۲۲۸۵۸۱
۳۰۸۵
۳۰۸۵
پ

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

گاهی اوقات کودکان در شنوایی خود دچار مشکل می‌شوند. با مراجعه به مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران و شهرستان‌ها می‌توانید از پزشکان متخصص و باتجربه‌ در این زمینه کمک بگیرید.

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

اگر مدتی است احساس می‌کنید که کودکتان به درستی قادر به شنیدن نیست، بسیار مهم است که به سرعت به یک مرکز شنوایی سنجی مراجعه کنید. در مراکز شنوایی سنجی، آزمایش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد و عملکرد شنوایی فرزند شما توسط این آزمایش‌ها تعیین خواهد شد. در این مطلب از نی نی بان همراه ما باشید تا از اهمیت مراجعه به شنوایی سنجی بیشتر بدانید و همچنین تعدادی از معتبرترین مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران را به شما معرفی خواهیم کرد.

در این مطلب می‌خوانید:

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

شنوایی سنجی کودکان چیست و چه اهمیتی دارد؟

در مراکز شنوایی سنجی، کودکان توسط متخصصان شنوایی سنج از نظر کم‌شنوایی و مسائل مربوط به آن معاینه می‌شوند. آزمایش‌ها و ارزیابی‌های مختلفی برای تعیین وجود، وسعت و دلیل کم‌شنوایی نوزادان ، خردسالان، کودکان و نوجوانان انجام می‌شود. در واقع طی این آزمایش‌ها علائم کم‌شنوایی در مراحل اولیه، تشخیص داده خواهد شد.

آزمایش‌ها و ارزیابی‌های مختلفی برای تعیین وجود، وسعت و دلیل کم‌شنوایی نوزادان، خردسالان، کودکان و نوجوانان انجام می‌شود.

انجام شنوایی سنجی بسیار مهم است زیرا اقدام زودهنگام بهترین اقدام برای جلوگیری از کم‌شنوایی بیشتر و کمک به کودک برای دست یافتن به شنوایی مطلوب است.

این مطلب را بخوانید: تست شنوایی سنجی نوزادان، روش کارش چیست؟

پس از تشخیص مشکل شنوایی کودک، درمان آغاز خواهد شد. درمان ممکن است شامل سمعک یا ایمپلنت و همچنین گفتاردرمانی باشد. از همین جهت بسیار مهم است که در ابتدا مشکل شنوایی باید توسط متخصص ارزیابی شود و پس از تشخیص، مراحل درمان متناسب با نوع و میزان مشکل شنوایی آغاز خواهد شد.

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

زمان تست شنوایی سنجی کودکان

شنوایی فرزند شما در این زمان‌ها باید بررسی شود:

در عرض هفته های اول تولد 

شنوایی‌سنجی نوزاد در هفته‌های اول تولد، به عنوان غربالگری شنوایی نوزاد شناخته می‌شود و اغلب قبل از خروج از بیمارستان انجام می‌شود. غربالگری شنوایی نوزاد، یک روال روتین برای همه کودکان است.

از ۹ ماهگی تا ۲.۵ سالگی 

در این گروه سنی هم اگر در مورد شنوایی فرزندتان نگرانی داشته باشید، می‌توانید آزمایش‌های شنوایی را ترتیب بدهید.

برخی از کودکان با شروع مدرسه، تست شنوایی خواهند داشت که ممکن است در مدرسه یا مرکز شنوایی‌سنجی انجام شود.

در حدود ۴ یا ۵ سالگی 

برخی از کودکان با شروع مدرسه، تست شنوایی خواهند داشت که ممکن است در مدرسه یا مرکز شنوایی‌سنجی انجام شود.

در صورتی که نگران شنوایی فرزندتان هستید، این تست در در هر زمان دیگری نیز می‌تواند انجام شود. در صورت نگرانی با پزشک عمومی دراین‌باره  صحبت کنید.

غربالگری شنوایی نوزادان

نوزادان تازه متولد شده را می‌توان با استفاده از 2 آزمایش سریع و بدون درد از نظر هر نوع مشکل شنوایی احتمالی، غربالگری کرد. این آزمایش‌ها معمولا قبل از ترک بیمارستان انجام می‌شوند.

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

تست شنوایی برای نوزادان و کودکان بزرگتر

ممکن است تست‌های شنوایی مختلف برای بررسی مشکلات شنوایی در نوزادان و کودکان خردسال انجام شود. 

