۲۳۱۴۵۷
۲۷۷۹
۲۷۷۹
پ

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

آیا آماده‌ی شروع آموزش به سگ یا توله سگ خود هستید؟ آموزش صحیح و اجتماعی شدن از جمله نیاز‌های اساسی سگ شما است که باید به آن رسیدگی کنید. با کلیک کردن روی این مقاله، روش‌ های اجتماعی کردن سگ خود را یاد بگیرید.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

در ابتدا، تربیت سگ ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد، به خصوص اگر این اولین سگ شما باشد. حقیقت این است که آموزش سگ شما یک پروژه‌ی بسیار بزرگ است؛ اما اگر آن را گام به گام پیش ببرید، کار به مراتب آسان‌تر می‌شود. به خواندن ادامه دهید تا تمام روش های اجتماعی کردن سگ خود را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: نگهداری حیوانات خانگی در بارداری، هر آنچه باید بدانید / نی‌نی‌بان

در این مقاله می‌خوانید:

 • چگونه توله سگ را تربیت کنیم؟
 • روش های اجتماعی کردن سگ
 • نکات مهم در اجتماعی کردن سگ
 • آموزش به سگ به طور حرفه‌ای

چگونه توله سگ را تربیت کنیم؟

بزرگ‌ترین پنجره‌ی یادگیری در زندگی یک سگ، از ۳ هفتگی او شروع می‌‌شود.

بزرگ‌ترین پنجره‌ی یادگیری در زندگی یک سگ، از ۳ هفتگی او شروع شده و بین ۱۶ تا ۲۰ هفتگی او بسته می‌شود. این دوره به توله سگ‌ها اجازه می‌دهد تا در معرض طیف گسترده‌ای از مناظر، صداها، بوها و احساسات قرار بگیرند.
توله سگ‌هایی که این تجربیات را از دست می‌دهند، ممکن است هرگز یاد نگیرند که در مواجهه با چیزهای ناآشنا راحت باشند و در آینده راه را برای اضطراب، ترس و پرخاشگری هموار کنند.

بیشتر بخوانید: چگونگی دوستی کودک با حیوانات و مقابله با ترس

این مراحل را برای اجتماعی کردن توله سگ خود دنبال کنید:

 • رسیدگی

توله سگ‌های جوان باید هر روز توسط افراد مختلف در آغوش گرفته شوند. تماس را برای توله سگ خود ملایم و دلپذیر نگه دارید. او را در موقعیت‌های مختلف نگه دارید، پوزه‌اش را بمالید، پشت و پهلوهایش را نوازش کنید و گوش‌هایش را تماشا کنید.

 • صدا

توله سگ خود را به صداهای مختلف عادت دهید، مراقب باشید که او را با سر و صدای زیاد، خیلی سریع غرق نکنید. با این حال، او را در معرض صداهای آشپزخانه، زنگ تلفن، بازی بچه‌ها، فریاد زدن گویندگان ورزشی در تلویزیون، پخش رادیو، اتوبوس‌ها و غیره قرار دهید.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

 • تمرینات کاسه‌ی غذا
  به توله سگ خود بیاموزید که از نزدیک شدن مردم به کاسه‌ی او در حین غذا خوردن لذت ببرد.

به توله سگ خود بیاموزید که از نزدیک شدن مردم به کاسه‌ی او در حین غذا خوردن لذت ببرد. این به جلوگیری از حس حفاظت از منابع او کمک می‌کند، (این حس مربوط به زمانی است که سگ‌ها از نزدیک شدن دیگران به منابع ارزشمند خود مضطرب می‌شوند.)
در حالی که توله سگ شما در حال خوردن غذایش است به سمت او بروید، یک خوراکی خوشمزه‌تر را در ظرف او بریزید و دور شوید. این کار را یکی دو بار در طول هر وعده غذایی تکرار کنید تا زمانی که توله سگ شما به طور واضحی در مورد رویکرد شما هیجان زده شود. سپس بلند شوید، به طور فیزیکی ظرف او را بردارید، یک خوراکی بگذارید، ظرف را پس دهید و دور شوید.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

بیشتر بخوانید: آلرژی به حیوانات خانگی

روش های اجتماعی کردن سگ

چالش‌ها و روش های اجتماعی کردن سگ‌های بالغ در برخورد با سایر سگ‌ها عبارتند از:

بازی توله سگ در مقابل سگ بالغ

بازی خارج از بند برای یادگیری نشانه‌های رفتاری توله سگ‌ها مفید است.

