۲۲۷۲۲۲
۳۸۹۹
۳۸۹۹

برای خوش طعم شدن شیر مادر چی خوبه؟

راهکارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای خوشمزه شدن شیر مادر از آنها استفاده کنید.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که با بوی بد شیر مادر مبارزه می کنند، نترسید راهکارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای خوشمزه شدن شیر مادر از آنها استفاده کنید. اگر شیر شما ترش و بد طعم شده است، ناامید نشده و نباید فکر کنید که همه چیز از دست رفته است. هنوز هم می‌توانید با ایجاد تغییرات در برنامه غذایی خود و همچنین تغییر در نحوه ذخیره و نگهداری شیر، شگفت‌انگیزترین ماده روی زمین را به فرزند خود بدهید. در اینجا راهکارهایی آورده شده که می توانند به شما در خوشمزه شدن شیر مادر کمک کنند تا کاری کنید که شیرتان در بهترین حالت قرار گیرد!

راه های خوشمزه شدن شیر مادر برای نوزاد
برای خوشمزه شدن شیر مادر راه های زیادی وجود دارد که چندان دشوار نیست، ازجمله:
درجه حرارت یخچال را بررسی کنید
اگر بنا به دلیلی قصد دارید شیر سینه های خود را دوشیده و آن را ذخیره کنید تا بتوانید ماه ها بعد نوزاد خود را با آن تغذیه کنید، باید مطمئن شوید که محل ذخیره سازی شیر یعنی یخچال و فریزر در دمای مناسب تنظیم شده اند. قطعا شما نمی خواهید شیر ذخیره شده تنها به این دلیل که درجه دما را به صورت مناسب تنظیم نکرده اید، ترش شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا (CDC) توصیه می کند که دمای فریزرها در ۱۵- (زیر پانزده) درجه سانتی گراد تنظیم شود. به علاوه، هرگز شیر منجمد خود را در درب فریزر نگهداری و ذخیره نکنید. درها اغلب چندین بار در روز باز می شوند و برای مدتی باز می مانند که این مساله می تواند بر پایداری دمای شیر تأثیر بگذارد.
گرم کردن قبل از یخ زدگی
اگر متوجه شدید که اگرچه شیرتان در فریزر نگهداری شده است، اما بوی بد و شبیه به ماندگی به خود گرفته است. بنابراین احتمالاً مقدار آنیم لیپاز در بدن شما بیش از حد هست که باعث بوی بد آن می شود. این اتفاق برای من افتاده بود و تنها کاری که برای خوشمزه شدن شیر مادر باید انجام می دادم این بود که شیرم را قبل از نگهداری در فریزر، گرم کنم. برای انجام این کار، شیر دوشیده شده و تازه خود را به سادگی در قابلمه ای بریزید و آن را گرم کنید تا به دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد برسد. سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته و بگذارید تا شیر خنک شود و بلافاصله آن را ذخیره کنید. این فرآیند لیپاز را غیرفعال کرده و روند هضم چربی را متوقف می کند.
بتای خود را بالا ببرید
شیر برخی از مادران به دلیل مقادیر بالای آنزیم لیپاز موجود در بدن مادر ممکن است بو و مزه ای شبیه به صابون بدهند. اگرچه ممکن است به نظر شما نوشیدن شیری که چنین بویی می دهد، برای نوزاد طبیعی و یا حتی بی خطر به نظر نرسد، اما جای نگرانی نیست، در واقع نوشیدن شیری با بو و مزه صابون کاملاً بی مشکل است.

