۲۲۹۱۴۶
۴۸۲۳
۴۸۲۳

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

جرم گیری دندان یک روش مؤثر برای تمیز کردن سطح دندان است که توسط دندان پزشک انجام می‌شود. عوامل مختلفی بر افزایش شکل گیری جرم‌های دندانی مؤثر هستند. به همین دلیل برخی افراد ممکن است بیشتر از دیگران نیاز به جرم گیری پیدا کنند.

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

هرچقدر هم که به دندان‌هایمان رسیدگی کنیم و به طور مرتب از خمیر دندان و نخ دندان استفاده کنیم، همچنان ممکن است به دلیل مصرف خوراکی‌های مختلف، به ویژه خوراکی‌هایی که رنگ مصنوعی دارند و همچنین مسائل ژنتیکی، دندان‌هایمان دچار جرم شوند و نیاز به جرم گیری پیدا کنند. جرم گیری دندان مفیدترین کاری است که می‌توانید برای سلامت دهان و دندان خود انجام دهید و مراجعه به دندانپزشک را به حداقل برسانید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید، به شما بیشتر درباره جرم گیری و اینکه چند وقت یکبار باید انجام شود، خواهیم گفت.

در این مطلب می‌خوانید:

  • جرم گیری دندان چیست؟
  • چه افرادی به جرم گیری دندان نیاز دارند؟
  • هر چند وقت یکبار باید جرم گیری کرد؟
  • مزایای جرم گیری دندان

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر زیبایی دندان در تهران کیست؟

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان در واقع شامل ت میز کردن عمیق و حرفه‌ای دندان‌ها است که عمدتا همراه با روت پلنینگ و توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. جرم گیری دندان و روت پلنینگ به درمان بیماری مزمن پریودنتال (که به عنوان بیماری لثه شناخته می‌شود) کمک می‌کند.

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

چه افرادی به جرم گیری دندان نیاز دارند؟

خون‌ریزی لثه، بوی بد دهان، حساسیت و لکه‌های رنگی از جمله شاخص‌هایی هستند که نشان می‌دهند جرم گیری لازم است.

کسانی که درباره بهداشت دهان و دندان خود و مسواک زدن بی‌توجه هستند، معمولا بیشتر در معرض ابتلا به جرم دندان و سایر مشکلات پریودنتال هستند. برخی دیگر، علیرغم مراقبت از دندان‌های خود با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مداوم، هنوز هم به مراقبت‌های دندانپزشکی حرفه ای نیاز دارند.
خون‌ریزی لثه، بوی بد دهان، حساسیت و لکه‌های رنگی از جمله شاخص‌هایی هستند که نشان می‌دهند جرم گیری لازم است.

بیشتر بخوانید: روکش تمام سرامیک دندان، تحقق لبخند رویایی

جرم دندان به طور کلی به دلیل نداشتن یک روند منظم مراقبت از دندان، رژیم غذایی نامناسب، مصرف تنباکو، شکر، قهوه و چای ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از بیماری‌های پریودنتال و پوسیدگی دندان ، مراقبت منظم و تمیز کردن‌ها بسیار مهم است.

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

هر چند وقت یکبار باید جرم گیری کرد؟

برداشتن منظم پلاک و جرم برای لثه‌ها و استخوان‌های سالم اطراف ساختارهای دندان ضروری است. اگر مقدار زیادی پلاک یا رسوب جرم در اطراف دندان های خود دارید، ممکن است نیاز به چندین بار نشستن داشته باشید؛ دو تا چهار بار در سال.
دفعات انجام این کار به سلامت دندان‌ها و لثه‌ها بستگی دارد. به طور کلی، بستگی به این دارد که چقدر سریع رسوبات در دهان شما ایجاد می‌شوند . برای برخی از بیماران، رسوبات نسبتا سریع (سه یا چهار ماهه) ایجاد می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

اگر سیگار می‌کشید یا مستعد عفونت لثه هستید، باید بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر سیگار می‌کشید یا مستعد عفونت لثه هستید، باید بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی زمانی که نیازی به جرم گیری نیست، یک معاینه منظم هر ۶ ماه یک بار بسیار مهم است. اما اگر دندان‌های شما مینای بسیار نازک و ضعیف، سطوح فرسایش یافته یا تاج‌های فلوئوروزیس دارند، جرم‌ گیری بیش از حد ممکن است مشکل سطوح را شدیدتر کند.
در این صورت، ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند که این کار را کمتر انجام دهید و صرفا مراقبت‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان را به تنهایی رعایت کنید و برای معاینات دوره‌ای مراجعه کنید تا از تجمع پلاک و جرم جلوگیری شود.
به طور کلی، شاید بهتر باشد که از دندانپزشک خود بپرسید که هر چند وقت یک بار باید به کلینیک مراجعه کنید. به طور معمول، اکثر بیماران سالم نیاز به تمیز کردن حرفه‌ای هر ۶ ماه یک بار دارند.

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

مزایای جرم گیری دندان

جرم گیری دندان می‌تواند به پیشگیری از سرطان دهان کمک کند. مطالعه‌ای که توسط بنیاد جهانی سرطان دهان انجام شد، نشان داد که هر ساعت و هر روز یک مورد مرگ ناشی از سرطان دهان در ایالات متحده وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ویروس اچ پی وی در دهان، علت تا درمان

جرم گیری منظم، استفاده از نخ دندان و مسواک زدن دو بار در روز، از عوامل اساسی در پیشگیری از التهاب لثه هستند.

هنگامی که به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنید، از نظر سرطان دهان نیز غربالگری می‌شوید که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، کاملا قابل درمان است. همین امر درباره بیماری لثه نیز صدق می‌کند. با تشخیص زودهنگام، بیماری لثه قابل درمان خواهد بود. بیماری لثه یک عفونت در بافت‌های لثه و استخوان است و یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان است. در صورت عدم درمان به موقع، مرحله شدیدتر و پیشرفته‌تری از بیماری لثه را برای بیمار به دنبال خواهد داشت. جرم گیری منظم، استفاده از نخ دندان و مسواک زدن دو بار در روز، از عوامل اساسی در پیشگیری از التهاب لثه هستند.

بیشتر بخوانید: مرکز ایمپلنت دندان در تهران و هر آنچه باید درباره آن بدانید

یکی دیگر از مزایای مهم جرم گیری دندان، از بین بردن بیشتر لکه‌های ناشی از مصرف تنباکو، قهوه و چای است. دندان پزشک شما به هنگام جرم گیری، دندان‌های شما را نیز براق می‌کند تا درخشش زیبایی داشته باشند. در نتیجه دندان‌های شما به هنگام لبخند زدن، سفیدتر و درخشان‌تر خواهد شد!

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

بعد از جرم گیری دندان

بر خلاف تصور، جرم گیری و پولیش برای مینای دندان مضر نیست، به شرط آنکه توسط یک پزشک متخصص و باتجربه انجام شود. روی دندان‌های سالم با مینای سالم ، تمیز کردن حرفه ای و جرم گیری هیچ آسیبی وارد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان چیست؟

جرم گیری دندان اگر با فاصله زمانی چهار یا پنج ماهه انجام شود، یک کار بی‌خطر است. پس از اتمام تمیزکاری و جرم گیری، ممکن است برای چند روز ناراحتی جزئی در حفره دهان و افزایش حساسیت به گرما و سرما یا گاهی اوقات شیرینی‌ها احساس کنید. این شرایط کاملا طبیعی و یک روش معمول برای بهبودی دندان‌های شماست. اما اگر حساسیت برای شما آزار دهنده است، با پزشک خود در میان بگذارید، دندانپزشک استفاده موقت از خمیر دندان تخصصی و دهان‌شویه فلوراید را تجویز می کند. فلوراید مینای دندان را تقویت می‌کند.

جرم گیری دندان چند وقت یکبار است؟

کلام آخر

کودکان و بزرگسالان سالم باید حداقل دو بار در سال دندان‌های خود را به کمک جرم گیری تمیز کنند. مشکلات پریودنتال می‌تواند باعث پوسیدگی دندان و عفونت لثه شود. اما همواره داشتن یک رژیم غذایی سالم و به دور از رنگ‌های مصنوعی و رعایت منظم بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم را در برنامه روتین و روزانه خود داشته باشید تا دندان‌های سالم و تمیز داشته باشید و نیاز خود را به جرم گیری دندان به حداقل برسانید.

پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک دندانپزشکی نی نی بان بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.