۲۳۰۴۶۷
۱۱۷۶۱
۱۱۷۶۱

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

لیزر موهای زاید از بهترین روش‌های دفع موهای سیاه و زبر ناحیه زیر بغل محسوب می‌شود. برخلاف شیو کردن یا وکس، دفع موهای زیر بغل با لیزر باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود که در بلند مدت، موهای کمتر و نازک‌تری در قسمت‌های لیزرشده رشد می‌کنند.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

لیزر موهای زاید یکی از بهترین و موثرترین روش‌های دفع موهای زاید است که پوستی نرم، صاف و شفاف را با تابش نور متمرکز روی فولیکول‌های مو و از بین بردن ریشه موها برایتان به ارمغان می‌آورد. لیزر موهای زاید برای رفع موهای زاید صورت، قفسه سینه، زیربغل، کمر، خط باسن و پاها استفاده می‌شود.

علیرغم تکنولوژی پیشرفته لیزر، هنوز هم لیزر موهای زاید روش پیچیده‌ای است که مراقبت‌های خاصی بعد از لیزر لازم دارد. شیوه مراقبت از پوست بعد از انجام لیزر کمک می‌کند که ریسک تاثیرات جانبی و آسیب احتمالی به حداقل برسد. در ادامه با ما همراه باشید تا با فرایند انجام لیزر موهای زاید، مراقبت‌های پیش و بعد از لیزر، و کارهای بعد از لیزر زیر بغل بیشتر آشنا شوید.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

لیزر زیر بغل

لیزر موهای زاید از بهترین روش‌های دفع موهای سیاه و زبر ناحیه زیر بغل محسوب می‌شود. شاید شیو کردن روش به‌ظاهر ساده‌تر و سریع‌تری به‌نظر برسد اما درواقعیت روش بسیار سختی است که کارایی خوبی هم ندارد.

یکی از مشکلات رایج برای شیو موهای زیر بغل این است که امکان مشاهده زیربغل وجود ندارد و احتمال بریدگی با تیغ هست. به‌علاوه اینکه شیو کردن باعث رشد موهای زیرپوستی و تیره‌تر شدن پوست زیر بغل می‌شود. سرعت رشد موهای شیو شده هم بالا است.

لیزر موی زیر بغل باعث ضعیف شدن فولیکول مو می‌شود.

وکس یا موم انداختن هم دیگر روش از بین بردن موهای اضافی زیر بغل محسوب می‌شود که درد زیاد و طاقت‌فرسایی دارد. به‌علاوه اینکه معمولا فرد برای انجامش به کمک نفر دومی نیاز پیدا می‌کند. با این اوصاف به لیزر موهای زیر بغل می‌رسیم.

برخلاف شیو کردن یا روش وکس، دفع موهای زاید با لیزر باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود، نتیجه این تخریب هم این است که دیگر موی جدیدی تولید نمی‌شود. درنتیجه در بلند مدت، موهای کمتر و نازک‌تری در قسمت‌های لیزرشده رشد می‌کنند. روشی ساده، راحت و سریع بدون درد که شر موهای اضافی را برای همیشه از سرتان خلاص می‌کند.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد با الکساندرایت کندلا

انواع لیزر

لیزرها انواع مختلفی دارند اما سه نوع رایج و پرکاربرد آن‌ها عبارتند از:

لیزر الکساندرایت

از دستگاه‌های پرقدرت لیزر که برای نواحی بزرگ مثل قفسه سینه و کمر مناسب هستند و بیشتر برای افرادی که رنگ پوست روشن و سبزه دارند جواب می‌دهند.

لیزر دایود

لیزر دایود برای انواع پوست‌ها مناسب است و فرایند درمانی کوتاه‌مدتی دارد.

لیزر ان دی باگ

این دستگاه برای انواع پوست‌ها مناسب است و حتی افرادی که پوست برنزه شده دارند هم می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

در مجموع، بیشتر دستگاه‌های لیزر را می‌توان برای تمام نواحی بدن مثل پشت لب، چانه، خط بکینی، و زیر بغل استفاده کرد.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

مشاهده نتایج بعد از لیزر موهای زیر بغل

پس از شروع درمان لیزر موهای زیاد زیر بغل کم‌کم متوجه نازک‌تر یا کمتر شدن موها در این ناحیه می‌شوید. باتوجه به مراحل رشد موهای هر فرد، درمجموع چیزی بین سه تا پنج جلسه طول می‌کشد تا نتیجه دلخواه لیزر موهای زیر بغل را مشاهده کنید.

