۲۳۰۰۹۰
۴۹۴۰
۴۹۴۰

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

اگر متخصص ارتودنسی به شما بگوید که شما یا فرزندتان به یک دستگاه ارتودنسی نیاز دارید، ممکن است در ابتدا کمی گیج شوید و معنای دقیق آن را ندانید. با این حال، لازم نیست نگرن باشید. کافی است که روی این مقاله کلیک کنید تا با انواع وسیله های ارتودنسی آشنا شوید.

خیر، انواع وسیله های ارتودنسی، لوازم خانگی نیستند! هم‌چنین، قرار نیست که دندان‌پزشک‌تان برای این‌که بیمار خوبی بودید، به شما یک توستر رایگان هدیه دهد! انواع وسایل ارتودنسی، دستگاه‌های دندان‌پزشکی هستند که در ادامه، بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شوید.

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

بیشتر بخوانید: ارتودنسی با براکت و ارتودنسی شفاف

در این مقاله می‌خوانید:

دستگاه ارتودنسی به طور خاص برای درمان بیماری‌های دندانی ساخته می‌شود.
 • دستگاه ارتودنسی چیست؟
 • انواع وسیله های ارتودنسی
 • قیمت ارتودنسی در ایران

دستگاه ارتودنسی چیست؟

همان‌طور که گفتیم، دستگاه ارتودنسی به سادگی یک دستگاه دندانپزشکی است که به طور خاص برای درمان یک بیماری دندانی ساخته شده است. انواع مختلفی از دستگاه های ارتودنسی وجود دارد که می‌توانند تعدادی از مشکلات دندانی را درمان کنند. از جمله:

 • دندان‌های کج
 • دندان‌های شلوغ
 • فک عقب و جلو
 • خروپف
 • آپنه خواب

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

بیشتر بخوانید: ارتودنسی کودکان چیست؟

انواع وسیله های ارتودنسی

به طور کلی، انواع وسیله های ارتودنسی به ۳ دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

 • محرک: دستگاه می‌تواند توسط بیمار خارج شود. (مانند ریتینر یا نگهدارنده)
 • ثابت: دستگاه در جای خود مهر و موم شده است.
 • محرک و ثابت : متخصص ارتودنسی می‌تواند انتخاب کند که دستگاه به عنوان محرک یا ثابت عمل کند.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان کودکان، بهترین سن چند سالگیست؟

در ادامه، با بعضی از این دستگاه‌ها آشنا می‌شوید:

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

بندهای لاستیکی یا الاستیک

کش ارتودنسی که همان بندها یا نوارهای لاستیکی است، می‌تواند تناسب بین دندان‌های بالا و پایین را بهبود ببخشد. طبق دستورالعملی که پزشک به شما ارائه می‌دهد، این کش‌ها را بپوشید و یادتان باشد که اگر این کش‌ها طبق دستور استفاده شوند، بسیار کارآمدتر عمل می‌کنند.

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

فورسوس (Forsus)

فورسوس، یکی دیگر از انواع وسیله های ارتودنسی و دستگاه مقاوم در برابر خستگی است. این دستگاه به عنوان جایگزینی برای هدگیر عمل می‌کند و باعث رشد در نوجوانان می‌شود. علاوه بر این، فورسوس به از بین بردن اوربایت بیش از حد، بهبود تناسب دندان‌ها و احتمالاً جلوگیری از نیاز به جراحی فک کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: مشاوره ارتودنسی کودکان، چگونه انجام می‌شود؟

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

هدگیر

هدگیر از انواع وسیله های ارتودنسی است که برای درمان کسانی استفاده می‌شود که دچار اوربایت یا آندربایت هستند. اوربایت به حالتی می‌گویند که فک بالا از فک پایین جلوتر باشد و آندربایت نیز به حالتی می‌گویند که فک پایین از فک بالا جلوتر باشد. هدگیر به آرامی دندان‌های شما را می‌کشد تا رشد بیشتر دندان‌های بالا و فک به جلو را محدود کند.

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

دستگاه هربست

دستگاه هربست نیز از انواع وسیله های ارتودنسی محسوب می‌شود که با تشویق فک پایین به جلو و دندان‌‌های آسیاب بالایی به عقب، اوربایت را کاهش می‌دهد. این دستگاه ثابت، بیشتر برای کودکان کوچکتر و در حال رشد استفاده می‌شود و مدت استفاده از آن، ۱۲ تا ۱۵ ماه است.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان کودکان، اهمیت اولین ویزیت

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر

متخصص ارتودنسی، زمان و نحوه‌ی تظیم این دستگاه را به شما آموزش می‌دهد.

