۲۳۰۱۹۳
۲۷۹۱
۲۷۹۱

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

با تمام حواس جمعی‌هایی که در جهت درست رفتار کردن با خانواده همسر داریم باز هم شرایطی پیش می‌آید که ما در آن شرایط دچار مشکل می‌شویم.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

با تمام حواس جمعی‌هایی که در جهت درست رفتار کردن با خانواده همسر داریم باز هم شرایطی پیش می‌آید که ما در آن شرایط دچار مشکل می‌شویم. در این شرایط نخست بهتر است مسأله را به روشنی برای خود باز کنیم. به صورت کاملاً منطقی ببینیم که مشکل اصلی ما با خانواده همسرمان از کجا آب میخورد.
آنگاه به جای این که مشکل را تنها از زاویه دید خود ببینیم از آن‌ها هم ببینیم؛ و مسئله را مجدد بررسی کنیم. ببینیم مسأله چه قدر برایمان مهم است.

در بیشتر مواقع اگر موضوع چندان اهمیت زیادی ندارد بهتر است از بعضی مشکلات و ناراحتی‌های عبور کنیم.

در بیشتر مواقع اگر موضوع چندان اهمیت زیادی ندارد بهتر است از بعضی مشکلات و ناراحتی‌های عبور کنیم.

چشم پوشی از خطا‌های دیگران، آرامش روحی و ذهنی زیادی را برای ما به ارمغان می‌آورد.

ولی چنانچه مشکل را واقعا حاد می‌بینید بهتر است آن را با همسرتان هم در میان بگذارید و راهکار‌های مختلفی را برای برطرف کردن آن در نظر بگیرید.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

با مادر شوهر ارتباطی سرشار از احترام برقرار کنید

هر چند بسیاری از مادر‌ها به دخترانشان اموزش می‌دهند که «مادر شوهر هم مانند مادر است»، با کمال احترام شاید افرادی نتوانند این مسئله را بپذیرند بنابراین ما توصیه می‌کنیم ارتباط با خانواده همسر به خصوص مادرشوهر بسیار مهم است و هیچگاه از خاطر نبرید که باید به مادر شوهر بیش از مادر خویش احترام بگذارید.

ارتباط با مادرشوهر بسیار مهم است و هیچگاه از خاطر نبرید که باید به مادر شوهر بیش از مادر خویش احترام بگذارید.

ممکن است شما یک روز خسته و کسل باشید، چنانچه در چنین حالتی به خانه‌ی مادر خویش بروید، احتمالاً دراز بکشید یا حتی بخوابید، ولی فکر کنید همین رفتار را در خانه‌ی مادر شوهر داشته باشید.

موجی از مشکلات به وجود خواهد آمد. بهتر است حریم‌ها را حفظ کنید و بیش از صمیمت به احترام در رابطه اهمیت دهید

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

متعهد و مسئولیت پذیر باشید

فکر کنید زمانی که مادر خودتان مریض است، چه قدر برای دلجویی از او وقت می‌گذارید. برای خانواده شوهرتان و به خصوص مادرش هم چنین باشید و عروس خوب و دوست داشتنی باشید. البته در حدی که بعداز ازدواج تعهد شما نسبت به خانواده خودتان کم‌تر شده، اعتدال را رعایت کنید. یادتان نرود که مادر شوهرتان، عزیزترین فرد زندگی شما یعنی همسرتان را با خون دل پرورش داده است.

بیشتر بخوانید: رابطه مقعدی چه عوارضی دارد؟ پرسش و پاسخ

قضاوت نکردن از قبل

متأسفانه در بسیاری از خانواده ها، تصویر‌های ذهنی، بحث‌ها و صحبت‌های اشتباه در خصوص خانواده همسر به ویژه مادرشوهر وجود دارد که از همان کودکی در ذهن دختر و پسر‌ها حک می‌شود.
این تصورات اشتباه از قبل سبب می‌شود که پیش از آغاز زندگی مشترک ، در خصوص مادرشوهر و خواهرشوهر، قضاوت شتابزده‌ای صورت گیرد و نتیجه چنین تصوراتی جز فضای کینه و کدورت بین عروس و خانواده شوهر نخواهد بود.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

در برخورد با خانواده همسر افکار ناکارآمد را دور بریزید

با در نظر گرفتن سه عنصر صمیمیت، دوست داشتن و تعهد، یک ارتباط خوب با مادرشوهرتان برنامه ریزی کنید. فکر‌های بد، قدرت تشخیص درست را از شما می‌گیرد و تصمیم گیری برایتان سخت می‌شود.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

با خانواده همسرتان ارتباط صمیمانه داشته باشید

چنانچه خانواده همسرتان به خصوص مادرش این اطمینان را داشته باشد که پسرشان با خانواده‌ای محترم و صمیمی وصلت کرده است، پیوند‌های عاطفی و محبّت در آنان تقویت می‌شود. ولی چنانچه شما از ابراز محبّت کناره گیری کنید، حس صمیمیت بین شما مخدوش می‌شود.