به‌خاطر داشته باشید که لیزر موهای زاید جزو روش‌های دایمی محسوب می‌شود و برای اینکه تاثیرگذاری آن از بین نرود بعد از اتمام دوره باید هر چند وقت یکبار (مثلا هر 6 تا 12 ماه یکبار) تمدید شود.

مزایای لیزر موهای زیر بغل

به‌لطف از بین رفتن فولیکول‌های مو از طریق اشعه لیزر، دیگر خبری از رشد موهای جدید نیست. و در بلند مدت هم تراکم موها کمتر می‌شود. از مزایای بالقوه لیزر موهای زیر بغل می‌توان به کاهش موهای زیر بغل، کمرنگ‌تر شدن موها، نرم و نازک شدن موها، کاهش رشد کلی موهای زیر بغل و صاف و روشن‌تر شدن ناحیه زیر بغل اشاره کرد. در ادامه مهمترین مزایای لیزر موهای زیر بغل را باهم می‌خوانیم:

نتایج بلند مدت

لیزر موهای زیر بغل مستقیما فولیکول‌های مو را هدف قرار داده و امکان رشد موهای تازه را از بین می‌برد. در مقایسه با روش شیو کردن که فقط دو سه روز دوام دارد، و موم انداختن که در بهترین حالت یک یا دو هفته تاثیر دارد، لیزر موهای زیر بغل باعث کاهش دایمی تراکم موها می‌شود.

در حقیقت بیشتر افرادی که روش لیزر را امتحان کرده‌اند عنوان می‌کنند که بعد از همان دو سه جلسه اول شاهد تاثیرات فوق‌العاده لیزر روی کاهش موها بوده‌اند.

مقرون به صرفه

شاید فکر کنید که لیزر موهای زیر بغل نسبت به روش‌های سنتی از بین بردن موهای زاید هزینه بالاتری دارد اما این موضوع واقعیت ندارد. قطعا، استفاده از وکس و شیو نسبت به هر جلسه لیزر ارزان‌تر می‌شود اما در بلند مدت و با توجه به دفعات، لیزر موهای زاید مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. دیگر لازم نیست هر بار تیغ، ژیلت، کرم اصلاح بخرید یا برای هر بار وکس به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: کلینیک لیزر موهای زائد؛ کدام گزینه بهتر است؟

سریع و بدون درد

یکی از شایع‌ترین پرسش‌هایی که درباره لیزر پرسیده می‌شود این است که آیا لیزر موهای زیر بغل درد دارد؟ خبر خوب اینکه، لیزر موهای زیر بغل روشی سریع و بدون درد است و در نهایت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه (بسته به ناحیه‌ای که باید لیزر شود) طول می‌کشد.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

بدون عوارض

در روش‌های سنتی دفع موهای زاید، احتمال زخمی‌شدن پوست، موهای زیرپوستی، پوست مرغی شدن، و تیره‌تر شدن رنگ پوست وجود دارد. عوارض جانبی که خوشبختانه در روش لیزر موهای زاید دیگر خبری از آن‌ها نیست.

خاصیت سفیدکنندگی

یکی از محاسن لیزر موهای زیر بغل، این است که باعث سفیدتر شدن رنگ پوست این ناحیه می‌شود چرا که دیگر پوست در معرض تاثیرات تیره‌کننده پوست به‌خاطر استفاده از روش‌های موقتی مثل شیو و وکس قرار نمی‌گیرد.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر زیر بغل

لیزر زیر بغل روش ساده و بدون دردی است که اگر بخواهید نتیجه مطلوب بگیرید باید اقدامات مراقبتی را قبل و بعد از لیزر انجام دهید. مهمترین کار برای قبل از هر جلسه، شیو کردن کامل موها است. چرا که اگر موی زاید بلند باشد، نور لیزر به پوست نمی‌رسد و تاثیرگذاری نخواهد داشت. مصرف برخی داروها همزمان با انجام دوره لیزر تداخل پیدا می‌کند.

لیزر موهای زیر بغل باعث کاهش دایمی تراکم موها می‌شود.

بنابراین بهتر است پیش از شروع دوره لیزر با پزشک خود درباره داروهای تجویزی مشورت کنید. مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها باعث تشدید حساسیت پوست به نور می‌شوند. افرادی که عفونت دارند و ناچار به مصرف آنتی‌بیوتیک هستند باید دوره لیزر خود را به بعد از قطع مصرف این داروها به تعویق بیندازند.

