۲۲۸۱۴۵
۵۹۷۹۴
۵۹۷۹۴

با عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا شوید!

جراحی اسلیو معده عملی است که برای کم کردن وزن افراد انجام می‌شود. این عمل معمولاً از طریق لاپاراسکوپی، یعنی قرار دادن لوله‌ای نازک با ایجاد چند برش کوچک در قسمت فوقانی شکم صورت می‌گیرد. در حین عمل جراحی اسلیو معده حدود ۸۰ درصد از معده برداشته می‌شود و تنها یک معده‌ی لوله‌ای به شکل و اندازه موز باقی می‌ماند. در ادامه با سایر عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا می‌شویم.

به طور کلی، کوچک‌تر کردن معده باعث می‌شود شما کمتر غذا بخورید و یک سری تغییرات هورمونی ایجاد می‌کند که به نوبه خود باعث کاهش وزن می‌شوند. هم‌‌چنین این تغییرات هورمونی تا حدودی می‌توانند اثرات سوء اضافه وزن مانند فشار خون زیاد یا بیماری قلبی را خنثی کنند. در ادامه با فواید عمل اسلیو معده و عوارض آن آشنا می‌شویم.

عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده به عمل جراحی لاغری می گویند که با روش لاپاراسکوپی انجام می گیرد. اگر جراحی اسلیو معده توسط جراح متخصص و متبحری انجام شود، عوارض جراحی اسلیو معده به حداقل می رسند. اما انتخاب جراح کم تجربه و استفاده از مواد مصری با کیفیت پایین، به علاوه بی توجهی به دستورالعمل ها و مراقبت بعد جراحی قطعا عوارض جدی برایتان به دنبال دارند. در ادامه شما را با فواید عمل اسلیو معده آشنا می‌کنیم.

با عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا شوید!

مزایای عمل اسلیو معده چیست؟

مزایا و فواید عمل اسلیو معده بسیار گسترده است. در واقع، این روش امکان استفاده از تکنیک‌های مختلف را برای جراح فراهم می‌کند. زمان جراحی نیز کوتاه است. حتی دوران ریکاوری بعد از عمل نیز به سرعت طی می‌شود و کاهش وزن سریع برای شما اتفاق می‌افتد.
می‌دانید که چاقی، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را تقویت می‌کند. پس یک مزیت خوب دیگر عمل اسلیو معده این است که با کاهش وزن و رساندن شما به وزن سالم، از بروز بسیاری از بیماری‌های مضر جلوگیری می‌کند.

فواید عمل اسلیو معده

حال که به طور کلی با مزایا و فواید عمل اسلیو معده آشنا شده‌اید، وقت آن است که یکی یکی آن‌ها را برای شما توضیح دهیم:

استفاده از تکنیک های مختلف

یکی از اولین فواید عمل اسلیو معده، استفاده از تکنیک‌های مختلف است. در واقع، این عمل را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های لاپاراسکوپی انجام داد که در آن‌ها نیاز چندانی به برش و بخیه موجود نیست و به عبارتی، شدت تهاجم کمتری دارند.

زمان جراحی

یکی از بهترین فواید عمل اسلیو معده این است که کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و نیازی نیست که شما به مدت طولانی در بیمارستان بستر شوید. در واقع، اکثر بیماران فقط یک شب در بیمارستان می‌مانند و یک روز بعد از آن مرخص می‌شوند.

بهبودی سریع

بعد از عمل اسلیو معده باید سه هفته استراحت کنید، اما بعد از آن می‌توانید با مراقبت‌های مناسب و داشتن یک رژیم غذایی سالم، به فعالیت‌های روزانه خود برگردید. می‌توان گفت که اکثر افراد بعد از این جراحی سریعاً بهبود پیدا می‌کنند و این یکی از فواید عمل اسلیو معده محسوب می‌شود.

کاهش وزن سریع

یکی از مهم‌ترین فواید عمل اسلیو معده، نقش آن در کاهش وزن سریع است. شما با این روش می‌توانید بخش زیادی از وزن خود را از دست بدهید و شاهد یک تغییر چشمگیر باشید. علاوه بر این، جراحی اسلیو باعث می‌شود که اشتهای شما کاهش بیابد و در آینده، کمتر پرخوری کنید.

کاهش شدت بیماری‌های مختلف

همان طور که گفتیم، گاسترکتومی اسلیو عملی است که به منظور از دست دادن وزن اضافی انجام می‌شود که به طبع آن خطرات ناشی از ابتلا به مشکلات و بیماری‌های مرتبط با چاقی را نیز کاهش می‌دهد. پس فواید عمل اسلیو معده کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های زیر است:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون زیاد
 • کلسترول زیاد
 • آپنه انسدادی خواب (نوعی اختلال خواب که در آن دیواره‌های گلو در طول خواب شل و باریک می‌شوند و وقفه تنفسی ایجاد می‌کنند.)
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • سرطان
 • ناباروری

با عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا شوید!

چه کسانی می توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

به طور کلی عمل اسلیو معده برای افرادی بیشتر مناسب است که:

 • شاخص توده بدنی آن‌ها ۴۰ یا بیشتر است. یعنی چاقی شدید دارند.
 • شاخص توده بدنی آن‌ها ۳۵ تا ۳۹ونیم است. یعنی چاقی متوسطی دارند اما دچار نوعی بیماری مرتبط با چاقی هستند. مثل دیابت نوع ۲، آپنه خواب شدید یا فشار خون زیاد.
 • کسانی که شاخص توده بدنی آن‌ها بین ۳۰ تا ۳۴ است نیز امکان دارد در صورت داشتن بیماری‌های شدید مرتبط با چاقی، ملزم به انجام این عمل باشند.

