۲۲۸۵۵۹
۲۲۱۳۵
۲۲۱۳۵

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر

هر شخصی اگر حتی یک بار تجربه سنگ کلیه را داشته باشد، ممکن‌ است دردهای خفیف یا شدید ناشی از آن را هم تجربه کرده باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا از بین بردن سنگ کلیه به شیوه‌های مختلفی قابل انجام است.

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر

هر شخصی اگر حتی یک بار تجربه سنگ کلیه را داشته باشد، ممکن‌ است دردهای خفیف یا شدید ناشی از آن را هم تجربه کرده باشد. اما جای نگرانی نیست زیرا از بین بردن سنگ کلیه به شیوه‌های مختلفی قابل انجام است.
انواع سنگ کلیه
در واقع رسوبات سختی هستند که از مواد معدنی و نمک‌ها داخل کلیه‌ها تشکیل می‌شوند. عوامل مختلفی موجب بروز آن‌ها می‌شود و از بین بردن سنگ کلیه از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که انجام هریک از آن‌ها کاملا وابسته به نوع و بزرگی سنگ کلیه در هر فرد است.

این مطلب را بخوانید: سنگ کلیه در زنان، از کجا بدانیم؟

اگر مدتی را در خارج از منزل سپری کنید، مطمئنا یک سنگ داخل کفش شما خواهد رفت. تا زمانی که سنگ را از داخل کفش خود بیرون نیاورید، با هر قدم برداشتن، درد را در کف پای خود احساس خواهید کرد. اغلب پس از خارج‌ کردن سنگ متوجه می‌شوید که سنگ بسیار کوچکتر از میزان دردی است که به کف پای شما منتقل می‌شود.

حال تصور کنید یکی از آن سنگ‌ریزه‌ها در کلیه‌های شما قرار گرفته باشد یا به آرامی در مجاری ادراری شما حرکت کند. خارج کردن آن به راحتی خارج کردن سنگ از داخل کفش نخواهد بود اما چندین راه برای خلاص شدن از شر آن برای تسکین درد وجود دارد. در ادامه به بررسی این راه‌ها می‌پردازیم.

در این مطلب می‌خوانید:

 • دفع سنگ کلیه
 • تبدیل سنگ کلیه به قطعات ریز و قابل عبور
 • شکستن و خارج کردن سنگ‌ها برای از بین بردن سنگ کلیه
 • عمل جراحی از بین بردن سنگ کلیه
 • راه‌های پیشگیری از بروز سنگ کلیه

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر

۱. دفع سنگ کلیه

هنگامی که دچار سنگ کلیه می‌شوید، ممکن است سنگ‌ها سال‌ها داخل کلیه شما گیر کرده باشد تا در نهایت موجب انسداد حالب (لوله‌ای که کلیه را به مثانه متصل می‌کند) شود و درد وحشتناکی را به وجود آورد.
امکان دفع سنگ کلیه کاملا بستگی به اندازه آن دارد. سنگ‌های کوچک معمولا به راحتی دفع می‌شوند اما برای سنگ‌های بزرگتر دفع کمی دشوارتر است.

این مطلب را بخوانید: برای درمان سنگ کلیه، خانم‌ها جدی بگیرند

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر

سنگ کلیه ۴ میلی‌متری یا کوچکتر ممکن است در عرض یک ماه دفع شود. بیش از نیمی از سنگ‌های ۶ میلی‌متری یا بیشتر، به طور طبیعی پس از گذشت ۴۵ روز خارج می‌شوند.
در هر صورت هر اندازه از سنگ به هنگام دفع ممکن است بسیار دردناک باشد. مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است برای تسکین درد شما موثر باشند.

روش‌های موثر برای دفع سنگ کلیه

نوشیدن مایعات فراوان بخش حیاتی دفع سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ‌های جدید است. نوشیدن مایعات نه تنها سموم را دفع می‌کند، بلکه به جابه‌جایی سنگ‌ها و جلوگیری از ایجاد سنگ جدید در مجاری ادراری نیز کمک می‌کند.

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر
آب
اگر مبتلا به سنگ کلیه هستید، به جای ۸ لیوان، باید روزانه ۱۲ لیوان آب بنوشید.

لیموترش
می‌توانید هر زمانی که دوست داشتید، لیموترش تازه به آب خود اضافه کنید. لیموترش حاوی سیترات است که از تشکیل سنگ‌های کلسیم جلوگیری می‌کند. سیترات همچنین می تواند سنگ‌های کوچک را بشکند و به آن‌ها اجازه می‌دهد راحت‌ترعبور کنند.

اگر مبتلا به سنگ کلیه هستید، به جای ۸ لیوان، باید روزانه ۱۲ لیوان آب بنوشید.

آب ریحان
آب ریحان حاوی اسید استیک است که به ت جزیه سنگ کلیه و کاهش درد کمک می‌کند. البته توجه داشته باشید که نباید بیش از ۶ هفته از آب ریحان دارویی استفاده کنید زیرا استفاده طولانی مدت از آن موجب بروز بیماری‌های مختلف خواهد شد.

این مطلب را بخوانید: چه زمانی به جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری اورولوژی مراجعه کنیم؟

سرکه سیب
سرکه سیب حاوی اسید استیک است که به از بین بردن سنگ کلیه کمک می‌کند. سرکه سیب همچنین می‌تواند به کاهش درد ناشی از دفع سنگ کمک کند. البته باید توجه داشته باشید که در مصرف سرکه سیب هم نباید زیاده‌روی کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!

آب کرفس
آب کرفس قادر است سمومی را که موجب ایجاد سنگ کلیه می‌شوند، از بین ببرد.آب کرفس قادر است سمومی را که موجب ایجاد سنگ کلیه می‌شوند، از بین ببرد.

