۲۲۹۲۴۰
۷۰۲۵
۷۰۲۵

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

کراتینه مو، روشی محبوب است که می‌تواند مو‌های وز و غیر قابل کنترل شما را صاف و براق کند. این مقاله را بخوانید تا بهتر بدانید کراتینه مو چیست و چگونه روی مو‌های شما تاثیر می‌گذارد.

قبل از این‌که ببینیم کراتینه مو چیست، باید با خود ماده‌ی کراتین آشنا باشیم. هم‌چنین برای خرید کراتین مو یا انجام آن در آرایشگاه نیز باید یک سری اطلاعات کسب کنیم.
کراتین، خانواده‌ای از پروتئین‌های ساختاری است که ماده‌ی کلیدی مو، ناخن و لایه‌ی بیرونی پوست شما را تشکیل می‌دهد. کراتین، موها را قوی و درخشان می‌کند. اما پروتئین‌های موجود در موهای مجعد، ضعیف‌تر هستند و همین باعث می‌شود موها خشک و وز به نظر برسند.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

در این مقاله می‌خوانید:

کراتینه مو روشی است که به کمک آن می‌توانید موهای صاف و براق داشته باشید.
 • کراتینه مو چیست؟
 • فواید کراتینه مو
 • قیمت کراتینه مو
 • نحوه کراتینه مو
 • آیا کراتین مو ضرر دارد؟
 • آیا کراتین مو باعث ریزش مو می‌شود؟
 • علت وز شدن مو بعد از کراتینه

کراتینه مو چیست؟

همان‌طور که گفتیم، کراتینه مو روشی است که به کمک آن می‌توانید موهای صاف و براق داشته باشید. جالب این‌جا است که خود ماده‌ی کراتین نمی‌تواند موخوره‌های شما را از بین ببرد. در واقع، این کار برعهده‌ی فرمالدئید است. این ماده‌ی شیمیایی زنجیره‌های کراتین را در یک خط مستقیم قفل می‌کند و باعث صافی موها می‌شود.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

فواید کراتینه مو

 • صرفه جویی در زمان: کراتینه به شما کمک می‌کند که دیگر مجبور نباشید برای صاف کردن موهای خود، هر روز صبح، زود‌تر از خواب بیدار شوید و کلی وقت بگذارید! در واقع این روش می‌تواند زمان سشوار کشی را ۴۰ تا ۶۰درصد کاهش دهد!
 • خداحافظی با موخوره‌ها: همان‌طور که گفتیم، فرمالدئید موجود در کراتینه موخوره‌ها را از بین می‌برد.
 • سلام به موهای صاف: به کمک این روش، حتی اگر هوا مرطوب باشد، موهای شما صاف و بدون وز باقی می‌مانند!
 • محافظت از مو: کراتین، تارهای مو را می‌پوشاند و از آسیب‌های محیطی مثل نور محافظت می‌کند.
 • تقویت مو: کراتین به تقویت مو کمک می‌کند و باعث مقاومت تارهای مو در برابر شکستگی می‌شود.
 • نتایج خوب و ماندگار: اگر بعد از کراتین، مراقب موهای خود باشید، می‌توانید به مدت ۳ تا ۶ ماه از نتایج آن لذت ببرید.
 • در نهایت، کراتین کردن موها هر چند ماه یک‌بار، نسبت به حالت دادن هر روزه‌ی موها با سشوار، آسیب کمتری وارد می‌کند.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

قیمت کراتینه مو

کراتین کردن موها هر چند ماه یک‌بار، نسبت به حالت دادن هر روزه‌ی موها با سشوار، آسیب کمتری وارد می‌کند.

قیمت کراتینه مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما مهم‌ترین عامل، طول یا قد موهای شما است. قیمت کراتینه از 2 میلیون تومان برای موهای کوتاه شروع می‌شود و تا ۷ میلیون تومان برای موهای خیلی بلند خاتمه می‌یابد. با این حال، آرایشگاه‌های مختلف با هم فرق می‌کنند و کراتینه مو ممکن است ارزان‌تر یا گران‌تر از این قیمت نیز وجود داشته باشد.

