۲۳۴۰۲۳
۲۲۹۸
۲۲۹۸

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

اگر قصد انجام لمینت دندانی دارید یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این روش درمانی و زیبایی به دست آورید، در این مقاله با ما همراه شوید.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟
لبخند زدن یک زبان جهانی است که شادی، گرما و دوستی را به اطرافیانمان منتقل می‌کند. با این حال، تغییر رنگ، شکستگی یا بدشکل شدن دندان‌ها می‌تواند بر اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس شما تأثیر بگذارد و باعث شود که در جمع از لبخند زدن اجتناب کنید. خوشبختانه، راه‌های زیادی برای بهبود ظاهر دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به امینت دندان اشاره کرد. لمینت‌ها یا روکش‌های دندانی می‌توانند ظاهر دندان‌ها را بهبود ببخشند و آن‌ها را درخشان‌تر، منظم‌تر، متقارن‌تر و در نهایت زیباتر نشان دهند. اما چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • لمینت دندان چیست؟
 • آیا لمینت‌ها می‌توانند باعث خرابی دندان‌ها شوند؟
 • مزایای لمینت دندان
 • معایب لمینت دندان
 • چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟
 • فرایند مراقبت از لمینت‌ها برای افزایش ماندگاری آن‌ها چگونه است؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان که به ونیر پرسلن نیز معروف است، پوسته‌ای نازک بوده که بر اساس نیاز فرد طراحی و ساخته می‌شود. این پوسته‌ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها و بهبود ظاهر آن‌ها به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

لمینت پرسلن ساخته شده از لایه‌های نازکی است که با یک چسب مخصوص روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. در کنار جنبه زیبایی، عملکرد لمینت نیز مهم است و چسبندگی صحیح آن روی دندان طبیعی امری بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود. در این نوع درمان زیبایی دندانپزشک پس از نصب لمینت‌ها از رزین‌های حساس به نور برای محکم کردن جای آن‌ها روی دندان استفاده می‌کند که با تاباندن اشعه کاملاً در جای خود ثابت باقی بماند.

آیا لمینت‌ها می‌توانند باعث خرابی دندان‌ها شوند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما در این زمینه تخصص و تجربه کافی داشته باشد، دندان‌های طبیعی شما آسیبی نمی‌بینند. معمولاً قبل از درمان برای جلوگیری از هرگونه ایجاد مشکل یا اختلال در روند درمان، دندانپزشک از شما می‌خواهد که از دهان و فک خود با اشعه ایکس عکس‌برداری کنید و دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص داد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌های دیگری مانند کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا کانتور کردن دندان را پیشنهاد می‌کند.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

مزایای لمینت دندان

می‌توان گفت لمینت دندان یکی از روش‌های پرطرفدار برای اصلاح طرح لبخند محسوب می‌شود و بدون شک دلیل این حجم از استقبال از این روش مزایای فراوان آن است.

از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طبیعی بودن

از آنجایی که لمینت‌ها برای همه افراد مشابه دندان‌های اصلی آن‌ها ساخته می‌شوند، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

مقاوم در برابر لک شدن و تغییر رنگ

لمینت‌ها بر خلاف دندان‌های طبیعی به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت آنها در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم هستند و به راحتی دچار تغییر رنگ نمی‌شوند.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

ماندگاری بالا

اگر فرایند درمان و جاگذاری لمینت‌ها به درستی انجام شود، از مواد درجه یک برای ساخت آن‌ها استفاده شود و مراقبت‌ و رسیدگی‌های بهداشتی بعد از انجام درمان به صورت مرتب انجام شود، لمینت‌ها می‌توانند تا ۱۵ سال ماندگاری داشته باشند.

معایب لمینت دندان

در صورتی که لمینت‌ها به درستی چسبانده شوند و عوامل پوسیدگی دندان قبل از نصب آن‌ها کاملاً از بین رفته باشد، بیمار می‌تواند برای سال‌ها بدون هیچ مشکل و عوارضی از لمینت به عنوان دندان طبیعی خود استفاده کند. با این حال این روش نیز مانند روش‌های دیگر درمانی می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

 • اگر لمینت بر اثر جویدن برخی موارد سفت مانند جویدن ناخن یا خوردن یخ تحت فشار قرار گیرد، ممکن است دچار شکستگی شده و باید تعویض شود.
 • همچنین هنگام جاگذاری لمینت‌ها ممکت است لایه‌ای از مینای دندان تراشیده شود که همین موضع ممکن است باعث تشدید حساسیت‌های دندانی یا سریع شدن روند پوسیدگی دندان‌ها شود.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