بیشتر بخوانید: کارهایی که نباید در رابطه جنسی انجام دهید!

بیان خواسته‌ها به صورت غیرمستقیم

قرار نیست با خانواده‌ها مقابله کنید. پس اگر صحبتی دارید با محبّت تمام آنرا به همسرتان بگویید و اجازه بدهید وی مشکل را حل کند. در برخی موارد هم باید سکوت کنید؛ به عنوان مثال هنگامی که اختلافی بین اعضای خانواده همسرتان رخ داده است.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

جملاتی که هیچوقت نباید به مادرشوهر گفت!

 • من نظر شما را نخواستم.
 • چرا به پسرت یاد ندادی...
 • من با خانواده خودم راحت ترم.
 • امیدوارم کمد لباس هایتان به من برسد.
 • می‌شود بجای من با دخترت صحبت کنی.
 • فکر نکنید همیشه میتوانید بچه‌ها را ببینید.
 • ما خیلی سرمان شلوغ است و وقتی برای دیدن شما نداریم.
 • هر وقت خواستید بیایید قدمتون رو چشم ماست. همیشه رو کمک ما حساب کنید.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

از راه‌های جذب مادر شوهر: همسرتان را سپر بلا نکنید

یکی از اشتباهاتی که خانم‌ها در رابطه با ابراز ناراحتی‌ها و گلایه‌های خود دارند این است که از شوهرشان می‌خواهند تا تمام گلایه‌ها را به مادر شوهر انتقال دهد و یا اینکه شدیدتر از آن با او دعوا کند. فراموش نکنید اگر از همسرتان این درخواست را داشته باشید او نیز در آینده همین رفتار را نسبت به شما خواهد داشت.

بی احترامی کردن به مادرشوهر مشکل شما را برطرف نمی‌کند، بلکه احساس بدبینی به شما را بیشتر خواهد کرد.

بی احترامی کردن به مادرشوهر نه تنها مشکل شما را برطرف نمی‌کند، بلکه احساس بدبینی نسبت به شما را بیشتر خواهد کرد.

حتی در صورتی که همسرتان با خانواده خود قطع رابطه کند، این موضوع در زندگی مشترک نمود منفی بسیار زیادی خواهد داشت و باعث برهم خوردن رابطه شما و همسرتان می‌شود.

همچنین حساسیت‌های زیادی را شما نسبت به روابط خود ایجاد کرده اید.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

از خانواده همسر خود پذیرایی مناسبی داشته باشید

یکی از گلایه‌های مادرشوهر‌ها نسبت به عروس‌های خود این است که پذیرایی درست و مناسبی ندارند و معمولاً این پذیرایی را با مهمانی‌های خانواده خود دختر مقایسه می‌کنند و از این موضوع گله و شکایت دارند.

مادر شوهر شما همسرتان را رشد داده است و این حق را دارد که یک پذیرایی درست و مناسبی داشته باشد.

مادر شوهر در واقع فردی است که همسر شما را رشد و پرورش داده است و این حق را دارد که یک پذیرایی درست و مناسبی در در حضور فرزندش داشته باشد.
بهتر است هنگام دعوا و یا حضور در منزل، نهایت تلاش خود را برای داشتن یک پذیرایی خوب و مناسب داشته باشید و در عین حال تلاش کنید تا به هر دوی شما خوش بگذرد.

اگر کمی از حساسیت‌های تان نسبت به رفتار‌ها و عکس‌العمل‌های بکاهید آرامش بهتر و همچنین احساس شادی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

اجازه صمیمیت با نوه یا نوه‌هایش بدهید

از دیگر راه‌های جذب مادر شوهر این است که اجازه صمیمیت با نوه یا نوه‌هایش را بدهید. همان قدر که شما و خانواده تان از فرزند یا فرزندانتان سهیم هستید و می‌توانید در کنار آن‌ها حضور داشته باشید و یا اینکه به آن‌ها محبت کنید.

