۲۳۵۱۵۴
۱۱۱۳
۱۱۱۳

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

در مقایسه با سایر روش‌های جراحی پلاستیک، بهبودی پس از اتوپلاستی راحت‌تر است. با این حال باید با مراقبت های بعد از اتوپلاستی آشنا باشید تا بهبودی‌تان سریع‌تر پیش برود. 

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

در مقایسه با سایر روش‌های جراحی پلاستیک، بهبودی پس از اتوپلاستی راحت‌تر است. با این حال باید با مراقبت های بعد از اتوپلاستی آشنا باشید تا بهبودی‌تان سریع‌تر پیش برود.
در این مقاله می‌خوانید:

 • بدشکلی‌های گوش
 • اتوپلاستی چیست؟
 • چطور برای اتوپلاستی آماده شوید؟
 • چرا مراقبت های بعد از اتوپلاستی، ضروری است؟
 • مراقبت های بعد از اتوپلاستی، اقدامات لازم بعد از جراحی
 • خلاصه

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


بدشکلی‌های گوش

ژنتیک و تروما هر دو می‌توانند باعث تغییر شکل گوش شوند. در چنین شرایطی شما سال‌ها به خاطر گوش‌هایی که طبیعی به نظر نمی‌رسند رنج می‌کشید. ظاهر بدشکل آن‌ها به شدت بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تاثیر می‌گذارد و به طور دائم نسبت به ظاهر گوش‌هایتان خجالت‌زده هستید.

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی گوش هم شناخته می‌شود، روشی برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش‌ها است.
اگر گوش‌هایتان از سرتان فاصله دارند، یا به دلیل آسیب یا نقص مادرزادی بدشکل هستند، می‌توانید اتوپلاستی انجام دهید.
اتوپلاستی را می‌توانید پس از اینکه گوش‌ها به اندازه کامل خود رسیدند یعنی معمولا بعد از ۵ سالگی تا بزرگسالی انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی سلبریتی ها، زیبا و بدون نقص

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


چطور برای اتوپلاستی آماده شوید؟

شما باید یک جراح پلاستیک در مورد اتوپلاستی مشورت کنید. در اولین ویزیت، جراح این موارد را انجام خواهد داد:

پزشک، سابقه پزشکی شما را مرور می‌کند. آماده باشید تا در مورد سوابق پزشکی‌تان، داروهایی که مصرف می‌کنید، سابقه عفونت گوش و هر نوع عمل جراحی، به پزشک توضیحاتی را ارائه بدهید.

۱- مرور سابقه پزشکی

پزشک، سابقه پزشکی شما را مرور می‌کند. آماده باشید تا در مورد سوابق پزشکی‌تان ، داروهایی که مصرف می‌کنید، سابقه عفونت گوش و هر نوع عمل جراحی، به پزشک توضیحاتی را ارائه بدهید.

۲- انجام معاینه فیزیکی

برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک گوش‌های شما را معاینه و محل قرارگیری، اندازه، شکل و تقارن آن‌ها را بررسی می‌کند. همچنین ممکن است از گوش‌های شما برای پرونده پزشکی‌تان عکس بگیرد.

۳- صحبت درباره انتظارات شما

پزشک در مورد انتظاراتتان با شما صحبت می‌کند. احتمالا از شما می‌پرسد دلیل انجام اتوپلاستی و انتظارتان از این جراحی چیست . همچنین خطرات این جراحی و آمادگی‌های لازم پیش از جراحی را برای شما توضیح می‌دهد.

بیشتر بخوانید: فیشال صورت چیست؟ چه روش‌هایی دارد؟

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


چرا مراقبت های بعد از اتوپلاستی، ضروری است؟

فرض کنید که به تازگی جراحی اتوپلاستی انجام داده‌اید و اکنون در مسیر بهبودی قرار دارید. در عرض چند هفته می‌توانید گوش‌های خود را بدون احساس خجالت در معرض نمایش قرار بدهید.
اما به این نکته توجه کنید که قبل از مشاهده نتایج نهایی، باید صبور باشید و دستورالعمل‌های مراقبت های بعد از اتوپلاستی را به دقت دنبال کنید . این دستورالعمل‌ها در طول دوران نقاهت به شما کمک می‌کند تا گوش‌هایتان به درستی بهبود پیدا کنند.

می‌توانید بلافاصله پس از عمل جراحی، به زندگی عادی خود بازگردید، اما باید مراقب باشید که در چند هفته اول، به طور آگاهانه یا تصادفی گوش‌های خود را بیش از حد لمس نکنید یا مالش ندهید.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی، اقدامات لازم بعد از جراحی

بعد از جراحی اتوپلاستی، حواستان به این نکات مراقبتی باشد:

1- از دست زدن به گوشتان یا مالیدن آن خودداری کنید

بیشتر عمل‌های جراحی زیبایی گوش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود یعنی پس از انجام عمل، احساس گیجی، یا حالت تهوع نخواهید داشت. می‌توانید بلافاصله پس از عمل جراحی، به زندگی عادی خود بازگردید، اما باید مراقب باشید که در چند هفته اول، به طور آگاهانه یا تصادفی گوش‌های خود را بیش از حد لمس نکنید یا مالش ندهید.
این کار برای ثابت نگه داشتن گوش‌ها در محل مناسب و جلوگیری از آسیب رساندن به برش‌ها است. باید با احتیاط حرکت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم به پشت بخوابید تا به گوش‌هایتان فشاری وارد نشود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص پوست، مو و زیبایی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


