۲۳۲۴۴۷
۱۲۸۸
۱۲۸۸

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل را شنیده بودید؟ همیشه برای اصلاح این ارتفاع بلند لثه درباره روش جراحی شنیده بودیم اما یادتان باشد که این روش کمی ترسناک است؛ اگر یک روش سرپایی باشد که نمای لثه‌ها را مخفی کند؛ حاضرید انجامش دهید؟

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

لبخند لثه‌ای، که به عنوان «نمایش بیش از حد لثه» یا گامی اسمایلنیز شناخته می‌شود؛ مشکلی است که خیلی‌ها با آن روبه‎رو هستند. در این مشکلریال که هنگام لبخند زدن یا باز کردن دهان،مشخص می‌شود؛ بافت لثه بیش از حد بالای دندان‌های بالایی قابل مشاهده است. ما همیشه در اینجا در ارتودنسی یا جراحی را برای این مشکل قابل انجام می‌دانستیم؛ اما این روزها درمان لبخند لثه‌ ای با ژل و بوتاکس هم ممکن است. در ادامه با این روش بیشتر آشنا خواهیم شد.

لبخند لثه ای چیست؟

لبخند لثه ای یک مشکل دندانی است که تعریف خاصی ندارد. از آنجایی که بر اساس تصورات دیگران است، احتمالاً با دیدن آن لبخند لثه‌ای خواهید دید. در بیشتر موارد، افراد لبخندهایی را دوست دارند که 2 میلی متر یا کمتر از بافت لثه را در معرض دید قرار دهد. بیشتر از این حالت در اصطلاح دندانپزشکی را به عنوان لبخند لثه‌ای می‌شناسند.

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

علت لبخند لثه ای چیست؟

دلایل مختلفی برای لبخند لثه‌ای وجود دارد، بنابراین بیایید به موارد رایج تر نگاهی بیندازیم:

 • دندان‌هایی که به دلیل رویش زودرس کوتاه به نظر می‌رسند و تا حدی توسط بافت لثه پوشیده می‌شوند.
 • داشتن دندانهایی که در مقایسه با لثه به دلیل ژنتیک یا ساییدگی کوچک هستند.
 • رشد بیش از حد فک فوقانی، به نام بیش از حد عمودی فک بالا، باعث برآمدگی لثه ها می شود.
 • لب بالایی بیش فعال, طول آن در حالت استراحت طبیعی است اما هنگام لبخند زدن بیش از حد بلند می‌شود.
 • لثه‌هایی که بلند یا بزرگ شده‌اند، به عنوان هیپرتروفی لثه شناخته می‌شوند
 • داشتن لب بالا کوتاه

همه این‌ دلایل به دندان‌ها، لب‌ها، فک‌ها یا لثه‌ها مربوط می‌شوند که اتفاقاً اجزای مهم لبخند شما هستند! یک لبخند از نظر بصری دلپذیر به تناسب بستگی دارد، بنابراین اگر یک جنبه کج باشد، تعادل لبخند شما را از بین می‌برد. متأسفانه، بسیاری از عواملی که در ایجاد لبخند لثه ای نقش دارند، ژنتیکی هستند، بنابراین نمی‌توان از آنها پیشگیری کرد. با کمی کمک ارتودنسی ، می توانید در کمترین زمان لبخند ایده آل تری داشته باشید! با این حال روش اصلاح لبخند با ژل و بوتاکس هم ایده خوبی است.

مطلب پیشنهادی: طراحی لبخند: مقایسه انواع روش های اصلاح طرح لبخند

گزینه‌های درمانی برای لبخند لثه ای

خط لبخند شما می‌تواند به عنوان یک عامل مهم زیبایی باشد؛ از جمله:

 • شکل و اندازه دندانهای شما
  شکل و اندازه لب‌های شما
  عضلات صورت شما
  بافت لثه شما

بهترین خط لبخند خطی است که کمترین میزان بافت لثه را نشان دهد. ما می خواهیم ببینیم که بافت لثه قابل مشاهده دارای خطوطی متعادل و یکنواخت است که با لب بالایی هماهنگ باشد. با این حال، از نظر زیبایی شناسی شخصی همیشه تنها چیزی نیست که تحت تأثیر بافت اضافی لثه قرار می‌گیرد. اگر مشکلات دندانی زمینه‌ای مانند رویش غیرطبیعی دندان یا رشد فک وجود داشته باشد، ممکن است بایت نامناسبی داشته باشید که می‌تواند بر سلامت کلی دهان شما تأثیر بگذارد. بیایید به برخی از درمان‌های موجود برای رفع مشکلات مربوط به لبخند لثه ای بررسی کنیم.

