۱۷۵۹۱۶
۱ نظر
۱۴۲۳۴
۱ نظر
۱۴۲۳۴

آماده شدن برای زایمان طبیعی، نکات کاربردی

چهل هفته بارداری زمان زیادی است تا خود را برای تجربه‌ی زایمان و تولد نوزاد و مراقبت‌های بعد از آن آماده کنید.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، نکات کاربردی
چهل هفته بارداری، زمان زیادی است تا خود را برای تجربه‌ی زایمان، تولد نوزاد و مراقبت‌های بعد از آن آماده کنید. برای به دست آوردن آمادگی لازم برای زایمان طبیعی، باید اقداماتی انجام دهید تا این اتفاق بزرگ در زندگی مشترک شما آسایش و آرامش خاطر را به همراه داشته باشد. قصد داریم به شما برای برنامه‌ریزی این اتفاق بزرگ کمک کنیم تا بدون هیچ‌گونه اضطرابی و با آسودگی خاطر این مرحله از زندگی خود را پشت سر بگذارید.
در واقع زایمان طبیعی چند هفته قبل از آغاز اولین علایم زایمان آغاز می‌شود و نیاز به آمادگی دارد. زایمان طبیعی نه تنها برای شما بلکه برای فرزندتان نیز بسیار مفید است. همان‌طور که برای دو ماراتن یا کوهنوردی نیاز به آمادگی جسمانی قبلی هست، برای زایمان نیز نیاز به آمادگی‌هایی است که نه تنها جسم شما بلکه روح، روان و ابعاد دیگر وجودی شما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.
به همین جهت آماده‌سازی جسمی، روحی و روانی، ذهنی و معنوی برای تجربه‌ی تولد، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای خودتان انجام دهید. تولد می‌تواند یکی از خشنودکننده‌ترین تجارب زندگی شما باشد، به شرطی که به درستی برای آن آماده شده باشید.
متأسفانه بسیاری از مادران باردار به سادگی از نیازشان برای آمادگی تولد غافل می‌شوند. اگر شما می‌خواهید تا آن جا که ممکن است از جنبه‌های منفی روند تولد جلوگیری کنید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با راه‌های ساده‌ی آماده‌سازی برای فرایند تولد آشنا شده و آن‌ها را به کار گیرید.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، ورزش قبل زایمان

شما باید علاوه بر ورزش‌های ملایم روزانه، ورزش‌های مخصوص دوران بارداری را انجام دهید. با حداقل سی دقیقه فعالیت بدنی روزانه می‌توانید بدن خود را برای زایمان آماده کنید. آماده‌سازی پرینه و کف لگن، یک بخش اساسی از آماده‌سازی قبل از زایمان است که به خروج آسان‌تر فرزندتان کمک می‌کند. با انجام ورزش کگل و ماساژ پرینه به منظور افزایش خاصیت ارتجاعی آن و سایر ورزش‌های تقویت‌کننده‌ی عضلات و رباط‌های لگن می‌توانید خطر پاره شدن و آسیب عضلات کف لگن را کاهش داده و از عوارض جانبی ناخواسته مانند بی‌اختیاری ادرار جلوگیری کنید.
می‌توانید در کلاس‌های ورزشی آمادگی برای زایمان، یوگا و اسکات شرکت کنید. یوگا ، ورزشی همراه با تمرکز است که به شما کمک می‌کند تا با بدنتان بیشتر ارتباط برقرار کنید. هم‌چنین تنفس صحیح و مناسب را به شما آموزش می‌دهد. این ورزش نه تنها باعث قوی شدن و کشش بیشتر بدن می‌شود، بلکه انرژی‌زا نیز بوده و به آرامش فرد کمک می‌کند.
در صورتی که پیش از بارداری نیز تمرین یوگا را تجربه کرده‌اید و با آن آشنا هستید، پیشنهاد می‌شود که در کلاس‌های یوگای مختص بارداری نیز شرکت کنید.
زیرا منفعت روانی آن به دلیل حضور در جمعی از افراد مشابه خود بیشتر از منفعت فیزیکی است. در این کلاس‌ها با انواع تنفس‌ها و حرکات کششی مؤثر بر روند زایمان آشنا می‌شوید.
از طرفی ورزش، باعث آزاد شدن هورمونی به نام اندورفین در بدن می‌شود که این هورمون منجر به احساس سرخوشی در شما می‌شود و به کاهش احساس درد کمک می‌کند و هم‌چنین باعث قرار گرفتن جنین در موقعیت مناسب تولد درون لگن می‌شود. به همین دلیل در اتاق زایمان هم این ورزش‌های مخصوص مفید هستند. با این حال همیشه قبل از آغاز هر ورزشی با ماما یا متخصص خود مشورت کنید.
آماده شدن برای زایمان طبیعی، نکات کاربردی

