۲۳۰۶۰۷
۳۵۴۵
۳۵۴۵

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

فرش دستباف، الیافی بسیار لطیف دارد که روی آنها فرآوریصعتی انجام نشده است. برای شستن چنین فرشی باید قلق‎‌هایی را بدانید که الیاف آن خراب نشود و رنگ‌های طرح در هم نیامیزند. نکات شستن فرش دستباف را در نی‌نی‌بان بخوانید.

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!
فرش دستباف سرمایه‌ای است که باید خیلی دقیق از آن نگهداری کرد؛ مراقبت و نظافت قالی‌های دستباف، به گونه‌ای است که اگر درست انجام نشود؛ از قیمت فرش خیلی کم می‌شود. در ادامه با هم به نکات شستن فرش دستباف دقت می‌کنیم.اگر در شهرهایی یا آلودگی محیطی زیاد زندگی می‌کنید؛ این مطلب برای شما بسیار مفید و کاربردی است؛ با ما همراه باشید.

در این مطلب می‌خوانید:

 • نکات شستن فرش دستباف در خانه
 • غبارگیری از فرش دستباف قبل از شستن
 • دمای مناسب آب برای شستن فرش دستباف
 • شوینده مناسب برای فرش دستباف
 • آب‌گیری و خشک کردن فرش دستباف بعد از شستن
 • انتخاب مرکز حرفه‌ای برای شستن فرش دستباف

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

اهمیت شستن اصولی و حرفه‌ای فرش دستباف

فرش دستباف را باید خیلی با دقت نگهداری کنید؛ چراکه برای تولید آن از انواع گره‌های ریز و یک دست با دست به کار رفته است. این تکنیک پرزحمت باید به درستی جرا شود که قالی فرمی یک دست و ظریف به خود بگیرد. از آنجا که تمام هنرهای دستیف اصول نگهداری و نظافت خاص خود را دارند؛ درباره فرش نیز باید بدانیم که نکات شستن فرش دستباف چیست. به این ترتیب عمر فرش بهبود می‌یابد و از قیمت آن کاسته نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: فرش آنتی باکتریال، چطوری میکروب رو دفع می‌کنه؟

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

نکات مهم شستن فرش دستباف

اگر در خانه فرش دستباف دارید و می‌خواهید، همیشه تمیز و بی لکه بماند؛ ارزش این کالای نفیس حفظ شود و بتوانید همیشه با دل خوش از آن استفاه کنید؛ باید نکات شستن آن را به این ترتیب پیش بروید:

 • ابتدا غبار فرش را بگیرید.
 • اگر فرش لکه‌ای دارد؛ ابتدا آن را لکه گیری کنید.
 • از شوینده مناسب برای فرش دستباف، استفاده کنید.
 • فرش دستباف را به درستی خشک کنید.
 • فرش دستاف ابریشمی را در ماشین لباس‌شویی نیاندازید.

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

فرش دستباف را اول تمیز کنید؛ بعد بشوئید

برای تمیز کردن اصولی فرش دستاف در خانه، بهتر است به طور منظم از جاروبرقی استفاده کنید؛ این کار باعث می‌شود که گرد و خاک و دوده در بطن فرش رخنه نکند. همچنین می‌توانید اگر فضایی دارید که از است؛ مانند حیاط و پشت بام، قالی را به جایی آویزان کنید و با یک وسیله چوبی بلند، به پشت آن بکوبید تا گرد و خاک آن خارج شوند.

مطلب پیشنهادی: فرش اتاق کودک، چه فرشی را از کجا بخریم؟

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

فرش دستباف را برس یا جارو نزنید

یکی از بدترین اشتباه‌هایی که برخی خانم‌های وسواسی، قبل از شستن فرش دستباف، انجام می‌دهند؛ کشیدن انواع جاروی دستی یا برس به فرش است؛ کشیدن برس یا جارو روی فرش باعث می‌شود که موهای افتاده روی فرش به پرزهای برس یا جارو بچسبند. به این ترتیب موقع شستن، این پرزها خیس نشوند و بیشتر به فرش بچسبند. با این حال اصطکاکی که این الیاف جارو یا برس روی بافت فرش ایجاد می‌کنند؛ سبب می‌شود که پرزهای الیاف فرش از آن جدا شوند و به این ترتیب فرش دستباف نفیش شما، نازک و کهنه شود.

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

شستن لکه‌های غذا از فرش دستباف

برای تمیز کردن لکه‌ای که همین حالا روی فرش ایجاد شده است؛ ابتدا باید لکه را با یک دستمال حوله‌ای جاذب رطوبت، آب‌گیری کنید. سپس ببینید لکه چیست و با چه حلالی پاک می‌شود. دقت کنید که انواع نوشیدنی رنگی، سس، ر، ماکارونی یا موادی که از رنگ‌های صنانع غذایی در ان استفاده شده است. رنگی پایدار دارند و با زدن آب به فرش، ممکن است در بافت فرش پخش شوند. بنابراین حتما به ماهیت و جنس لکه روی فرش دستباف دقت کنید؛ بعد شستن آن را شروع کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین فرش برای اتاق خواب، چه طرح و رنگی بهش میاد؟