در پاسخ به سؤال چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟ باید بگوییم با وجود اینکه این روش مزایا و طرفداران زیادی دارد اما همه دندان‌ها برای لمینت مناسب نیستند. در ادامه به عواملی که دندانپزشکان قبل از توصیه درمان لمینت در نظر می‌گیرند، اشاره خواهیم کرد.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

وضعیت دندان

لمینت‌ها برای دندان‌هایی که سالم هستند و ساختار پایداری دارند ایده‌آل هستند. اگر دندانی به شدت پوسیده شده، عفونت کرده یا دارای پرکردگی یا تاج شکسته باشد، دندانپزشک ممکن است درمان دیگری مانند کانال ریشه، روکش یا ایمپلنت را توصیه کند.

رنگ دندان

لمینت‌های دندانی می‌توانند تغییر رنگ‌ها را بپوشانند، اما ممکن است برای دندان‌هایی که به شدت لکه‌دار شده‌اند یا تغییر رنگ داده‌اند و با سفید کردن دندان‌ها بهبود نمی‌یابند، مؤثر نباشند. در چنین مواردی دندانپزشک ممکن است درمان های جایگزین مانند باندینگ یا روکش دندان را توصیه کند.

شکل و اندازه دندان

لمینت‌های دندانی می‌توانند شکل و اندازه دندان‌ها را بهبود بخشند، اما ممکن است برای دندان‌هایی که خیلی کوچک، خیلی بزرگ یا دارای بی‌نظمی شدید هستند، مناسب نباشند. در چنین مواردی دندانپزشک ممکن است درمان ارتودنسی مانند بریس ها یا ترازهای شفاف یا سایر روش های زیبایی مانند باندینگ دندان یا کانتور کردن لثه را توصیه کند.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

دندانپزشکی ویکتوری دنتال کر

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

fereshteh.victory.dental

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

victorydental.eu

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

drmaryamvalaei

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

۲۶۲۹۵۴۶۶

۰۹۱۲۸۶۹۷۰۰۵

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

آدرس: فرشته، مریم شرقی، کوچه امین، ساختمان اس ام پی، طبقه ۳، واحد B.

فرایند مراقبت از لمینت‌ها برای افزایش ماندگاری آن‌ها چگونه است؟

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب از آنها مانند دندان‌های اصلی خود مراقبت کنید. معمولاً دندانپزشک استفاده از خمیر دندان فلوراید دار را به شما پیشنهاد می‌کند. همچنین برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما به لمینت‌ها باید یک هفته پس از جاگذاری آن‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر بعد از انجام فرایند درمان با لمینت‌ها مشکلی نداشته باشید، باید پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود مراجعه به دندانپزشک را در برنامه خود بگنجانید.

چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد؟

اگر عادت به فشردن دندان‌های خود یا به اصطلاح دندان‌قروچه دارید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان‌ها و لمینت‌ها در برابر تحت فشار قرار گرفتن و شکستگی در هنگام خواب محافظت کنید.

همچنین باید به طور مستمر به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا لمینت باید حداکثر هر سال توسط پولیش مخصوص غیر ساینده صیقل داده شود. دندانپزشک شما باید در مدت زمان کوتاهی دندان‌های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را پیدا کرده و در اسرع وقت درمان کند تا گسترش نیابد.

کلام آخر

همان طور که اشاره کردیم، لمینت‌ها یا روکش‌های دندان می‌توانند ظاهر دندان‌ها را تغییر دهند و لبخندی جذاب‌تر و طبیعی‌تر برایتان به ارمغان آورند. با این حال، همه دندان‌ها برای این درمان مناسب نیستند و مهم است که قبل از اقدام به انجام این درمان با یک دندانپزشک مجرب و متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بهترین گزینه‌ها را برای نیازها و اهداف دندانی خاص خود تعیین کنید. در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعاتی مفید راجع به این درمان و این موضوع که لمینت برای چه دندان‌هایی مناسب است، در اختیارتان قرار دهیم. زیرا با درک این موضوع که چه دندان‌هایی را می‌توان لمینت کرد، شما می‌توانید تصمیمی آگاهانه درباره بهبود لبخند و افزایش اعتمادبه‌نفس خود بگیرید.

منبع: dorrclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.