۲- هدبند ببندید

بلافاصله پس از جراحی، یک پانسمان حجیم گوش‌های شما را می‌پوشاند. یک تا هفت روز بعد، این پانسمان با یک پانسمان سبک‌تر و یک هدبند پهن که کاملا گوش‌های شما را می‌پوشاند، جایگزین می‌شود. این هدبند از گوش‌های شما محافظت می‌کند و آن‌ها را در جای خود نگه می‌دارد. اکثر بیماران برای یک یا دو هفته اول باید بیست و چهار ساعته از هدبند استفاده کنند. پس از این زمان تا حدود یک ماه، باید هدبند را فقط در شب استفاده کنید. بهتر است در چند هفته اول پس از جراحی، پیراهن دکمه‌دار بپوشید تا بتوانید لباس‌هایتان را بدون این‌که با گوشتان تماس داشته باشد، دربیاورید.

۳- سیگار نکشید

سیگار کشیدن و بودن در کنار افرادی که در کنار شما سیگار می‌کشند ، می‌تواند برای بهبودی‌تان مضر باشد. بهبودی ضعیف، جای زخم و تاخیر در بهبودی، همگی تبعات سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار قرار گرفتن هستند. حداقل تا دو هفته پس از جراحی از کشیدن سیگار و استنشاق دود دست دوم خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: پزشک زیبایی چه کاری انجام میدهد؟

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


۴- با دیدن ترشحات گوشتان وحشت نکنید

در هفته اول پس از جراحی، معمولا از گوش‌ها مقدار کمی مایع تخلیه می‌شود. این مایع ممکن است غلیظ، تیره یا قرمز باشد. در این صورت، از یک سواب پنبه و پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن قسمت خارجی گوش استفاده کنید. اما باید مطمئن شوید که وارد مجرای گوش نمی‌شوید. اگر ترشحات بیش از حد است ، با پزشکتان تماس بگیرید.

با بالا نگه داشتن سرتان، به‌ویژه هنگام خواب، می‌توانید تورم را به حداقل برسانید. برای بالا نگه داشتن سرتان، از چند بالش استفاده کنید.

۵- سرتان را برای چند هفته بالا نگه دارید

تورم، بخشی طبیعی از روند بهبودی است . با بالا نگه داشتن سرتان، به‌ویژه هنگام خواب، می‌توانید تورم را به حداقل برسانید. برای بالا نگه داشتن سرتان، از چند بالش استفاده کنید. وقتی که بیدارید، باید از خم شدن خودداری کنید. خم شدن ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.
تورم به طور معمول یک تا دو ماه طول می‌کشد و تورم باقی‌مانده تا شش ماه ادامه دارد.

6- بخیه‌ها را نخارانید

پس از مدتی، خطوط برش و جای بخیه‌ها می‌خارند که نشان می‌دهد در حال بهبودی و اعصاب در حال بازسازی هستند. سعی کنید از خاراندن برش‌ها خودداری کنید تا از آسیب دیدن آن‌ها پیشگیری شود.
اگر خارش با قرمزی، یا ترشح همراه است ، به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نشان‌دهنده عفونت باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه هایفو صورت کدام است؟

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


۷- پرهیز از قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید و دمای شدید

گوش‌های شما برای چند هفته بی‌حس هستند. در نتیجه، ممکن است آسیب‌هایی را که ممکن است در اثر دماهای شدید ایجاد شود، حس نکنند. اگر از کمپرس یخ استفاده می‌کنید، آن‌ها را به طور دائم روی گوش‌هایتان نگذارید. همچنین نباید از سشوار استفاده کنید.
حدود یک سال طول می‌کشد تا جای زخم‌ها به طور کامل به خطوط نازک و نقره‌ای تبدیل شوند. تا آن زمان، از برنزه کردن خودداری کنید .

8- رژیم غذایی سالم داشته باشید

شما باید همیشه یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، انجام این کار در دوران نقاهت بسیار مهم‌تر است چون در این زمان، بدنتان برای بهبودی مناسب به مواد مغذی و ویتامین‌ها نیاز دارد .
برخی از بیماران در چند روز اول پس از جراحی، با خوردن غذاهای سفت‌تر احساس ناراحتی می‌کنند. اگر شما هم همین‌طور هستید، بهتر است غذاهای نرم‌تر، اسموتی‌ها و آبمیوه‌های تازه بروید.
بیهوشی عمومی ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع شود. مصرف مایعات و غذاهای ملایم می‌تواند حالت تهوع را کاهش دهد .

بیشتر بخوانید: آیا رژیم میکروبیوم در سلامت دستگاه گوارش موثر است؟

مراقبت های بعد از اتوپلاستی


خلاصه

اتوپلاستی، روشی برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش‌ها است که به دلایل ژنتیکی یا تروما به وجود آمده‌اند. این جراحی را می‌توانید بعد از این‌که گوش‌ها به اندازه کامل رسیدند، انجام دهید. نخاراندن جای بخیه‌ها، داشتن رژیم غذایی سالم، سیگار نکشیدن، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، یا سرما و بستن هدبند، برخی از مراقبت های بعد از اتوپلاستی هستند.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.