۲۳۵۲۷۳
۴۴۹۴
۴۴۹۴

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

پس از جراحی زیبایی بینی، اولویت اول شما همیشه باید کمی استراحت، آرامش و بالا نگه داشتن سر باشد. در واقع شما ناچار هستید که کمی از روال روزمره خود فاصله بگیرید و برای بهبودی به بدن‌تان زمان دهید. روی این مقاله کلیک کنید تا با مرز‌های مجاز و غیرمجاز ورزش بعد از عمل بینی آشنا شوید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

باور کنید که ما اشتیاق شما را برای بازگشت به ورزش بعد از عمل بینی درک می‌کنیم، اما هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی نیست. رینوپلاستی یک عمل جراحی است که شکل و عملکرد بینی شما را بهبود می‌بخشد و تغییر می‌دهد. مراقبت‌های بعد از این عمل باید جدی گرفته شود و یکی از این مراقبت‌ها شامل اجازه شما برای ورزش کردن یا نکردن می‌شود.

بیشتر بخوانید: سن مناسب برای انجام عمل زیبایی بینی

در این مقاله می‌خوانید:

 • برای ورزش بعد از عمل بینی چه مدت باید منتظر بمانیم؟
 • خطرات و عوارض ورزش بعد از عمل بینی
 • راهنمای هفته به هفته ورزش بعد از عمل بینی
 • چند نکته مهم برای فعالیت و ورزش بعد از عمل بینی

برای ورزش بعد از عمل بینی چه مدت باید منتظر بمانیم؟

حداقل تا ۲ هفته پس از جراحی ورزش شدید نکنید.

بلافاصله بعد از عمل، بینی شما دچار تورم است که البته این تورم، به مرور زمان برطرف می‌شود. با این حال، ورزش کردن تا قبل از کاهش تورم بینی با خطرات و چالش‌هایی همراه خواهد بود. در واقع، ورزش‌هایی که فشار خون را افزایش می‌دهند می‌توانند به خونریزی بینی یا ورم طولانی‌تر از حد معمو ل منجر شوند.
البته زمان از سرگیری ورزش بعد از عمل بینی می‌تواند بسته به فرد و میزان جراحی متفاوت باشد، اما توصیه کلی این است که برای جلوگیری از عوارض جدی و خطرناک، حداقل تا ۲ هفته پس از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: عمل بینی بسته چیست؟ جزئیات کامل

خطرات و عوارض ورزش بعد از عمل بینی

اگر خیلی زود بعد از عمل بینی مشغول ورزش‌های سخت و سنگین شوید، ممکن است ناخواسته خطر عوارض را افزایش داده و نتایج جراحی را به خطر بیندازید. برخی از خطرات احتمالی ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی عبارتند از:

 • افزایش تورم و کبودی: ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می‌تواند تورم و کبودی را افزایش دهد. این کار روند بهبودی را طولانی کرده و نتایج نهایی را به تاخیر می‌اندازد.
 • افزایش خطر خونریزی: ورزش می‌تواند فشار خون و خطر خونریزی را افزایش دهد که می‌تواند منجر به عوارض بیشتر شود.
 • کندن یا آسیب رساندن به آتل یا بانداژ بینی: عجله کردن در ورزش بعد از عمل بینی می‌تواند آتل یا بانداژ شما را از جایش جدا کند و روند بهبودی را به خطر بیندازد.
 • تاخیر در بهبودی: ورزش سریع پس از جراحی بینی می‌تواند روند بهبودی را به تاخیر بیندازد و خطر عوارضی مانند عفونت یا بهبود ضعیف زخم را افزایش دهد.
 • تغییر در ظاهر بینی : ورزش خیلی زود پس از جراحی بینی می‌تواند باعث تغییراتی در ظاهر بینی مانند جابجایی استخوان‌ها یا غضروف بینی شود.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: عوارض عمل بینی عروسکی یا فانتزی چیست؟

راهنمای هفته به هفته ورزش بعد از عمل بینی

در طی این راهنما شما را با ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی بینی آشنا می‌کنیم:

ورزش در هفته اول پس از جراحی بینی

در هفته اول پس از جراحی، احتمالاً تورم، کبودی و درد قابل توجهی را در اطراف بینی و چشم‌های خود تجربه خواهید کرد. هم‌چنین ممکن است آتل یا بانداژ بینی داشته باشید.
پس باید در این مدت استراحت کنید و از هر گونه فعالیتی که می‌تواند فشار خون و تورم صورت شما را افزایش دهد، اجتناب کنید. البته پیاده روی سبک و حرکات کششی ملایم اشکالی ندارد و به بینی شما فشاری وارد نمی‌کند.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: تفاوت رینوپلاستی اولیه و ثانویه

ورزش در هفته دوم پس از جراحی بینی

در هفته دوم پس از جراحی، تورم و کبودی صورت و بینی اکثر بیماران به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. در نتیجه می‌توانید ورزش‌های سبکی مانند راه رفتن یا حرکات کششی ملایم را در این هفته نیز انجام دهید. با این حال، هنوز باید از هر گونه فعالیتی که می‌تواند به بینی شما فشار بیاورد، اجتناب کنید.
شنا، یوگا و دوچرخه سواری ثابت ممکن است در این زمان مجاز باشند، اما فکر انجام هر گونه فعالیت شدید و خطرناکی را از ذهن خود بیرون کنید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: نکات مهم درباره‌ی عمل بینی گوشتی

