۲۳۲۱۵۰
۱۸۰۹۱
۱۸۰۹۱

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال

تا به حال برایتان پیش آمده که نیمه‌های شب به سمت یخچال هجوم ببرید؟ اگر خانم باشید این اتفاق ممکن است در حوالی دوره قاعدگی شما رخ بدهد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا بفهمید علت گرسنگی نیمه شب چیست.

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال

تا به حال برایتان پیش آمده که نیمه‌های شب به سمت یخچال هجوم ببرید؟ اگر خانم باشید این اتفاق ممکن است در حوالی دوره قاعدگی شما رخ بدهد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا بفهمید علت گرسنگی نیمه شب چیست.

در این مقاله می‌خوانید:

 • گرسنگی، یک میل قدرتمند است
 • علت گرسنگی نیمه شب چیست؟
 • چگونه گرسنگی نیمه شب را برطرف کنیم؟
 • کی باید به پزشک مراجعه کنید؟
 • خلاصه

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
گرسنگی، یک میل قدرتمند است
گرسنگی یک میل طبیعی و قدرتمند است، اما بدن ما به طور کلی می‌داند کی زمان غذا خوردن و کی زمان خواب است. اکثر مردم، هنگام عصر در نهایت گرسنگی و اشتها قرار دارند و در طول شب و اول صبح کمترین میزان اشتها را تجربه می‌کنند.
اگر شما جزو افرادی هستید که نیمه‌شب، یا اوایل صبح با احساس گرسنگی بیدار می‌شوید، به احتمال زیاد بدن شما چیزی را که نیاز دارد، دریافت نمی‌کند.

گرسنگی یک میل طبیعی و قدرتمند است، اما بدن ما به طور کلی می‌داند کی زمان غذا خوردن و کی زمان خواب است.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است در شب با گرسنگی مواجه شوید. شاید این موضوع باعث ناراحتی شما شده باشد، یا نگرانتان کرده باشد. نگران نباشید! می‌توانید با تغییرات جزئی در رژیم غذایی یا برنامه زندگی خود، این مشکل را برطرف کنید. در ادامه این مقاله متوجه می‌شوید که چرا در نیمه‌های شب و وقتی که کاملا خواب هستید، از خواب بیدار می‌شوید و هوس می‌کنید که غذا، تنقلات، میوه یا نوشیدنی بخورید. همچنین متوجه می‌شوید که برای رفع آن باید چه کارهایی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: غذاهای مضر صبحانه، اجتناب کنید

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
علت گرسنگی نیمه شب چیست؟
شاید جالب باشید که بدانید بدن شما هنگام خواب همچنان کالری می‌سوزاند، اما معده شما نباید در طول شب قار و قور کند، یا احساس گرسنگی داشته باشید، مگر اینکه دچار شرایط پزشکی خاصی باشید که نیاز به درمان دارد.
دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود شب‌ها یا صبح‌ها از خواب بیدار شوید و به سمت یخچال هجوم ببرید. بیشتر اوقات، این اتفاق به سبک زندگی شما مربوط می‌شود، اما داروها و سایر شرایط هم می‌توانند در آن اثرگذار باشند.

اگر شما از آن گروه افرادی هستید که یک یا دو ساعت قبل از خواب به سراغ پیتزا و سایر فست‌فودها می‌روید، این کار می‌تواند علت گرسنگی شما در طول شب باشد.


پرخوری قبل از خواب
اگر شما از آن گروه افرادی هستید که یک یا دو ساعت قبل از خواب به سراغ پیتزا و سایر فست‌فودها می‌روید، این کار می‌تواند علت گرسنگی شما در طول شب باشد.
مصرف مواد غذایی به‌ویژه آن‌هایی که دارای نشاسته و قند زیاد هستند، درست قبل از خواب باعث افزایش قند خون می‌شود . سپس لوزالمعده شما انسولین ترشح می‌کند که به سلول‌ها می‌گوید قند خون را جذب کنند. این عمل باعث می‌شود سطح قند خون کاهش پیدا کند و منجر به گرسنگی شود.
دانشمندان توصیه می‌کنند قبل از خواب فقط یک میان‌وعده کوچک و غنی از مواد مغذی با کمتر از ۲۰۰کالری مصرف کنید. مثلا یک نوشیدنی غنی از پروتئین قبل از خواب، هم گرسنگی شما را برطرف می‌کند، هم متابولیسم صبحگاهی را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی در اوایل بارداری

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
کمبود خواب
نداشتن خواب کافی با کنترل ضعیف قند خون مرتبط است. حتی چند شب بی‌خوابی می‌تواند بر سطح قند خون شما تاثیر بگذارد. کمبود خواب با سطوح بالاتر گرلین، مرتبط است. گرلین ، هورمونی است که مسئول گرسنگی است، برای جلوگیری از این مشکلات، سعی کنید هر شب بین شش تا هشت ساعت بخوابید.