نحوه کراتینه مو

گام اول در کراتینه کردن این است که موهای خود را با شامپو بشویید. بهتر است از شامپوهای کراتینه استفاده کنید تا با یک تیر دو نشان زده باشید! اگر موهایتان صاف است، 2 بار بشویید و اگر موهایتان خیلی مجعد است، حداقل 1 بار شستشوی دیگر نیز اضافه کنید.
نکته: از نرم کننده استفاده نکنید. هم‌چنین مطمئن شوید که موهایتان را کاملاً آبکشی کرده‌اید.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

بعد از شستشو، موهایتان را به‌آرامی با حوله خشک کنید، اما بگذارید مقداری رطوبت باقی بماند تا موها به‌راحتی محصول را جذب کنند. سپس، ماده‌ی کراتینه را به موهای خود بمالید و ماساژ دهید. مواظب باشید که کراتینه را به پوست سر خود نزنید.
در مرحله‌ی بعد، با شانه‌ی دندانه درشت ، موهایتان را به‌آرامی شانه بزنید. سپس ۳۰ دقیقه صبر کنید و اجازه دهید تا ماده‌ی کراتینه جذب مو شود.
در نهایت، موهایتان را کاملاً آبکشی کنید و اجازه ندهید که محصولی روی موهایتان باقی بماند، زیرا ممکن است باعث شوره‌ی سر شود.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

موهایتان را با سشوار خشک کنید و بعد از قسمت کردن آن، هر قسمت را به‌خوبی اتو بکشید. ۴۸ ساعت موهایتان را همین گونه خشک نگه دارید تا کراتینه کاملاً جذب شود و جادوی خود را اعمال کند. در طی این مدت، موهایتان را نبندید یا به هر طریقی، جمع نکنید.
بعد از گذشت این ۴۸ ساعت، موهایتان را با شامپو و نرم کننده بشویید و سپس خشک کنید. تبریک می‌گوییم! حالا دیگر موهایتان صاف و براق شده‌اند!

 

 

 

 

آیا کراتین مو ضرر دارد؟

 • خطر ابتلا به سرطان: قرار گرفتن در معرض فرمالدئید، با خطر واکنش‌های آلرژیک و مشکلات تنفسی همراه است. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض این ماده نیز خطر ابتلا به سرطان را بالا می‌برد.
 • خشک و ضعیف شدن مو: مجدداً، افزایش قرار گیری در معرض فرمالدئید و صاف کردن بیش از حد موها نیز ممکن است موها را خشک و ضعیف کند و هم‌چنین باعث شکستگی و ریزش موها شود.
 • حالت غیرطبیعی: بلافاصله بعد از کراتینه، موهای شما به طرز عجیبی صاف به نظر می‌رسند. توصیه می‌کنیم چند روز صبر کنید تا موهای شما حالتی طبیعی به خود بگیرند.
 • کم شدن حجم: ممکن است بعد از کراتینه، موهای شما به علت صاف و براق شدن، حجم سابق خود را از دست بدهند.
 • زود چرب شدن: ممکن است به علت از بین رفتن وز مو، موهایتان سریع‌تر چرب شوند.
 • قیمت بالا: درمان‌های کراتینه گران هستند و برای همه، صرفه‌ی اقتصادی ندارند.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

آیا کراتین مو باعث ریزش مو می‌شود؟

به کمک کراتینه مو می‌توانید به کابوس موهای فر و در هم گره خورده‌ی خود پایان دهید، اما مواظب باشید که این ماده را با پوست سر خود تماس ندهید.

در درمان‌های کراتینه از اتوهایی با دمای زیاد استفاده می‌شود. گاهی دما آن‌قدر زیاد است که می‌تواند پروتئین‌های طبیعی و محافظ موهای شما را خراب کرده و باعث آسیب و ریزش بیش از حد مو شود.

علت وز شدن مو بعد از کراتینه

در موهای ما تعادلی بین رطوبت و پروتئین‌های موجود در مو وجود دارد. گاهی اوقات به علت غلظت بالای پروتئینی که در کراتینه استفاده می‌شود، این تعادل برهم می‌ریزد. اگر کاری برای مقابله با این موضوع انجام نشود، در کوتاه‌مدت یا درازمدت باعث خشک و وز شدن موها می‌شود.

کراتینه مو چیست و چگونه مو‌ها را صاف و براق می‌کند؟

جمع‌بندی

به کمک کراتینه مو می‌توانید به کابوس موهای فر و در هم گره خورده‌ی خود پایان دهید، اما مواظب باشید که این ماده را با پوست سر خود تماس ندهید. به هر حال، اگر از آن دسته کسانی هستید که موهایشان را هر روز صاف می‌کنند، احتمالاً کراتینه مو برایتان گزینه‌ی خوبی باشد.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین پوست، مو و زیبایی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: allthingshair

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.