزارین‌های پرخطر و زایمانهای طبیعی که ممکن است خدای ناکرده به مشکل بخورد.

بخش‌ مراقبت های ویژه نوزادان (NICU): بخش‌های ویژه نوزادان و NICU هم بسیارمهم است. توصیه می‌شود خانم‌هایی که بارداری پرخطر دارند، حتما در این بیمارستان‌ها زایمان کنند. گاهی نوزادی در هفته ۳۵ بارداری و با وزن ۲ کیلوگرم با سزارین متولد می‌شود، ولی به دلیل اینکه امکانات کافی وجود ندارد مشکلات زیادی به وجود می آید. بنابراین برای اینکه هیچ مشکلی پیش نیاید بهتر است قبل از هر چیز از مجهز بودن بیمارستانی که انتخاب می کنید، مطمئن شوید. اگر بارداری شما در دستۀ بارداری‌های پرخطر است، لزوم این موارد بیش از پیش می شود. بهتر است در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.

تجهیزات لازم برای بارداری‌های پرخطر: بارداری‌ پرخطر ممکن است سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیندازد. بیماری‌های مزمن مثل فشار خون، دیابت، بارداری چندقلو و بسیاری از عوارض دیگر در این گروه قرار دارد. در مواجهه با بارداری‌های پرخطر علاوه بر پزشک یا پزشکان ماهر ممکن است به تجهیزات ویژه نیز نیاز باشد. پزشک اغلب با توجه به مورد و میزان خطر بیمارستان را انتخاب می‌کند و معمولاً بیمارستانی مناسب در نظر گرفته می‌شود که تجهیزات لازم برای جراحی، بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان یا NICU و پزشک متخصص نوزادان داشته باشد.

امکانات زایمان بدون درد: اگر بارداری شما معمولی است و قصد انجام زایمان طبیعی دارید، بهتر است راجع به روش‌های کاهش و کنترل درد زایمان اطلاعات کافی داشته باشید. کاهش درد زایمان به دو روش کاهش درد دارویی و کاهش درد غیردارویی انجام می‌شود. اگر قصد دارید زایمان شما بدون درد باشد، نیاز به انجام بی‌حسی اپیدورال و اسپاینال است. این تزریق‌ها معمولاً باید توسط متخصص بیهوشی و تحت نظر او انجام شود و در نتیجه بیمارستان انتخابی شما باید چنین امکاناتی را داشته باشد. پزشک شما می‌تواند در این مورد اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهد.

بخش خصوصی: یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه بیمارستان ، مجهز بودن آن به بخش های V.I.P است. امتیازات بخشV.I.Pعبارتند از اتاقهای زیبا و منحصر به فرد ، امکان حضور دو نفر همراه بر بالین بیمار (همراه داشتن همسر بیمار به عنوان همراه بیمار) ، محیطی آرام و اختصاصی برای بیماران و همراهان، اهدای عکس نوزادان به صورت رایگان، رسیدگی مطلوب در امر درمان، سرویس دهی با امکانات مناسب در طول اقامت (وسایل پذیرایی- منوی درخواستی غذاها)

بیمارستان دوستدار کودک: یکی دیگر از خصوصیات بیمارستان مناسب برای زایمان وجود طرح بیمارستانی دوستدار کودک و مادر است. طرح بیمارستان‌های دوستدار مادر و کودک که سازمان جهانی بهداشت اجرای آن را به همه کشورهای عضو توصیه کرده از اوایل دهه ۷۰ در ایران راه‌اندازی شده است. براساس این طرح، همه نوزادان باید در در کنار مادران خود باشند، زیرا تماس ممتد پوست نوزاد با پوست مادر در یک ساعت اول تولد، نقش مهمی در تقویت روابط عاطفی مادر و نوزاد، فعالیت رحم و کاهش خونریزی مادر و همچنین دمای بالاتر بدن و گریه کمتر نوزاد دارد . وقتی نوزاد بلافاصله پس از تولد روی شکم مادر قرار می گیرد در ابتدا استراحتی توأم با هوشیاری و آرامش دارد در این زمان به ندرت گریه می کند و به نظر می رسد از تماشای چهره مادر خود لذت می برد. دقایق و ساعات اول تولد نوزاد در اوج هوشیاری است، چشم ها کامل باز است و این زمان فرصت بی نظیری برای برقراری ارتباط عاطفی مادر و نوزاد است. معمولاً پیوند عاطفی نسبت به نوزاد برای والدین از دوره بارداری آغاز شده و بعد از چند ماه انتظار با اولین تلاقی نگاه و تماس مستقیم با نوزاد قوی تر می شود. تماس پوستی در ساعت اول پس از تولد حداقل به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تأثیر به سزایی در شروع و تداوم شیردهی دارد، تجربه ثابت کرده است با این عمل حتی مادرانی که تصمیم نداشته اند به فرزندشان شیر بدهند به تغذیه شیرخوار با شیرخودشان ترغیب و علاقمند شده اند . همچنین معیارهای درمانی و بهداشتی سالی دوبار در این بیمارستان‌ها پایش و ارزشیابی می‌شوند و در صورتی که رعایت نشوند، بیمه‌ها حق ندارند پول کامل را به آن بیمارستان پرداخت کنند.