ورزش در هفته سوم و چهارم پس از جراحی بینی

در هفته سوم یا چهارم پس از جراحی، اکثر بیماران می‌توانند فعالیت‌های سنگین‌تر مانند دویدن یا دوچرخه ‌سواری را نیز دوباره انجام دهند، اما مهم است که به بدن خود گوش دهید و از هر گونه فعالیتی که باعث ناراحتی یا درد می‌شود اجتناب کنید.
به طور کلی، حداقل تا ۶ هفته پس از جراحی از فعالیت‌های خطرناکی مانند ورزش‌های تماسی یا وزنه برداری خودداری کنید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: بهترین پوزیشن ها بعد از عمل بینی کدامند؟

ورزش در هفته پنجم و ششم پس از جراحی بینی

در هفته پنجم یا ششم پس از جراحی، ممکن است بتوانید به تدریج شدت تمرینات خود را افزایش دهید. با این حال، هنوز هم باید مراقب باشید و هیچ فعالیتی را که ممکن است به بینی شما فشار بی رویه وارد کند انجام ندهید.
به علاوه، همیشه به خاطر داشته باشید که اگر درباره سطح فعالیت‌های مجاز خود مطمئن نیستید، می‌توانید از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی

ورزش در هفته هفتم پس از جراحی بینی

از هفته هفتم به بعد، اکثر بیماران می‌توانند به روال عادی ورزش خود بازگردند، اما دوباره تاکید می‌کنیم که به بدن خود گوش دهید و از هر گونه فعالیتی که باعث ناراحتی یا درد می‌شود خودداری کنید.
یادتان باشد که باید به خوبی استراحت کنید، هیدراته بمانید و از هر گونه فعالیتی که ممکن است بر بینی شما فشار بی مورد وارد کند دست بکشید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بینی استخوانی ۱۴۰۱/۱۴۰۲

چند نکته مهم برای فعالیت و ورزش بعد از عمل بینی

در این‌جا چند نکته را که می‌توانند به ورزش کردن شما بعد از عمل بینی کمک کنند، برایتان آورده‌ایم:

 • مراقبت‌های بعد از عمل را جدی بگیرید: پزشک شما دستورالعملی را در اختیارتان قرار می‌دهد که ممکن است شامل ورزش‌های مجاز و غیرمجاز بعد از عمل نیز باشد. حتماً این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و استراحت و احتیاط را در اولویت خود قرار دهید.
 • ورزش را به آرامی شروع کنید و به تدریج شدت آن را افزایش دهید: با ورزش‌های سبک مانند پیاده روی یا کشش‌های ملایم شروع کنید و به تدریج شدت تمرینات خود را در طی چند هفته افزایش دهید. این به بدن شما اجازه می‌دهد تا بدون آسیب دیدن، خود را تنظیم کند.

بیشتر بخوانید: عمل بینی باز/ جراحی بینی به روش باز چگونه صورت می‌گیرد؟

 • از ورزش‌هایی که شامل ضربه یا خطر آسیب دیدگی می‌شوند دوری کنید: از ورزش‌های تماسی یا هر فعالیتی که می‌تواند به صورت شما آسیب برسانند، مانند بسکتبال یا فوتبال اجتناب کنید. از انجام فعالیت‌هایی مانند وزنه برداری یا بعضی از حرکات یوگا که می‌تواند به بینی شما فشار بیاورد نیز خودداری کنید.
 • هیدراته بمانید: نوشیدن مایعات فراوان می‌تواند به جلوگیری از کم آبی بدن و بهبودی سریع‌تر شما کمک کند. پس حتماً در طول روز به طور منظم آب، چای گیاهی و سایر مایعات بدون کافئین بنوشید. مخصوصاً وقتی که در اثر ورزش کردن عرق می‌کنید و مایعات بدن خود را از دست می‌دهید.
 • استراحت کنید و به بدن خود گوش دهید: در صورت هر گونه احساس درد یا ناراحتی، فعالیت خود را متوقف کرده و فوراً استراحت کنید. شما باید به بدن خود گوش دهید و به خصوص در چند هفته اول پس از جراحی، به آن فشار اضافی نکنید.

ورزش بعد از عمل بینی، ۵ ورزش مجاز و غیرمجاز بعد از جراحی

بیشتر بخوانید: عفونت بعد از عمل بینی و راه های جلوگیری از عفونت بعد از جراحی بینی

کلام آخر

بعد از عمل بینی حداقل باید ۲ تا ۷ روز استراحت کنید. در این مدت می‌توانید برای بهبود جریان خون و کاهش احتمال لخته شدن خون خود پیاده روی‌های سبک داشته باشید. ورزش بعد از عمل بینی باید با احتیاط انجام شود و شما باید تا ۶ هفته از انجام کلیه فعالیت‌های شدید، از جمله بلند کردن وزنه‌های سنگین ورزش‌های هوازی و دویدن اجتناب کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین پوست، مو و زیبایی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.