۲۳۰۸۱۰
۶۴۰۰
۶۴۰۰

اختلال فتیش و تاثیر آن روی روابط زوجین!

فتیش یا اختلال فتیشیسم نوعی بیماری جنسی است که در آن فرد از لحاظ جنسی جذب اشیا یا قسمت‌هایی از بدن می‌شود. اگر فتیش جنسی باعث آزار و اذیت دیگران شود یا تکرار آن موجب اختلال در روند عادی زندگی فرد باشد می‌توان آن را اختلال دانست.

اختلال فتیش و تاثیر آن روی روابط زوجین!

فتیش یا اختلال فتیشیسم نوعی بیماری جنسی است که در آن فرد از لحاظ جنسی جذب اشیا یا قسمت‌هایی از بدن می‌شود. اگر فتیش جنسی باعث آزار و اذیت دیگران شود یا تکرار آن موجب اختلال در روند عادی زندگی فرد باشد می‌توان آن را اختلال دانست. برخی بر این باورند که فتیش‌های جنسی صرفا لذت تجربه جنسی را چند برابر می‌کنند و آزاری به دیگران نمی‌رسانند.

افراد تمایلات جنسی متفاوت و مختلفی دارند. فتیش‌ها هم در واقع میل جنسی افراد را نشان می‌دهند و اگر از حالت عادی خارج شده و تاثیر منفی روی سلامت روان فرد بگذارند باید به متخصص روان مراجعه کرد. در این مطلب قصد داریم با فتیش و انواع آن، و تاثیرش روی روابط بین زوجین آشنا شویم.

اختلال فتیش و تاثیر آن روی روابط زوجین!

فتیش چیست؟

فتیش جنسی، پارافیلیا یا انحراف جنسی است که فرد نسبت به شی بی جان دچار تحریک و برانگیختگی جنسی می‌شود. به‌نوعی می‌توان فتیش را کمکی برای برانگیختگی جنسی دانست که هیجان جنسی را در افراد افزایش می‌دهد. این واژه اواخر دهه ۱۸۰۰ برای نخستین‌بار با معنای جاذبه جنسی وارد دامنه لغات مردم شد.

فتیش جنسی، پارافیلیا یا انحراف جنسی است که فرد نسبت به شی بی جان دچار تحریک و برانگیختگی جنسی می‌شود.

فتیشیست نسبت به استفاده از جسم بی‌جان مثل لباس زیر یا کفش پاشنه بلند یا یکی از قسمت‌های بدن (معمولا قسمت غیر جنسی) وابستگی شدید دارد و با تمرکز روی آن به‌شدت دچار تحریک جنسی می‌شود. فرد با بوییدن، لمس یا مالش، مزه کردن و بکارگیری آن شی در رابطه جنسی به لذت جنسی می‌رسد.

انواع فتیش

افراد ممکن است به هر چیزی وابستگی خاصی پیدا کنند بنابراین، فتیشیسم انواع مختلفی دارد. شایع‌ترین نوع فتیش، فتیش پا یا ویژگی‌هایی مثل خال یا خالکوبی هستند. لباس‌های مربوط به ناحیه ران و پاها، کفش و لباس زیر، جوراب و پوتین (بوت‌های بلند) از جمله اشیا بی‌جان محبوب برای فتیشیست‌ها هستند. فتیش‌های بی‌جان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

فتیشیسم شکلی

در این نوع، شکل و خود شی اهمیت دارند مثلا کفش پاشنه بلند.

فتیشیسم واسطه‌ای

در این نوع فتیش، تاکید و توجه روی جنس شی است مثلا چرم، ابریشم یا لباس‌های خزدار.

بیشتر بخوانید: گریه بعد از رابطه جنسی؛ علت و راهکارها!

یکی از ویژگی‌های رایج در فتیشیسم‌ها یادگارخواهی است که در مردان ممکن است تا حدی پیش رفته باشد که بدون آن شی نعوظ نداشته باشند. انواع رایج اختلال فتیشیسم عبارتند از:

 • فتیش نقص عضو
 • فتیش سینه
 • فتیش سینه‌بند (کمربند)
 • فتیش پوشک بچه
 • فتیش پا
 • فتیش غذا
 • فتیش خز/ تونوفیلیا
 • فتیش دستکش
 • فتیش چرم
 • فتیش پزشکی
 • فتیش بارداری
 • فتیش لاستیک
 • فتیش چکمه
 • فتیش لباس شنا
 • فتیش جوراب
 • فتیش کلاه شنا
 • فتیش ناف

اختلال فتیش و تاثیر آن روی روابط زوجین!

