۲۲۵۹۴۳
۱۵۴۵
۱۵۴۵

مشکلات بعد از زایمان، چگونگی کاهش درد لگن

برخی از زنان مدت ها پس از زایمان در لگن خود احساس درد می کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد، ممکن است به دلیل مشکل استخوان لگن باشه.

برخی از زنان مدت ها پس از زایمان در لگن خود احساس درد می کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد، ممکن است به دلیل مشکل استخوان لگن باشه. این درد میتونه خیلی آزاد دهنده باشه یا خیلی خفیف باشه به هرحال حس خوشایندی نداره .بهتره که بعد از زایمان در صورت داشتن درد این تمرینات و توصیه های ما رو پیگیری کنید تا بتونید دردتون رو تسکین بدید.

استخوان دنبالچه شکسته
استخوان دنبالچه در انتهای پایین ستون فقرات شما قرار داره . اگر کودک شما خیلی سریع یا از زاویه اشتباه از طریق کانال زایمان حرکت کند ، می تونه کبودی یا شکستگی استخوان دنبالچه رو به همراه داشته باشه. اگر پزشک کودک شما را با پنس تحویل بگیرد احتمال آن بیشتر است.
این درد می تونه هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشه . ممکن است هنگام نشستن ، ایستادن طولانی مدت ، استفاده از دستشویی یا رابطه جنسی درد داشته باشید.

روش هایی برای تسکین درد استخوان دنبالچه
از روش های گرمایشی یا سرمایشی استفاده کنید. کیسه یخ یا پد گرمایشی ممکنه حال شما را بهتر کنه.
از بالش مخصوص استفاده کنید. برای شما راحت تره که از بالشت های مخصوص که وسطشان حفره ی سوراخ دارد استفاده کنید.می تونید روی بالش مخصوصی که زیر استخوان دنبالچه شما سوراخ یا شکاف دارد بنشینید تا هنگام نشستن به آن فشار وارد نکنید.
جور دیگری بنشینید. این می تواند به شما کمک کند که هنگام نشستن به جلو خم شوید. این ممکن است فشار را کاهش دهد.
دارو را امتحان کنید. ایبوپروفن می تونه به درد و التهاب کمک کنه. اگر شما جدی هستید ، ممکنه پزشک یک داروی بیهوشی یا استروئید به شما بده . هرکدام می تونن شما را در طولانی مدت تسکین دهند.
به فیزیوتراپی بروید. در فیزیوتراپی به شما برخی از راه های آرام کردن لگن را یاد خواهند داد مانند تنفس عمیق و شل کردن کامل عضلات کف لگن.
جراحی کنید. اگر زمان زیادی سپری شود و هیچ چیز درد شما را تسکین ندهد ، پزشک ممکنه جراحی برای برداشتن استخوان دنبالچه شما را پیشنهاد دهد. این اغلب آخرین چاره است و معمول نیست.
چگونه استخوان دنبالچه خود را دراز می کنید؟
استخوان دنبالچه یا دنبالچه در پایین ستون فقرات است و به حمایت از لگن کمک می کنه. آسیب رساندن یا شکستن استخوان دنبالچه ، باعث التهاب و درد میشه. درد مداوم در استخوان دنبالچه به نام کوکاسینیا شناخته میشه.
استخوان دنبالچه مثلثی است و از سه تا پنج استخوان تشکیل شده است. در واقع در بدن انسان ، این یک دم غیرفعال است.
بسیاری از عضلات کف لگن به استخوان دنبالچه وارد می شوند ، بنابراین آسیب های این ناحیه ممکنه روی آنها نیز تأثیر بگذارد. این عضلات به مدفوع ، دویدن ، راه رفتن و حرکت دادن پاها کمک می کنن. کف لگن نیز از واژن پشتیبانی می کنه .
انجام کشش های خاص ممکنه به از بین بردن تنش در استخوان دنبالچه کمک کنه.

