۲۳۰۲۶۲
۱۸۳۷۱
۱۸۳۷۱

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

دندان قروچه مشکلی است که در آن شما ناخودآگاه دندان هایتان را فشار می‌دهید. ممکن است در طول روز دندان‌های خود را به هم فشار دهید. یا شب هنگام خواب (براکسیسم خواب). ممکن است حتی متوجه نشوید که آن را دارید.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

دندان قروچه مشکلی است که در آن شما ناخودآگاه دندان هایتان را فشار می‌دهید. ممکن است در طول روز دندان‌های خود را به هم فشار دهید. یا شب هنگام خواب (براکسیسم خواب). ممکن است حتی متوجه نشوید که آن را دارید.

علائم و نشانه‌های فشار دادن فک در خواب

 • سردرد
 • درد صورت
 • دررفتگی فک
 • قفل شدن فک
 • تورفتگی‌های زبان
 • آسیب به داخل گونه
 • دندان‌های ساییده شده
 • دندان‌های بیش از حد حساس
 • دندان‌های شکسته یا ترک خورده
 • منقبض شدن عضلات صورت و فک
 • ترکیدن یا کلیک در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
 • ساییدگی مینای دندان، نمایان شدن عاج زیرین (داخل دندان)
 • فاست بپوشید (نواحی صاف صافی که روی سطوح جونده دندان ایجاد می‌شود، زیرا آن‌ها به طور مکرر به هم مالیده می‌شوند)

علائم دندان قروچه ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات سلامتی باشد. برای تشخیص و درمان به دندانپزشک یا ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مراجعه کنید.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

چه چیزی باعث دندان قروچه می‌شود؟

متخصصان دهان و دندا ن اغلب به استرس بیش از حد و برخی از انواع شخصیت‌ها به عنوان دلایل دندان قروچه اشاره می‌کنند. دندان قروچه اغلب افراد مبتلا به تنش عصبی مانند عصبانیت، درد یا ناامیدی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دندان قروچه می‌تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد، اغلب در هنگام خواب رخ می‌دهد و ناشی از گاز گرفتن غیر طبیعی یا از دست دادن یا کجی دندان‌ها است.

همچنین بر افرادی که تمایلات تهاجمی، عجولانه یا بیش از حد رقابتی دارند، تأثیر می‌گذارد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد دندان قروچه در برخی افراد به دلیل عدم تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود.

همچنین برخی از دارو‌ها مانند دارو‌های ضد افسردگی فلوکستین و پاروکستین می‌توانند باعث دندان قروچه شوند.

اگرچه دندان قروچه می‌تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد، اما اغلب در هنگام خواب رخ می‌دهد و به احتمال زیاد ناشی از گاز گرفتن غیر طبیعی یا از دست دادن یا کجی دندان‌ها است. همچنین می‌تواند ناشی از یک اختلال خواب مانند آپنه خواب باشد.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

دندان قروچه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در طول ویزیت‌های منظم دندانپزشکی، دندانپزشک دندان‌های شما را از نظر علائم دندان قروچه مانند صاف شدن نوک دندان‌ها معاینه می‌کند. اگر علائم و نشانه‌ها وجود داشته باشد، دندانپزشک یا سایر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در طی چند ویزیت بعدی، قبل از شروع درمان، وضعیت را بررسی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع بلیچینگ دندان، کدام یک بهتر است؟

انواع دندان قروچه را بشناسید!

دندان قروچه ممکن است زمانی رخ دهد که شما بیدار یا خواب هستید. دندان قروچه بیدار و خواب دو حالت جداگانه در نظر گرفته می‌شوند:

یکی از چالش‌های دندان قروچه در خواب این است که افراد متوجه نمی‌شوند که چقدر محکم فک و دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند.