آماده شدن برای زایمان طبیعی، تغذیه‌ی قبل زایمان

جسم سالم نیاز به تغذیه‌ی سالم دارد. سوخت خوب کمک می‌کند تا بدن شما بهترین عملکرد را داشته باشد. با ذخیره‌ی مواد مغذی با ارزش در بدن، می‌توانید به غدد بدن در تولید به موقع و صحیح هورمون‌های مورد نیاز زایمان کمک کنید. می‌توانید برای اطلاع از تغذیه‌ی مناسب دوران بارداری به مبحث تغذیه در دوران بارداری در سایت ما مراجعه کنید و با اطلاعات صحیح از آن‌چه که بدنتان در این دوران نیاز دارد، بدن خود را برای زایمان آماده کنید.
رسیدن آب کافی به بدن به بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. رنگ ادرار در دوران بارداری به کنترل میزان آب موجود در بدن کمک می‌کند. رنگ زرد آن نشان از کم‌آبی بدن شماست. اثرات کم‌آبی در بدن به صورت خستگی، گرفتگی عضلانی و عدم هماهنگی بین آن‌ها بروز می‌کند.
برای تأمین آب بدن، نوشیدنی‌های شیرین کافی نیست، چون فقط طعم خوب دارند و انرژی کوتاه‌مدت می‌دهند. هم‌چنین نوشیدن محصولات حاوی کافئین مانند چای و قهوه به کم‌آبی بدن منجر می‌شود. آب آشامیدنی بهترین گزینه برای تأمین آب بدن است.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، خواب و استراحت قبل زایمان

بدن شما در دوران بارداری بیشتر از همیشه نیاز به خواب و استراحت کافی دارد. به هیچ وجه به بدن خود فشار نیاورید و به پیام‌های بدن خود گوش کنید. هر زمانی که احساس نیاز به خواب یا استراحت کردید، به بدن خود احترام گذاشته و با کمی استراحت، خستگی را از بدن خود بیرون کنید و دوباره انرژی بگیرید. خواب کافی به هماهنگی بین اعضا کمک می‌کند.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، آمادگی معنوی

برخی از مادرانی که زایمان طبیعی را تجربه کرده‌اند از آن به عنوان تجربه‌ی به شدت معنوی زندگی خود یاد می‌کنند. با کارکردن روی بُعد معنوی خود در دوران بارداری، می‌توانید به درک بهتر این بُعد در هنگام تولد فرزندتان کمک کنید.
در دوران بارداری با دعا خواندن برای کمک و راهنمایی، خواندن متون معنوی، یا مکالمات معنوی می‌توانید خود را برای دریافت این حکمت الهی و تجربه‌ی زایمان آماده کنید. خواندن دعا و متون الهی به آرامش قلبی شما کمک می‌کند.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، قبل از رفتن به بیمارستان

بهتر است برای داشتن زایمانی آرام و دور از استرس، از ماه هشتم بارداری همه چیز را برای زایمان آماده کنید، چون در هفته‌های آخر باید در هر زمانی انتظار آغاز علایم زایمان را داشته باشید.
همان‌گونه که برای یک سفر برنامه‌ریزی می‌کنید و وسایل را آماده کرده و جا و مکان را انتخاب می‌کنید، برای زایمان هم نیاز دارید تا همه چیز را از قبل با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده آماده کنید تا هیچ‌چیز نتواند این لحظات لذت‌بخش را برای شما با استرس و تشویش همراه کند.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، انتخاب بیمارستان