تمرینات درد استخوان دنبالچه
استخوان دنبالچه به حمایت از لگن کمک می کند.
در حالت نشسته یا هنگامی که چیزی به قسمت تحتانی ستون فقرات فشار می آورد ، افراد به طور معمول دچار کوکیس ، یا درد مداوم در استخوان دنبالچه می شوند.
نشستن در وضعیت نامناسب ، عقب افتادن ، زایمان و تحرک بیش از حد می تواند به خود استخوان یا بافت و عضلات اطراف آسیب برساند. درد استخوان دنبالچه در زنان بیشتر از مردان است.
علاوه بر تسکین درد ناشی از کوکی سینی ، درمان باید التهاب را کاهش داده و تنش عضلانی را کاهش دهد.
یک مطالعه اخیر نشان داد که افراد مبتلا به کوکسیدینیا از انجام تمریناتی برای افزایش تحرک ستون فقرات قفسه سینه و کشش عضلات پیریفورمیس و ایلیوپسواس در باسن و باسن بهره مند می شوند.
این تمرینات از درد شرکت کنندگان هنگام نشستن می کاهد و میزان فشاری را که می توانند روی کمر تحمل کنند قبل از احساس درد افزایش می دهد.

تمریناتی برای کاهش درد استخوان دنبالچه
تمرینات زیر ممکن است به تسکین درد استخوان دنبالچه کمک کند:
آغوش گرفتن زانو تک پا
این باعث کشش عضلات پیریفورمیس و ایلیوپسواس میشه که هر دو عضله می تونن سفت شوند و تحرک لگن را محدود کنه. پیریفورمیس از استخوان دنبالچه منشأ می گیره و در صورت ملتهب شدن می تونه عصب سیاتیک را تحریک کنه .
افزایش آرام کشش در طول زمان باعث میشه دامنه حرکت گسترش یابد.
به پشت دراز بکشید و پاها را مستقیم بیرون دهید.
یک زانو را به سمت سینه خم کنید.
زانوی خم شده را نگه دارید و آن را به آرامی به سمت پایین قفسه سینه بکشید.
30 ثانیه در این حالت بمانید ، سپس آن را در سمت دیگر تکرار کنید.
کشش پای ضربدری گلوت
این باعث کشش piriformis و همچنین گلوت میشه. گلوتها به استخوان دنبالچه متصل می شوند و راه رفتن یا دویدن می تواند باعث کشیدن آنها روی آن بشه .
به پشت دراز بکشید.
زانوها را به سمت سقف بالا برده و پاها را روی زمین صاف نگه دارید.
پای چپ را به بدن نزدیک کرده و مچ پای چپ را از طریق زانوی راست قرار دهید.
دست ها را در اطراف ران راست حلقه کرده و به آرامی به مدت 30 ثانیه به سمت سینه بکشید.
در طرف دیگر تکرار کنید.
زانو زدن به صورت کششی
ایلیوپسو به عضلات ایلیاکوس و پسواس پیوسته اشاره دارد.اسامیشون سخت و تخصصیه اما بودنید این عضلات ران به انعطاف پذیری مفصل ران کمک می کنن.
کشش آنها می تونه به تسکین درد استخوان دنبالچه کمک کنه زیرا اغلب با نشستن طولانی مدت سفت میشن .