شنوایی سنجی تقویت بینایی (VRA)

شنوایی‌سنجی تقویت بینایی معمولا برای آزمایش شنوایی در کودکان ۶ ماهه تا ۲.۵ ساله استفاده می‌شود. در طول این تست، کودک روی پاهای شما یا روی صندلی می‌نشیند و به او آموزش داده می‌شود که صدا را به یک جایزه بصری مانند روشن کردن یک اسباب‌بازی مرتبط کند.

هنگامی که کودک بتواند این کار را انجام بدهد، حجم و زیر و بمی صدا تغییر می‌کند تا کودک آرام‌ترین صداهایی را که می‌تواند بشنود، مشخص کند.

شنوایی‌سنجی تقویت بینایی معمولا برای آزمایش شنوایی در کودکان ۶ ماهه تا ۲.۵ ساله استفاده می‌شود.

بازی شنوایی سنجی

کودکان خردسال بین ۱.۵ تا ۵ سال ممکن است آزمایش بازی شنوایی سنجی انجام دهند.

در طول این تست، صداها از طریق هدفون یا بلندگو پخش و از کودک خواسته می‌شود تا با شنیدن صدا، یک کار ساده را انجام دهد. این کار ممکن است قرار دادن توپ در یک سطل، تا تکمیل یک پازل باشد. میزان و زیر و بم صدا برای تعیین آرام‌ترین صداهایی که کودک قادر به شنیدن است، متفاوت خواهد بود.

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

شنوایی سنجی تون خالص

کودکان بزرگ‌تر ممکن است آزمایشی به نام ادیومتری تون خالص داشته باشند. این تست اغلب برای غربالگری شنوایی کودک قبل از شروع مدرسه انجام می‌شود.

در طول این شنوایی‌سنجی، یک دستگاه صداهایی را در حجم‌ها و فرکانس‌های مختلف تولید می‌کند. صداها از طریق هدفون پخش و از کودک خواسته می‌شود تا با فشار دادن یک دکمه به آن‌ها پاسخ دهد.

تست هدایت استخوان

علاوه بر استفاده از بلندگو یا هدفون، اکثر این آزمایشات را می‌توان با استفاده از یک دستگاه لرزاننده کوچک که در پشت گوش قرار داده می‌شود، نیز انجام داد.

این دستگاه صدا را به صورت مستقیم از طریق استخوان‌های سر به گوش داخلی منتقل می‌کند و می‌تواند مشخص کند در صورت داشتن مشکل شنوایی، کدام قسمت از گوش کودک درست کار نمی‌کند.

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

تمپانومتری

تمپانومتری، تست ارزیابی انعطاف‌پذیری پرده گوش است. برای داشتن شنوایی خوب، پرده گوش باید انعطاف‌پذیر باشد تا صدا از آن عبور کند. اگر پرده گوش مثلا به دلیل وجود مایع پشت آن خیلی سفت و سخت باشد، صداها به جای عبور از پرده گوش، از آن خارج می‌شوند.

در طول این تست، یک لوله لاستیکی نرم در ورودی گوش کودک قرار می‌گیرد. هوا به آرامی در لوله دمیده و صدایی از طریق یک بلندگوی کوچک داخل آن پخش می‌شود. این لوله، صدایی را که از گوش باز می‌گردد، اندازه‌گیری می‌کند.

تمپانومتری، تست ارزیابی انعطاف‌پذیری پرده گوش است. برای داشتن شنوایی خوب، پرده گوش باید انعطاف‌پذیر باشد تا صدا از آن عبور کند. 

چه زمانی باید به مرکز شنوایی سنجی کودکان مراجعه کرد؟

مشکلات گفتاری و رفتاری در کلاس درس، اولین شاخصه اصلی یک مشکل شنوایی دیرهنگام هستند. این مشکلات در صورتی ایجاد می‌شوند که کودک در شنیدن صحبت‌های والدین و معلمان دچار مشکل شود.

