۲۳۱۸۰۹
۴۱۷۱
۴۱۷۱

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

اگر به دنبال جایگزینی مناسب برای دندان از دست رفته‌تان هستید، در این مقاله با ما همراه شوید تا به شما بگوییم پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
زمانی که دندانی را به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی شدید، شکستگی یا مشکلات لثه از دست می‌دهیم برای درمان این مشکل دو گزینه پروتز دندان و ایمپلنت پیش روی ماست. انتخاب یکی از گزینه‌ها یه عوامل مختلفی مانند هزینه، سلامت استخوان فک و لثه‌ها و توصیه پزشک بستگی دارد. اما همیشه این سوال مطرح است که پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ در این مقاله با ما همراه شوید تا پاسخی جامع در اختیارتان قرار دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • پروتز دندان چیست؟
 • هزینه ایمپلنت در مقایسه با پروتز دندان
 • نگهداری و ماندگاری ایمپلنت در مقایسه با پروتز دندان
 • عوارض ایمپلنت‌ در مقایسه با پروتز دندان
 • پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
پروتزها و ایمپلنت‌های دندانی هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، هر دوی این گزینه‌ها به شما کمک می‌کنند غذای خود را به‌درستی بجوید، از تحلیلی رفتن لثه‌ها و عضلات صورت جلوگیری می‌کنند و گفتار شما را بهبود می‌بخشند بااین‌حال هریک از این دو گزینه ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ادامه بیشتر درباره این که پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ صحبت خواهیم کرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌ها دندان‌هایی با ریشه مصنوعی فلزی هستند که همراه با تاجی کاملاً شبیه به دندان در لثه کاشته می‌شوند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که این روش به‌خصوص در بین میان‌سالان بین ۵۵ تا ۶۵ سال بسیار محبوب است.

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
این روش با کشیدن ریشه دندان کاملاً پوسیده یا شکسته آغاز می‌شود سپس ریشه مصنوعی فلزی ایمپلنت در حفره‌ای که دندان در فک ایجاد کرده بود کاشته می‌شود. بعد از آن که ریشه فلزی کاملاً در استخوان فک نصب شد و جای خود را محکم کرد، تاج مصنوعی ایمپلنت که کاملاً به شکل دندان است روی آن سوار می‌شود. ممکن است نصب تاج روی پایه فلزی چند ماه پس از کاشت ایمپلنت در لثه انجام شود. این موضوع کاملاً به آمادگی استخوان فک و واکنش بدن بستگی دارد.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان همان دندان مصنوعی است که معمولاً به‌صورت متحرک روی لثه‌های شما نصب می‌شود. پروتزها می‌توانند جایگزین مجموعه‌ای از دندان‌های کنار هم مانند تمام دندان‌های فک بالا یا پایین باشند یا برای جایگزینی چند دندان ازدست‌رفته کنار هم ساخته شوند. به این نوع دندان مصنوعی «پارسیل» نیز می‌گویند.

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
اگر پروتز برای جایگزینی همه دندان‌ها نیاز باشد، ابتدا از لثه‌های فک بالا یا پایین یا هر دوی آن‌‌ها قالب‌گیری می‌شود زیرا قبل از ساختن پروتز، دندانپزشک باید هم‌ترازی فک بالا و پایین را بررسی مکند تا مطمئن شود که طول دندان مصنوعی جویدن و گفتار شما را مختل نکند. پروتزها به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که شبیه دندان‌ها و لثه‌های طبیعی باشند و با نوع خاصی از چسب یا پایه‌های مخصوص روی استخوان فک نصب می‌شوند.

هزینه ایمپلنت در مقایسه با پروتز دندان


پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

هزینه هرکدام از این روش‌های کاملاً به شرایط دهان و دندان شما، دستمزد پزشک و مواد مورداستفاده بستگی دارد. اما به‌طورکلی هزینه ایمپلنت دندان بسیار بیشتر از هزینه پروتز دندان است. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که تعداد زیادی از دندان‌هایشان را ازدست‌داده‌اند پروتز دندان را به ایمپلنت ترجیح می‌دهند.