دندان قروچه بیدار: با این عارضه در طول روز فک خود را فشار می‌دهید و دندان قروچه می‌کنید. معمولاً با مسائل عاطفی مرتبط است. احساس اضطراب، استرس یا عصبانیت می‌تواند منجر به دندان قروچه شود. اما تمرکز روی چیزی هم همینطور است.

دندان قروچه بیدار اغلب نیازی به درمان ندارد، اگر بیشتر متوجه شوید و آن را متوقف کنید. مدیریت استرس می‌تواند کمک کند و یادگیری راه‌های آگاهی نیز می‌تواند به کاهش دفعات آن کمک کند.

دندان قروچه در خواب: هنگام خواب با این شکل دندان قروچه می‌کنید که ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند. ممکن است کمکی را که نیاز دارید دریافت نکنید، زیرا از وقوع آن بی خبر هستید.

یکی دیگر از چالش‌های دندان قروچه در خواب این است که افراد متوجه نمی‌شوند که چقدر محکم فک و دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند. آن‌ها می‌توانند تا ۲۵۰ پوند نیرو استفاده کنند که باعث درد فک و مشکلات دندان می‌شود. فشار دادن هم می‌تواند منجر به سردرد شود.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

چرا دندان قروچه مضر است؟

در برخی موارد، دندان قروچه مزمن می‌تواند منجر به شکستگی، لق شدن یا از دست دادن دندان شود. ساییدن مزمن ممکن است دندان‌ها را تا کنده‌ها ساییده کند. هنگامی که این اتفاقات رخ می‌دهد، ممکن است به بریج، تاج، کانال ریشه، ایمپلنت، دندان مصنوعی جزئی و حتی دندان مصنوعی کامل نیاز باشد.

ساییدن شدید فک نه تنها می‌تواند به دندان آسیب برساند و منجر به از دست دادن دندان شود، بلکه می‌تواند روی فک شما نیز تأثیر بگذارد، TMD/TMJ را بدتر کند و حتی ظاهر صورت شما را تغییر دهد.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

درمان دندان قروچه را بر اساس موارد مختلف

 1. چند سالتان است؟
 2. نظر یا ترجیح شما چیست؟
 3. سلامت کلی و سابقه پزشکی شما چیست؟
 4. چقدر خوب می‌توانید از داروها، رویه‌ها یا درمان‌های خاص استفاده کنید؟

در بیشتر موارد، دندان قروچه را می‌توان با موفقیت درمان کرد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر رفتار. ممکن است به شما یاد داده شود که چگونه به زبان، دندان‌ها و لب‌های خود به درستی استراحت دهید. همچنین ممکن است یاد بگیرید که چگونه زبان را به سمت بالا استراحت دهید تا ناراحتی فک را از بین ببرید، در حالی که دندان‌ها را از هم جدا نگه دارید و لب‌ها را بسته نگه دارید.

محافظ دهان. ممکن است برای شما یک محافظ دهان پلاستیکی تعبیه شده باشد که می‌توانید آن را در شب بپوشید تا نیروی گاز گرفتن را جذب کند. اگر هنگام بیداری دندان قروچه کنید، می‌توان آن را در روز پوشید.

محافظ دهان ممکن است به جلوگیری از آسیب‌های بعدی به دندان‌ها کمک کند و به تغییر رفتار کمک کند.

محافظ دهان ممکن است به جلوگیری از آسیب‌های بعدی به دندان‌ها کمک کند و به تغییر رفتار کمک کند.

بیوفیدبک شامل یک ابزار الکترونیکی است که میزان فعالیت عضلانی دهان و فک را اندازه گیری می‌کند. سپس به شما سیگنال می‌دهد که فعالیت ماهیچه‌ای بیش از حد وجود داشته باشد، بنابراین می‌توانید اقداماتی را برای تغییر آن رفتار انجام دهید.

این روش به ویژه برای دندان قروچه در روز مفید است. تحقیقات بیشتری برای ایجاد یک برنامه درمانی برای کسانی که در طول شب فشار می‌دهند، مورد نیاز است.