زانو زده به حالت ایستاده روی زمین ، یک پا را از جلو حرکت داده و پا را صاف روی زمین قرار دهید. ران باید با زاویه ۹۰ درجه باشد.
شانه و زانوی پای عقب را روی زمین بگذارید و انگشتان را به سمت عقب بگیرید. قرار دادن حوله زیر زانوی پشت ممکن است برای راحتی لازم باشد.
با قفسه سینه قائم ، دست ها را برای پایداری روی باسن قرار دهید.
لگن را به زیر بکشید و کمی به جلو خم شوید.
کشش را به مدت ۲۰-۳۰ ثانیه حفظ کنید.
در طرف دیگر تکرار کنید.
زانو بزنید و بپیچید
ورزش زانو و پیچش باعث کشش ایلیوپسو میشه و در عین حال تحرک را از طریق کمر نیز بهبود می بخشه.
کمر تنگ و بی حرکت میتونه به کمردرد منجر بشه. این می تونه باعث شود عضلات دیگر مانند کف لگن و عضلات بازشونده مفصل ران سفت شوند تا جبران شود.
اگر استخوان دنبالچه زخم و ملتهب باشه ، فعالیت بیش از حد کف لگن و باز شدن مفصل ران باعث تشدید این علائم میشه.
در همان حالت که زانو زدید، در حالی که پای جلوی آن در زاویه ۹۰ درجه جلوی بدن و زانو و ساق پا عقب بر روی زمین خم شده است ، شروع کنید.
بدن را به حالت ایستاده نگه دارید ، بازوها را تا ارتفاع شانه به طرف دیگر بالا بیاورید.
روی جمع کردن تیغه های شانه به سمت پایین و پشت تمرکز کنید تا از بالا آمدن شانه جلوگیری کنید.
از تنه به آرامی به سمت چپ بدن بچرخید تا زمانی که بازوها تقریباً با پاها همسو شوند. سپس به آرامی به مرکز برگردید و به سمت راست بچرخید.
کشش گلوت (حالت کبوتر)
ژست کبوتر به باز شدن باسن کمک می کنه.
این کشش یک حالت یوگا است که به باز شدن باسن کمک می کنه. این ایلیوپسوها ، و همچنین عضلات گلوت روی پای خم شده را کش می دهد.
این ژست برای افرادی که مشکل زانو دارند مناسب نیست.
چهار دست و پا را با کمی جلوتر از شانه ها و فاصله شانه ها از یکدیگر شروع کنید.
زانوی چپ را به جلو بیاورید و کمی در پشت و چپ دست چپ قرار دهید و مچ پا باید به سمت استخوان ران راست باشد.
پای راست را به عقب بلغزانید و آنرا صاف نگه دارید تا ران به سمت پایین به سمت زمین قرار بگیرد. اگر باسنها مربع نیستند ، انگشت پشت پا را زیر آن قرار دهید تا این اصلاح شود.
تنه را به سمت جلو پایین بیاورید و روی بازوهای جمع شده قرار بگیرید تا در صورت لزوم کشش ایجاد بشه.
این وضعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید و در سمت دیگر تکرار کنید.

