۲۳۲۰۵۷
۱۰۵۲۱
۱۰۵۲۱

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان

آلوپسی آره تا که از آن با عنوان آلوپسی هم نام می‌برند، یک اختلال خود ایمنی شایع است که اغلب منجر به ریزش غیرقابل پیش‌بینی موها می‌شود. در این مقاله با بیماری آلوپسی و درمان آن آشنا می‌شوید.

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان

آلوپسی آره تا که از آن با عنوان آلوپسی هم نام می‌برند، یک اختلال خود ایمنی شایع است که اغلب منجر به ریزش غیرقابل پیش‌بینی موها می‌شود. در این مقاله با بیماری آلوپسی و درمان آن آشنا می‌شوید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • آلوپسی و میزان ابتلا در جهان
 • علائم آلوپسی
 • درمان آلوپسی چگونه است؟
 • درمان‌های خانگی
 • اگر موهایتان را کاملا از دست داده‌اید
 • آیا آلوپسی، مسری است؟
 • مقایسه آلوپسی و «ویتیلیگو»
 • علل آلوپسی
 • آلوپسی و تاثیرپذیری نژادها و قومیت‌ها
 • خلاصه

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
آلوپسی و میزان ابتلا در جهان
آلوپسی تقریبا ۱۴۷میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بیشتر موارد، موها به صورت تکه‌های کوچکی که به اندازه یک‌چهارم است می‌ریزند. ممکن است فقط در چند نقطه کوچک، ریزش مو وجود داشته باشد، اما آلوپسی آره آتا می‌تواند مناطق وسیع‌تری از پوست سر را هم تحت تاثیر قرار بدهد.
اگر در پوست سرتان ریزش کامل مو داشته باشید، پزشکان « آلوپسی توتالیس » را تشخیص می‌دهند.
گاهی هم ممکن است در کل بدن ریزش مو داشته باشید که در این صورت، این بیماری « آلوپسی یونیورسالیس » نامیده می‌شود.
آلوپسی می‌تواند هر فردی را، صرف نظر از سن، جنسیت، یا نژاد مبتلا کند، البته بیشتر موارد ابتلا قبل از ۳۰سالگی ایجاد می‌شود.
در ادامه این مقاله به علل و علائم آلوپسی آره آتا، تشخیص آن و درمان‌هایی که برایش وجود دارد می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: راز زیبایی پوست کره ای ها چیست؟

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
علائم آلوپسی
بارزترین علامت آلوپسی آره آتا، ریزش موی تکه‌تکه است. تکه‌های مو به اندازه یک سکه شروع به ریزش می‌کنند. آلوپسی می‌تواند ریش و مژه‌ها را هم درگیر کند.
ریزش مو می‌تواند ناگهانی باشد، یا در چند روز، یا طی چند هفته ایجاد شود. ممکن است قبل از ریزش مو در ناحیه مورد نظر، احساس خارش یا سوزش داشته باشید.

بارزترین علامت آلوپسی آره آتا، ریزش موی تکه‌تکه است. تکه‌های مو به اندازه یک سکه شروع به ریزش می‌کنند. آلوپسی می‌تواند ریش و مژه‌ها را هم درگیر کند.

فولیکول‌های مو از بین نمی‌روند، بنابراین اگر التهاب فولیکول‌ها کاهش پیدا کند، موها دوباره رشد می‌کنند. افرادی که تنها چند تکه ریزش مو دارند، اغلب به صورت خود به خود، خوب می‌شوند.
آلوپسی می‌تواند ناخن‌های دست و پا را هم تحت تاثیر قرار بدهد و گاهی اوقات این تغییرات اولین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد بیماری در حال توسعه است. ناخن‌ها دچار این تغییرات می‌شوند:

 • ظاهر شدن فرورفتگی‌های دقیق
 • ظاهر شدن لکه‌ها و خطوط سفید
 • خشن شدن ناخن‌ها
 • از دست رفتن درخشش ناخن‌ها
 • نازک و شکافته شدن ناخن‌ها بیشتر بخوانید: رشد سریع ناخن ها، زنان بدانند