این دستگاه ارتودنسی هر بار که تنظیم می‌شود، با فشار ملایم فک فوقانی شما بر روی دندان‌های آسیاب فوقانی، آن را گسترش می‌دهد. به عبارت بهتر، فک بالایی شما را گشاد یا وسیع می‌کند. متخصص ارتودنسی، زمان و نحوه‌ی تظیم این دستگاه را به شما آموزش می‌دهد. بهتر است حتی وقتی به وسعت مطلوب رسیدید نیز به مدت چند ماه، از اکسپندر استفاده کنید تا نتایج به دست آمده، در جای خود محکم شود و پسرفت اتفاق نیفتد.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان کودک، راهنمایی کامل بریس ‌ها

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

پوزیشنر

پوزیشنر نیز از انواع دستگاه های ارتودنسی محسوب می‌شود که حرکات نهایی دندان را در درمان ارتودنسی شما تکمیل می‌کند. اگر به طور کامل همکاری کنید، می‌توانید فقط ۴ تا ۸ هفته از دستگاه پوزیشنر استفاده کرده و نتیجه بگیرید.

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

نگهدارنده‌ها یا ریتینرهای ارتودنسی

ریتینرها می‌توانند محرک یا ثابت باشند.

ریتینرها می‌توانند محرک یا ثابت باشند. آن‌ها دندان‌های شما را صاف می‌کنند و آن‌ها را در موقعیت‌های جدید و صحیح خود نگه می‌دارند. متخصص ارتودنسی، شما را در مورد نحوه‌ی مراقبت از ریتینر دندان و مدت زمان استفاده از آن راهنمایی می‌کند. بسیار مهم است که شما نیز به دستورالعمل‌ها دقت کنید تا مانع از پسرفت درمان شوید.

بیشتر بخوانید: سن ارتودنسی کودکان، چه موقع بهتر است؟

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

جدا کننده‌ها یا اسپیسرها

جدا کننده‌ها دونات‌های لاستیکی کوچکی هستند که ممکن است بین دندان‌های شما قرار داده شوند تا آن‌ها را از هم جدا کنند و در جلسه‌ی بعدی، باندهای ارتودنسی قرار بگیرند. این بدان معنا است که قبل از قرار دادن باندها، اسپیسرها برداشته می‌شوند. جدا کننده‌ها یا اسپیسرها با غذاهای چسبنده، خلال دندان یا نخ دندان به خوبی سازگار نیستند.

بیشتر بخوانید: انواع ارتودنسی کودکان، نحوه طراحی و ساخت آن‌ها

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

دستگاه تویین بلاک

این دستگاه از سایر وسایل اصلاح کننده‌ی فک راحت‌تر است.

آخرین مورد از انواع وسیله های ارتودنسی که معرفی می‌کنیم، تویین بلاک است. تویین بلاک شامل ۲ دستگاه مجزا (یکی برای قوس بالایی و دیگری برای قوس پایینی) است که با هم کار می‌کنند تا فک پایینی شما را جلو بیاورند. شما می‌توانید این دستگاه را به طور ت مام وقت ، از جمله هنگام غذا خوردن، استفاده کنید. اگرچه برای بهداشت آسان محرک نیز هست.
هم‌چنین این دستگاه از سایر وسایل اصلاح کننده‌ی فک راحت‌تر است، زیرا از آکریلیک صاف ساخته شده و از سیم‌های کمتری استفاده می‌کند. به طور کلی، نتیجه‌ی استفاده از دستگاه توئین بلاک، لبخندی پهن، زیبا، عملکرد مناسب فک و مفصل گیجگاهی فکی پایدار و سالم است.

بیشتر بخوانید: زمان مناسب برای ارتودنسی دندان کودکان

انواع وسیله های ارتودنسی کدامند؟

قیمت ارتودنسی در ایران

قیمت ارتودنسی در ایران، بیشتر از هر فاکتوری، به نوع آن بستگی دارد.

قیمت ارتودنسی در ایران، بیشتر از هر فاکتوری، به نوع آن بستگی دارد. قیمت ارتودنسی محرک برای هر فک در سال ۱۴۰۱، حدود ۶ و نیم میلیون تومان است. در حالی که قیمت ارتودنسی ثابت برای هر فک در همین امسال، حدود ۱۵ میلیون تومان برآورد می‌شود.
البته در این مورد، متخصص ارتودنسی به سن شما و نیاز به کشیدن دندان‌هایتان نیز توجه می‌کند. بنابراین، برای اطلاع از قیمت‌های دقیق باید مستقیماً به خود متخصص مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان کودکان، معرفی انواع بریس ‌ها

جمع‌بندی

وجه مشترک انواع وسیله های ارتودنسی در این است که همه‌ی آن‌ها به صورت سفارشی برای دهان و دندان‌های شما طراحی می‌شوند. در واقع، متخصصن ارتودنسی برای اطمینان از تناسب دقیق، از دندان‌های شما اشعه‌ی ایکس می‌گیرد و طبق آن، قالب‌های وسایل ارتودنسی مناسب شما را ایجاد می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین دندانپزشکی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: mappesortho

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.