لگن چیست؟
ناحیه لگن (یا لگن) حلقه ای از استخوان ها در پایین ستون فقرات شما است. ماهیچه ها را تثبیت کرده و از اندام های شکم پایین شما محافظت می کنه. اعصاب و عروق نیز از ناحیه لگن عبور می کنن.
لگن شامل موارد زیر است:
استخوان ران
استخوان دنبالچه (دنبالچه)
استخوان مثلثی در پایین ستون فقرات
گاهی اوقات ، زایمان می تونه به روش هایی که در زیر توضیح داده شده ، به استخوان آسیب برساند. مشکلات استخوان لگن دردناکه . اما معمولاً خود به خود بهتر میشه .
درد لگنی
اگر سر کودک شما هنگام زایمان به روش خاصی به استخوان های لگن شما فشار آورد ، ممکنه بین دو استخوان جلوی لگن شما فاصله ایجاد کنه . این استخوان ها از طریق بافت همبندی به نام رباط ها به هم می پیوندند. آنها در دوران بارداری اغلب راحتتر کشش می یابند و این میتونه منجر به درد کمربند لگن بشه. پزشک شما ممکنه آن را سمفیز عفونی جداشده یا دیاستاز سمفیز شرمگاهی پس از زایمان بنامد. هنگامی که رباط کشیده میشه و استخوان ها از هم جدا میشن ، ممکن است تورم یا خونریزی وجود داشته باشه .
این شکاف می تونه دردناک باشه . این درد می تونه ۳ تا ۸ ماه طول بکشه. ممکنه هنگام راه رفتن صدمه ببیند و در راه رفتن عادی مشکل داشته باشید. همچنین ممکنه هنگام نشستن یا ایستادن به مدت طولانی درد داشته باشید.
درد لگن خود را به پزشکتون بگویید تا او بتواند آن را درمان کند و روش هایی را به شما پیشنهاد کند تا هنگام بهبودی احساس راحتی بیشتری داشته باشید. ممکنه استخوان های شما به حالت اولیه برگزردد. اما آنها به هم نزدیکتر می شوند و درد از بین می رود.
برای کاهش درد و کمک به بهبود لگن چه کار کنید؟
دارو بخورید . پزشک ممکن است به شما بگوید از استامینوفن یا ناپروکسن برای کمک به درد استفاده کنید. فقط ممکنه لازم باشه آنها را برای مدتی مصرف کنید.
از پشتیبانی استفاده کنید. پزشک ممکنه از شما بخواهد که از یک بند ، کمربند ، اسلینگ یا وسیله دیگری استفاده کنید که به دور باسن شما بپیچد و استخوان های لگن شما را بهم بپیچد. این می تونه به شما کمک کنه سریعتر احساس بهتری داشته باشید.
در تخت دراز بکش. اگر درد زیاد باشد یا راه رفتن دشوار باشد ، پزشک می تونه استراحت در رختخواب را پیشنهاد کنه. اما این یک راه حل طولانی مدت نیست.
حرکت کنید - اما نه خیلی زیاد. به محض اینکه بتوانید از جای خود بلند شوید ، پزشک از شما می خواهد راه بروید و تحرک داشته باشید. اما خیلی فشار به خودتون نیاورید. اگر ناحیه لگن شما آسیب دید ، وقت آن است که کمی استراحت کنید.
به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید. یک درمانگر می تونه به شما آموزش بده که چگونه عضلات خود را تقویت کنید و درد خود را کاهش دهید.
در برخی موارد ، درمان مشکلات لگم ( سمفیز شرمگاهی ) ممکنهشامل جراحی برای قرار دادن پیچ ها و صفحه برای تنظیم مجدد استخوان های لگن باشد.
چیزهایی که باید در مورد کشش استخوان دنبالچه به یاد داشته باشید
تمرینات فوق برخی از دلایل درد استخوان دنبالچه را برطرف می کند.
مانند تمام کشش ها و تمرینات ، مهم است که در یک دامنه حرکتی باقی بمانید که باعث درد و آسیب نشود.
علاوه بر این تمرینات ، سایر روش های درمانی ممکن است به پیشگیری و کنترل درد استخوان دنبالچه کمک کنند. این شامل:
وقت کمتری را برای نشستن سپری کنید
بالشتک های مخصوص داشته باشید
ماساژ و دستکاری منطقه
تزریق موضعی استروئیدها یا بیهوشی ها
انجام تنظیمات وضعیتی ، مانند اتخاذ موقعیت نشستن بهتر
اگر درد استخوان دنبالچه مداوم است ، بهتر است به پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید.
برای جلوگیری از درد استخوان دنبالچه ، افراد باید از نشستن طولانی مدت و تمرینات با ضربه زیاد مانند دویدن و پریدن خودداری کنند. تمرینات با ضربه بالا ممکنه هر التهابی را تشدید کرده و باعث سفت شدن بیشتر عضلات لگن و ران شوند.
آسیب های استخوان دنبالچه با گذشت زمان بهبود می یابد. تا زمانی که این اتفاق نیفتد ، درمان هایی مانند فیزیوتراپی ، کشش و بالشتک مخصوص باید به تسکین درد و ناراحتی کمک کنند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.