۲۲۸۶۷۱
۴۰۲۶
۴۰۲۶

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

تقریبا بین هر مادر و دختری مشکلاتی کم یا زیاد وجود دارد. مشکلات مادر و دختر ممکن است بسیار سطحی یا ریشه‌ای و عمیق باشند. در هر صورت، امری اجتناب ناپذیر است و برای هر مادر و دختری ممکن است پیش بیاید.

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

اگر صاحب فرزند دختر هستید، احتمالا روزی فرا می‌رسد که دختر نوجوان شما، با شما رفتار پرخاشگرانه‌ای پیدا کند، از دید شما جملات غیرمحترمانه‌ای را به زبان آورد و دیگر اثری از دختر کوچکی که عاشق گذراندن وقت با مادرش بود، نباشد. این تغییر نگرش اجتناب ناپذیر است و برای هر دو، دختر و مادر اتفاق می‌افتد. مشکلات مادر و دختر ممکن است لحظات تلخ و آزاردهنده‌ای را به وجود آورد و این مسئله کاملا طبیعی است اما حل شدنی هم است؟

در این مطلب می‌خوانید:

 • چرا رفع مشکلات مادر و دختر اهمیت دارد؟
 • تله‌های ارتباطی بین مادران و دختران چیست؟
 • چگونه می‌توان مشکلات مادر و دختر را برطرف کرد؟
 • چرا رفع مشکلات مادر و دختر اهمیت دارد؟

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

چرا رفع مشکلات مادر و دختر اهمیت دارد؟


ممکن است فرزند شما از خود بپرسد که «چرا با مادرم دعوا می‌کنم؟» همین سوال ممکن است از جانب مادر هم مطرح شود.اگر از این لحظه‌ به بعد، اقدامات خود را به شیوه‌ای نادرست مدیریت کنید، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات ارتباطی شود که برای مدت طولانی باقی خواهد ماند.
به همین دلیل مهم است که آن را تغییر دهید. حفظ ر ابطه سالم و قوی با دختر نوجوان شما زمینه ساز شخصیت او می شود و سلامت اجتماعی، جسمی، روحی و عاطفی او را تقویت می‌کند.

به عنوان یک مادر، شما به راحتی می‌توانید دخترتان را درک کرده و با احساسات او ارتباط برقرار کنید زیرا شما هم قبلا در موقعیتی مشابه قرار گرفته بودید.
بزرگ شدن می‌تواند بر روابط مادر و دختر تأثیر بگذارد اما نگران نباشید، مطالعات نشان می‌دهد که رابطه مادر و دختر ، قوی‌ترین رابطه بین والدین و فرزندان است.

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

نشان دادن نحوه حفظ رابطه سالم با دخترتان به او این امکان را می‌دهد که بتواند در آینده روابط قوی‌تری را ایجاد کند.

در دوران نوجوانی، وظیفه شما به عنوان والد این است که به او نشان دهید که شما فقط راهنمایی و مشاوره ارائه می‌دهید اما سعی نمی‌کنید زندگی او را کنترل کنید. نشان دادن نحوه حفظ رابطه سالم با دخترتان به او این امکان را می‌دهد که بتواند در آینده روابط قوی‌تری را ایجاد کند.

تله‌های ارتباطی بین مادران و دختران چیست؟

از آن‌جایی که شما زمان زیادی را با فرزند خود می‌گذرانید، متوجه خواهید شد که نگرش‌ها چگونه تغییر می‌کنند و ت غییرات خلقی آغاز می‌شوند.

ابتدا چند برخورد اخیر خود با دخترتان را دوباره ارزیابی کنید. آیا وقتی او وقتی رفتار نامطلوبی از خود نشان داد، او را کنار گذاشتید؟ آیا به طور گسترده او را کنترل می‌کردید؟ آیا زمان زیادی را صرف کار می‌کنید و حتی آخرین برخورد خود با او را به یاد نمی‌آورید؟

اگر متوجه شدید که در برخورد با نوجوان خود، بیش از یک مکالمه معمولی بر سرش فریاد می‌زنید و او را آزار می‌دهید، ممکن است مجبور شوید استراتژی‌های خود را تغییر دهید. قبل از تلاش برای رفع مشکلات نوجوانان‌، مشکلات ارتباطی خود را بشناسید.

بیشتر بخوانید: پدرانی که دختر دارند، حتما بخوانند!

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

بعد از این‌که نگرش و رفتار با نوجوان دختر خود را در نظر گرفتید، به نوجوان خود توجه کنید و ببینید آیا چیز خاصی باعث تغییر خلق و خوی او می‌شود یا خیر.

لازم است تا نسبت به این رفتارها هشیار باشید:

 • او درباره موضوعاتی که قبلا مورد توجه قرار نگرفته است، با شما پرخاش می‌کند
 • او از انجام آن‌چه شما می خواهید خودداری می کند
 • او موافقت می‌کند که کاری را انجام دهد ولی فراموش می‌کند
 • او انکار می‌کند که با هر چیزی موافقت کرده است
 • او به صورت مکرر جملاتی مانند «متوجه نمی‌شوی!» یا «درک نمی‌کنی!» را بیان می‌کند
 • زیر لب به شما توهین می‌کند
 • شما را مسخره می‌کند
 • فراموش می‌کند که به شما پیام بدهد یا با شما تماس بگیرد

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

چگونه می‌توان مشکلات مادر و دختر را برطرف کرد؟

تشخیص علت مشکلات ارتباطی اولین قدم برای رفع آنهاست.