به بیمارستان‌های سطح شهر سر بزنید و با محیط آن‌ها آشنا شوید. بیمارستانی را انتخاب کنید که از نظر تجهیزات در سطح بالاتر و دارای پرسنل و متخصصان مجرب‌تر باشد و با توجه به هزینه‌های زایمان، طرف قرارداد بیمه‌ی شما باشد.
در مورد انواع روش‌های زایمان در آن بیمارستان اطلاع پیدا کنید تا روش مورد نظر شما را داشته باشند و در صورت عوارض احتمالی دارای بخش مراقبت ویژه‌ی نوزاد بوده یا امکان انتقال به مرکز دیگر را داشته باشند.
سیاست‌های هر بیمارستانی با بیمارستان دیگر متفاوت است. مثلاً ممکن است یک بیمارستان اجازه‌ی داشتن ملاقات با همسر در اطاق زایمان را بدهد و بیمارستان دیگر پذیرای هیچ همراهی نباشد. حتماً سیاست بیمارستان‌ها را بپرسید و بعد با شرایط خود بسنجید و بعد انتخاب کنید.
ترجیحاً بیمارستان نزدیک‌تر به منزل خود را انتخاب کنید تا در صورت مشاهده‌ی علایم زایمان بتوانید خود را سریع به آن‌جا برسانید. حتماً حداقل یک بار مسیر منزل تا بیمارستان را با وسیله‌ی شخصی یا آژانس طی کنید تا مدت‌زمان مورد نیاز برای رسیدن به آن‌جا را تخمین بزنید.
یک مسیر جایگزین برای مواقع ترافیک یا مسدودی راه پیدا کنید. در صورت نیاز به پرونده‌سازی قبلی، هماهنگی‌های لازم را انجام دهید یا لیست مدارک و وسایل مورد نیاز را از بیمارستان بگیرید.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، پیدا کردن یک مراقب و حامی

وقتی زایمان طبیعی را برای تولد فرزندتان انتخاب می‌کنید، بهتر است از یک پشتیبان و ارائه‌دهنده‌ی مراقبت هنگام تولد و در طول فرآیند زایمان، مثل مامای همراه کمک بگیرید تا از حضور او در کنار خود آرامش گرفته و در کمال راحتی از او مشاوره بگیرید. می‌توانید ماما را هنگام تولد کم‌خطر طبیعی و متخصص زنان را به عنوان جراح برای رسیدگی به عوارض و بارداری‌های پرخطر انتخاب کنید.
آماده شدن برای زایمان طبیعی، نکات کاربردی

آماده شدن برای زایمان طبیعی، ساک وسایل زایمان

ساک زایمان خود را ببندید. می‌توانید از یک ساک جادار یا دو ساک برای چیدن وسایل مورد نیاز استفاده کنید. لیستی از وسایل مورد نیاز را بنویسید تا چیزی از قلم نیفتد. این وسایل شامل وسایل مورد نیاز قبل و بعد از تولد است که بخشی از آن مربوط به خودتان و بخشی مربوط به فرزندتان است.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، وسایل ساک قبل تولد

 • شناسنامه، دفترچه‌ی بیمه و اطلاعات و پرونده‌ی پزشکی
 • عینک طبی (اگر از عینک استفاده می‌کنید و فقط در صورتی که بدون آن دیدتان دچار مشکل می‌شود)
 • دمپایی و لباس خواب: هر بیمارستان لباس‌های مخصوص زایمان خود را دارد، اما برخی از زنان ترجیح می‌دهند با خود لباس ببرند. در صورتی که بیمارستان اجازه‌ی استفاده از لباس شخصی را می‌دهد یک لباس شل، راحت و با آستین آزاد انتخاب کنید تا مانعی برای گرفتن فشار خون توسط پرستاران نباشد. هم‌چنین فکر برگرداندن آن لباس به خانه را نکنید، زیرا ممکن است کثیف و به دلایل بهداشتی غیر قابل استفاده شود.
 • بالش: اگر با بالش بیمارستان راحت نیستید، بالش مخصوص خود را ببرید.
 • دوربین: در برخی از بیمارستان‌ها فیلم‌برداری از تولد ممنوع است، ولی اگر بیمارستان منتخب شما این اجازه را می‌دهد می‌توانید با خود دوربین ببرید و خاطرات خود و فرزندتان را ثبت کنید.
 • وسایل سرگرم‌کننده: کتاب یا مجله برای خواندن، یا وسیله‌ای برای تماشا یا پخش موسیقی مورد علاقه‌ی خود ببرید، تا با آن‌ها بتوانید سرگرم شوید و حواس خود را پرت کنید تا زمان برایتان زودتر بگذرد.