بیمارستان دوستدار مادر و کودک: بیمارستان دوستدار مادر و کودک مکانی است که وقتی هر مادری در هر زمانی از بارداری، زایمان و تا شش هفته پس از زایمان با هر وضعیتی از سلامتی به آن مراجعه کرد، خدمت اثربخش و کارآمد دریافت کند؛ به صورتی که سلامت جنین و نوزاد او در این مکان تامین شود و این حضور برای او خاطره‌ای خوشایند از فرایند بارداری و زایمان باقی بگذارد.در عین حال، کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان براثر عوارض بارداری و زایمان و پس از زایمان، کاهش میزان سزارین‌های غیرضروری، ترویج روش‌های مختلف زایمان طبیعی کم‌درد یا بی‌درد به گونه‌ای که مادران حق انتخاب داشته باشند، بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی در فوریت‌های مامایی و زایمان، کاهش تاخیر در شروع درمان مادران در معرض خطر، طبیعی بودن روند زایمان، آزادی عمل و استقلال مادر و مسوولیت‌پذیری ارائه‌دهندگان و گیرندگان خدمت از جمله اهداف کلی این بیمارستان‌ها محسوب می‌شود. بیمارستان دوستدار کودک به زنان باردار درباره فواید و مزیت‌‌های شیردهی آموزش می دهد. به مادران برای شروع شیردهی ظرف نیم ساعت پس از تولد کمک می کند و روش شیردهی و تداوم آن‌ را به مادران آموزش می دهد، حتی اگر باید از نوزاد خود جدا باشند.چنین بیمارستان‌هایی باید؛ به نوزادان تازه‌متولدشده هیچ غذا یا نوشیدنی دیگری غیر از شیر مادر و حتی آب ندهند، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. اصول اولیه مراقبت از کودک را به مادران آموزش دهند که اجازه می‌دهد مادران و نوزادان بدون مشکل با یکدیگر باشند. اصول تغذیه صحیح با شیرمادر را به مادران آموزش دهند و او را به این امر تشویق کنند. به نوزاد به غیر از شیر مادر، هیچ ‌نوع پستانک، شیشه شیر یا... ندهند. زمان ترخیص از بیمارستان، مادر را به گروه‌ها یا مراکز شیردهی و پشتیبان شیردهی برای هر نوع کمک معرفی کنند. در بیمارستان دوستدار مادر کلاس‌های آمادگی برای زایمان در دوران بارداری برگزار و به مادران مطابق پروتکل‌های رسمی مورد تایید وزارت بهداشت، مطالب آموزشی عرضه می‌شود. در این بیمارستانها امکان عرضه خدمات مراقبتی و پاراکلینیکی در فوریت‌ها و اورژانس‌های مامایی و زایمان برای مادران و نوزادان در معرض خطر در همان محل یا از طریق ارجاع مناسب و به موقع مادر فراهم است. این خدمات شامل امکان تزریق خون، خدمات جراحی، آزمایش‌های پاراکلینیک، خدمات مراقبت ویژه برای مادران و نوزادان، ارائه هر روش با توجه به باورها و اعتقادهای مذهبی و فرهنگی مادر است. همچنین شرایط برای حضور همراه آموزش دیده در کنار مادر به‌خصوص در زمان زایمان در بیمارستان فراهم است.

صدور گواهی تولد: یک بیمارستان خوب بیمارستانی است که حواسش به صادر کردن گواهی تولد نوزاد باشد. گواهی ولادت قبل از ترخیص تا حداکثر ۱۴ روز پس از زایمان باید به والدین تحویل داده شود.