فتیش پا

رایج‌ترین نوع فتیش محسوب می‌شود که در آن فرد عاشق پرستش پا، بوسیدن، بوییدن و ماساژ پا است. افراد مبتلا به پودوفیلیا فقط با انجام این‌ کارها ارگاسم را تجربه می‌کنند.

فتیش کفش

بسیاری از فتیشیست‌ها اختلال فتیش کفش پاشنه بلند دارند و با دیدن این مدل کفش‌ها حین رابطه جنسی تحریک می‌شوند.

فتیش گوش

افراد مبتلا به فتیش گوش با بوسیدن، لمس و قرار دادن لب‌ها روی گوش به اوج لذت جنسی می‌رسند.

فتیش لباس زیر

معمولا بیشترین میزان انحراف جنسی در این دسته از افراد وجود دارد. مردانی که فتیش لباس زیر دارند دچار مشکل یادگارخواهی هستند، و ممکن است لباس زیر زنانه بدزدند. عده‌ای هم با پوشیدن برخی لباس زیرهای خاص دچار تحریک جنسی می‌شوند، برخی با لمس و دیدن لباس زیر. اختلال فضول‌گرایی هم در افراد دارای فتیش لباس زیر مشاهده می‌شود که پنهانی فردی که در حال درآوردن لباس زیر است را دید می‌زنند.

فتیش لاتکس و چرم

لمس لاتکس و لباس‌های چرم باعث ارگاسم در این افراد می‌شود. دیدن خانم‌هایی که لباس تنگ و براق پوشیده‌اند برای افراد دارای این نوع فتیش لاتکس تحریک می‌شوند.

فتیش مو

تریکوفیلی یا فتیش مو نوعی از اختلال فتیشیسم است که فرد با بوییدن، لمس و یا دیدن موی دیگران تحریک می‌شود.

برخی افراد هم نسبت به رفتارهای خاصی فتیش دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • آنیلیلاگنیا: مردان مبتلا به این نوع فتیش صرفا جذب زنان مسن می‌شوند.
 • کاتوپترونوفیلیا: این گروه نسبت به انجام رابطه جنسی جلوی آینه وابستگی شدید دارند.
 • آگالماتوفیلی: فرد مبتلا به این نوع اختلال با عروسک، مجسمه یا مانکن دچار تحریک جنسی می‌شود.
 • استیگماتوفیلی: دیدن پیرسینگ یا خال‌کوبی روی بدن سایرین باعث برانگیختگی جنسی در استیگماتوفیلی‌ها می‌شود.
 • نازولینگوس: افراد مبتلا به این نوع با مکیدن بینی شریک جنسی خود به لذت می‌رسند.

اختلال فتیش و تاثیر آن روی روابط زوجین!

علائم اختلال فتیشیسم و تشخیص آن

افراد مبتلا به فتیشیسم در رابطه جنسی صرفا بر آن جسم بی‌جان یادگار یا ناحیه بدن تحریک‌آمیز متمرکز می‌شوند. البته این تمرکز در افراد عادی هم مشاهده می‌شود که ممکن است گاهی با دیدن یک شی یا قسمت خاصی از بدن شریک جنسی خود دچار تحریک و برانگیختگی شوند اما تمرکزی روی آن شی یا ناحیه ندارند. از علایم رایج این اختلال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فتیشیست‌ها از اختلال شخصیتی رنج می‌برند.
 • ناتوانی در ارگاسم با محرک‌های معمولی
 • لذت جنسی کم

تشخیص اختلال

یکی از معیارهای تشخیص فتیش این است که فرد دست‌کم شش ماه دچار رفتارهای غیرعادی و شدید، و خیال‌پردازی درباره یک جسم بی‌جان یا قسمت‌های غیرجنسی بدن شده باشد. تداوم این خیال‌پردازی‌ها باعث اختلال در میل جنسی، رابطه جنسی، کارکرد اجتماعی، شخصی و شغلی فرد می‌شود.

بیشتر بخوانید: نکات مهم بعد رابطه جنسی برای خانم‌ها که هیچکس به شما نگفته!

علل ایجاد اختلال فتیشیسم

اختلال فتیشیسم نوعی انحراف جنسی است که عمدتا از دوران بلوغ شروع می‌شود اما در برخی افراد هم شاهد بروز آن در سنین قبل نوجوانی بوده‌ایم. هنوز علت اصلی به‌وجود آمدن این اختلال پارافیلیا مشخص نیست. برخی محققان، یادگارخواهی که از دوران کودکی شروع شده است، کودکی ثانویه، نوجوانی و شرطی‌سازی ناشی از خودارضایی را از علل اصلی ایجاد اختلال فتیش می‌دانند.

افرادی که در کودکی شاهد یا قربانی رفتار جنسی نامناسب بودند ممکن است در بزرگسالی این رفتارها را تقلید کنند. بررسی افراد مبتلا به فتیش نشان می‌دهد که محرومیت از ارتباط جنسی عادی باعث شده که این افراد به‌دنبال تامین نیاز خود از طریق ابزار کمتر متداول و کمتر پذیرفته شده در اجتماع باشند.

اختلال فتیشیسم نوعی انحراف جنسی است که عمدتا از دوران بلوغ شروع می‌شود اما در برخی افراد هم شاهد بروز آن در سنین قبل نوجوانی بوده‌ایم.

از علل ایجاد اختلال فتیشیسم در مردان می‌توان به فقدان اعتماد بنفس، تردید نسبت به مردانگی و قدرت فردی، ترس از طرد شدن و تحقیر اشاره کرد. در واقع، فرد با توسل به جسم بی‌جان عملا احساس بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی خود را جبران می‌کند. برای حل این مشکل باید به متخصص سلامت روان مراجعه کنید و از مشاوره مهارت و سبک زندگی کمک بگیرید. برای مشاوره سری هم به کلینیک نی نی بان بزنید.

درمان فتیش

معمولا همه افراد خیال‌پردازی جنسی و فتیش دارند اما اگر این تخیلات فتیشستی باعث ناراحتی یا اختلال در روال طبیعی فرد شوند، آن‌وقت است که اختلال محسوب شده و باید درمان شوند. فتیشیسم معمولا در یک دوره پیوسته روی می‌دهد و در طول سال‌ها ممکن است فراوانی یا شدت آن تغییر کند. بنابراین موثرترین راه درمان فتیش، درمان بلند مدت و کمک گرفتن از مشاور و روانشناس خانواده است. روش‌های درمان فتیش عبارتند از:

 • روان درمانی
 • سکس درمانی (مشاوره جنسی و صحبت با روانشناس)
 • درمان شناختی رفتاری
 • روان پویشی
 • دارو درمانی
 • هیپنوتیزم

داروهای آنتی آندروژن با کاهش موقتی میزان تستوسترون درکنار درمان شناختی رفتاری می‌تواند یکی از روش‌های موثر درمان فتیش باشد. مصرف این دارو میل جنسی را در آقایان کاهش می‌دهد و تصاویر ذهنی تحریک کننده جنسی هم کمتر به ذهن فرد می‌رسند.

هورمون‌تراپی با مدروکسی پروژسترون استات (دپو-پرورا) و سیپروترون استات با کاهش میزان تستوسترون، میل جنسی و میل به تجاوز را در فرد پایین آورده، در نتیجه خیالپردازی جنسی، خودارضایی، برانگیختگی جنسی و نعوظ هم کاهش پیدا می‌کنند.

اختلال فتیش و تاثیر آن روی روابط زوجین!

تاثیر فتیش روی روابط زوجین

معمولا افراد مبتلا به اختلال فتیش احساس ناراحتی و شرم می‌کنند. ترس از قضاوت شدن در فتیشیست‌ها باعث منزوی شدن آن‌ها می‌شود و نمی‌توانند شریک جنسی مناسب خود را راحت پیدا کنند. برقراری ارتباط صادقانه در روابط جنسی هم برای این مبتلایان به اختلال فتیشیسم دشوار می‌شود.

به‌علاوه اینکه، شریک جنسی فتیشیست‌ها هم احساس می‌کند که به اندازه‌ای که باید کافی و جذاب نیست و معمولا هم نگران پیامدهای این اختلال هستند. اختلال نعوظ یا تاخیر در انزال از دیگر تاثیرات فتیش روی افراد است که باعث سرد شدن روابط بین زوجین می‌شود.

بیشتر بخوانید: این میوه‌ها برای میل جنسی شما معجزه می‌کنند!

کلام آخر

فتیش یا یادگارخواهی نوعی حالت برانگیختگی یا تحریک جنسی ناشی از یک جسم بی‌جان یا یکی از قسمت‌های بدن است که تا زمانی که باعث ناراحتی، آزار فرد یا اختلال در زندگی وی نشود، نمی‌توان آن‌ را اختلال و بیماری دانست. اما فتیش‌هایی که با روند عادی زندگی تداخل دارند جزو انحراف جنسی محسوب می‌شوند که نیازمند مشاوره با روانشناس و روانکاو، و پیگیری روش‌های درمانی مختلف است.

علت اصلی ایجاد اختلال فتیش که در مردان بیشتر از زنان است مشخص نیست اما شرطی شدن دوران کودکی، خودارضایی، یادگیری و تقلید رفتارهای جنسی نادرست سایرین، مدل جبرانی و شک و تردید و علت زیستی از علل اصلی ایجاد اختلال فتیشیسم محسوب می‌شوند.

منبع: healthline

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.