مراقبت‌های قبل لیزر زیر بغل

پیش از جلسه لیزر زیر بغل باید اقدامات مراقبتی زیر را انجام دهید:

 • حداقل 12 ساعت قبل از لیزر، ناحیه زیر بغل را شیو کنید.
 • لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • شب قبل از لیزر و همان روز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات بپرهیزید.
 • یک روز قبل و روز لیزر حداقل یک لیترآب بنوشید تا بدن بتواند دمای خود را تنظیم کند.
 • قبل از لیزر، از انجام حرکات ورزشی پرهیز کنید.
 • بهتر است هیچ ماده آرایشی یا دارویی در ناحیه زیربغل استفاده نکنید. قبل از لیزر، آن قسمت را خشک و تمیز کنید.
 • بعد از لیزر مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • حداقل 8 هفته پیش از لیزر از محصولات برنزه‌کننده استفاده نکنید.

دو هفته بعد از جلسه لیزر شاهد پوست نرم و زیبایی خواهید بود و رشد موها به‌طرز قابل توجهی کندتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: موهای زائد ناحیه تناسلی، باورهای غلط

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زیر بغل

اگر فکر می‌کنید که بعد از لیزر دیگر کار تمام است و نیاز به هیچ مراقبتی ندارد، باید بگوییم که تصورتان کاملا اشتباه است. برای مشاهده بهترین نتایج باید اقداماتی را بعد از لیزر زیر بغل انجام دهید:

 • در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • حداقل دو هفته بعد از لیزر زیر بغل، برنزه کردن ممنوع است.
 • رفتن به حمام آب گرم، سونا، و اتاق بخار هفت روز بعد لیزر ممنوع است.
 • بعد از لیزر دست‌کم 4 تا 5 روز سراغ اسکراب نروید. پوست ناحیه زیر بغل حساس است، بهتر است از دستکاری و فشار اضافی این ناحیه خودداری کنید تا پوست فرصت ریکاوری پیدا کند و عفونت ایجاد نشود.
 • تا 72 ساعت بعد از لیزر موهای زیر بغل نباید شیو کنید.
 • حداقل 48 ساعت بعد لیزر ورزش نکنید.
 • حمام و دوش آب داغ تا 48 ساعت بعد لیزر موهای زیر بغل ممنوع است.
 • شنا در آب کلردار تا 48 ساعت مجاز نیست.
تا 72 ساعت بعد از لیزر موهای زیر بغل نباید شیو کنید.
 • ناحیه زیر بغل پوست حساسی دارد و لیزر ممکن است باعث تشدید این حساسیت شود. برای همین تا 48 ساعت بعد لیزر از هیچ‌گونه ماده آرایشی، بهداشتی، عطر و خوشبوکننده یا کرم سفیدکننده، و دئودورانت در ناحیه زیر بغل استفاده نکنید.
 • استفاده از وکس یا بند انداختن موهای زیر بغل، کرم‌ و پودرهای موبر در کل دوره لیزر ممنوع است. تنها باید از شیو کردن استفاده کنید.
 • برای کاهش التهاب و سوزش بعد از لیزر ناحیه زیر بغل می‌توانید از کرم زینک اکساید استفاده کنید که برای ترمیم سوختگی‌های سطحی و بازسازی پوست تجویز می‌شود.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

عوارض لیزر موهای زیر بغل

لیزر موهای زاید روش کم‌خطر، سریع و راحتی است با حداقل درد که معمولا عوارض جانبی خاصی ندارد. اما در موارد نادری ممکن است بلافاصله بعد لیزر با اتفاقاتی مثل درد شدید، قرمز شدن پوست ناشی از افزایش گردش خون، تورم یا ادما، و کبودی ناحیه لیزر شده مواجه شویم. برخی عوارض هم در فاصله بین 4 تا 12 ساعت بعد از لیزر پیش می‌آیند.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد باعث سوختگی پوست می‌شود؟

به طورکلی برای اینکه عوارض احتمالی لیزر موهای زیر بغل را به حداقل برسانیم حتما باید به کلینیک لیزر تخصصی و معتبری مراجعه کنید که مجوز متخصص پوست داشته باشد. با این کار ریسک عوارض احتمالی زیر را به حداقل می‌رسانید:

 • قرمزی یا التهاب پوستی
 • درد
 • تاول پوستی
 • ورم
 • اسکار و زخم شدن پوست (که البته به شدت نادر است)

مثل بیشتر روش‌های زیبایی، لیزر موهای زاید هم حساسیت پوست نسبت به آفتاب را بیشتر می‌کند. هرچند ناحیه زیر بغل به نسبت سایر نواحی بدن معمولا در معرض نور آفتاب قرار ندارد، اما بهتر است در مواقعی که مجبور هستید بعد لیزر در محیط‌های آفتابی شدید قرار بگیرید، از کرم ضد‌آفتاب زیاد استفاده کنید.

