۲۳۳۴۶۵
۱۷۲۶
۱۷۲۶

پوسیدگی دندان کودکان چه علائمی دارد و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

پوسیدگی دندان، یکی از شایع‌ترین مشکلات کودکان است. اگر یادآوری مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز برای بزرگسالان دشوار است، به این فکر کنید که چقدر سخت است که کودکان نه تنها آن را به خاطر بسپارند، بلکه آن را به درستی انجام دهند! بعلاوه، کودکان غذاهای شیرین را دوست دارند، که عامل اصلی پوسیدگی دندان هستند.

پوسیدگی دندان کودکان چه علائمی دارد و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟
این مهم است که به کودکان یاد دهید چگونه از پوسیدگی پیشگیری کنند تا بتوانند سلامت دهان و دندان خوبی برای زندگی داشته باشند! در ادامه چند نکته که توسط متخصصین دندانپزشکی کودکان توصیه شده است را بررسی خواهیم کرد تا شما بدانید چگونه می‌توانید از پوسیدگی دندان کودک‌تان جلوگیری کنید.


پوسیدگی دندان کودکان چیست؟

پوسیدگی دندان یک بیماری مرتبط با رژیم غذایی است که به دندان آسیب می‌رساند .پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که میکروب‌ها در دهان پوشش چسبناکی به نام پلاک روی سطح دندان ایجاد می‌کنند. این میکروب‌ها از قند موجود در غذا و نوشیدنی تغذیه می‌کنند و اسیدی تولید می‌کنند که به سطح دندان آسیب می‌رساند. با گذشت زمان، این اسید سطح دندان را می خورد و سوراخ یا "حفره" ایجاد می‌کند.

پوسیدگی دندان کودکان چه موقع خطرناک است؟ (خطرات پوسیدگی دندان کودکان)

پوسیدگی دندان می‌تواند باعث درد و عفونت شود‌. حتی می‌تواند بر رشد کودکان نیز تأثیر بگذارد. پوسیدگی شدید دندان‌های شیری می‌تواند عواقب جدی برای تغذیه کودک شما و رشد گفتار، فک و دندان‌های او داشته باشد. هر چه پوسیدگی دندان به صورت طولانی‌تری درمان نشود، کودک شما موارد زیر را بیشتر تجربه خواهد کرد:

 • درد و ناراحتی
 • خطر بیشتر پوسیدگی جدید در دندان‌های شیری و دندان‌های بزرگسالی
 • نیاز به درمان پیچیده‌تر و گران‌تر
 • اضطراب هنگام مراجعه به دندانپزشک کودکان
 • از دست دادن اعتماد به نفس در مدرسه

اگر کودک شما علائم بالا را دارد، حتما برای بررسی وضعیت دندان و مشاوره از دکتر دندانپزشک کودکان از طریق سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو ( https://doctoreto.com/doctors/speciality/pediatric-dentist ) نوبت بگیرید.

علائم اولیه پوسیدگی دندان در کودکان

تشخیص زودهنگام پوسیدگی دندان بهترین راه برای جلوگیری از انبوهی از مشکلات برای فرزندتان در مراحل بعدی زندگی است. در حالی که دندان‌های کودک خود را تمیز می‌کنید، مطمئن شوید که به علائم زیر در رابطه با پوسیدگی زودرس دندان توجه می‌کنید:

 • دندان‌ها یک نوار سفید در امتداد خط لثه ایجاد می‌کنند.
 • لکه‌های قهوه‌ای روی دندان‌ها وجود دارد.
 • لثه‌ها قرمز و متورم هستند.

اگر پوسیدگی دندان پیشرفته‌تر باشد، سوراخ‌ها مشهودتر و سیاه‌تر می‌شوند که نشان‌دهنده واضحی از حفره است. علاوه بر این، در صورت وجود عفونت، ممکن است توده‌هایی روی لثه‌ها یا تورم روی لثه و صورت مشاهده کنید.

مهم نیست که در مراحل اولیه یا پیشرفته به پوسیدگی دندان مشکوک هستید، در هر صورت باید فورا به دکتر دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید.

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

خبر خوب این است که پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است! همیشه از خمیر دندان یا دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید. علاوه بر این، از دندانپزشک کودک خود در مورد استفاده از سیلانت دندان (نوعی ماده پلاستیکی که شیارهای دندان‌های آسیاب را برای جلوگیری از پوسیدگی می‌پوشاند) بر روی سطوح جویدنی دندان‌های عقب کودک خود بپرسید تا از تجمع پلاک و باکتری جلوگیری شود.
پیشگیری از پوسیدگی دندان 3 مرحله کلیدی دارد که کودک شما می‌تواند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان آن‌ها انجام دهد:

 1. دندان‌ها و لثه‌های آنها را هر روز تمیز کنید.
 2. یک رژیم غذایی سالم و کم قند داشته باشید و عادات غذایی سالم را ایجاد کنید.
 3. معاینات منظم با دندانپزشک داشته باشید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان با مسواک زدن و مراقبت خوب از دندان

با شروع رشد دندان‌ها، مسواک زدن را با یک مسواک نرم و آب تمیز شروع کنید. قبل از اینکه فرزندتان 1 ساله شود با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا دندانپزشک شما بتواند در مورد استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و تشخیص زودهنگام مشکلات به شما توصیه کند.

