۲۲۸۲۶۴
۱۲۲۹۶
۱۲۲۹۶
پ

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که گرم کردن یا پختن غذا در مایکروفر ممکن است مواد مغذی آن را از بین ببرد. این نگرانی وقتی صحبت از گرم کردن غذای کودکان در میان باشد، اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. اما خبر خوب این است که با استفاده از ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان، دیگر لازم نیست خیلی نگران این مسئله باشید.

هر ماده غذایی که فریز شود یا تحت تاثیر حرارت قرار بگیرد، در ساختار شیمیایی، خصوصیات فیزیکی و شکل غذایی آن، یک سری تغییراتی ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که والدین برای گرم کردن یا پختن غذای کودک در مایکروفر و سولاردم، کمی تردید دارند.

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان

بیشتر بخوانید: استفاده از مایکروفر در بارداری، چقدر خطرناکه؟

از لحاظ علمی، هیچ تحقیقی تاکنون نشان نداده که پختن غذای کودک در مایکروفر ممکن است برای سلامتی او ضرر داشته باشد. اما یک سری نکات خاصی وجود دارد که خوب است هنگام پختن غذای کودک در مایکروفر به خاطر بسپارید. بعضی از این نکات عبارتند از:

 • از ظروف مناسب مایکروفر کودکان که درپوش‌ دارند استفاده کنید و درپوش ظرف را هنگام گذاشتن در مایکروفر حتماً ببندید تا رطوبت غذا حفظ شود.
 • ترجیحاً از ظروف پلاستیکی برای گرم کردن استفاده نکنید زیرا ممکن است بر اثر حرارت، مواد شیمیایی مضر آن‌ها وارد غذا شود.
 • از ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان که ایمن هستند استفاده کنید.
 • حتماً غذا را خوب گرم کنید و بپزید تا تمام باکتری‌های آن از بین برود و برای کودک خطری ایجاد نکند.
 • حواس‌تان باشد که حرارت، بیش از اندازه نباشد و غذا نسوزد.
 • غذای مانده کودک را گرم نکنید.
 • بعد از بیرون آوردن غذا از مایکروفر، آن را در ظرف دیگری بریزید و سپس خوب هم بزنید تا کمی خنک شود و دهان کودک را نسوزاند .

بیشتر بخوانید: نگهداری غذای نوزاد، چه روشی دارد؟

خطرات گرم کردن یا پختن غذای کودک در مایکروفر

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان

بعضی از خطرات احتمالی پختن یا گرم کردن غذای کودک در مایکروفر و سولاردم عبارتند از:

 • مایکروفر غذا را به طور غیریکنواخت گرم می‌کند. در نتیجه ممکن است بعضی از قسمت‌های غذا بیش از حد داغ شده باشند و دهان کودک را بسوزانند.
 • استفاده از ظروف پلاستیکی ارزان در مایکروفر ممکن است برای سلامت کودک مضر باشد.
 • تابش ساطع شده از مایکروفر حین پختن غذا ممکن است مشکلاتی جدی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: ظرف غذای نوزاد، همه آنچه باید بدانید

ظروف قابل استفاده در مایکروفر چه جنسی باید باشند؟

ظروف قابل استفاده در مایکروفر از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. بعضی از متخصصان می‌گویند از هیچ ظرف پلاستیکی نباید در مایکروفر استفاده کرد. اما بعضی از متخصصان دیگر معتقدند استفاده از ظروف پلاستیکی که برچسب «مناسب برای مایکروفر» یا «قابل استفاده در مایکروفر» دارند، اشکالی ندارد.
با این حال اگر می‌خواهید بیشتر احتیاط کنید، می‌توانید از ظروف شیشه‌ای یا سرامیکی که مناسب مایکروفر هستند استفاده کنید. این ظروف تحت عنوان «ظرف غذا مخصوص مایکروفر» به فروش می‌رسند.

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان

بیشتر بخوانید: ظرف غذاخوری کودک چه جنسی باید داشته باشد؟

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

ظرف مخصوص مایکروفر کودک باید ایمن، ماندگار و مقرون به صرفه باشد. پس لازم است هنگام خرید، نکات زیر را در نظر بگیرید:

مقاومت در برابر گرما

ظروف ساخته شده از شیشه، سرامیک، پلاستیک یا حتی پلی استر را می‌توان با خیال راحت در مایکروفر گذاشت، اما به شرط این که برچسب بسیار مهم ایمنی، نشان‌دهنده‌ی قابل استفاده بودن در مایکروفر را داشته باشند.