بیمه‌های طرف قرارداد با بیمارستان: بیمه و به خصوص بیمه تکمیلی را فراموش نکنید. قبل از زایمان و یا حتی قبل از باردار شدن باید حواستان به هزینه های آن باشد. زایمان چه طبیعی باشد و چه سزارین بسته به بیمارستانی که انتخاب می کنید هزینه های مختلفی دارد. پس قبل از هر اقدامی اگر از خدمات بیمۀ درمانی یا بیمه‌های تکمیلی استفاده می‌کنید، بهتر است قبل از انتخاب بیمارستان، از طرف قرارداد بودن آن با بیمۀ درمانی خود و همچنین بیمۀ تکمیلی‌تان مطمئن شوید. بیمه درمان تکمیلی در کاهش هزینه زایمان نقش مهمی دارد. همه بیمه های تکمیل درمان پوشش زایمان را دارند. ذکر این نکته خیلی مهم است که بیمه های تکمیل درمان فقط به صورت گروهی صادر می شوند برای همین کمترین تعداد در بیمه تکمیل درمان یک خانواده می تواند باشند. پوشش زایمان شامل : هزینه های زایمان طبیعی و سزارین ، سونوگرافی ، ماموگرافی و درمان نازایی ، ناباروری ، اعمال جراحی مرتبط، IUI، ZIFT، GIFT، میکرواینجکشن و IVF حداکثر معادل سقف تعهد زایمان و به صورت یک پوشش مستقل از آن مجاز است. جز بیمه تکمیل درمان بیمه تولد کاملا مختص به جبران هزینه های نازایی ، ناباروری و تالاسمی نوزاد هست ، که تا 10 سال یا تا تولد اولین فرزند تا سقف 16 میلیون تومان شما را تحت پوشش بیمه تولد قرار می دهد. در بیمه های درمان تکمیلی گروهی در ابتدای قرارداد، بین ۹-۶ ماه دوره انتظار وجود دارد، به این معنی که از زمان شروع قرارداد در سال اول ،از ۶ ماه تا ۹ ماه اول برای زایمان هیچ پوششی به بیمه شدگان داده نخواهد شد، پس حواستان باشد که قبل از بارداری خودتان را بیمه کنید. هزینه زایمان در بیمارستانها ی مختلف دولتی و نیمه دولتی و خصوص متفاوت است و به درجه بندی بیمارستان ها بستگی دارد. هر چه رتبه بیمارستان بالاتر باشد، بنابراین نرخ خدمات هم در این بیمارستان بالاتر می رود. حداکثر پرداختی تامین اجتماعی در شرایط عادی بین ۱۵٪ تا حداکثر ۳۰٪ هزینه ها در بیمارستان های سطح دو است. در حال حاضر زایمان با نرخ های متفاوتی در بیمارستانها ارایه می شود. نرخ زایمان ،در بیمارستان های تامین اجتماعی و با دفترچه تامین اجتماعی رایگان است. در بیمارستان های دولتی و با دفترچه سلامت ۱۰٪ فرانشیز دارد، یعنی اگر هزینه زایمان در یک بیمارستان دولتی یک میلیون تومان باشد، ۱۰٪ از این مبلغ ،یعنی ۱۰۰ هزار تومان را باید بپردازید. در صورتی که با بیمه تکمیلی بخواهید انجام دهید حداقل تعهدات حدود پانصدهزار تومان و حداکثر آن حدود پنج میلیون تومان است. یادآوری این نکته خیلی مهم است که برای عضویت در بیمه های تکمیلی گروهی، بین ۹-۶ ماه دوره انتظار و برای بیمه های درمان تکمیلی خانواده ۱۲-۹ ماه دوره انتظار وجود دارد. دوره انتظار یعنی مدت زمان تاریخ عقد قرارداد بیمه تکمیلی با شما. در این مدت درباره آن پوشش بیمه ای سرویسی از طرف شرکت بیمه به شما ارایه نمی شود. قبل از بارداری نسبت به برقراری و خریداری پوشش های بیمه تکمیلی اقدام کنید ، چون بعد از بارداری هیچ شرکت بیمه ای با شما قراداد نمی بندد.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است؟

   کاش می نوشتید کدوم بیمارستانا این امکانات رو دارن

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند