۲۲۹۱۹۶
۲۵۷۷
۲۵۷۷

عوارض پوسیدگی دندان شیری، چیست؟

در این ویدئو به سوالات درباره عوارض پوسیدگی دندان شیری پاسخ داده می‌شود.

پوسیدگی دندان ها یه بیماری عفونی است که عوامل مخلف و متعددی باعث شروع و پیشرفتش میشود.
البته شکل ظاهری دندان ها، رژیم غذایی و وضعیت بهداشت کودک هم از عوامل مؤثر در ایجاد پوسیدگی دندان هاست.

خیلی از والدین این باور را دارند که دندان شیری خراب میشود و میفتد و دندان اصلی جایش را میگیرد این ها درست است ولی اگر دندان شیری پوسیده شود مشکلات خیلی بیشتری را به وجود میاورد...

سلامت دندان های شیری برای سلامت و استحکام دندان های دائمی اهمیت زیادی دارد.

میدانید دلایل نگه داری از دندان های شیری چیست و پوسیدگی دندان شیری چه عواقبی دارد؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ دکتر ندا تفضلی هرندی جراح و دندانپزشک رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به دکتر ندا تفضلی هرندی یا دریافت نوبت از مطب دکتر ندا تفضلی هرندی کلیک کنید.

عوارض پوسیدگی دندان شیری، چیست؟

تاثیر دندان شیری بر دندان های دائمی در بزرگسالی

پوسیدگی دندان های شیری در کودکان و عواقب آن بر دندان های دائمی در صورت عدم درمان!

همانگونه که می دانیم پوسیدگی دندان یکی از علل اصلی مراجعه افراد به دندانپزشک است. تا به حال از خود پرسیده اید دلیل پوسیدگی دندان در بزرگسالی حتی با وجود مراقبت های مناسب چه می تواند باشد؟ یکی از علت های پوسیدگی دندان ها در بزرگسالی کشیدن زودتر از موعد دندان های شیری در کودکی است. پوسیدگی دندان های شیری می تواند سبب اختلال در رشد کامل دندان های دائمی شده و باعث ضعیف شدن دندان ها شود. همچنین، پوسیدگی دندان های شیری ممکن است باعث ایجاد پلاک میکروبی در اطراف دندان های دائمی شود. این موارد موجب می شود دندان های دائمی در سنین نوجوانی و بزرگسالی زودتر خراب شوند.

تاثیر دندان شیری در رویش دندان های دائمی

یکی دیگر از کارکرد های دندان های شیری حفظ فضا است. در حقیقت، هر دندان شیری مسئول حفظ فضا برای یک دندان دائمی می باشد. وقتی یک دندان شیری کشیده می شود پس از شش ماه فضای آن بسته می شود و باعث می شود دندان دائمی راهنمای رشد خود را از دست بدهد و به دلیل فضای نامناسب، دندان های دائمی به صورت نهفته، و یا به سمت گونه یا زبان رویش کنند. از این رو ، متخصصان ارتودنسی توصیه می کند اگر دندان شیری زودتر از زمان مناسب کشیده شد حتما از وسیله ای به نام " فضا نگه دار" یا نگهدارنده فضا در جای خالی دندان استفاده شود تا زمانیکه دندان دایمی در جای خود رویش پیدا کند.

نقش دندان های شیری در تغذیه

یکی دیگر از نقش های دندان شیری جویدن است. دندان های شیری حدوداً از ۶ ماهگی شروع به رویش می کنند و حدوداً تا ۲ سالگی کامل می شوند. این دندان ها تا ۷ سالگی یعنی زمان رویش دندان های دائمی نقش قابل توجهی در تغذیه کودک دارند. اگر این دندان ها پوسیده، کشیده یا کج شوند، عمل جویدن را برای کودک دشوار خواهند کرد. بنابراین، باعث بی اشتهایی و اذیت کودک در حین غذا خوردن خواهد شد.

از طرف دیگر، بی اشتهایی موجب خرابی دندان ها می شود. شاید بپرسید چگونه؟ پاسخ ساده است زمانیکه کودک به اندازه مناسب تغذیه نمی کند، ویتامین و املاح کافی هم دریافت نمی کند و همین امر باعث پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

مراقبت از دندان های شیری

حال که به اهمیت مراقبت از دندان های شیری پی برده ایم، باید بدانیم که چگونه باید از دندان های شیری کودکانمان مراقبت کنیم. به جهت مراقبت از دندان های شیری کودکان این موارد را به خاطر بسپارید:

 • بعد از نوشیدن شیر حتماً به کودک آب بدهید. گلوکز موجود در شیر باعث پوسیدگی دندان می شود.
 • روزانه با استفاده از دستمال نرم و مرطوب و یا یک تکه گاز استریل لثه و دندان های کودک را پاک کنید.
 • تا زمان بزرگ شدن کودک در مسواک زدن به او یاری برسانید. کودکان نمی توانند به خوبی دندان های خود را مسواک بزنند.
 • به محض مشاهده تغییر رنگ و لکه در دندان های شیری، کودک را نزد متخصص دندانپزشکی کودکان ببرید.
 • از دادن نوشیدنی های گازدار و شیرین به کودکان بپرهیزید.
 • قطره آهن را به گونه ایی به کودک بدهید که روی دندان ها نریزد و در صورت ریخته شدن به کودک آب بدهید.
 • نگذارید کودک هنگام خواب با شیشه شیر بخوابد.

با توجه به موارد ذکر شده، علاوه بر رعایت دقیق بهداشت دهانی و تغذیه سالم، گاهی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و تقویت کردن آن ها به فلورایدتراپی و فیشورسیلانت تراپی نیاز پیدا می کنیم، همچنین باید دقت داشته باشیم که در صورت بروز پوسیدگی انجام ترمیم و یا سایر درمان های دندانپزشکی بر روی دندان های شیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عوارض پوسیدگی دندان شیری، چیست؟

آیا دندان شیری نیاز به ترمیم دارند؟

با توجه به اهمیت دندان شیری می توان علل ترمیم دندان شیری را به ترتیب زیر‌ بازگو کنیم:

 • ترمیم دندان اطفال از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند.
 • لبخند و حالت دندان‌ های کودکتان بر اعتماد بنفس او موثر است.
 • دندانهای شیری الگویی برای رویش دندان‌های دائمی هستند. در صورت کشیدن و افتادن آنها به دلیل پوسیدگی، امکان دارد دندان‌های دائمی در جای نامناسبی رشد کنند.
 • این دندان‌هابا راحت کردن عمل جویدن، در تغذیه مناسب کودک نقش به سزایی دارند.
 • این دندان‌ها به کودک کمک می‌کنند تا بهتر صحبت کند.
 • پوسیدگی دندان‌های شیری می‌توانند بر رشد دندان‌های دائمی اثر داشته باشند.
 • عدم درمان به موقع پوسیدگی دندان‌ها می‌تواند باعث دندان درد شدید کودکانو شاید ایجادآبسه دندان شود.

واضح است ،درد دندان به معنی پیشرفت شدید پوسیدگی و نیز ورود باکتری های پوسیدگی زا به قسمت عاج دندان و یا حتی عصب دندان می باشد. چرا که تا زمانی که پوسیدگی دندان در محدوده مینای دندان باشد عملاً بدون درد است و زمانی درد آغاز می شود که قسمت عاج دندان درگیر پوسیدگی شده باشد.

ضربه به دندان شیری را جدی بگیرید!

والدین گرامی ضربه به دندان شیری کودک ممکن است از چشمان شما مخفی بماند. بنابراین مراقب باشید که اگر کودک شما در زمان بازی یا راه رفتن دچار صدمه در قسمت فک و صورت شد حتما دندان های شیری کودک را بررسی کنید و مراقب هر گونه تغییر رنگ و یا جا به جایی و لق شدن دندان کودک خود باشید. گاهی شدت ضربه به دندان شیری به قدری زیاد است که ممکن است دندان بیافتد. در این مواقع دندان را در شیر بگذارید و کودک را به دندانپزشکی برسانید.

چگونه پوسیدگی دندان شیری دامنگیر دندان دائمی می شود؟

وقتی دندان شیری دچار پوسیدگی شود و ما از ترمیم آن خودداری کنیم، دندان عفونت می کند و عفونت در ریشه دندان شیری بالای سر جوانه دندان دائمی قرار می‌گیرد. این عفونت ماهیت اسیدی دارد و دندان دائمی را دچار خوردگی می‌کند، از این رو رسیدگی به دندان‌های شیری بسیار حائز اهمیت است.

در صورت عفونت دندان شیری چه کار کنیم؟

یکی از روش های کاهش عفونت دندان شیری، مصرف آنتی بیوتیک است که می بایست تحت نظر پزشک متخصص صورت پذیرد. در زمانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌شود، تشخیص اینکه آیا دندان شیری باید کشیده شود یا عصب کشی انجام شود، بستگی به نظر متخصص دندانپزشکی کودکان دارد.

مسواک زدن دندان‌ها چگونه باید باشد؟

یکی از روش های کارامد در جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری در کودکان و عواقب آن بر دندان های دائمی در صورت عدم درمان مسواک زدن در طول شبانه روز سه مرتبه ضروری و لازم است، اما به سبب اینکه در کودکان ایجاد بی‌میلی نکند، همان یک مرتبه شب‌ ها قبل از خواب هم می‌تواند کافی باشد. برای کودکان باید از مسواک‌ های سایز کوچک استفاده کرد. بهترین زمان مسواک زدن، شب‌ ها قبل از خواب است، زیرا شب ها در خواب بزاق دهان کم می‌شود و این کم شدن ترشحات بزاق محیط داخل دهان را اسیدی می‌کند که پوسیدگی دندان در محیط اسیدی اتفاق می‌ افتد.

با توجه به اینکه کودکان تا سن سه یا حتی چهارسالگی خودشان به تنهایی نمی‌توانند مسواک بزنند، والدین می بایست برای کودک مسواک بزنند و از آن سن به بعد خود کودک مسواک می‌ زند.

معاینات دندانپزشکی کودکان

کودکان باید مرتب به دندا‌نپزشکی برده شوند،‌ بسیار خوب است که اولین معاینه دندانپزشکی کودک در سن یک سالگی و به قصد آشنایی کودک با محیط دندانپزشکی، ‌معاینه اولیه و آشنایی والدین با شیوه های بهداشتی انجام شود. در این معاینات که معمولاً کودک در آغوش پدر و یا مادر، بر روی یونیت دندانپزشکی می نشیند، بی آن که درد و ناراحتی داشته باشد، ملاقات با دندانپزشک را نوعی برخورد مهیج و شاد تلقی خواهد کرد و این آشنایی، خاطره خوبی را از محیط دندانپزشکی برای کودک به وجود می آورد. کودکان باید هر 6 ماه توسط دندانپزشک معاینه شوند.

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که با درمان و ترمیم صحیح دندان های شیری می توانیم لبخند زیبا را به کودکان هدیه دهیم و در بالا بردن اعتماد به نفس کودک کمک قابل توجهی کنیم.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.