۲۳۲۲۷۹
۱۴۱۷
۱۴۱۷

طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

رسیدگی به پوست لب ها همانند پوست صورت امری ضروری است. به خصوص در فصل های پاییز و زمستان که لب هایمان خشک و پوسته پوسته می شود، نیاز به مراقبت های بیشتر دارد.

طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!
به نقل از رایا میکاپ: توجه به رسیدگی به پوست لب ها همانند پوست صورت امری ضروری است. به خصوص در فصل های پاییز و زمستان که لب هایمان خشک و پوسته پوسته می شود، نیاز به مراقبت های بیشتر دارد. یکی از رایج ترین محصولاتی که برای مراقبت از پوست لب بکار می روند، بالم لب ها هستند.
طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!
امروزه بالم لب های متنوعی از نظر رنگ و رایحه و ترکیبات سازنده در بازار یافت می شوند. با این حال عده بسیاری به دلیل وجود اسانس ها و مواد شیمیایی و حساسیت زا در فرمولاسیون این محصولات صنعتی، مایل به استفاده از آن ها نیستند. این افراد ترجیح می دهند برای مراقبت از لب های خود از مواد طبیعی استفاده کنند.

بالم لب چیست؟

طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

بالم لب یکی از محصولات مراقبتی برای تغذیه و نرم و مرطوب نگه داشتن پوست لب ها است. این محصول با تامین رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز پوست لب، از بروز خشکی و ترک های لب جلوگیری کرده و در عین حال به ترمیم لب های خشک و ترک خورده کمک می کند. همچنین می تواند با بهبود روند تجدید سلولی پوست لب موجب بازسازی و احیای لب ها شود. بنابراین ظاهری صاف و یکدست و لطیف و درخشان به لب هایتان می بخشد.

تفاوت بالم لب صنعتی و خانگی

طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

بسیاری از کمپانی های تولید کننده محصولات مراقبت از پوست، در ساخت بالم لب نیز فعالیت می کنند. بالم لب های آماده اغلب با ترکیبات مرطوب کننده ساخته می شوند ولی اغلب حاوی مواد نگهدارنده و شیمیایی نیز هستند. در مقابل، بالم لب های خانگی با مواد غذایی ارزشمند و ترکیبات طبیعی و گیاهی در خانه و توسط خود ما تهیه می شوند. از این رو هیچ گونه ماده شیمیایی در ساخت آن بکار نمی رود. از نظر اثربخشی شاید بتوان بالم های آماده موجود در بازار را موثر تر دانست. اما از نظر ایمنی، بالم های خانگی بی خطر و ایمن هستند.

روش های ساخت بالم لب خانگی و طبیعی

طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

برای تهیه بالم لب خانگی می توانید از مواد طبیعی و مغذی که در دسترستان است، استفاده کنید. می توانید جهت استفاده از مواد، آن ها را به روش بن ماری آماده سازید. همچنین برای ساخت بالم های خانگی، به یک ظرف کوچک درب دار نیاز دارید. در ادامه چند روش آسان با ترکیباتی موثر را برای تهیه بالم لب خانگی توضیح می دهیم. به کمک این روش ها می توانید به سالم و نرم نگه داشتن لب هایتان کمک کنید.
طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

تهیه بالم لب خانگی با استفاده از وازلین بهداشتی

وازلین به عنوان یک ترکیب رطوبت رسان موثر جهت رفع خشکی لب شناخته می شود. از این رو می توان از وازلین بهداشتی در ترکیبات سازنده بالم لب طبیعی استفاده کرد. اما از آنجایی که وازلین بافت سفت و جامدی دارد، باید ابتدا آن را به روش بن ماری یا در ماکروویو ذوب کنید تا به راحتی با سایر ترکیبات مخلوط شود. برای این منظور باید آن را به مدت یک دقیقه در ماکروویو قرار دهید. یا آن را در یک ظرف کوچک ریخته و ظرف را در یک قابلمه بزرگ تر و پر از آب قرار داده و روی شعله کم گاز بگذارید.
سپس مقدار مورد نیاز از وازلین را برداشته و در ظرف دیگری با ژل آلوئه ورا و چند قطره روغن زیتون یا روغن نارگیل به خوبی ترکیب کنید. می توانید از مقدار کمی روغن طعم دهنده جهت خوشبو شدن و یا مقدار خیلی کمی از رژ لب بدون سرب جهت رنگی شدن نیز استفاده نمایید. مواد را به خوبی هم بزنید تا کاملا یکدست شود. سپس بالم لب آماده شده را درون ظرف کوچک درب دار بریزید و هر زمان نیاز داشتید، مصرف کنید.

طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

تهیه بالم لب خانگی با استفاده از عسل

عسل یک ماده مرطوب کننده طبیعی با خواص معجزه آسا می باشد. موم زنبور عسل نیز به دلیل رطوبت رسانی عمیق پوست در ساخت انواع محصولات آرایشی و بهداشتی بکار می رود. این ماده همچنین باعث ترمیم و براق شدن پوست لب می شود. از این رو بالم لب خانگی حاوی عسل برای لب های خشک و ترک خورده بسیار مناسب است.
برای تهیه بالم لب خانگی با عسل به 1 قاشق چایی خوری عسل مایع، 4 قاشق چایی خوری موم زنبور عسل، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل نیاز دارید. این مواد را به خوبی ترکیب کرده و روی حرارت قرار دهید تا به روش بنماری کاملا ذوب شوند.
یعنی مواد را در ظرف کوچکی ریخته و ظرف را در یک قابلمه بزرگ تر و پر از آب گذاشته و روی حرارت بسیار کم قرار دهید. زمانی که بافت آن یکدست شد، مواد را در ظرف درب داری بریزید. پس از چند ساعت، بالم لب کاملا ارگانیک و طبیعی شما به حالت نیمه جامد در آمده و آماده استفاده است. می توانید به مدت 6 ماه از این بالم لب استفاده نمایید.
طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

تهیه بالم لب خانگی با استفاده از روغن نارگیل و شی باتر

روغن نارگیل و شی باتر دو مورد از ترکیبات فوق العاده موثر برای لب ها هستند. روغن نارگیل به عنوان یک ترکیب طبیعی رطوبت رسان و محافظت کننده در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد و فیلترهای UV عمل می کند. در حالی که شی باتر خواص مغذی و مرطوب کننده فوق العاده بالایی دارد و خشکی و ترک ها را برطرف می نماید.
برای تهیه بالم لب خانگی به این روش، ۱/۸ فنجان روغن نارگیل، ۱/۸ فنجان کره شی باتر ذوب شده، ۱ قاشق چایی خوری روغن بادام شیرین، ۱ قاشق چایی خوری عصاره نارگیل یا وانیل و ۱/۴ فنجان موم زنبور عسل را با هم ترکیب نمایید. فراموش نکنید که ترکیبات باید به روش بن ماری یا روی حرارت غیرمستقیم ذوب و یکدست شوند. در صورتی که مایل باشید می توانید از چند پر گل رز یا یاس برای خوشبو شدن استفاده کنید. بالم لب آماده شده را در ظرف درب دار بریزید و به آن زمان دهید تا سفت شود. سپس در زمان های مورد نیاز از آن استفاده کنید.
طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

روش تهیه بالم لب خانگی با استفاده از نعناع و اسطوخودوس

استفاده از ترکیباتی مانند نعناع در بالم لب علاوه بر فواید مرطوب کننده باعث خنک شدن و حجم دادن به لب ها می شود. به همین دلیل می توانید از این عصاره گیاهی در ساخت هر کدام از بالم های خود استفاده کنید. برای این منظور کافی است تا 1 قاشق چای خوری عصاره نعناع را کمی رقیق کرده و به سایر ترکیبات بالم لب اضافه نمایید.
همچنین می توانید از ترکیب 1 قاشق غذاخوری موم عسل، 2 قاشق غذاخوری شی باتر، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل، 6 قطره اسانس نعناع فلفلی و 6 قطره اسانس اسطوخودوس یک بالم لب بسازید. ابتدا ترکیبات جامد یعنی موم زنبور عسل، روغن نارگیل و شی باتر را رقیق سازید. پس از برداشتن ظرف از روی حرارت و اضافه کردن روغن ها، مواد را با هم ترکیب کنید. بالم لب یکدست شده را در ظرفی ریخته و اجازه دهید سرد و جامد شود.
طرز تهیه بالم لب طبیعی و خانگی با چند راهکار ساده!

تهیه بالم لب ویتامینه خانگی با استفاده از توت فرنگی

استفاده از توت فرنگی به شما کمک می کند تا یک بالم لب طبیعی برای ویتامینه کردن لب ها بسازید. توت فرنگی سرشار از ویتامین های A،E و K، آهن و منیزیم است که لب ها را تغذیه می کنند. همچنین مقادیر بالای آنتی اکسیدان در این میوه باعث محافظت از پوست لب در برابر عوامل آسیب رسان محیطی از جمله اشعه های مضر آفتاب و تاثیرات مخرب رادیکال های آزاد و آلودگی هوا می شود.
برای تهیه این بالم لب می توانید از حداقل ۱ عدد توت فرنگی له شده، ۲ قاشق غذا خوری موم زنبور عسل و ۴ قاشق غذا خوری روغن آفتابگردان استفاده کنید. این مواد را در ظرفی به روش بن ماری روی شعله بسیار کم رقیق نمایید. پس از آن که مواد کاملا ذوب و یکدست شد، آن را در ظرف درب دار ریخته و اجازه دهید تا جامد شود. شما می توانید هر زمان که لازم داشتید از این بالم لب استفاده کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.