آماده شدن برای زایمان طبیعی، آماده کردن اتاق نوزاد

هر روز خود را برای خرید وسایل نوزاد خسته نکنید. برای خرید و چیدمان وسایل نوزادتان از دیگران هم کمک بگیرید. اتاق فرزندتان را به سلیقه‌ی دل‌خواه بچینید و در چیدمان آن نکات ایمنی را رعایت کنید. توجه داشته باشید هر عروسک و وسیله‌ی بازی برای فرزند تازه متولد شده‌ی شما مناسب نیست، پس در هنگام خرید وسایل به جنس و خطرآفرینی آن دقت کنید.
آماده شدن برای زایمان طبیعی، نکات کاربردی

آماده شدن برای زایمان طبیعی، وسایل ساک بعد از تولد

 • پوشاک
 • نوار بهداشتی
 • یک لباس تمیز دیگر برای بعد از زایمان
 • گوشی همراه و شارژر: (شما یا همسرتان ممکن است پس از تولد فرزندتان بخواهید به خانواده و دوستان این خبر خوب را اطلاع دهید)
 • مواد غذایی: آب‌میوه و مایعات اولین موادی هستند که بعد از زایمان می‌توانید مصرف کنید. در گوشه‌ای از ساک خود چند آب‌میوه جا دهید تا زمانی که سایر مواد غذایی برای شما فراهم می‌شود، گرسنه نمانید.
 • لوازم آرایشی بهداشتی: نوار بهداشتی، مسواک و خمیر دندان، شانه، لوازم آرایش، صابون، شامپو و لوسیون همراه خود داشته باشید. شاید نیاز شود مدت بیشتری در بیمارستان بمانید. بعد از زایمان شاید کمی رنگ‌پریده یا خسته به نظر برسید. با کمی آرایش ملایم خود را آماده‌ی ملاقات همسر و اقوام خود کنید.
 • سوتین مناسب شیردهی: در روزهای اول بعد زایمان ممکن است سینه‌ها پرشیر و دردناک شوند. با استفاده از سوتین‌های مناسب شیردهی می‌توانید مانع آویزان و سنگین شدن آن‌ها شوید و احساس راحتی کنید. هم‌چنین برای جلوگیری از خیس شدن لباس به علت نشت شیر، می‌توانید از پد سینه استفاده کنید.
 • کتابی در مورد مراقبت از نوزاد: بعد از روبرو شدن با فرزندتان ممکن است با مسائلی روبرو شوید که هیچ‌وقت به آن‌ها فکر نکرده‌اید. با داشتن یک کتاب مراقبت نوزاد می‌توانید جواب سؤالات خود را زود پیدا کرده و به جای سردرگمی راه صحیح مراقبت از فرزندتان را از همان ابتدا در پیش گیرید.
 • هدیه برای خواهر و برادر بزرگ‌تر: برخی از والدین هدیه‌ی تولد نوزاد جدید را به برادران و خواهران بزرگ می‌دهند و این‌گونه اولین احساس مثبت به فرزند جدید را در آن‌ها به وجود می‌آورند.
 • دفترچه‌ی یادداشت همراه با یک خودکار یا مداد: تمام سؤالات خود از پرستار و ماما را بنویسید تا در اولین فرصت بتوانید بپرسید. اگر احتمال می‌دهید توضیحات متخصص یا ماما را فراموش خواهید کرد حتماً یادداشت کنید. هم‌چنین می‌توانید خاطرات روز اول فرزندتان را بنویسید.
 • لباس و کفش مناسب برای بازگشت به خانه
 • صندلی ماشین مخصوص نوزاد (صندلی مخصوص حمل نوزاد در ماشین را از قبل روی صندلی عقب ماشین به درستی نصب کنید)
 • لباس مناسب بیرون برای نوزاد
 • جوراب، کلاه و دستکش (اگر هوا سرد است)
 • پتو و بالش نوزاد
 • از بردن طلا، جواهر، مقدار زیاد پول نقد و اشیای با ارزش دیگر به بیمارستان خودداری کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • سایره سعادت
   درباره آماده شدن برای زایمان طبیعی، نکات کاربردی

   باید بخوانیم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.