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

خیساندن فرش دستباف ممنوع

وقتی فرش دستباف آلوده یا کثیف می‌شود. مثلا کسی روی فرش استفراغ می‌کند؛ کودکی ادرار می‌کند؛ به دلیل جراحت دست، چند قطره خون روی فرش بچکد یا کثیفی‌هایی از این دست که به باور شیعه در دین اسلام، نجاست دارند و باید آب‌کشی شوند؛ باید خیلی سریع این کار انجام شود. آن هم مطابق نکات شستن فرش دستباف. این فرش‌ها را اگر زیاد در آب بخیسانید که آلودگی استفراغ، خون، ادرار یا مدفوع، از آن به خوبی شسته شود؛ بافت فرش می‌پوسد و ممکن است به دلیل خشک نکردن اصولی، انواع کپک و حشرات ریز در آن به راحتی رشد کنند.

مطلب پیشنهادی: انواع فرش پرز بلند، فرش شگی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

شوینده مناسب برای فرش دستباف

هرگز فرش دستباف خود را با استفاده از پودر خشک نشویید. فقط سطح را صاف می کند و مقدار قابل توجهی کثیفی اضافی باقی می گذارد. هرگز به فکر تمیز کردن فرش دستباف خود با بخار نباشید زیرا این کار باعث خونریزی رنگ و چروک شدن الیاف پشم می شود. فرش های دستباف باید قبل از شستشو به دقت گردگیری شوند تا کثیفی از بین برود. فقط جاروبرقی فرش کار را انجام نمی دهد. اگر به درستی انجام نشود، خاک در پایه فرش سفت می شود و آنها را سفت و شکننده می کند.

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

مراقبت از ایجاد بید در فرش دستباف

فرش ها باید گهگاه از نظر نشانه های نفوذ حشرات بررسی شوند که ممکن است به دلایل مختلفی مانند حیوانات خانگی، گل ها یا غذا ایجاد شود. بدترین دشمن فرش شما پروانه است. آسیب پروانه ممکن است در هر مکانی رخ دهد، اما معمولاً در زیر مبلمان در مناطقی اتفاق می‌افتد که مرتباً جاروبرقی تمیز نمی‌شوند. ماندگاری و بهترین دافع شب پره ها روی یا منیزیم فلوروسیلیکات است که تا تمیز شدن فرش ماندگاری دارد. روش های متعدد دیگر درمان پروانه فقط برای چند ماه موثر باقی می مانند. بنابراین، مهم است که اطمینان حاصل شود که هر یک از فرش های شما که قسمتی از آن با مبلمان پوشانده شده است، به درستی تمیز می شوند.

بیشتر بخوانید: فرش وینتیج و کهنه نما و تمام چیزهایی که لازم است بدانید!

دمای مناسب آب برای شستن فرش دستباف

اگر می‌خواهید فرش دستباف را در خانه بشویید؛ باید از آب 25-30 درجه استفاده کنید.

مدت تمیز ماندن فرش دستباف بعد از شستن

حدودا 3 ماه یک بار باید فرش دستباف را تمیز کنید.

مطل پیشنهادی: فواید چسب زدن ریشه فرش

مراقبت از رنگ فرش دستباف

فرش های دستباف در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید کم رنگ می شوند. در صورتی که فرش شما بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می گیرد، برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نور خورشید، روش پنجره را اضافه کنید. همچنین می‌توانید با کشیدن پرده یا پرده، اثرات محو شدن را کاهش دهید.

مطالب پیشنهادی: فرش آشپزخانه، مناسب ترین مدل ها برای آشپزخانه شما

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

نتیجه‌گیری

برای شستن فرش دستباف نباید خیلی شتابزده، عمل کنید؛ این فرش بسیار الیاف حساسی دارد؛ پس باید نکات شستن فرش دستباف را طوری رعایت کنید که رنگ فرش با مواد شوینده، وارد واکنش نشود؛ همچنین فرآیند شستشو، الیاف فرش را از نظر فیزیکی تغییر ندهد. اگر لکه فرش دستباف تازه است؛ می‌توانید با روش‌های گفته شده آن را تمیز کنید. در صورتی‌که فرش را مدت‌ها نشسته‌اید و گرد و خاک، دوده یا لکه‌های مختلفی از قدیم در بافت آن رخنه کرده است؛ باید از یک قالیشویی برای شستن حرفه‌ای فرش دستباف‌تان کمک بگیرید.


کارخانه قالیشویی ادیب

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

Adibcarpet

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

تلفن چهار رقمی:
4704

شماره پیامک:
0214704

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

adibcarpet.com

نکات شستن فرش دستباف، بافت و رنگش را خراب نکنید!

آدرس دفتر مرکزی :
ستارخان، چهارراه خسرو، مجتمع الماس غرب تهران, ایران

ساعات کاری:
شنبه تا پنجشنبه 7الی 23
جمعه ها 7 الی 21:30

سرویس سراسر تهران و حومه ، البرز و حومه، تبریز و حومه
در هر جای تهران ،البرز ، تبریز که هستید با هر شعبه تماس بگیرید سرویس فرستاده میشود

بیشتر بخوانید: اعلاشویی فرش چیست و چگونه انجام می‌شود؟

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.