۲۲۸۰۴۹
۹۵۱۵
۹۵۱۵

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

شاید شما نیز از آن دسته افرادی هستید که قصد اصلاح طرح لبخند خود را دارید و سوال «کامپوزیت ونیر یا لمینت؟» در ذهنتان نقش بسته است. در این مطلب شما را در انتخاب روش مناسب راهنمایی خواهیم کرد.

شاید شما نیز از آن دسته افرادی هستید که قصد اصلاح طرح لبخند خود را دارید و سوال « کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ » در ذهنتان نقش بسته است.

داشتن یک لبخند زیبا یکی از اصلی‌ترین فکتور‌های زیبایی چهره به حساب می‌آید. زیبایی دندان‌های شما تاثیر بسزایی بر افزایش اعتماد به نفس‌تان دارد و در عین حال نیز سبب می‌گردد که جذاب‌تر و جوان‌تر به نظر برسید. اگر از فاصله میان دندان‌هایتان ناراضی هستید و این موضوع، زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار داده است، نگران نباشید. امروزه این مشکل با راهکار‌های بسیار مناسبی قابل حل می‌باشد. به لطف خدمات دندانپزشکی زیبایی ، می‌توانید صاحب دندان‌هایی زیبا شوید و لبخندی خیره‌کننده داشته باشید.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

drsheida.clinic

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

drsheidaclinic.com

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

۲۶۵۷۱۰۴۴

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

آدرس: پاسداران، مجتمع اطلس مال، طبقه ۵، واحد ۷۱۳

ونیر کامپوزیت و لمینت دندان ، از اصلی‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند هستند که امروزه محبوبیت زیادی در میان مردم یافته‌اند. با کمک این دو روش می‌توانید دندان‌هایی زیبا، سفید و مروارید شکل داشته باشید که در عین حال سالم می‌مانند و با مشکلی نیز مواجه نخواهند شد. اما یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که معمولا مردم با آن روبه رو هستند این است که کدام یک از این روش‌ها بهتر است؟ ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان؟ کامپوزیت و لمینت هر دو موادی با ضخامت کم و همرنگ دندان هستند که با استفاده از مواد به خصوصی ساخته می‌شوند و روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا مشکلاتی از قبیل زردی دندان‌ها و یا فاصله میان دندان‌ها را حل می‌کنند.

برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین گزینه بین ونیر کامپوزیت یا لمینت را انتخاب نمایید، لازم است با هر دو روش به خوبی آشنایی داشته باشید و مزایا و معایب هر یک را بشناسید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید. در ادامه این مطلب با نی‌نی‌بان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با ونیر کامپوزیت، لمینت دندان، بهترین کاندید‌ها برای ونیر کامپوزیت یا لمینت، مزایای ونیر کامپوزیت و لمینت و همچنین مراقبت از آن‌ها را با شما در میان بگذاریم.

کامپوزیت ونیر چیست؟

ونیر کامپوزیت نوعی روکش دندان به حساب می‌آید که از موادی همرنگ دندان ساخته شده و برای سفید کردن دندان‌ها و برطرف کردن برخی از مشکلات و عیوب دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد کامپوزیت حالتی خمیری شکل دارند و روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. سپس دندانپزشک برای سفت شدن آن‌ها از اشعه نور آبی کمک می‌گیرد.

از ونیر کامپوزیت برای پر کردن دندان‌های خالی نیز استفاده می‌شود، اما امروزه جنبه زیبایی کامپوزیت نیز بسیار پر کاربرد است و به محبوبیت بسیاری در میان مردم رسیده است. در روش ونیر کامپوزیت روی دندان‌ها تراش داده نمی‌شود و در نتیجه دندان‌ها سالم‌تر خواهند ماند. همین موضوع نیز یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت ونیر کامپوزیت نسبت به سایر روکش‌های دندانی و روش‌های اصلاح طرح لبخند می‌باشد.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان نیز نوعی مواد همرنگ دندان مانند کامپوزیت است که برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این روش می‌توانید دندان‌ها و لبخند زیبایی داشته باشید. معمولا لمینت‌های دندانی ضخامت کمتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارند و اصلی‌ترین تفاوت لمینت دندانی با ونیر کامپوزیت در این است که در روش لمینت دندان، لایه رویی دندان‌ها کمی تراشیده می‌شود و از همین رو نیز ممکن است مینای دندان آسیب مختصری ببیند.

بهترین کاندید برای کامپوزیت ونیر یا لمینت چه کسانی هستند؟

پیش از اینکه از هر یک از روش‌های ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان کمک بگیرید، باید مطمئن شوید که آیا این دو روش بهترین راهکار برای حل مشکلات و رفع عیوب و نقوص دندان‌های شما هستند یا خیر. به طور کلی ونیر کامپوزیت‌ها برای تمام افراد یا هر نوع دندانی مناسب نمی‌باشند و لازم است پیش از انجام آن‌ها از دندانپزشکی مشورت بگیرید و اطمینان یابید که این روش می‌تواند عیوب دندان شما را رفع نماید.