تشخیص علت مشکلات ارتباطی اولین قدم برای رفع آنهاست. انجام زودهنگام این کار به ایجاد رابطه قوی‌تر بین شما و دخترتان کمک می‌کند. قطعا شما می‌خواهید که پناهگاه حمایت، مشاوره و آسایش او باشید. برای درک و ارتباط موثر با دختر نوجوان خود، از نکات زیر استفاده کنید:

۱. به یاد داشته باشید شما مادر هستید

از دوست بودن با نوجوان خود دوری کنید و در عوض، یک والد فعال و دلسوز باشید تا او بتواند به شما به عنوان یک الگو نگاه کند. اگر خود را به عنوان یک دوست نشان دهید، به احتمال زیاد او به شما بی احترامی می‌کند و به شما گوش نمی‌دهد. برای این‌که نوجوان شما به یک فرد بالغ و مستقل تبدیل شود، بیش از دوستی شما، به رهبری شما احتیاج دارد.

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

۲. آرام و صبور باشید

اگر برای فکر کردن و واکنش منطقی استرس دارید، لحظه‌ای را به خودتان اختصاص دهید و افکار خود را جمع‌آوری کنید.

هیچ پیامد خوبی از خشم و پرخاش حاصل نمی‌شود. اگر برای فکر کردن و واکنش منطقی استرس دارید، لحظه‌ای را به خودتان اختصاص دهید و افکار خود را جمع‌آوری کنید. البته گفتن این امر آسان‌تر از انجام آن است اما در بروز بحث‌های فراوان، برای شما صرفه‌جویی خواهد کرد. به یاد داشته باشید که هیچ کس برای همیشه نوجوان (یا حتی مادر یک کودک) باقی نمی‌ماند!

بیشتر بخوانید: نحوه تربیت دختر، شش اشتباه رایج

۳. انتظارات واقع بینانه داشته باشید

شما و نوجوان خود انتظارات زیادی از رابطه دارید. او از شما انتظار دارد که همیشه مادر مهربان و دوست داشتنی باشید. به عنوان یک مادر، شما می‌خواهید فرزندتان برای همیشه نزدتان بماند که این غیرممکن است. حفظ تعادل سالم بین انتظارات و حمایتی که نوجوان شما به آن نیاز دارد، به ایجاد یک رابطه بلند مدت بهتر کمک می‌کند.

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

۴. کمتر صحبت کنید، بیشتر گوش دهید

وقتی احساس کرد که شما واقعا او را درک می‌کنید، می‌توانید ارتباط و احترام بهتری نسبت به یکدیگر برقرار کنید.

ارتباط نادرست می‌تواند منجر به دعواهای زیادی شود. به جای فرض کردن، گوش دادن فعال را تمرین کنید و در مورد آنچه او می‌گوید تأمل کنید. وقتی احساس کرد که شما واقعا او را درک می‌کنید، می‌توانید ارتباط و احترام بهتری نسبت به یکدیگر برقرار کنید.

همچنین، به احساسات نهفته در پیام‌ها گوش دهید. دختر شما ممکن است از نزدیک شدن به شما در مورد موارد خاصی بترسد زیرا از واکنش شما می‌ترسد. هنگامی که او با یک معضل به شما نزدیک می‌شود، برای گوش دادن و توجه کامل آماده باشید.

۵. خودتان را جای او بگذارید

زندگی دخترتان را در چشم‌انداز قرار دهید و بدانید که او در حال تجربه بسیاری از اتفاقات در یک برهه زمانی است. بلوغ، استرس مدرسه، مسائل دوستی، عزت نفس پایین و بزرگ شدن، تنها تعدادی از عوامل استرس‌زا در زندگی دخترتان هستند.
مشکلات را با همدلی حل کنید و سازش داشته باشید. لازم نیست در هر بحثی برنده شوید یا عقب نشینی کنید، تنها کافی است خودتان را جای او بگذارید. این کار باید آسان باشد زیرا شما نیز زمانی دختری نوجوان بودید که به مادرش نیاز داشت.

مشکلات مادر و دختر، حل شدنی است؟

۶. به مرزها احترام بگذارید

تعیین مرز یکی از مهم‌ترین عناصر حفظ رابطه سالم با هر شخصی است.

تعیین مرز یکی از مهم‌ترین عناصر حفظ رابطه سالم با هر شخصی است. رعایت این محدودیت‌ها باعث می‌شود تا از احترامی که سزاوار آن هستید برخوردار شوید.
محدودیت در زمان استفاده از تلفن همراه، تماشای تلویزیون، زمان بازی و معاشرت در خانه و دوستان به او نشان می‌دهد که شما هنوز به فکر هستید و اهمیت می‌دهید.
فراموش نکنید که مشکلی نیست اگر از فرزندان خود بپرسید که آن‌ها چه حد و مرزهایی را منطقی می‌دانند.

کلام آخر

روندها و روش‌های مختلف برای رفع مشکلات مادر و دختر یک شبه اتفاق نمی‌افتد. نوجوان شما همیشه در حال تغییر است و موانع جدیدی به زودی به وجود می‌آیند.
به خاطر داشته باشید که ارتباطات قوی چقدر ارزشمند است و تأثیر شنیدن او را دست کم نگیرید. این کار نه تنها روابط شما را با او بهبود می‌بخشد، بلکه باعث ایجاد روابط سالم در آینده می‌شود.

منبع: tametheteen

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.