اگر عمل اسلیو معده انجام می‌دهید، باید خود را برای مراقبت‌های دائمی بعد از عمل یعنی داشتن سبک زندگی سالم آماده کنید. حتی ممکن است دکتر از شما بخواهد هر چند وقت یک بار برای پیگیری مراجعه کنید تا وضعیت جسمی و سبک زندگیتان را مورد بررسی قرار دهد.

هم‌چنین برای اطلاع از این که بیمه‌نامه شما گاسترکتومی اسلیو را پوشش می‌دهد یا خیر، با طرح بیمه‌ی درمانی خود مشورت کنید.

با عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا شوید!

عوارض اسلیو معده چیست؟

گاسترکتومی، عمل بزرگی محسوب می‌شود. پس مسلماً مانند سایر جراحی‌ها، خطرات و عوارضی را چه به صورت کوتاه مدت و چه در طولانی مدت در پی دارد.

خطرات مرتبط با عمل اسلیو معده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون‌ریزی بیش از حد
 • یا لخته شدن خون
 • عفونت
 • عوارض و واکنش‌های جانبی به بیهوشی
 • مشکلات تنفسی یا ریوی
 • نشت از لبه‌ی بریده شده‌ی معده

عوارض و خطرات طولانی مدت عمل اسلیو معده نیز ممکن است موارد زیر را شامل شود:

 • مسدود شدن دستگاه گوارش
 • فتق
 • ریفلاکس معده
 • افت قند خون (قند خون کم)
 • سوء تغذیه
 • استفراغ
 • به ندرت ممکن است عوارض گاسترکتومی اسلیو کشنده نیز باشد.

با عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا شوید!

چطور برای جراحی اسلیو معده آماده شویم؟

علاوه بر عوارض و فواید عمل اسلیو معده، خوب است درباره آمادگی‌های قبل از عمل نیز اطلاع داشته باشید.

در هفته‌های نزدیک جراحی، مصرف دخانیات را کنار بگذارید.

اولین توصیه این است که در هفته‌های نزدیک جراحی، یک برنامه‌ی مخصوص فعالیت بدنی را شروع کنید و دخانیات را نیز کنار بگذارید.

مانند هر جراحی دیگر، قبل از عمل ممکن است محدودیت‌هایی در خوردن و آشامیدن داشته باشید. به علاوه باید در مصرف دارو‌هایی که استفاده می‌کنید نیز دقت به خرج دهید و با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی سعی کنید از قبل برای عملی که در پیش دارید برنامه‌ریزی کنید. مثلاً اگر حس می‌کنید تنهایی نمی‌توانید از عهده کارها بربیایید و نیاز به کمک دارید، از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود کمک بخواهید.

با عوارض و فواید عمل اسلیو معده آشنا شوید!

نتایج گاسترکتومی اسلیو معده چیست؟

بگذارید برای تکمیل بحث عوارض و فواید عمل اسلیو معده، کمی بیشتر درباره نتایج این جراحی صحبت کنیم.

یکی از علل محبوبت گاسترکتومی اسلیو، نتایج طولانی مدت آن است.

گاسترکتومی اسلیو می‌تواند باعث کاهش وزن طولانی مدت شما شود.

گاسترکتومی اسلیو می‌تواند باعث کاهش وزن طولانی مدت شما شود. البته میزان دقیق کاهش وزن هر فرد به تغییر در عادت‌های زندگی خود او بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که از دست دادن مقدار تقریبی ۶۰درصد از وزن اضافی یا حتی بیشتر، طی مدت ۲ سال امکان‌پذیر است.

همان طور که پیشتر در قسمت عوارض و فواید عمل اسلیو معده گفتیم، این جراحی ممکن است بتواند مشکلات و بیماری‌های ناشی از چاقی را نیز برطرف کند.

گاسترکتومی اسلیو هم‌چنین می‌تواند توانایی شما را در انجام فعالیت‌های روزمره افزایش دهد و به طور کلی باعث بهبود کیفیت زندگی شما شود.

چگونه می توان از بروز عوارض اسلیو معده جلوگیری کرد؟

در بالا اشاره کردیم که عمل اسلیو معده هم مثل هر عمل جراحی دیگری احتمال بروز عوارض دارد. با اقدامات زیر می توان میزان بروز عوارض احتمالی عمل اسلیو معده را به حداقل رساند:

 • مصرف رژیم غذایی تجویزی جراح و متخصص تغذیه
 • مراقبت مناسب از جای بخیه بعد عمل
 • انجام فعالیت های فیزیکی منظم و سبک

توصیه نهایی

در آخر توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به جراحی و عمل اسلیو معده، حتماً تمام عوارض و فواید عمل اسلیو معده را مطالعه کنید و در نظر بگیرید. سپس اگر نسبت به تصمیم خود اطمینان حاصل کردید، از طریق جستجو در اینترنت یا پرس‌وجو از نزدیکان خود که قبلاً این عمل را انجام داده‌اند، پزشک و جراح مناسب خود را پیدا کنید. زیرا انتخاب جراح مناسب مهم‌ترین بخش اقدام به جراحی است و باید در انتخاب آن تا می‌توانید دقت به خرج دهید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.