برای خوشمزه شدن شیر مادر چی بخوریم؟
یکی از کارهای ساده و بی خطری برای خوش طعم شدن شیر مادر که مادران می توانند انجام دهند، افزایش سطح میزان دریافت بتا کاروتن در رژیم های غذایی است. غذاهایی مانند هویج، سیب زمینی شیرین، کلم پیچ، اسفناج و کدو تنبل به دلیل غنی بودن از بتاکاروتن همه گزینه های عالی برای مادران شیرده هستند. غذاهای سرشار از ویتامین E نیز می توانند بوی شیر متعفن را خنثی کنند. پس برای خوشمزه شدن شیر مادر از مصرف این مواد غافل نشوید.
کالری های بد را به کالری های خوبی تغییر دهی
 از آنجا که عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد بوی نامطبوع در شیر شما شوند، تشخیص اینکه دقیقاً چه مواردی باید از رژیم غذایی شما حذف شوند و چه عواملی می توانند وجود داشته باشند، امری دشوار است. بررسی کامل آنچه در بدن شما می گذرد ممکن است بهترین گزینه برای مادرانی باشد که با مشکل ترش و بدبو شدن شیر دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین اگر شما هم درگیر چنین مشکلی شده اید، برای خوشمزه شدن شیر مادر از مصرف غذاهای لبنی، غذاهای پرادویه و طعم دهنده های قوی مانند سیر و مارچوبه دوری کنید. الکل، سیگار کشیدن و همینطور خوردن قهوه را ترک کنید و حتی به این موضوع هم فکر کنید که منبع آب خود را تغییر دهید. علاوه بر تغییرات در رژیم غذایی خود، داروهایی را که مصرف می کنید را هم در نظر بگیرید، این ها نیز می توانند باعث ایجاد شیری بدبو شوند. با ایجاد این مجموعه تغییرات، به احتمال زیاد فرزند شیرخوارتان از شما سپاسگزار خواهد بود و با داشتن یک رژیم غذایی جدید و بهبود یافته، حال شما نیز بسیار بهتر خواهد شد!
از ظروف ذخیره سازی مناسب استفاده کنید
هنگام ذخیره سازی شیر، باید اطمینان حاصل کنید که شیر در ظروف مناسب ریخته شده است. شما برای این کار نمی توانید از کیسه های قدیمی زیپ کیپ استفاده کنید و آن را با شیر خود پر کنید و داخل فریزر قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که اگر قصد تهیه ظروف ذخیره سازی شیر را دارید، کیسه های مخصوص شیر مادر یا سیستم های ذخیره سازی پلاستیکی فاقد بیسفنول آ (BPA) را خریداری کنید. همیشه، کیسه های ذخیره سازی را از لحاظ وجود سوراخ یا پارگی بررسی کنید و همه قسمت ها را خوب و با دقت از نزدیک مشاهده کنید. قطعا آخرین چیزی که شما خواستار آن هستید این است که شیر شما به خاطر یک سهل انگاری ساده مانند اشتباه در روش ذخیره سازی، ترش ‌شود.
خرید جوش شیرین
من دلیل این را نمی فهمم که چرا همه ما به طور کلی چندان زیاد از جوش شیرین استفاده نمی کنیم. این تقریباً یک اختراع فوق العاده است که می تواند برای انواع ترفندهای داخل خانه مورد استفاده قرار گیرد. یکی از این کاربردها توانایی جذب بو است و همانطور که همه ما می دانیم یخچال و فریزر بسیاری از بوهای مختلف را در خود جای می دهند که برخی از این بوها خوشایند و خوب بوده و برخی از آن ها چندان هم عالی نیستند، بنابراین مطمئن شوید که برای کمک به مبارزه با بوهای نامطبوع، مقداری جوش شیرین را در یخچال و فریزر خود قرار دهید. در واقع شما با این کار می خواهید جوش شیرین بوی گوشت خام را جذب کند، نه منبع غذایی فرزند شما را.
"قانون 6" را دنبال کنی
وقتی نوبت به پمپاژ و نگهداری شیر مادر می رسد، مطمئناً قوانین زیادی وجود دارند که به ما اطمینان خاطر بدهند که شیر ذخیره شده در زمان مناسب و بهینه به شیرخوار داده شود. اینکه چه شیر دوشیده شده تا چه مدت می تواند بیرون بماند و ذخیره شود، کمی گیج کننده است، بنابراین به مادران توصیه می شود که قانون شش را به خاطر بسپارند. شیر دوشیده شده مادر به طور معمول می تواند تا شش ساعت در دمای اتاق سالم باقی بماند. به علاوه می توان آن را تا شش روز در یخچال نگهداری کرد و تقریباً شش ماه در فریزر قرار داد. رعایت قانون شش می تواند در خوشمزه شدن شیر مادر به شما کمک کند تا طعم شیرین و تازه شیر را برای فرزندتان حفظ کنید.
نحوه قرار دادن مناسب شیر
هنگام نگهداری شیر مادر، جایگذاری صحیح آن مهم تر از همه چیز است. اگر می خواهید شانس خود را در دادن شیری با طعم بهتر به فرزندتان افزایش دهید، مطمئن شوید که آن را در انتهای فریزر قرار داده اید. بسیاری از مادران شیر ذخیره شده خود را در درب های یخچال قرار می دهند، اما این هرگز ایده خوبی نیست. دما با باز و بسته شدن درهای یخچال فریزر بیش از حد نوسان می کند و این می تواند بر طعم شیر شما تأثیر بگذارد. فکر کنید در طی شش ماه چند بار فریزر را باز و بسته می کنید! حالا فکر کنید شوهری شکمو یا فرزندی کنجکاو هم داشته باشید، شرایط بدتر هم می شود زیرا آن ها همیشه درب فریزر را برای مدت زیادی باز می گذارند تا به دنبال خوراکی های مورد علاقه خود بگردند.
در ورزش راحت باشید
بسیاری از مادران پس از تولد فرزندان خود، سریع به برنامه ورزشی قبلی خود بازمی گردند تا به تناسب اندام پیش از بارداری برسند. اما هنگامی که برای ورزش کردن به سالن ورزش می روید و ورزش های سنگین و فشرده انجام می دهید، شاید مشاهده کنید که شیر شما را کمی بیشتر از حد معمول خارج می شود. در صورت مواجهه با چنین اتفاقی، ممکن است وقت آن رسیده باشد که تمرینات ورزشی خود را سبک کنید! تجمع اسید لاکتیک در بدن شما همراه با شوری عرق بعد از تمرین می تواند طعم شیر مادر را تغییر دهد. بنابراین برای خوشمزه شدن شیر مادر بهتر است در دوران شیردهی تمرینات خود را در بهترین حالت در حد متوسط نگه دارید و حتما پس از ورزش کردن، بدن و عرق خود را خوب بشویید.
سیگار کشیدن را کنار بگذارید
برخی مطالعات نشان می دهند که اگر مادری در دوران شیردهی، خصوصا هنگامی که به طور فعال به فرزند خود شیر می دهد، به سیگار کشیدن ادامه دهد، شیر مادر اغلب طعم سیگار را به خود می گیرد! مادران عزیز باید بدانید سیگار کشیدن یک اقدام ناپسند است که در این زمان حتما باید به ترک کردن آن فکر کنید. یک کار ساده که مادران می توانند برای ایجاد وعده های غذایی با طعم بهتر برای فرزندان شیرخوار خود انجام دهند، این است که این عادت را هنگام شیردهی از بین ببرند. اگر نمی توانید به طور کامل عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید، باید بلافاصله پس از یک نوبت شیردهی سیگار خود را بکشید تا بدن شما چند ساعت فرصت داشته باشد تا طعم و بوی سیگار را از شیر شما دفع کند و در نوبت شیردهی بعدی فرزندتان اذیت نشود.
حال که راههای خوشمزه شدن شیر مادر را می دانید، آن ها را به کار گیرید تا شیری هرچه بهتر و خوشمزه تر به دلبندتان بدهید.