دارو. برخی از دارو‌ها ممکن است در تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی مفید باشند. اگر مشخص شود که دارو‌های ضد افسردگی علت دندان قروچه هستند، ممکن است نیاز به تغییر دارو باشد.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

چگونه دندان قروچه را کاهش دهیم؟

تعدادی چیز وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید که اگر دندان قروچه کنید ممکن است به شما کمک کند.
راه‌هایی برای آرامش پیدا کنید، برای مثال، با انجام تمرینات تنفسی، گوش دادن به موسیقی و ورزش منظم.
سعی کنید خواب خود را با رفتن به رختخواب هر شب در یک زمان مشخص، استراحت قبل از خواب و اطمینان از تاریک و ساکت بودن اتاق خواب خود بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید: معایب کامپوزیت دندان: 6 موردی که باید بدانید!

اگر درد فک یا تورم دارید از مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.
از یک کیسه یخ (یا کیسه نخود فرنگی یخ زده) که در یک حوله چای پیچیده شده است به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای کمک به کاهش درد یا تورم فک استفاده کنید.
معاینه منظم دندانپزشکی داشته باشید.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

آیا کودکان دندان قروچه می‌کنند؟

مشکل دندان قروچه تنها به بزرگسالان محدود نمی‌شود. تقریباً ۱۵ تا ۳۳ درصد کودکان دندان قروچه می‌کنند. کودکانی که دندان قروچه می‌کنند معمولاً این کار را در دو زمان اوج انجام می‌دهند، زمانی که دندان‌های شیری‌شان بیرون می‌آید و زمانی که دندان‌های دائمی در می‌آیند.

معمولاً کودکان در هنگام خواب به جای ساعات بیداری دندان قروچه می‌کنند. هیچ کس دقیقاً نمی‌داند چرا کودکان دندان قروچه می‌کنند،

معمولاً کودکان در هنگام خواب به جای ساعات بیداری دندان قروچه می‌کنند. هیچ کس دقیقاً نمی‌داند چرا کودکان دندان قروچه می‌کنند.

اما ملاحظاتی شامل تراز نامناسب دندان‌ه ا یا تماس نامنظم بین دندان‌های بالا و پایین، بیماری‌ها و سایر شرایط پزشکی (مانند کمبود‌های تغذیه ای، کرم سوزنی، آلرژی، اختلالات غدد درون ریز) و عوامل روانی مانند اضطراب و استرس است..

ساییدن دندان‌های شیری به ندرت منجر به مشکلاتی می‌شود. با این حال، دندان قروچه می‌تواند باعث درد فک، سردرد، ساییدگی دندان و TMD شود. اگر دندان‌های کودک شما فرسوده به نظر می‌رسد یا اگر کودک شما از حساسیت یا درد دندان شکایت دارد، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

نکات ویژه برای کمک به کودک برای توقف دندان قروچه

 • ماساژ و تمرینات کششی را برای شل شدن عضلات امتحان کنید.
 • استرس کودک خود را به خصوص درست قبل از خواب کاهش دهید.
 • از دندانپزشک خود بخواهید در صورتی که دندان‌های کودک شما آسیاب هستند نظارت کند.
 • اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی کودک شما حاوی مقدار زیادی آب است. کم آبی ممکن است با دندان قروچه مرتبط باشد.

فشار دادن فک در خواب، نگاهی به علائم و راه‌های درمان

کلام آخر

علت اصلی دندان قروچه یا فشار دادن فک در خواب به استرس بیش از حد و یا شخصیت افراد بر میگردد و هیچ ارتباطی با سن ندارد و افراد ممکن است ازهر سنی حتی کورکی به این مشکل دچار شوند. شما در هر سنی دچار این مشکل شدید حتما آن را جدی بگیرید و به متخصص مراجعه کنید، زیرا منجر به شکستگی، لق شدن یا از دست دادن دندان‌های شما می‌شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.