نداشتن خواب کافی با کنترل ضعیف قند خون مرتبط است. حتی چند شب بی‌خوابی می‌تواند بر سطح قند خون شما تاثیر بگذارد.


سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
سندرم پیش از قاعدگی، وضعیتی است که بر سلامت جسمی و رفتاری شما تاثیر می‌گذارد که معمولا این اتفاق، درست قبل از شروع قاعدگی رخ می‌دهد. اعتقاد بر این است که این حالت، ناشی از تغییرات هورمونی است.
میل به غذا، به‌ویژه میل به میان‌وعده‌های شیرین، یک علامت رایج سندروم پیش از قاعدگی است که می‌تواند با این علائم همراه باشد:

 • نفخ
 • خستگی
 • تغییرات در خواب

اگر متوجه شده‌اید درست قبل از قاعدگی، دچار تغییر در اشتها شده‌اید، یا نیمه‌شب برای غذا خوردن از خواب بیدار می‌شوید، سندروم پیش از قاعدگی، مقصر است.

بیشتر بخوانید: چگونه سندرم پیش از قاعدگی را درمان کنیم؟

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
داروها
برخی از داروها باعث افزایش اشتهای شما می‌شوند که عبارتند از:

 • برخی از داروهای ضد افسردگی
 • آنتی‌هیستامین‌ها
 • استروئیدها
 • داروهای میگرن
 • برخی از داروهای دیابت مثل انسولین
 • داروهای ضد روان‌پریشی
 • داروهای ضد تشنج


تشنگی
تشنگی، اغلب با گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود. تعجب نکنید! کم‌آبی شما را بی‌حال می‌کند و باعث می‌شود فکر کنید گرسنه هستید.
اگر با احساس گرسنگی و هوس از خواب بیدار می‌شوید، سعی کنید یک لیوان آب بنوشید و چند دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا این ولع از بین می‌رود، یا نه. مطمئن شوید که در طول روز هیدراته هستید.

بیشتر بخوانید: غذای کامل چیست؟ چه فایده‌هایی دارد؟

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
استرس
استرس، یکی از دلایل ایجاد هوس غذایی است. با بالا رفتن سطح استرس، بدن هورمون‌های خاصی مانند کورتیزول ترشح می‌کند. استرس باعث می‌شود قند در جریان خون شما آزاد شود .
یوگا، مدیتیشن و تمرینات تنفسی، راه‌هایی عالی برای کاهش استرس و افزایش قند خون بعد از غذا هستند.

مطمئن شوید که در وعده شام به اندازه کافی غذا می‌خورید یا بعد از یک تمرین سخت، یک میان‌وعده با پروتئین بالا میل می‌کنید.


فشار بیش از حد فیزیکی
ورزش به کنترل افزایش قند خون کمک می‌کند. سطح قند خون کاهش می‌یابد چون ماهیچه‌های شما قند را از خون جذب می‌کنند. اما اگر در شب به شدت ورزش می‌کنید، ممکن است سطح قند خون شما به حدی پایین می‌آید که بدن شما را در طول شب سیر نگه نمی‌دارد.
مطمئن شوید که در وعده شام به اندازه کافی غذا می‌خورید یا بعد از یک تمرین سخت، یک میان‌وعده با پروتئین بالا میل می‌کنید. اگر معمولا شب‌ها ورزش می‌کنید و دیر به رختخواب می روید، شاید لازم باشد زمان معمول شام خود را کمی به زمان خواب خود نزدیک کنید.
همچنین بهتر است بعد از تمرین، آب بیشتری بنوشید تا از کم‌آبی بدن جلوگیری کنید.

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
سندرم غذا خوردن شبانه (NES)
سندرم غذا خوردن شبانه، یک اختلال خوردن است که باعث بی‌اشتهایی در صبح، غذا خوردن در شب و مشکل در خواب می‌شود. در مورد علت ایجاد سندرم غذا خوردن شبانه، اطلاعات زیادی در دست نیست، اما دانشمندان حدس می‌زنند که به کاهش سطح ملاتونین در شب ارتباط دارد.
افراد مبتلا به این اختلال، «لپتین» پایین‌تری دارند که سرکوب‌کننده طبیعی اشتهای بدن و سایر مشکلات مربوط به سیستم پاسخ بدن به استرس است.
سندرم غذا خوردن شبانه، همیشه توسط پزشکان تشخیص داده نمی‌شود و هیچ گزینه درمانی خاصی برای آن وجود ندارد. داروهای ضد افسردگی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کنند.