مهم‌ترین ویژگی ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان این است که در برابر حرارت مقاوم باشند. ظروف ساخته شده از شیشه، سرامیک، پلاستیک یا حتی پلی استر را می‌توان با خیال راحت در مایکروفر گذاشت، اما به شرط این که برچسب بسیار مهم ایمنی، نشان‌دهنده‌ی قابل استفاده بودن در مایکروفر را داشته باشند.

درپوش‌ داشتن

همان‌طور که گفتیم غذای کودک را نباید بدون درپوش داخل مایکروفر گذاشت. پس بعد از مقاومت در برابر گرما، اولین ویژگی ظروف مناسب مایکروفر این است که درپوش داشته باشند. به علاوه بعضی از درپوش‌ها طوری طراحی شده‌اند که کاملاً روی ظرف غذا کیپ می‌شوند و لازم نیست دیگر نگران بیرون ریختن مواد غذایی از لابه‌لای درز آن‌ها باشید. هم‌چنین بعضی از درپوش‌ها به خود ظرف متصل هستند و باعث می‌شود دیگر نگران گم شدن آن‌ها هم نباشید.

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان

بیشتر بخوانید: ظرف غذای کودک، روش استریل کردن

سازگار با محیط زیست

بحث حافظت از محیط زیست بسیار پراهمیت است و از همین کارهای ساده روزمره مثل انتخاب ظرف مخصوص مایکروفر شروع می‎‌شود. بعضی از ظروف قابل استفاده در مایکروفر، از موادی ساخته شده‌اند که که کاملاً با محیط زیست سازگاری دارند و برای استفاده کودک نیز امن و قابل اعتماد هستند. پس با خرید این ظروف می‌توانید با یک تیر، دو نشان بزنید.

چندکاره بودن

بعضی از ظروف مخصوص مایکروفر کودکان چندکاره هستند. یعنی می‌توان از آن‌ها برای گرم کردن مواد غذایی مختلف استفاده کرد. یا حتی آن‌ها را در فریزر، یخچال و روی اجاق گاز گذاشت!

بعضی از ظروف مخصوص مایکروفر کودکان چندکاره هستند. یعنی می‌توان از آن‌ها برای گرم کردن مواد غذایی مختلف استفاده کرد. یا حتی آن‌ها را در فریزر ، یخچال و روی اجاق گاز گذاشت! مثلاً امروز می‌توانید برای کودک خود در این ظروف، غذا گرم کنید و فردا می‌توانید در آن میوه بریزید و اجازه دهید کودک‌تان با خود به مدرسه ببرد. البته ممکن است قیمت این ظروف کمی زیاد باشد. اما چون چندکاره هستند، خریدشان می‌تواند مقرون به صرفه باشد.

بیشتر بخوانید: ظرف غذای کودک، نکاتی برای انتخاب خوب

داشتن طرح و رنگ‌ جذاب

حتی شما هم در بزرگسالی از غذا خوردن در ظروف زیبا و خاص بیشتر لذت می‌برید تا ظروف ساده و رنگ‌ و روپریده. چه برسد به کودکان که عاشق رنگ‌ها و طرح‌های فانتزی هستند! پس بد نیست در خرید ظروف مخصوص مایکروفر هم به طرح و رنگ آن‌ها توجه کنید تا توجه کودک‌تان نیز به این ظروف جلب شود و شوق بیشتری برای غذا خوردن داشته باشد.

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان

توصیه نهایی

ظروف مناسب مایکروفر و سولاردم مخصوص کودکان را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف به صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید. مهم‌ترین نکته‌ای هم که هنگام خرید باید در نظر بگیرید، همان بحث ایمن بودن ظروف است. بقیه موارد از انتخاب کارایی گرفته تا طرح و رنگ و مدل ظرف، کاملا به سلیقه شخصی و بودجه‌ای که می‌خواهید به آن اختصاص بدهید بستگی دارد. برای داشتن یک خرید خوب، پیشنهاد می‌کنیم به چند فروشگاه سر بزنید و قیمت‌هایشان را با هم مقایسه کنید تا قیمت حدودی را پیدا کنید و از خرید نهاییتان راضی باشید.
به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند