۲۳۱۵۳۱
۲۶۹۳
۲۶۹۳

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟

اگر تصمیم به انجام پروتز سینه داشته باشید، حتما درباره پروتز سینه آب نمکی و تفاوت آن با پروتز سینه سیلیکونی چیزهایی شنیده‌اید و متعجب شده‌اید.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟

اگر تصمیم به انجام پروتز سینه داشته باشید، حتما درباره پروتز سینه آب نمکی و تفاوت آن با پروتز سینه سیلیکونی چیزهایی شنیده‌اید و متعجب شده‌اید.
در این مقاله از نی نی بان به شما کمک می‌کنیم با خطرات پروتز سینه و اتفاقاتی که ممکن است در صورت پاره شدن پروتز رخ بدهد، آشنا شوید. این مقاله به سایر سئوالات شما پاسخ می‌دهد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • حالا چرا پروتز سینه؟
 • تفاوت بین پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی چیست؟
 • خطرات پروتز سینه آب نمکی و سیلیکون چیست؟
 • اگر پروتز سینه پاره شود چه اتفاقی می‌افتد؟
 • آیا پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی ایمن هستند؟
 • قبل از پروتز سینه چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟
 • مقایسه هزینه پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی
 • پروتز سینه آب نمکی یا سیلیکون؟
 • خلاصه

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟
حالا چرا پروتز سینه؟
پروتز سینه برای افرادی که دوست دارند سینه‌های بزرگ‌تری داشته باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن بزرگ کردن سینه هم گفته می‌شود. از پروتز سینه برای خانم‌هایی که به خاطر سرطان سینه ، همه سینه خود را از دست داده‌اند نیز استفاده می‌شود. افرادی که می‌خواهند بعد از جراحی سرطان یا آسیب، سینه‌هایشان را بازسازی کنند، از پروتز سینه استفاده می‌کنند.
اگر به پروتز سینه فکر می‌کنید، در این مقاله اطلاعاتی را به شمار ارائه می‌دهیم که به شما کمک می‌کند بین ایمپلنت‌های پر شده با نمک و ژل سیلیکون، یکی را انتخاب کنید.

تفاوت بین پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی چیست؟

پروتز سینه آب نمکی و سیلیکون، هر دو دارای پوسته سیلیکونی بیرونی هستند. این ایمپلنت‌ها به خاطر چیزی که با آن پر شده‌اند و احساسی که به وجود می‌آورند، متفاوت‌اند.

ایمپلنت‌های سالین یا آب نمکی با آب نمکِ استریل پر می‌شوند. آن‌ها معمولا به صورت خالی در سینه قرار می‌گیرند و وقتی در جای خود قرار گرفتند با آب نمک پر می‌شوند.

پروتز سینه آب نمکی

ایمپلنت‌های سالین یا آب نمکی با آب نمکِ استریل پر می‌شوند. آن‌ها معمولا به صورت خالی در سینه قرار می‌گیرند و وقتی در جای خود قرار گرفتند با آب نمک پر می‌شوند.
پروتزهای سینه آب نمکی برای افراد ۱۸ساله و بالاتر برای بزرگ‌تر کردن سینه‌ها در دسترس هستند.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟
پروتز سینه سیلیکونی

ایمپلنت‌های سیلیکونی با ژل سیلیکونی ساخته می‌شوند. بیشتر مردم باور دارند که پروتز سینه سیلیکونی به سینه‌های طبیعی، شباهت بیشتری دارد.
پروتز سینه سیلیکونی برای افراد 22ساله و بالاتر برای بزرگ کردن سینه‌ها در دسترس است. این نوع اگر برای بازسازی سینه استفاده شود ، برای همه سنین در دسترس است.