بازی خارج از بند برای یادگیری نشانه‌های رفتاری توله سگ‌ها مفید است، اما همین عمل می‌تواند اثرات مضری بر سگ‌های بالغ داشته باشد. در حالی که استثناهایی وجود دارد، زمانی که سگ‌ها بین سنین ۱ تا ۳ سالگی به بلوغ اجتماعی می‌رسند، اغلب دیگر از بازی با گروه‌های بزرگ سگ‌های ناآشنا لذت نمی‌برند.
آن‌ها ممکن است سعی کنند از سگ‌ها دوری کنند، نزدیک خانواده انسانی‌شان بایستند، یا حتی به سگ‌های جوان پرهیاهویی که بیش از حد به آن‌ها نزدیک می‌شوند غرغر کنند و ضربه بزنند. این رفتار اغلب به اشتباه به عنوان غیرطبیعی تشخیص داده می‌شود، در حالی که در واقع کاملاً رایج است.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

بیشتر بخوانید: بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، خیلی مراقب باشید!

تنظیم زمان بازی برای سگ بالغ خود

اگر هر دو سگ در طول پیاده روی آرام به نظر می‌رسند، اجازه دهید که اندکی یکدیگر را بو کنند.

اگر به وقت گذراندن با سگ‌های دیگر علاقه دارید، با معرفی سگ خود به سگ دیگری در یک آن شروع کنید. برای این‌ کار می‌توانید دوستی را دعوت کنید تا سگ آرام خود را با شما و سگ‌تان به پیاده روی بیاورد، اما تا زمانی که سگ‌ها به یکدیگر عادت کنند، فاصله‌ی مودبانه‌ای را در بین آن‌ها قائل شوید.
اگر هر دو سگ در طول پیاده روی آرام به نظر می‌رسند، اجازه دهید که اندکی یکدیگر را بو کنند. افسارها را شل و هر تعامل را کوتاه نگه دارید. اگر به نظر می‌رسد که یک کدام از سگ‌ها در حال تنش هستند، آن‌ها را با صداهای دلپذیر و آرام از هم جدا کنید. اگر بدن هر دو سگ شل به نظر می‌رسد و دمشان تکان می‌خورد، در یکی از حیاط‌های حصارکشی شده‌ی خود، بند آن‌ها را رها کنید تا رفتار آرام‌شان تقویت شود.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

بیشتر بخوانید: کاهش استرس کودکان، تاثیر حیوانات خانگی

نکات مهم در اجتماعی کردن سگ

چند نکته‌ی مهم که در اجتماعی کردن سگ خود می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید، عبارتند از:

 • به توله سگ خود بیاموزید که تنها باشد تا بعداً مشکل اضطراب جدایی برای او به وجود نیاید.
 • با سگ خود پرخاشگری نکنید. رویکردهای تقابلی مانند به زمین انداختن سگ خود یا کتک زدن او اغلب نتیجه‌ی معکوس دارد.
 • روی پاداش دادن به رفتار صحیح و جلوگیری از رفتار نامطلوب تمرکز کنید تا قوانین انسانی را به توله سگ خود بیاموزید و یک ر ابطه‌ی قابل اعتماد ایجاد کنید.
 • هر روز سگ خود را به چندین نفر جدید معرفی کنید و تعاملات را دلپذیر و بدون خطر نگه دارید. به ویژه روی ایجاد برخوردهای خوشایند با مردان ناآشنا و کودکان خوش رفتار تمرکز کنید.
 • با خرید اسباب‌بازی‌های مخصوص، سگ خود را تربیت کنید که گاز نگیرد.به علاوه، هرگز دهان توله سگ خود را فشار ندهید، سر او فریاد نزنید یا او را پایین نگه ندارید؛ چرا که این رفتارها احتمالاً گاز گرفتن او را بدتر می‌کنند.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

بیشتر بخوانید: تاثیر حیوانات خانگی بر کودکان

آموزش به سگ به طور حرفه‌ای

آموزش به سگ به طور حرفه‌ای توسط رفتارشناس‌ها یا دامپزشکان ممکن است.

آموزش به سگ به طور حرفه‌ای توسط رفتارشناس‌ها یا دامپزشکان ممکن است. با این حال، ممکن است که بپرسید: آیا واقعاً تاثیر دارد؟ پاسخ آسانی که می‌توان به این سوال داد، برای اکثر سگ‌ها «بله» است. به خصوص اگر هنوز یک دوره ابتدایی را تکمیل نکرده باشند.
نیکول الیس، یک مربی حرفه‌ای سگ‌ها می‌گوید که هر سگی می‌تواند آموزش ببیند و به این طریق، یک تحریک ذهنی روی او صورت بگیرد که به رشد پیوند بین شما و حیوان خانگیتان کمک شایانی می‌کند.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

بیشتر بخوانید: نقش حیوانات خانگی در تربیت کودکان

جمع‌بندی

اجتماعی کردن سگ شما در دوران تولگی و نوجوانی یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از تبدیل شدن او به یک سگ بزرگسال خوش برخورد و با اعتماد به نفس است. روش های اجتماعی کردن سگ را می‌توانید خودتان در خانه یاد گرفته و اجرا کنید. البته توصیه‌ی ما این است که ترجیحاً برای این کار به رفتارشناس سگ‌ها یا دامپزشک مراجعه کنید.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.