نگهداری و ماندگاری ایمپلنت در مقایسه با پروتز دندان

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی مشابه بهداشت استاندارد برای دندان‌های طبیعی است. این بدان معناست که حداقل دو بار در روز با شستشو با یک برس نرم، نخ دندان کشیدن و معاینات منظم انجام شود. بااین‌حال برای اینکه پروتزها برای درازمدت سالم بمانند، نیاز به نگهداری روزانه بیشتر از دندان‌های عادی دارند.

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
برای تمیز کردن دندان مصنوعی (که باید روزانه انجام شود)، پس از صرف غذا آن‌ها را از دهان خارج کرده و مسواک بزنید. پروتزهای مصنوعی باید بعد از مدتی ترمیم شوند و قالب‌گیری مجدداً انجام شود. اما ایمپلنت‌های دندانی معمولاً ماندگاری دائمی دارند و در صورت شکستگی یا ترک خوردن تنها تاج آن‌ها تعویض می‌شود.

عوارض ایمپلنت در مقایسه با پروتز دندان


پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
ایمپلنت‌های دندانی معمولاً راه‌حل ایمن و مؤثرتری برای دندان‌های ازدست‌رفته هستند، اما می‌توانند عوارضی هم به دنبال داشته باشند. از جمله عوارض آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت لثه
 • شل‌شدن پایه در استخوان فک
 • شکستن یا ترک خوردن تاج ایمپلنت

پروتزهای دندانی نیز عوارضی دارند که از جمله شایع‌ترین آن‌‌ها می‌توان به مواردی زیر اشاره کرد:

 • بیرون افتادن دندان از دهان در اثر شل‌شدن پایه
 • جا نرفتن دندان در دهان به دلیل تغییر شکل لثه و فک
 • ایجاد زخم روی لثه‌

پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟


پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
پاسخ به این سؤال که پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ کاملاً بستگی به شرایط بیمار دارد. در ادامه به مواردی که می‌تواند بر تصمیم شما اثر بگذارد اشاره خواهیم کرد.

سن

ایمپلنت برای افرادی که در میان‌سالی یا جوانی به سر می‌برند انتخاب بهتری است زیرا هنوز دارای لثه‌های سالم هستند و استخوان فک آن‌ها تحلیل نرفته است. اما برای افرادی که سن بالایی دارند و لثه آن‌ها توان نگه داشتن پایه‌های ایمپلنت را ندارد، پروتز دندان می‌تواند گزینه بهتری محسوب شود.

تراکم استخوان


پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

اگر به دلیل بیماری‌های لثه یا آسیب به استخوان فک دندان‌های خود را از دست داده‌اید، ایمپلنت دندان نمی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد و بهتر است از پروتز دندان استفاده کنید.

بهداشت

اگر جزو افرادی هستید که وقت زیادی برای بهداشت و مراقبت از دندان‌های خود نمی‌گذارید، ایمپلنت دندان می‌تواند شما را دچار مشکل کند زیرا ایمپلنت‌های به نگهداری بیشتری احتیاج دارند. البته این موضوع را نیز نباید فراموش کرد که پروتز دندان نیز برای بیشتر عمر کردن نیاز به شستشوی روزانه دارد اما نگهداری آن، وقت کمتری می‌گیرد.

کلام آخر


پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟
همان طور که در پاسخ به سؤال پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ اشاره کردیم، ایمپلنت و پروتز دندان هر دو می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما به شمار روند اما این کاملاً به شرایط دهان و دندان شما و توصیه دندانپزشک بستگی دارد. در این مقاله سعی داشتیم تا با مقایسه هر دوی این گزینه‌ها، آگاهی شما را نسبت به هریک از این روش‌ها بیشتر کنیم تا تصمیم‌گیری برایتان ساده‌تر شود.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.