یکی دیگر از عوارض احتمالی لیزر موهای زیر بغل، تغییر موقتی پیگمنت‌ها است که ممکن است لکه‌های روشنی روی پوست‌های تیره، و لکه‌های تیره روی پوست‌های روشن ایجاد شوند. درمجموع، پوست‌های تیره رنگ‌تر نسبت به تغییرات رنگدانه پوستی حساسیت بالاتری دارند و آسیب‌پذیرترند.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

نبایدهای مراقبت بعد از لیزر موهای زیر بغل

اینکه بدانید بعد از لیزر موهای زیر بغل چه‌کاری انجام بدهید نقش مهمی در کاهش تاثیرات جانبی این روش ایفا می‌کند. اما در این میان، دانستن نبایدهای مراقبتی بعد از لیزر به‌همان اندازه بایدها اهمیت دارد. کارهایی که نباید بعد از لیزر موهای زیر بغل انجام دهید:

 • فاصله بین جلسات نباید زودتر از ۴ تا ۶ هفته باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
 • دور برنزه کردن و آفتاب گرفتن را خط بکشید.
 • از لوسیون‌های برنزه‌سازی استفاده نکنید چرا که مصرف این‌ها بعد لیزر باعث ایجاد جوش، سوختگی پوست و آکنه و تاول می‌شود و فقط فرایند لیزرتان را طولانی‌تر می‌کند.
 • از مصرف عطر، ادوکلن، دوئودورانت بادی میست، بادی اسپلش‌ها و لوسیون‌های عطری در ناحیه زیر بغل بعد از لیزر اجتناب کنید.

طرز انجام لیزر موهای زیر بغل

لیزر موهای زیر بغل، فرایند ساده‌ای است که با کمک اشعه نور، ریشه موها گرم شده و فولیکول‌ها ضعیف می‌شوند. ضعیف شدن فولیکول‌ها باعث از بین رفتن‌شان شده و قابلیت رشد را از آن‌ها می‌گیرد. موی بدن سه فاز رشدی دارد: فاز فعال، فاز استراحت، و فاز ریزش. وقتی از لیزر برای از بین بردن این موها استفاده می‌کنید، عملا موهای در فاز فعال مورد هدف اشعه لیزر قرار می‌گیرند.

اما تاثیری روی موهای در فاز استراحت نمی‌گذارند. به‌همین دلیل برای تاثیرگذاری لیزر، باید چند مرحله درمان داشته باشید تا بدن این فرصت را پیدا کند که موهای فاز استراحت به فاز فعال برسند. برای اینکه عوارض جانبی موقتی بعد از لیزر موهای زیر بغل مثل التهاب پوست، ورم یا قرمزی پوست را به حداقل برسانید می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. برخی دستگاه‌های لیزر مجهز به کولینگ پد یا سری‌های کولینگ هستند که باعث شده درد کمتری را احساس کنید.

بیشتر بخوانید: برگشت مو پس از لیزر، ممکن است؟

بهترین نوع لیزر برای موهای زیر بغل

لیزر موهای زیر بغل را می‌توان با انواع مختلف دستگاه‌های لیزر انجام داد. برای انتخاب بهترین دستگاه باید با متخصص پوست مشورت کنید تا براساس موارد زیر بهترین نوع لیزر برای موهای زیر بغل را به شما پیشنهاد دهد:

 • امنیت و کارایی دستگاه برای ناحیه زیر بغل
 • ضخامت موهای این ناحیه
 • رنگ پوست
 • رنگ موهای زیر بغل

حتما باید به مرکز لیزر و اپراتوری مراجعه کنید که تجربه و سابقه کافی در استفاده از روش‌های لیزر درمانی برای انواع پوست‌ها را داشته باشد. پوست‌های تیره رنگ به لیزرهای با شدت کمتری نیاز دارند مثل لیزر دایود تا تغییرات پیگمنت پوست به حداقل برسد. درحالی‌که برای پوست‌های رنگ روشن بهتر است از دستگاه لیزر الکساندرایت یا لیزر یاقوت استفاده شود.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

هزینه لیزر موهای زیر بغل

هزینه لیزر موهای زاید به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از ناحیه‌ای که قرار است لیزر شود، کلینیک یا مرکز لیزر و متخصصی که قرار است این کار را انجام دهد. و البته تعداد جلسات لیزر در طول دوره درمان هم روی هزینه لیزر موهای زیر بغل تاثیر می‌گذارد. لیزر موهای زیر بغل جزو روش‌های زیبایی است که تحت پوشش بیمه پزشکی قرار نمی‌گیرد.