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
درمان آلوپسی چگونه است؟
آلوپسی آره تا، یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش مو می‌شود.
فعلا هیچ درمانی برای آلوپسی آره آتا وجود ندارد، اگر چه برخی از درمان‌ها می‌تواند برای کمک به رشد سریع‌تر موها پیشنهاد شود.
رایج‌ترین شکل درمان آلوپسی آره آتا، استفاده از کورتیکواستروئیدها است. کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد التهابی قوی هستند که می‌توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند. این داروها معمولا از طریق تزریق موضعی، استفاده از پماد موضعی یا خوراکی تجویز می‌شوند.
سایر داروهایی که می‌توانند برای رشد مو یا تاثیر بر سیستم ایمنی تجویز شوند عبارتند از ماینوکسیدیل و آنترالین.
اگر چه برخی از این درمان‌ها ممکن است در رشد مجدد موها موثر باشند، اما نمی‌توانند از ایجاد لکه‌های طاسی جدید پیشگیری کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص پوست، مو و زیبایی

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
درمان‌های خانگی
برخی از افراد، درمان‌هایی را توصیه می‌کنند، اما اثبات‌شده نیست. مالیدن آب‌پیاز یا سیر ، چای سبز خنک‌شده، روغن بادام، روغن رزماری، عسل یا شیر نارگیل به پوست سر، برخی از این درمان‌های خانگی است. این درمان‌ها تایید نشده‌اند، اما آسیب‌زا هم نیستند.

برخی از افراد به روش‌های درمانی جایگزین مثل طب سوزنی و رایحه‌درمانی روی می‌آورند، البته موثر بودن این درمان‌ها هم تایید نشده است.

برخی از افراد هم به روش‌های درمانی جایگزین مثل طب سوزنی و رایحه‌درمانی روی می‌آورند، البته موثر بودن این درمان‌ها هم تایید نشده است.

اگر موهایتان را کاملا از دست داده‌اید
برخی مطالعات نشان داده است که استفاده از فتوشیمی‌درمانی، یک جایگزین برای بیمارانی است که نمی‌توانند یا مایل به استفاده از درمان‌های سیستمیک یا تهاجمی نیستند.
مو علاوه بر جنبه زیبایی‌شناختی، درجه‌ای از محافظت را هم در برابر عناصر خارجی ایجاد می‌کند. افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا، ویژگی‌های محافظتی مو را از دست می‌دهند، بنابراین بهتر است این موارد را به کار ببرند:

 • استفاده از کرم ضد آفتاب در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • استفاده از عینک برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید
 • استفاده از از سرپوش‌هایی مانند کلاه، کلاه‌گیس و روسری برای محافظت از سر در برابر آفتاب یا گرم نگه داشتن سر
 • استفاده از پماد داخل بینی برای مرطوب نگه داشتن غشاها و محافظت در برابر ارگانیسم‌هایی که به طور معمول توسط موهای سوراخ بینی به دام می‌افتند. بیشتر بخوانید: کاربرد مزوتراپی مو چیست؟

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
آیا آلوپسی، مسری است؟
نگران نباشید! آلوپسی آره آتا مستقیما افراد را بیمار نمی‌کند و مسری هم نیست. با این حال، سازگاری با آن از نظر عاطفی می‌تواند دشوار باشد. برای بسیاری از افراد، آلوپسی آره آتا یک بیماری آسیب‌زا است که نیاز به درمان عاطفی دارد .
اگر خودتان به این بیماری مبتلا هستید و از ریزش موهایتان رنج می‌برید، یا کسی را می‌شناسید که به آن مبتلا است، استفاده از خدمات روانشناسی را به شما توصیه می‌کنیم.

