۲۲۸۳۰۷
۵۶۹۷
۵۶۹۷

قانون بچه دار شدن در چین، این بار اجبار سه‌فرزندی!

قانون بچه دار شدن در چین تغییر یافته و دولت چین در یک تغییر اساسی اعلام کرده که داشتن سه فرزند برای زوج‌های متاهل مجاز شده است، مردم چین در این‌باره چه می‌گویند؟

قانون بچه دار شدن در چین، این بار اجبار سه‌فرزندی!

قانون بچه دار شدن در چین تغییر یافته و دولت چین به تازگی اعلام کرده است که زوج‌های متاهل چینی می‌توانند تا سه فرزند داشته باشند.
در حالی که مطالعات اخیر کاهش چشمگیر تولد در پرجمعیت‌ترین کشور جهان را نشان می‌دهد، دولت چین در یک تغییر اساسی اعلام کرده که داشتن سه فرزند برای خانواده‌ها مجاز شده است.

در این مقاله می‌خوانید:

 • قانون بچه دار شدن در چین، آیا هزینه‌ها کاهش می‌یابد؟
 • قانون بچه دار شدن در چین، فرزند بیشتر نمی‌خواهم!
 • نتایج یک نظرسنجی راجع به قانون جدید بچه دار شدن در چین
 • سیاست تک فرزندی در چین و کنترل انفجار جمعیت
 • قانون اجباری فرزند سوم و جریمه کلان

در دهه 2016 میلادی بود که سیاست تک‌فرزندی در پکن لغو شد و خانواده‌ها اجازه یافتند تا دو فرزند داشته باشند. این تغییر قانون به این علت بود که سیاستمداران چینی متوجه شدند جمعیت چین در حال پیر شدن است و خطرات اقتصادی کشور را تهدید می‌کند.
هر چند که دولت چین این اجازه را صادر کرده، اما این موضوع نتوانسته منجر به افزایش مداوم تولد شود. دلیل این اتفاق، هزینه‌های زیاد بزرگ کردن و تربیت کودکان در شهرهای مختلف چین است، چالشی که تا امروز هم ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: چطور فرزند خوبی تربیت کنیم؟

خبرگزاری رسمی شین‌هوا به نقل از «شی جین پینگ»؛ رئیس جمهور چین اعلام کرده است که: «این تغییر سیاست با اقدامات حمایتی برای بهبود ساختار جمعیتی کشور و تحقق استراتژی کشور برای مقابله فعال با سالخوردگی جمعیت، به وجود خواهد آمد.»

قانون بچه دار شدن در چین، آیا هزینه‌ها کاهش می‌یابد؟
به گفته رئیس جمهور چین، قرار است هزینه‌های تحصیلی برای خانواده‌ها و مالیات کاهش یابد، اقدامات حمایتی دولت از مسکن افزایش پیدا کند و منافع قانونی زنان شاغل تضمین شود.
هزینه تهیه جهیزیه برای دختران در چین هم سر به آسمان گذاشته که بر اساس سیاست‌های جدید رئیس جمهور این کشور، قرار است این هزینه‌ها هم کاهش یابد تا جوان‌ها بتوانند راحت‌تر ازدواج کنند.

بر اساس اعلامیه دولت چین در شهر «ویهای»، جریمه‌های 130 هزار یوان (20440 دلار) از اواخر سال گذشته برای داشتن فرزند سوم به مردم تحمیل شده است.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میزان باروری در چین در سال ۲۰۲۰ میلادی فقط 1.3 کودک به ازای هر زن بوده که در مقایسه با جوامع پیری مانند ژاپن و ایتالیا بسیار کم است.
«یفی لی»، که در شانگهای جامعه‌شناس است دراین‌باره گفته: «مردم نه با محدودیت داشتن دو فرزند، بلکه با هزینه‌های فوق‌العاده بالا برای تربیت کودکان در چین امروز، عقب نگه داشته شده‌اند. مسکن، فعالیت‌های فوق برنامه، غذا، مسافرت و همه هزینه‌های دیگر به سرعت در حال افزایش است.»

بیشتر بخوانید: سنسور جدید به زنان باردار کمک می‌کند

این جامعه‌شناس تحلیل خود را درباره تمایل مردم به بچه‌دار شدن این‌طور بیان کرده: «از نظر من بعید است که با برداشتن محدودیت داشتن دو فرزند، باز هم کسی به بچه‌دار شدن تمایل پیدا کند.»


قانون بچه دار شدن در چین، این بار اجبار سه‌فرزندی!
قانون بچه دار شدن در چین، فرزند بیشتر نمی‌خواهم!
«ژانگ شینیو»، یک مادر 30 ساله است که یک فرزند دارد. او می‌گوید: «مشکل این است که زنان بیشترین مسئولیت تربیت فرزندان را به دوش می‌کشند. اگر مردها می‌توانستند کارهای بیشتری برای تربیت کودک انجام دهند، یا اگر خانواده‌ها بتوانند به زنانی که تازه صاحب فرزند شده‌اند، بیشتر توجه کنند، بسیاری از زنان می‌توانند فرزند دوم داشته باشند.»