آب انار
آب انار سرشار از آنتی‌اکسیدان است، سطح اسیدیته ادرار را کاهش می‌دهد و علاوه بر کمک به از بین بردن سنگ کلیه، موجب جلوگیری از بروز آن هم می‌شود.

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر

۲. تبدیل سنگ کلیه به قطعات ریز و قابل عبور

لیتوتریپسی روشی است که سنگ کلیه را به قطعاتی تقسیم می‌کند که به اندازه کافی کوچک شوند یا در جراحی سنگ کلیه به راحتی قابل از بین بردن باشند.

در روش لیتوتریپسی در واقع سنگ به قطعات کوچکی تبدیل می‌شود که عبور آن‌ها راحت‌تر باشد.

این روش کاملا غیر تهاجمی است و از اشعه ایکس و دستگاهی برای ایجاد امواج ضربه‌ای روی سنگ استفاده می‌شود.
در روش لیتوتریپسی در واقع سنگ به قطعات کوچکی تبدیل می‌شود که عبور آن‌ها راحت‌تر باشد. این روش برای سنگ‌های کوچک یا متوسط مناسب است.

این مطلب را بخوانید: انواع بیماری های اورولوژی، آقایان بخوانند

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر
شکستن و خارج کردن سنگ‌ها برای از بین بردن سنگ کلیه

شکل دیگری از سنگ‌شکن وجود دارد که به کمک لیزر انجام می‌شود. لیزر قطعات سنگ را شکسته و خرد می‌کند و سپس این قطعات استخراج می‌شوند.
به این روش یورتروسکوپی گفته می‌شود و معمولا در زمانی استفاده می شود که سنگ ا ز کلیه به داخل حالب عبور کرده است.
این روش با حداقل تهاجم انجام می‌شود و در حین انجام آن هیچ برشی ایجاد نمی‌شود. بنابراین بهبود در زمانی کمتر از یک هفته صورت می‌گیرد. نکته مثبت این روش این است که پس از شکستن، سنگ‌ها استخراج می‌شوند و دیگر نیازی به دفع سنگ نیست.

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر
عمل جراحی از بین بردن سنگ کلیه

انجام عمل جراحی، تهاجمی‌تر و در عین حال محتمل‌ترین روش برای از بین بردن سنگ کلیه است و مختص سنگ‌های بزرگ است که با کمک روش‌های دیگر برداشته نمی‌شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: بهترین سونوگرافی تهران

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر
راه‌های پیشگیری از بروز سنگ کلیه

بهترین و کم‌دردترین راه برای از بین بردن سنگ کلیه این است که قبل از شروع، آن را متوقف کنید. افرادی که حداقل یک بار سنگ کلیه را تجربه کرده اند، احتمال بیشتری وجود دارد که باز هم دچار این مشکل شوند.
به همین دلیل بیشتر افراد مستعد ، مبتلا به آن می‌شوند. در ادامه به تعدادی از راه‌های پیش‌گیری از بروز سنگ کلیه می‌پردازیم:

افرادی که حداقل یک بار سنگ کلیه را تجربه کرده اند، احتمال بیشتری وجود دارد که باز هم دچار این مشکل شوند.

۱. آب (بیش از) کافی بنوشید

هر روز یک بطری یک لیتری آب را بیش از دو بار باید مصرف کنید. باید به قدری بنوشید که به طور مداوم از طریق ادرار آن را دفع کنید. سعی کنید مقداری لیموترش هم درون آب خود بچکانید.

۲. نمک را حذف کنید

سدیم زیاد در رژیم غذایی شما منبع دیگری از ایجاد سنگ کلیه است. بنابراین باید سدیم را محدود کنید. هرچه بیشتر بتوانید میوه و سبزیجات تازه بخورید، غذای خود را بپزید و میزان مصرف سدیم را مدیریت کنید، از بروز سنگ کلیه بیشتر جلوگیری خواهد شد.

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر

پیشنهاد ویژه نی نی بان: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟

۳. اگزالات را در رژیم غذایی خود محدود کنید

اگزالات یا اگزالیک اسید یک ماده مغذی است که در بسیاری از گیاهان معدنی وجود دارد و همچنین می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود.
منابع غذایی حاوی اگزالات مانند اسفناج، ریواس، چغندر، سیب زمینی شیرین ، بادام زمینی و بادام حاوی اگزالات هستند اما از آن‌جایی که این مواد غذایی برای بدن بسیار مفید هستند، بهتر است مصرف آن را محدود و نه کاملا حذف کنید.

۴. مصرف گوشت را کاهش دهید

۸۵ درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است و ۱۵ درصد دیگر اغلب از اسید اوریک ساخته می شود که معمولا در پروتئین حیوانی یافت می‌شود. بنابراین بهتر است مصرف پروتئین‌های حیوانی نظیر گوشت، مرغ و تخم مرغ را محدود کنید.

از بین بردن سنگ کلیه، ۴ روش کاربردی و موثر
کلام آخر
عوامل مختلفی موجب بروز سنگ کلیه می‌شوند و دفع آن برای افراد ممکن است بسیار دردناک باشد. اما روش‌های مختلفی برای از بین بردن سنگ کلیه وجود دارند که در ابتدا نیاز است تا توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.
برای پیشگیری از سنگ کلیه، لازم است بیش از حد آب بنوشید، نمک را حذف کنید، اگزالات را در رژیم غذایی خود محدود کنید و مصرف گوشت را کاهش دهید.
با مراجعه به کلینیک نی نی بان می‌توانید از خدمات متخصصان باتجربه ارولوژی بهره‌مند شوید.

منبع: iowaclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.