پس به طور کلی می‌توان گفت که کسانی کاندید خوبی برای ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان هستند که دندانپزشک پس از انجام معاینات تشخیص دهد که نقص‌های دندان آن‌ها با کمک این روش‌ها قابل برطرف شدن می‌باشند؛ بنابراین انتخاب روش مناسب می‌تواند مهم‌ترین فاکتور برای نتیجه گیری بهتر از ونیر کامپوزیت و لمینت باشد.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

کامپوزیت ونیر یا لمینت معمولا چه زمانی تجویز می‌شوند؟

به طور کلی ونیر کامپوزیت و لمینت دندان برای رفع عیوب دندانی زیر گزینه‌های بسیار مناسبی می‌باشند:

 • یکدست و مرتب کردن دندان‌هایی که کج و نامرتب هستند.
 • بازسازی دندان‌هایی که شکسته و یا آسیب دیده‌اند.
 • سفید کردن دندان‌هایی که امکان سفید کردن آن‌ها با روش‌هایی از جمله جرم‌گیری و بلیچینگ دندان فراهم نمی‌باشد.
 • افزایش طول دندان‌هایی که به دلیل ساییدگی کوتاه‌تر شده‌اند.
 • بستن فاصله میان دندان‌هایی که فاصله زیادی از یکدیگر دارند.

کامپوزیت ونیرها چه مزایایی دارند؟

ونیر کامپوزیت‌ها امروزه یکی از محبوب‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان‌ها به حساب می‌آیند. مزایای این روش بدون شک، اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این روش‌ها به حساب می‌آیند. مهم‌ترین مزایای ونیر کامپوزیت‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • قیمت مناسب

ونیر کامپوزیت‌ها مزایای بسیار بیشتری نسبت به لمنیت‌های دندانی دارند. یکی از اصلی‌ترین مزایای ونیر کامپوزیت‌ها قیمت مناسب آن‌هاست. لمینت‌های دندانی تقریبا قیمتی دو برابر قیمت ونیر کامپوزیت‌ها دارند و از آن جایی که هزینه این دو روش تحت پوشش بیمه نمی‌باشد، پس هزینه مناسب یکی از اصلی‌ترین مزایا به حساب می‌آید.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

 • درمان یک روزه

ونیر کامپوزیت‌ها معمولا در یک جلسه انجام می‌شوند. دندانپزشک شما ابتدا دندان شما را آماده قرار دادن رزین می‌کند و سپس ونیر کامپوزیت را مستقیما روی دندان‌ها قرار می‌دهد و سپس آن را با استفاده از یک اشعه نوری سفت می‌کند. در مرحله آخر نیز روی دندان‌ها را پولیش می‌کند.

 • اصلاح‌پذیر بودن

یکی دیگر از اصلی‌ترین مزایای ونیر کامپوزیت نسبت به لمینت دندانی، برگشت‌پذیر بودن آن است. مواد ونیر کامپوزیت به نوعی طراحی شده‌اند که اگر فرد مشکلی با طرح کامپوزیت‌های خود داشته باشد، می‌تواند اقدام به اصلاح شکل آن‌ها نماید.

لمینت‌های دندانی چه مزایایی دارند؟

اگرچه کامپوزیت‌های ونیر مزایای بسیار زیادی دارند، اما از مزایای لمینت‌های دندانی نیز نباید غافل شویم. این روش نیز به نوبه خود دارای محبوبیت بسیاری است و همین مزایا موجب افزایش محبوبیت آن بوده‌اند. اصلی‌ترین مزایای لمینت‌های دندانی به شرح زیر می‌باشند:

 • طول عمر بیشتر

اگرچه در طول سالیان، کیفیت مواد کامپوزیت دندان بهبود یافته‌اند، اما هنوز هم می‌توان گفت که لمینت‌ها مواد مستجکم‌تری دارند و در نتیجه طول عمر آن‌ها نیز بیشتر از ونیر کامپوزیت‌هاست. معمولا لمینت‌های دندانی بین ۱۰ الی ۱۵ سال طول عمر دارند و در صورتی که به دستورالعمل‌های دندانپزشک خود به درستی عمل کنید، می‌توانند طول عمر بیشتری نیز داشته باشند. این در حالی است که ونیر کامپوزیت‌ها معمولا بین ۵ الی ۷ سال طول عمر دارند.