بیشتر بخوانید: نقش پدر در تربیت فرزند چیست؟

اما «ژانگ» چطور؟ آیا می‌خواهد سه فرزند داشته باشد؟ او می‌گوید: «اگر بخواهم واقع‌بین باشم، نه! من حتی نمی‌خواهم فرزند دوم داشته باشم . داشتن فرزند سوم کاملا غیرممکن است.»


قانون بچه دار شدن در چین، این بار اجبار سه‌فرزندی!
نتایج یک نظرسنجی راجع به قانون بچه دار شدن در چین
پس از اعلام این‌که محدودیت داشتن دو فرزند در چین برداشته شده، یک نظرسنجی در Weibo شین‌هوا صورت گرفت. 31هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و از این تعداد 29هزار نفر گفتند که هرگز به داشتن بچه سوم فکر نکرده‌اند. بقیه شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، گزینه‌های «من برای این کار آماده‌ام»، «درباره آن مردد هستم» و «جزو برنامه آینده من است» را انتخاب کرده بودند.
این نظرسنجی با عنوان AreyouReady# صورت گرفت، اما نتایج آن پس از مدتی کوتاه، حذف شد.
یکی از کاربران به این سئوال این‌طور پاسخ داده: «من مایلم سه تا بچه داشته باشم، اگر ۵ میلیون یوان (۷۸۵،۶۵۰ دلار) به من بدهید
با اعلام این خبر، قیمت سهام در شرکت‌های مرتبط با تولد و باروری افزایش یافته.

مطالعه‌ای که اوایل سال جاری توسط دانشگاه «ژجیانگ» و دانشگاه پکن انجام شد، نشان داد که سیاست داشتن دو فرزند باعث شده زوج‌های ثروتمند که قبلا صاحب فرزند شده بودند، به داشتن فرزند دوم ترغیب شوند.


قانون داشتن سه فرزند، حالا خیلی دیر است!
در اوایل ماه جاری، یک سرشماری صورت گرفت و نتیجه آن نشان داد که جمعیت چین در کمترین میزان خود در دهه گذشته از دهه ۱۹۵۰ به ۱.۴۱ میلیارد نفر رسیده است.
نتایج این سرشماری این نگرانی را به وجود آورد که جمعیت چین رو به پیر شدن قرار دارد . همچنین انتقاداتی هم دراین‌باره مطرح شد که تغییر سیاست بچه‌دار شدن و برداشتن محدودیت داشتن دو فرزند، خیلی دیر به وقوع پیوسته.

بیشتر بخوانید: ماسک زدن هنگام زایمان آری یا خیر؟

«شوانگ دینگ» که یک اقتصاددان ارشد در هنگ‌کنگ است، دراین‌باره می‌گوید: «این کار بدون شک یک گام در مسیر درست است، اما قطعی نیست. این سیاست باید حداقل پنج سال پیش اجرا می‌شد. حالا خیلی دیر شده، هر چند که بهتر از هیچ چیز است.»
دفتر سیاسی چین اعلام کرده که مرحله به تاخیر انداختن سن بازنشستگی را انجام می‌دهد، اما دراین‌باره جزئیاتی ارائه نکرده است.


قانون بچه دار شدن در چین، این بار اجبار سه‌فرزندی!
سیاست تک فرزندی در چین و کنترل انفجار جمعیت
در سال 1979 میلادی، دولت چین به دلیل نگرانی از انفجار جمعیت، سیاست تک‌فرزندی خود را اجرا کرد که با این سیاست موفق شد رشد جمعیت را مهار کند، اما همچنین منجر به عقیم‌سازی اجباری و سقط جنین انتخابی جنسی شد.
این موضوع، عدم تعادل جنسیتی را تشدید کرد چرا که با این قانون، بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند فرزند پسر داشته باشند.
مطالعه‌ای که اوایل سال جاری توسط دانشگاه «ژجیانگ» و دانشگاه پکن انجام شد، نشان داد که سیاست داشتن دو فرزند باعث شده زوج‌های ثروتمند که قبلا صاحب فرزند شده بودند، به داشتن فرزند دوم ترغیب شوند.
بدیهی است که این زوج‌ها به خاطر ثروتمند بودن نسبت به هزینه‌های بزرگ کردن و تربیت کودک حساسیت کمتری دارند، در حالی که هزینه‌های مراقبت از کودک و آموزش او به حدی بالا است که زوج‌های متاهل به سختی به داشتن حتی یک فرزند فکر می‌کنند.


قانون بچه دار شدن در چین، این بار اجبار سه‌فرزندی!
قانون اجباری فرزند سوم و جریمه کلان
بر اساس اعلامیه دولت چین در شهر «ویهای»، جریمه‌های ۱۳۰ هزار یوان (20440 دلار) از اواخر سال گذشته برای داشتن فرزند سوم به مردم تحمیل شده است.
«سو»، که مدیر منابع انسانی در پکن است، درباره حاملگی سوم خود می‌گوید: «از باردار شدن فرزند سوم خود بسیار خوشحالم. می‌توانم برای ثبت نام فرزندانم در مدارس دولتی از مزایایی بهره‌مند شوم و دیگر مجبور به پرداخت جریمه نخواهم بود.»
شما دراین‌باره چه نظری دارید؟

منبع: reuters

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.