پوسیدگی دندان کودکان چه علائمی دارد و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟


برای کودکان بزرگتر از 2 سال، مطمئن شوید که دندان‌هایشان را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک می‌زنند و هر شب از نخ دندان استفاده می‌کنند. همیشه بهتر است از کودکتان بخواهید آب‌های حاوی فلوراید بنوشد، اما اگر در منطقه شما در دسترس نیست، می‌توانید از دندانپزشک خود در مورد سایر مکمل‌ها سوال کنید.

عادات غذایی سالم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

عادات غذایی سالم نیز می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. این به این معنی است که باید مراقب زمان و نحوه غذا خوردن کودک خود باشید .

پوسیدگی دندان کودکان چه علائمی دارد و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟


به عنوان مثال، هر چه غذا و نوشیدنی بیشتر در دهان کودک شما بماند، شانس بیشتری برای تشکیل اسید و آسیب به مینای دندان وجود دارد. بنابراین، جویدن غذاها و مزه کردن نوشیدنی‌ها در مدت زمان طولانی، بیشتر باعث پوسیدگی دندان می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از رهکارهای زیر کودک خود را از خوردن یا نوشیدن طولانی مدت منصرف کنید:

 • داشتن میان وعده و زمان غذای منظم. سعی کنید بین وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها، از جمله نوشیدنی‌های شیرین، ۱ و نیم ساعت فاصله بگذارید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما فقط در یک مکان غذا می‌خورد و می‌نوشد، برای مثال سر میز.
 • وقتی زمان میان وعده یا زمان غذا تمام شد، غذا را از او بگیرید.
 • اگر کودکتان تشنه است، به جای آبمیوه دلخواه یا نوشابه، او را تشویق کنید که آب لوله بنوشد.


تاثیر ارتودنسی بر پوسیدگی دندان کودکان

سوالی که برای خانواده‌ها قبل از انجام ارتودنسی دندان پیش می‌آید این است که آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان کودکان می‌شود؟ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما در دوران درمان ارتودنسی چون نظافت دهان و دندان با اهمیت تر است، اگر مراقبت از دندان را به درستی انجام ندهید، ممکن است موجب پوسیدگی دندان کودکان شود. دراین مورد بهتر است از دکتر ارتودنسی مشورت بگیرید.

معاینات منظم دندانپزشکی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

معاینات منظم دندانپزشکی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. دندانپزشک کودک به شما خواهد گفت که کودک شما هر چند وقت یک بار نیاز به معاینه دارد. دندانپزشکان معمولا هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار را توصیه می‌کنند.

اگر فکر می‌کنید فرزندتان دچار پوسیدگی دندان شده است، برای جلوگیری از بدتر شدن پوسیدگی یا عفونت، مهم است که به دندانپزشک مراجعه کنید.
اگر کودک شما علائمی از ناخوشی کلی مانند تب یا تورم صورت دارد و فکر می‌کنید ممکن است به دلیل مشکلات دندانی باشد، فورا به دندانپزشک کودکان یا پزشک عمومی مراجعه کنید.


ویژگی دکتر دندانپزشک کودکان خوب چیست؟

انتخاب ب هترین دکتر دندانپزشکی کودکان( اطفال) برای خانواده ها بسیار مهم است. پدر و مادر باید از شش ماهگی نوزاد تا نوجوانی با دکتر دندانپزشکی کودک در ارتباط باشند. برای انتخاب دکتر دندانپزشکی اطفال خوب ؛ سطح دانش، اخلاق حرفه ای و صبر و حوصله و محیط سالم و تمیز را در نظر بگیرید.
برای نوبت اینترنتی دکتر دندانپزشک کودکان خوب می توانید در پروفایل هر دکتر در سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان دکترتو، نظرات مراجعه کنندگان و امتیاز آن‌ها را بررسی کنید و بهترین دکتر دندانپزشک را برای کودک دلبندتان انتخاب نمایید.
برای پیدا کردن یک دندانپزشک خوب کودکان، سعی کنید با والدین دیگر مشاوره کنید و از تجربیات آن‌ها برای انتخاب دکتر استفاده کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.