پس به هنگام ماندن سر دوراهی ونیر کامپوزیت یا لمینت ، حتما این موضوع را در نظر بگیرید که اگرچه کامپوزیت‌ها هزینه‌ای نصف لمینت‌ها دارند، در عوض طول عمر آن‌ها نیز نصف لمینت‌هاست. پس به نظر شما کدام روش مناسب‌تر خواهد بود؟
بسیاری از دندانپزشکان بر این باورند که لمینت‌ها ظاهر طبیعی‌تری دارند و بیشتر از ونیر کامپوزیت‌ها شبیه دندان‌های حقیقی افراد هستند. از رویی کامپوزیت‌های دندان باید هر چند ماه یکبار پولیش شوند تا ظاهری مشابه دندان‌های حقیقی انسان بگیرند. به همین خاطر نیز بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند لمینت‌های دندانی را به عنوان راهی برای زیباتر کردن دندان‌های خود انتخاب کنند.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

 • درمان مشکلات حاد دندانی

یکی دیگر از اصلی‌ترین مزایای لمینت دندان نسبت به ونیر کامپوزیت‌ها در این است که از این روش برای بسیاری از مشکلات حاد دندانی استفاده می‌شود. به عنوان مثال تغییر رنگ‌های دندان و مشکلاتی از قبیل فاصله میان دندان‌ها، ممکن است با ونیر کامپوزیت‌ها قابل حل نباشند، اما لمینت‌های دندانی بهترین گزینه برای رفع این مشکلات هستند. پیش از اقدام برای انجام لمینت دندان، مورد معاینه دندانپزشک قرار خواهید گرفت تا تشخیص داده شود که مشکل دندان شما با کدام روش قابل حل می‌باشد.

چه مراقبت‌هایی بعد ازانجام کامپوزیت ونیر یا لمینت باید انجام شود؟

به طور کلی مراقبت از ونیر کامپوزیت‌ها و لمینت‌ها، چندان دشوار نیست. در ادامه نکاتی که می‌توانند طول عمر آن‌ها را افزایش دهند را بیان کرده‌ایم:

 • از دندان‌های کامپوزیت یا لمینت شده نیز مانند دندان‌های طبیعی خود مراقبت نمایید. مسواک بزنید، نخ دندان استفاده کنید، رژیم غذایی صحیحی را رعایت نمایید و همچنین از جویدن بیش از حد آدامس نیز بپرهیزید تا طول عمر دندان‌ها افزایش یابد.
 • ممکن است تا چند روز بعد از کامپوزیت یا لمینت، دندان‌هایتان نسبت به آب بسیار گرم یا بسیار سرد حساسیت نشان دهد. معمولا این مشکل بعد از چند روز و حداکثر بعد از ۲ الی ۳ هفته برطرف می‌شود. در صورتی که پس از مدت گفته شده، حساسیت شما کمتر نشد، می‌توانید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.
 • اگر دندان قروچه دارید حتما آن را با دندانپزشک متخصص خود در میان بگذارید. دندانپزشکتان می‌تواند راهکار‌هایی برای بهبود آن به شما پیشنهاد دهد تا پس از بهبود، اقدام به انجام یکی از روش‌ها، ونیر کامپوزیت یا لمینت نمایید.
 • از کامپوزیت‌های دندان و همچنین لمینت‌های دندانی، به عنوان ابزاری برای بازکردن گره‌های سفت و یا هرگونه کار سخت دیگر کمک نگیرید. این امور باعث می‌شوند که دندان‌ها آسیب دیده و یا حتی بشکنند.
 • از خوردن بیش از حد چای، قهوه و استعمال دخانیات بپرهیزید. چای و قهوه دارای رنگ‌دانه‌هایی می‌باشند که سبب تغییر رنگ دندان‌ها می‌گردند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که از خوردن این نوشیدنی‌ها و همچنین کشیدن سیگار بپرهیزید تا سفیدی دندان‌هایتان طول عمر بیشتری داشته باشد.

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، هر یک از این دو روش به نوبه خود دارای مزایا و معایبی می‌باشند. پس برتر دانستن یکی از آن‌ها، بی عدالتی در حق دیگری خواهد بود. نکات گفته شده را در نظر بگیرید و با آگاهی کامل اقدام به درمان نمایید. همچنین بهتر است پیش از انتخاب روش، با دندانپزشک متخصصی مشورت نمایید تا او نیز مناسب‌ترین راهکار را پیش روی شما بگذارد.

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

drsheida.clinic

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

drsheidaclinic.com

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

۲۶۵۷۱۰۴۴

کامپوزیت ونیر یا لمینت؟ کدام روش بهتر است؟

آدرس: پاسداران، مجتمع اطلس مال، طبقه ۵، واحد ۷۱۳

برای کسب اطلاعات بیشتر به کلینیک نی‌نی‌بان مراجعه نمایید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.