بیشتر بخوانید: رایج‌ترین انواع کمبود تغذیه ای چیست؟ چطور برطرف کنیم؟

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
بارداری
بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که اشتهای آن‌ها در دوران بارداری افزایش می‌یابد. اگر بارداری را تجربه کردیه‌اید، ممکن است شما متوجه این موضوع شده باشید. بیدار شدن با گرسنگی احتمالا دلیلی برای نگرانی نیست، اما باید مطمئن شوید که خوردن غذا در اواخر شب باعث افزایش وزن شما نمی‌شود.
شام سالم بخورید و گرسنه به رختخواب نروید. یک میان‌وعده با پروتئین بالا ، یا یک لیوان شیر گرم می‌تواند سطح قند خون شما را در طول شب ثابت نگه دارد.
گرسنگی در شب، هنگام بارداری ممکن است نشانه دیابت بارداری باشد. همه زنان بین هفته های 24 تا 28بارداری برای این وضعیت آزمایش می‌شوند. دیابت بارداری معمولا پس از تولد نوزاد از بین می‌رود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز آزمایشگاه

سایر شرایط سلامتی
برخی از شرایط سلامتی می‌توانند تاثیر زیادی بر اشتهای شما داشته باشند، به‌خصوص اگر متابولیسم شما را درگیر کنند. چاقی، دیابت و پرکاری تیروئید باعث ایجاد مشکلاتی در کنترل اشتها می‌شوند .
دیابت باعث ایجاد مشکل در تنظیم سطح قند خون می‌شود. نتیجه این‌که بدن شما هرگز انرژی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کند، بنابراین همچنان احساس می‌کنید گرسنه‌اید.
سایر علائم دیابت عبارتند از:

 • تشنگی بیش از حد
 • خستگی
 • دیر ترمیم شدن زخم‌ها
 • تاری دید
 • نیاز بیش از حد به ادرار کردن

اضافه‌وزن یا چاقی هم می‌تواند استفاده از انسولین و کنترل سطح قند خون را برای بدن دشوارتر کند.
افزایش اشتها یکی از شایع‌ترین علائم پرکاری تیروئید است که زمانی رخ می‌دهد که تیروئید شما هورمون‌های «تترایدوتیرونین» (T۴) و «تری‌یدوتیرونین» (T۳) را بیش از حد تولید کند.

بیشتر بخوانید: آیا هیپوگلیسمی در افراد غیر دیابتی هم رخ می‌دهد؟

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
چگونه گرسنگی نیمه شب را برطرف کنیم؟
یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند سلامت کلی و سطح انرژی شما را بهبود ببخشد و همچنین شما را در طول شب سیر نگه دارد. برای داشتن رژیم غذایی سالم، میوه‌ها و سبزیجات بیشتری بخورید. شکر، نمک و کافئین کمتری مصرف کنید.
سعی کنید قبل از خواب وعده غذایی زیاد نداشته باشید. اگر مدتی از شام گذشته است، خوردن یک‌میان وعده کوچک ایده خوبی است، اما باید از مصرف بیش از حد شکر و نشاسته اجتناب کنید. هدف این است که سطح قند خون خود را تا حد امکان ثابت نگه دارید.
گزینه‌های خوب برای میان‌وعده آخر شب عبارتند از:

 • غلات کامل با شیر کم‌چرب
 • ماست یونانی ساده با میوه
 • یک مشت آجیل
 • هوموس
 • کره بادام‌زمینی طبیعی
 • سیب با کره بادام‌زمینی
 • یک نوشیدنی پروتئینی کم‌قند
 • تخم‌مرغ آب‌پز سفت

اگر متوجه می‌شوید که همیشه قبل از خواب گرسنه هستید، زمان شام خود را یک یا دو ساعت بیشتر کنید.
اگر اضافه‌وزن دارید، یا چاق هستید، کاهش وزن کنترل قند خون را بهبود می‌بخشد و اشتهای شما را تنظیم می‌کند.

بیشتر بخوانید: عادت های مفید برای سلامتی چیست؟

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
کی باید به پزشک مراجعه کنید؟
اگر تغییرات سبک زندگی تاثیری نداشت، یا علائم دیگری دارید به پزشک مراجعه کنید. اگر پزشک بیماری زمینه‌ای مثل دیابت را تشخیص دهد، یک برنامه درمانی برایتان تنظیم می‌کند.
اگر فکر می‌کنید گرسنگی شما به دلیل مصرف دارو است، مصرف آن را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. پزشک ممکن است داروی دیگری را توصیه کند یا دوز دارو را کاهش دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص داخلی

علت گرسنگی نیمه شب چیست؟ پاتَکِ شبانه به یخچال
خلاصه
پرخوری قبل از خواب، داشتن خواب ناکافی، سندروم پیش از قاعدگی، مصرف داروها و استرس، برخی از علل گرسنگی نیمه شب هستند.
تغییرات ساده رژیم غذایی مثل اجتناب از نشاسته و قند قبل از خواب، کاهش استرس، خواب کافی و هیدراته ماندن می‌تواند به کنترل قند خون و تنظیم اشتها کمک کند.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.