از دیگر راه‌های جذب مادر شوهر این است که اجازه صمیمیت با نوه یا نوه‌هایش را بدهید.

مادر شوهر شما نیز به همان اندازه حق محبت کردن و بودن در کنار آن‌ها را خواهد داشت بنابراین فراموش نکنید که گاهی ممکن است.

به عنوان مثال شکلاتی به فرزندتان هدیه دهد و این مغایر با تربیت شما باشد اجازه دهید این کار را انجام دهد تا رابطه صمیمیت را ایجاد نمایید.

همچنین در برخی موارد متاسفانه برخی از خانم‌ها از کنار هم بودن نوه و مادربزرگ جلوگیری می‌کنند و تصور می‌کنند این صمیمیت به معنای متحد شدن آن‌ها خواهد بود. منظور از این موضوع رها کردن فرزند شما نیست.

بلکه هدف این است که فرزند شما حق استفاده و بهره‌مند شدن از حضور مادربزرگ خود را دارد و مادربزرگ نیز به همین ترتیب لازم است با نوه اش ارتباط برقرار کند.

نحوه ارتباط با خانواده همسر، چیزهایی که هیچ کس به شما نگفته!

۱۲ نکته طلایی برای جا کردن خودتان در دل خانواده همسر

 1. سعی کنید تا حد امکان در حضور مادرشوهرتان عصبانی نشوید . با رعایت ادب، نظرتان را در مورد موضوع مورد بحث اعلام کنید، اما صدای‌تان را بلند نکنید. پیش از آنکه کار به جا‌های باریک برسد، با ادب و فروتنی بحث را خاتمه دهید.
 2. اگر شما آن فردی هستید که مادرشوهرتان دوست دارد وقتش را با وی در آشپزخانه بگذرانید تا هم به او کمک کرده و هم احساس تنهایی نکند، گهگاهی همراهی کنید، اما زیاده‌روی نکنید تا این عمل به وظیفه همیشگی‌تان تبدیل نشود. شاید فقط آخر هفته‌ها!
 3. هیچ وقت رابطه همسرتان را با خانواده‌اش زیر سؤال نبرید، زیرا این کار تاثیر بدی روی رابطه شما و همسرتان می‌گذارد. تلاش کنید بیشتر درباره مادرشوهرتان، علاقه‌مندی‌هایش و خلق و خویش بدانید.
 4. ســعی کنید برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ خانه ، نظر مادرشوهرتان را جویا شوید. بدین ترتیب هم از به وجود آمدن درگیری‌های احتمالی پیشگیری کرده‌اید و هم برای او احترام قائل شده‌اید.
 5. با پیشنهادات خانواده همسر در حضور آنها، موافقت کنید، ولی اعلام کنید که تصمیم‌تان را بعد اعلام خواهید کرد. سپس در تنهایی نظر واقعی خود را به همسرتان بگویید و باهم تصمیم نهایی را بگیرید و توسط او تصمیم خود را به خانواده‌اش اعلام کنید.
 6. در بحث‌های خانوادگی آن‌ها شرکت نکنید و از اظهارنظر کردن جدا خودداری کنید.
 7. همیشه به خصوص در حضور مادرشوهر به وضعیت شوهرتان برسید.
 8. در حضور خانواده شوهر به پسرشان احترام بگذارید و این را بدانید که با اولین بی‌احترامی به شوهر آن هم در حضور مادرشوهر، به او نشان دادید که اختلاف دارید و به او اجازه دادید که در زندگی خصوصی‌تان دخالت کند.
 9. در بحث‌ها و جدال‌های خانوادگی بهتر است شما حرفی نزنید. مطمئنا او با رفتار‌ها و خصوصیات خانواده‌اش بهتر آشناست. پس در مواردی که میان شما و خانواده‌اش مسئله‌ای ایجاد شد قضاوت را به او بسپارید.
 10. هرکاری که امروز انجام می‌دهید ، چند ماه دیگر به عنوان وظیفه شما تلقی می‌شود. پس مراقب کارهای‌تان باشید.
 11. مادر شوهرتان با شما همسن و سال نیست. پس همواره احترام او را حفظ کنید و در شوخی کردن با او حد و مرز خاصی داشته باشید.
 12. هرگز تعلق خاطر همسرتان به خانواده‌اش را کم‌اهمیت تلقی نکنید و سعی نکنید بین او و خانواده‌اش فاصله بیندازید. با این کار نسبت به این قضیه حساس‌تر کرده و بیشتر طرف خانواده‌اش هدایت می‌کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.