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

ارتودنسی

اگر علت لبخند لثه‌ای نیش بد باشد، درمان ارتودنسی مانند بریس یا ترازهای شفاف می‌تواند به رفع آن کمک کند. درمان گزش را تصحیح کرده و مقدار بافت لثه را که هنگام لبخند زدن، خندیدن یا صحبت کردن ظاهر می شود، کاهش می دهد. تراز کردن لبخند می تواند علائمی مانند درد فک و گردن را نیز کاهش دهد.

روکش یا تاج

اگر هیچ مشکل اساسی که باعث لبخند لثه ای بیمار شود وجود ندارد، روکش ها یا تاج ها می توانند گزینه های درمانی غیرتهاجمی ایده آلی باشند. این ها به دندان ها متصل می شوند تا متناسب تر با لثه به نظر برسند.

مطلب پبشنهادی: معرفی بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند

مقیاس بندی و برنامه ریزی ریشه

اگر در حال درمان لبخند لثه‌ای هستیم که ناشی از التهاب یا لثه‌های عفونی است، بهترین مکان برای شروع، تمیز کردن عمیق دندان‌پزشکی حرفه‌ای به نام‌های «اسکیلینگ» و «پلنینگ ریشه» است. این روش پیشرفته می‌تواند به عمق پاکت‌های لثه اطراف هر دندان برسد تا باکتری ها را از بین ببرد و به بهبود عفونت کمک کند. هنگامی که عفونت از بین رفت، التهاب به طور معمول کاهش می‌یابد و ظاهر لثه ای لبخند از بین می‌‌رود.

بلند کردن لثه یا افزایش طول تاج

هنگامی که بافت لثه بیش از حد دندان های شما را می‌پوشاند، لیفت لثه یا افزایش طول تاج ممکن است بهترین گزینه درمانی باشد. لیفت لثه مقداری از بافت اطراف دندان را برداشته و خط لثه را بازسازی میکند تا بلندتر دیده شود. نتیجه آن لبخندی با تعداد دندان های بیشتر از لثه است. اگر بافت لثه فراوان باشد، ممکن است درمان افزایش طول تاج را توصیه کنیم. این روش نه تنها لثه‌ها را بازسازی می‌کند، بلکه استخوان اطراف دندان را نیز تغییر می‌دهد.

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

پایین آوردن لب با ژل و بوتاکس

اگر این درمان‌هایی که در بالا توضیح دادیم برای‌تان ترسناک به نظر می‌رسد، نگران نباشید. این درمان به معنای واقعی کلمه لب را پایین نمی‌آورد. بخش کوچکی از بافت لثه زیر لب بالا قبل از اینکه قسمت بالا و پایین به هم بخیه شود برداشته می‌شود. این درمان لب کوتاه‌تری را ایجاد می‌کند که نمی‌تواند به اندازه قبل بلند شود؛ بنابراین بیشتر بافت لثه را می‌پوشاند و ظاهر لبخند لثه‌ای را کاهش می‌دهد.

بوتاکس می‌تواند برای لب‌های فوقانی بیش فعال نیز مفید باشد. تزریق بوتاکس به لب بالایی دامنه حرکت آن را محدود می‌کند و میزان بافت لثه نشان داده شده در هنگام لبخند زدن بیمار را کاهش می‌دهد. معمولا این درمان دائمی نیست؛ محلول کم تهاجمی در حدود 3-6 ماه اثرش از بین می‌رود.

اصلاح طرح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس و ژل

بهترین درمان لبخند لثه ای: ژل و بوتاکس

برای انجام درمان لبخند لثه‌ای همه کس حاضر نیستند آن روش‌های تهاجمی را که در بالا توضیح دادیم؛ را انجام دهند. تصور کنید که بخواهید برای این‌که لبخند زیباتری داشته باشید؛ چندین جلسه برای درمان‌های ریشه، ارتودنسی یا انواع درمان لثه بروید. هم هزینه این روش‌ها زیاد است؛ هم برای این‌که بخواهید این مشکل را اصلاح کنید؛ باید چندین ماه درد بکشید. با این‌ حال کافی است دو محلول ژل یا بوتاکس را به روشی که توضیح دادیم؛ تزریق کنید؛ معمولا این روش کم هزینه و کم خطر است. هر موقع هم که فرد از خواسته خود پشیمان شود؛ بعد از ۶ ماه اثر آن کاهش خواهد یافت.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.