انتظار بعد از لیزر

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید بعد از جلسه اول لیزر موهای زیر بغل بلافاصله تاثیر آن را مشاهده می‌کنید و دیگر خبری از موهای زاید نخواهد بود، باید بگوییم که به بیراهه رفته‌اید. پوست صاف و شفاف، بدون مو آن‌هم یک جلسه بعد از لیزر توقع بسیار بالایی است.

حداقل چهار جلسه لازم است تا نتایجی مثل نرم و صاف شدن پوست و کاهش رشد موهای زیر بغل را ببینید. توصیه می‌شود که از همان ابتدا با متخصص پوست مرکز لیزر مشورت کنید و سطح انتظارات منطقی از نتیجه درمان لیزر خود داشته باشید.

سوالات متداول

آیا بعد از لیزر موهای زیر بغل می‌توانم شیو کنم؟

حداقل 12 ساعت قبل لیزر باید شیو کرد. بعد از لیزر موهای زیر بغل هم حداقل باید چند ساعت صبر کنید تا التهاب یا قرمزی پوست برطرف شود و بعد بتوانید شیو کنید.

آیا در دوره پریودی می‌توانم لیزر موهای زیر بغل انجام بدهم؟

تغییر هورمون‌های بدن در دوران قاعدگی تاثیری روی رشد موهای زاید ندارد. بنابراین می‌توانید بدون هیچ‌گونه توقفی، لیزر موهای زیر بغل را در دوران قاعدگی انجام دهید.

لیزر موهای زیر بغل چند جلسه طول می‌کشد؟

معمولا بین 8 تا 10 جلسه لازم است تا لیزر موهای زیر بغل جواب دهد. البته نوع پوست، رنگ پوست، نوع و جنس موهای زاید، و دستگاه لیزر روی تعداد جلسات تاثیر می‌گذارد. بهترین حالت 8 جلسه ماهی یکبار بدون وقفه است تا بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

چه کارهایی بعد از لیزر موهای زیر بغل ممنوع است؟

حداقل 48 ساعت بعد از لیزر، پوست نباید با آب حاوی کلر تماس پیدا کند. حداقل 48 ساعت بعد لیزر از مواد آرایشی، خوشبوکننده‌ها، ضدعرق‌ها و لوسیون‌ها در ناحیه زیر بغل استفاده نکنید. از خاراندن ناحیه لیزر شده پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث التهاب و خراشیدگی پوست و نهایتا زخم شدن پوست شود.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

آیا بعد از لیزر زیر بغل می‌توانم این ناحیه را بشورم؟

تا ۴۸ ساعت بعد از لیزر از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان با جنس مصنوعی خودداری کنید. شستشو و حمام ایرادی ندارد اما از لمس پوست زیر بغل یا لیف کشیدن شدید، شستشو با آب داغ یا آب خیلی سرد پرهیز کنید.

در فاصله بین جلسات لیزر، چند بار باید شیو کنم؟

معمولا فاصله بین جلسات لیزر ۴ تا شش هفته است و شیو کردن ناحیه زیر بغل در این فاصله ایرادی ندارد. بهترین حالت ده روز بعد از هر جلسه، و روز قبل از جلسه بعدی است.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

کلام آخر

لیزر موهای زاید یکی از امن‌ترین و موثرترین‌ روش‌های از بین بردن موهای اضافی است که به‌خاطر مقرون به صرفه بودن، سرعت بالا، راحتی و درد کم جزو روش‌های غیرزیبایی محبوب میان مردم محسوب می‌شود.

البته مثل هر روش زیبایی و درمانی برای اینکه بهترین نتیجه مطلوب حاصل شود باید دستورات متخصص را رعایت کنید و بدانید که چه اقداماتی باید به‌عنوان مراقبت‌های بعد از لیزر انجام دهید.

بعد لیزر زیر بغل چه باید کرد؟

مراقبت بعد از لیزر به‌خصوص لیزر ناحیه زیر بغل، احتمال بروز عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند. البته گاهی ممکن است عوارض نادری مثل ورم، قرمزی و التهاب پوست، زخم و خارش و حتی عفونت پیش بیاید. بهتر است پیش از هرکاری درباره مزایا و خطرات این روش برای نوع مو و پوست خودتان با پزشک مشورت کنید و براساس نتیجه گفتگو، بهترین دستگاه را انتخاب کنید.

می‌توانید سری هم به کلینیک نی نی بان بزنید و از متخصصان پوست، مو و زیبایی این کلینیک مشاوره بگیرید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.