نگران نباشید! آلوپسی آره آتا مستقیما افراد را بیمار نمی‌کند و مسری هم نیست. با این حال، سازگاری با آن از نظر عاطفی می‌تواند دشوار باشد.

شما می‌توانید حس‌ها و ناراحتی‌هایتان را با روانشناس و مشاور به اشتراک بگذارید، یا در صورت امکان به گروه‌های حمایتی بپیوندید.

مقایسه آلوپسی و «ویتیلیگو»
برخی آلوپسی آره آتا را با «ویتیلیگو» مقایسه می‌کنند. «ویتیلیگو»، یک بیماری پوستی خود ایمنی است که در آن بدن به سلول‌های تولیدکننده ملانین حمله می‌کند و منجر به ایجاد لکه‌های سفید می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهد که این دو بیماری ممکن است منشاء مشابهی داشته باشند.
به این ترتیب، هر گونه پیشرفت جدید در درمان یا پیشگیری از هر یک از این آن‌ها می‌تواند به درمان دیگری هم کمک کند.

بیشتر بخوانید: مزوتراپی مو برای ریزش موی ارثی

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
علل آلوپسی
آلوپسی، زمانی رخ می‌دهد که گلبول‌های سفید خون به سلول‌های فولیکول‌های مو حمله می‌کنند و باعث کوچک شدن آن‌ها و کاهش چشمگیر تولید مو می‌شوند. دقیقا مشخص نشده چه چیزی باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن فولیکول‌های مو حمله کند.

به نظر می‌رسد ژنتیک در این بیماری دخیل است چون احتمال آلوپسی آره آتا در فردی که یکی از اعضای نزدیک خانواده‌اش مبتلا هستند، بیشتر رخ می‌دهد.

به نظر می‌رسد ژنتیک در این بیماری دخیل است چون احتمال آلوپسی آره آتا در فردی که یکی از اعضای نزدیک خانواده‌اش مبتلا هستند، بیشتر رخ می‌دهد. از هر پنج نفری که به این بیماری مبتلا هستند، یک نفر یکی از اعضای خانواده‌اش هم این بیماری را دارد.
تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که بسیاری از افراد با سابقه خانوادگی آلوپسی آره آتا، دارای سابقه شخصی یا خانوادگی سایر اختلالات خودایمنی هستند.
برخی از افراد فکر می‌کنند این بیماری به دلیل استرش رخ می‌دهد، اما شواهد علمی بسیار کمی دراین‌باره وجود دارد.
درست است که موارد شدید استرس می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود، اما اکثر تحقیقات، علل ژنتیک را در آن دخیل می‌دانند.

بیشتر بخوانید: هزینه اکستنشن مو چقدر است؟

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
آلوپسی و تاثیرپذیری نژادها و قومیت‌ها
پیش‌تر این باور وجود داشت که آلوپسی در همه نژادها به طور یکسان رخ می‌دهد، اما مطالعات جدیدتر نشان می‌دهد که ممکن است این فرضیه درست نباشد.
مثلا یافته‌ها نشان می‌دهند که در مقایسه با زنان سفیدپوست، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و زنان اسپانیایی‌تبار، بیشتر از این بیماری رنج می‌برند .
همچنین میزان ابتلای آسیایی‌ها نسبت به سفیدپوست‌ها کمتر است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش تقویت مو مردان چیست؟

همه چیز درباره آلوپسی و روش های درمان
خلاصه
در حالی که برخی تحقیقات نشان می‌دهد منشاء آلوپسی، ژنتیک است، اما نتایج گسترده‌ای در این‌باره وجود ندارد. در آلوپسی، موهای شما به صورت سکه‌ای شروع به ریزش می‌کند. گاهی ممکن است همه موهای سر، مژه‌ها یا ابروهای خود را از دست بدهید.
در حالی که درمان کاملا موثری برای آن وجود ندارد، رایج‌ترین شکل درمان آلوپسی آره آتا، استفاده از کورتیکواستروئیدها است.

برای یافتن متخصص مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.