علائم کم شنوایی در کودکان عبارتند از:

 • با صدای بلند صحبت می‌کند
 • توجه لازم و کافی ندارد
 • فقط هنگام روبه‌رو شدن با شما پاسخ می‌دهد
 • اغلب می‌گوید «ها؟» یا درخواست ت کرار کلمات را دارد
 • هنگامی که از او چیزی خواسته می‌شود، واکنش تاخیری دارد یا پاسخی نمی‌دهد

این مطلب را بخوانید: عوارض کم شنوایی در کودکان/ ویدئو

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

اگر فکر می‌کنید فرزند شما ممکن است مشکلات شنوایی داشته باشد، بهتر است برای غربالگری اولیه به یک متخصص شنوایی سنجی مراجعه کنید و بسیار مهم است که اگر کودک شما در سن پایین است و علائم ابتدایی دارد، به سرعت اقدام به مراجعه کنید و انجام این کار را به تعویق نیاندازید.
اگر ساکن تهران هستید، به مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران مراجعه کنید. در شهرهای دیگر هم مراکز شنوایی سنجی کودکان بسیار معتبری در سطح شهر وجود دارند.

اگر کودک شما در سن پایین است و علائم ابتدایی کم‌شنوایی دارد، به سرعت اقدام به مراجعه کنید.

هزینه تست شنوایی سنجی کودکان

هزینه تست شنوایی سنجی کودکان در تهران و همچنین سایر شهرستان‌ها کاملا مطابق تعرفه وزارت بهداشت تعیین می‌شود و اگر به مراکز دولتی مراجعه کنید، به تبع هزینه‌های کمتری را شامل خواهد شد. اما در کل هزینه تست شنوایی سنجی نوزادان و کودکان در هر مرکز با مرکز دیگر متفاوت خواهد بود.

این مطلب را بخوانید: تشخیص شنوایی نوزاد، کی باید نگران شوید؟

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

علل مشکلات شنوایی در نوزادان و کودکان

دلایل متعددی برای مشکلات شنوایی نوزادان و کودکان وجود دارد که برخی از علل احتمالی عبارتند از:

 • تجمع مایع در گوش میانی که در کودکان خردسال رایج است.
 • عفونت‌هایی که در رحم، یا هنگام تولد ایجاد می‌شوند، مانند سرخجه که می‌تواند باعث کاهش شنوایی پیشرونده شود.
 • شرایط ارثی که باعث می‌شود گوش‌ها یا اعصاب به درستی کار نکنند.
 • آسیب به اعصاب حلزونی یا شنوایی که می‌تواند به دلیل آسیب شدید سر، یا قرار گرفتن در معرض صدای بلند یا جراحی سر باشد. اعصاب حلزونی، سیگنال‌های شنوایی را به مغز منتقل می‌کنند.
 • کمبود اکسیژن در بدو تولد 
 • بیماری‌هایی مانند مننژیت و آنسفالیت 

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

اگر علائمی را که پیش‌تر گفته شد، در کودک خود مشاهده کردید، اصلا نگران نباشید و به سرعت به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که هرچقدر زودتر به این مراکز مراجعه کنید، مانع از بروز مشکلات شنوایی جدی‌تری در فرزند خود خواهید شد. در ادامه تعدادی از معتبرترین مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران و همچنین متخصصان سمعک و شنوایی را در این زمینه را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • نوین سمعک
 • کلینیک شنوایی سنجی دکتر سعید فراهانی
 • شنوایی شناسی سما سمعک
 • کلینیک شنوایی سنجی پژواک
 • کلینیک شنوایی سنجی دکتر آزاده ایمانی
 • سمعک قصر
 • سمعک آلفا

مراکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

پیشنهاد ویژه نی نی بان: بهترین سونوگرافی تهران

کلام آخر

کودکان ممکن است در بدو تولد یا با گذشت زمان و مراجعه به مدرسه، علائمی را از خود بروز دهند که نشان از وجود مشکلات شنوایی در آن‌ها باشد.

فراموش نکنید که مراجعه زودهنگام، از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری خواهد شد.

در این شرایط بسیار مهم است که شما نسبت به کوچکترین علائم آگاه باشید و هرچه سریع‌تر به کلینیک شنوایی سنجی کودکان مراجعه کنید تا مشکل فرزند شما توسط متخصصان بررسی شده و به سرعت تحت درمان قرار بگیرد.
در مراکز شنوایی سنجی، کودکان توسط متخصصان شنوایی سنج از نظر کم‌شنوایی و مسائل مربوط به آن معاینه می‌شوند. پس از تشخیص مشکل شنوایی کودک، درمان آغاز خواهد شد.
فراموش نکنید که مراجعه زودهنگام ، از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری خواهد شد.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.