برای خوشمزه شدن شیر مادر چی بخوریم؟
یکی از کارهای ساده و بی خطری برای خوش طعم شدن شیر مادر که مادران می توانند انجام دهند، افزایش سطح میزان دریافت بتا کاروتن در رژیم های غذایی است. غذاهایی مانند هویج، سیب زمینی شیرین، کلم پیچ، اسفناج و کدو تنبل به دلیل غنی بودن از بتاکاروتن همه گزینه های عالی برای مادران شیرده هستند. غذاهای سرشار از ویتامین E نیز می توانند بوی شیر متعفن را خنثی کنند. پس برای خوشمزه شدن شیر مادر از مصرف این مواد غافل نشوید.

برای خوشمزه شدن شیر مادر که فریز شده چه کنیم؟
تنها کاری که برای خوشمزه شدن شیر مادر باید انجام دهید این بود که شیرم را قبل از نگهداری در فریزر، گرم کنید. برای انجام این کار، شیر دوشیده شده و تازه خود را به سادگی در قابلمه ای بریزید و آن را گرم کنید تا به دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد برسد. سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته و بگذارید تا شیر خنک شود و بلافاصله آن را ذخیره کنید. این فرآیند لیپاز را غیرفعال کرده و روند هضم چربی را متوقف می کند.

چه کنیم تا شیر مادر خوشمزه شود؟
اگر شما هم درگیر چنین مشکلی شده اید، برای خوشمزه شدن شیر مادر از مصرف غذاهای لبنی، غذاهای پرادویه و طعم دهنده های قوی مانند سیر و مارچوبه دوری کنید. الکل، سیگار کشیدن و همینطور خوردن قهوه را ترک کنید و حتی به این موضوع هم فکر کنید که منبع آب خود را تغییر دهید.

در دوران شیردهی نمی توانم سیگارم را تر کنم چیکار کنم؟
مادران عزیز باید بدانید سیگار کشیدن یک اقدام ناپسند است که در این زمان حتما باید به ترک کردن آن فکر کنید. یک کار ساده که مادران می توانند برای ایجاد وعده های غذایی با طعم بهتر برای فرزندان شیرخوار خود انجام دهند، این است که این عادت را هنگام شیردهی از بین ببرند. اگر نمی توانید به طور کامل عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید، باید بلافاصله پس از یک نوبت شیردهی سیگار خود را بکشید تا بدن شما چند ساعت فرصت داشته باشد تا طعم و بوی سیگار را از شیر شما دفع کند و در نوبت شیردهی بعدی فرزندتان اذیت نشود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.