خطرات پروتز سینه آب نمکی و سیلیکون چیست؟

پروتز سینه سالین یا آب نمکی و پروتز سیلیکون، خطرات مشابهی دارند که عبارتند از:

 • بافت اسکار که شکل ایمپلنت سینه را تغییر می‌دهد
  ایمپلنت‌های سیلیکونی با ژل سیلیکونی ساخته می‌شوند. بیشتر مردم باور دارند که پروتز سینه سیلیکونی به سینه‌های طبیعی، شباهت بیشتری دارد.
 • درد سینه
 • عفونت
 • تغییر در احساس نوک پستان و کل سینه که اغلب موقتی است
 • نشتی یا پارگی پروتز
 • ممکن است برای هر یک از این مسائل جراحی بیشتری نیاز داشته باشید که شامل برداشتن پروتز یا جایگزینی ایمپلنت‌ها است.
 • با برخی از ایمپلنت‌های سینه، خطر ابتلا به نوعی سرطان به نام «لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک» که مرتبط با ایمپلنت پستان است وجود دارد، اما احتمال آن کم است.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟

 • این‌طور به نظر می‌رسد پروتزهایی با پوسته سیلیکونی بیرونی بافت‌دار و نوع خاصی از پوسته پلاستیکی به نام پلی‌اورتان، بیشترین خطر را دارند. در نتیجه برخی از این ایمپلنت‌ها در برخی از کشورها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
 • اگر اطراف ایمپلنت سینه، تورم یا توده‌ای در سینه یا زیر بغل دارید، یا تغییراتی در پوست سینه احساس می‌کنید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.
 • برخی از افراد، علائم خاصی مانند خستگی و درد مفاصل را با ایمپلنت سینه مرتبط می‌دانند که به آن «بیماری ایمپلنت سینه» می‌گویند.
 • درباره علت این مشکل، اطلاعات زیادی در دسترس نیست، اما در برخی موارد، برداشتن پروتز، باعث توقف علائم می‌شود.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟
اگر پروتز سینه پاره شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر پروتز سینه پاره شود، اتفاقی که رخ می‌دهد به این موضوع بستگی دارد که ایمپلنت سالین است، یا سیلیکون.


پارگی پروتز سینه آب نمکی (سالین)

اگر ایمپلنت سینه آب نمکی پاره شود، ایمپلنت صاف می‌شود که نتیجه آن تغییر اندازه و شکل سینه است.

اگر ایمپلنت سینه آب نمکی پاره شود، ایمپلنت صاف می‌شود که نتیجه آن تغییر اندازه و شکل سینه است.

نشت محلول نمک برای سلامتی خطری ندارد . اما برداشتن پوسته سیلیکونی، نیازمند جراحی است. احتمالا امکان قرار دادن یک ایمپلنت جدید وجود دارد.

پارگی پروتز سیلیکونی

ممکن است در ابتدا یا به طور کلی هرگز متوجه پارگی پروتز سیلیکونی نشوید، چون سیلیکون در بافت زخمی که در اطراف ایمپلنت ایجاد می‌شود محبوس می‌ماند که به آن پارگی خاموش می‌گویند.
به نظر نمی‌رسد نشت ژل سیلیکون باعث مشکلات سلامتی شود، اما می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن برود.
پاره شدن پروتز سینه سیلیکونی ممکن است باعث درد سینه ، ضخیم شدن سینه یا تغییر در شکل سینه شود. اگر این اتفاق رخ بدهد، ممکن است نیاز به برداشتن ایمپلنت با جراحی باشد. معمولا می‌توانید همزمان پروتز جدید را در سینه قرار دهید.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟
آیا پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی ایمن هستند؟

هر دو نوع پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی ایمن در نظر گرفته می‌شوند، اما دقیقا معلوم نیست چقر ایمن هستند و چقدر خوب کار می‌کنند.


قبل از پروتز سینه چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

اگر به بزرگ کردن یا بازسازی سینه‌هایتان فکر می‌کنید، مهم است که این نکات را بدانید:

 • ایمپلنت سینه از افتادگی سینه‌ها جلوگیری نمی‌کند. برای اصلاح افتادگی سینه‌ها ممکن است به لیفت سینه نیز نیاز داشته باشید.
 • پروتز سینه، ممکن است ماندگاری مادام‌العمر نداشته باشد. ایمپلنت‌ها اغلب به دلایل متعددی از جمله پارگی ایمپلنت و بافت زخمی که در نتیجه جراحی ایجاد می‌شود، نیاز به تعویض دارند.
 • سینه‌ها پس از جراحی همچنان تغییر می‌کنند. برخی عوامل مانند افزایش سن و افزایش یا کاهش وزن ممکن است ظاهر سینه‌ها را تغییر دهد . هر یک از این مسائل ممکن است منجر به نیاز به جراحی بیشتر شود.

  پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟

 • انجام ماموگرافی با پروتز سینه ممکن است دشوارتر شود. برای افرادی که ایمپلنت سینه دارند، ماموگرافی معمول ممکن است نیاز به بازدیدهای تخصصی داشته باشد. حتما به پزشکی که برایتان ماموگرافی انجام می‌دهد بگویید که پروتز سینه دارید.
 • ممکن است نیاز به اسکن ام آر آی داشته باشید. برای افرادی که ایمپلنت‌های سیلیکونی دارند، نظارت معمول با سونوگرافی یا ام آر آی بعد از 5 تا 6سال و سپس هر 2 تا 3سال یک‌بار توصیه می‌شود.
  پروتز سینه ممکن است مانع شیردهی شود. برخی از افراد می‌توانند پس از بزرگ کردن سینه با موفقیت شیر بدهند، اما برخی دیگر نمی‌توانند.
 • پروتز سینه ممکن است مانع شیردهی شود . برخی از افراد می‌توانند پس از بزرگ کردن سینه با موفقیت شیر بدهند، اما برخی دیگر نمی‌توانند.
 • ممکن است بیمه شما، پروتز سینه را پوشش ندهد. جراحی سینه که فقط برای متفاوت جلوه دادن سینه‌ها و بدون دلیل پزشکی انجام می‌شود، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. برای همه هزینه‌ها، از جمله جراحی‌های آینده و آزمایش‌های تصویربرداری مربوط به ایمپلنت سینه آماده باشید.
 • ممکن است پس از برداشتن پروتز سینه به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟
مقایسه هزینه پروتز سینه آب نمکی و سیلیکونی

در بیشتر موارد، پروتز سینه به عنوان جراحی زیبایی انتخابی در نظر گرفته می‌شود و تحت پوشش بیمه نیست. همچنین همان‌طور که گفتیم پروتزها همیشه دائمی نیستند و بسیاری از افراد نیاز به تعویض یا برداشتن آن‌ها دارند.


پروتزهای سیلیکونی گران‌تر از سالین هستند

پروتزهای سیلیکونی گران‌تر از سالین هستند. همچنین باید هزینه ام آر آی‌های بعدی را هم در نظر بگیرید. اسکن ام آر آی هر چند سال یک بار توصیه می‌شود تا مطمئن شوید سیلیکون به بدن نشت نمی‌کند.


هیچکدام گزینه‌های دائمی نیستند

نه پروتز سالین، نه پروتز سیلیکونی گزینه‌های دائمی نیستند. ۲۰درصد از افراد بین 8 تا 10سال ، به دلیل پارگی یا دلایل زیبایی، ایمپلنت سینه خود را تعویض می‌کنند.

پروتز سینه آب نمکی، ایمن است؟
پروتز سینه آب نمکی یا سیلیکون؟

بر اساس ظاهر و اندازه سینه‌های شما، یا ظاهر بدنتان جراح ممکن است یک نوع پروتز خاص را به شما پیشنهاد کند. در غیر اینصورت انتخاب بین پروتز سینه آب نمکی و سیلیکون بر عهده شماست.

خلاصه

پروتز سینه آب نمکی و سیلیکون، هر دو دارای پوسته سیلیکونی بیرونی هستند و تفاوت آن‌ها در ماده‌ای است که با آن پر شده‌اند. این ایمپلنت‌ها به خاطر چیزی که با آن پر شده‌اند، احساسی متفاوت ایجاد می‌کنند. هیچ‌کدام از این گزینه‌ها مادام‌العمر نیستند و پروتز سینه سیلیکون گران‌تر است. درد سینه، عفونت و تغییر در احساس پستان، برخی از خطرات پروتزهای سینه به شمار می‌روند.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.