۱۰۱۲۶۷
۱ نظر
۴۹۳۳
۱ نظر
۴۹۳۳

خطر بارداری در سن بالا، چهل سالگی

احتمال مشکلات کروموزومی هم در بارداری در سنین بالا بیشتر می شود، حدود یک نوزاد در هر ۲۰۰ نوزاد که از زنان ۴۰ سال یا ۴۰ سال به بالا متولد می شوند سندرم داون دارند.

شاید به خاطر تمرکز بیشتر روی کارتان یا طول کشیدن یافتن همسر مناسب، بارداری در سنین بالا نسیب شما شده است، احتمالا مدتی برای باردار شدن تلاش کرده اید اما پیش نیامده و به ۴۰ سالگی رسیده اید، سوال آزار دهنده ای که در حال حاضر وجود دارد این است که آیا حالا خیلی دیر شده است؟ آیا بارداری در سنین بالا خطرناک است؟ پاسخ "خیر" است، بسیاری از زنان، بارداری در سنین بالا را تجربه می کنند و در سنین بالای ۴۰ سال باردار می شوند هرچند نباید انکار کرد نسبت به چند سال قبل تمایلتان برای باردار شدن بسیار پایین تر است.

شانس بارداری در سنین بالا چقدر است؟
بارداری در سنین بالا بستگی به این دارد که در اوایل یا اواخر ۴۰ سالگی هستید، در ۴۰ سالگی شانس لقاح موفق حدود ۲۰ درصد است (مطابق نرخ متوسط سالیانه بارداری به ازای هر چرخه)، که این میزان در اواسط ۴۰ سالگی به کمتر از ۵ درصد کاهش می یابد. بعد از ۴۵ سالگی بعید است که بتوانید به صورت طبیعی باردار شوید، در ابتدای 45 سالگی که هنوز عادت ماهیانه تان تمام نشده، تعداد تخمک هایتان رو به کاهش می گذارد.

با این حال کاهش باروری تنها به علت کاهش تعداد تخمک هایتان نیست، بلکه به کیفیت آن ها نیز مربوط می شود، در ۴۰ سالگی تخمک هایی که تخمدان شما هر ماه آزاد می کند مشکلات ساختاری بیشتری خواهد داشت (ناهنجاری های کروموزومی). ناهنجاری های کروموزومی در تخمک ها می تواند ریسک سقط زودرس و مرده زایی نوزاد و همین طور نقایص مادرزادی را افزایش دهد، به همین دلیل است که مشکلات بارداری در سنین بالا معمول تر است.

آیا شانس بارداری در سنین بالا با درمان های باروری وجود دارد؟
برای بارداری در سنین بالا گزینه بهتری از درمان های متنوع باروری برای باردار شدن وجود ندارد، درمان هایی چون IVF و ICSI‌ به تدریج در حال بهتر شدن هستند.

در اوایل ۴۰ سالگی شانس زایمان موفق به ازای هر چرخه درمانی یک پنجم تا یک دهم است، از ۴۳ سالگی به بعد میزان موفقیت این روش های درمانی به حدود یک پنجم زایمان موفق در هر ۱۰۰ زن کاهش می یابد، از ۴۳-۴۴ سالگی شانس موفقیت با استفاده از تخمک های خودتان بسیار کم خواهد بود چرا که نرخ تلقیح به ازای هر چرخه IVF بسیار پایین است.

چون بارداری در سنین بالار اتفاق می افتد، ممکن است تمایل داشته باشید برای باردار شدن در پی تخمک های اهدایی یا رویان های منجمد داشته باشید چرا که این موارد شانس باردار شدن را افزایش می دهند. خطر سقط زودرس و مرده زایی و ناهنجاری های مادرزادی با بالا بودن سن تخمک های اهدا کننده که در ۲۰ یا ۳۰ سالگی است، همچنان پابرجا خواهد بود.

بارداری در سنین بالا چه مزایا و معایبی دارد؟
معایب بارداری در سنین بالا
اگر بارداری در سنین بالا دارید، احتمالا در طی بارداری به مراقبت بیشتری احتیاج خواهید داشت، بنابراین اکثر معایبی که در ادامه آورده شده بیشتر درباره مسائل بهداشتی هستند تا سبک زندگی. اگر حین بارداری در سنین بالا بیماری خاصی در شما ایجاد شده باشد، پزشک بارداری شما را در رده با ریسک بالا طبقه بندی خواهد کرد، به نظر می رسد که این حالت هشدار دهنده باشد، اما این به این معناست که مراقبت های لازم برای اطمینان از سلامت خود و نوزادتان که هنوز متولد نشده را دریافت خواهید کرد.

احتمال ابتلا به این بیماریها در بارداری در سنین بالا ، دو برابر زنان جوان است:
• دیابت زایمانی
• تشنج بارداری
• فشار خون بالا
• چسبندگی جفت (قرار گرفتن جفت در قسمت پایینی)
• قطع جفت که جفت از دیواره رحم بیرون می آید
• سزارین
• حالت قرارگیری عجیب نوزاد در زمان زایمان
• وزن کم نوزاد در زمان تولد
• به دنیا آمدن زودرس نوزاد

احتمال مشکلات کروموزومی هم در بارداری در سنین بالا بیشتر می شود، حدود یک نوزاد در هر ۲۰۰ نوزاد که از زنان ۴۰ سال یا ۴۰ سال به بالا متولد می شوند سندرم داون دارند، در مقابل یک مورد از هر ۷۰۰ نوزادی که از مادران ۳۵ تا ۳۹ ساله به دنیا می آیند و یک مورد از هر ۱۵۰۰ نوزاد متولد شده از مادران ۲۰ تا ۲۴ ساله به این سندرم مبتلا می شوند.

به همه زنان برای بررسی وضعیت ژنتیکی مثلا برای سندرم داون در زمان بارداری آزمایش های غربالگری توصیه می شود، سن شما برای بررسی وضعیت ناهنجاری در نوزاد در نظر گرفته می شود، بنابراین تست های تشخیصی همانند بزل مایع آمنیوتیک، نمونه برداری از پرزهای کوریونی برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی در بارداری در سنین بالا پیشنهاد می شود.

متاسفانه افزایش مشکلات کروموزومی احتمال سقط های زودرس را افزایش خواهد داد، نیمی از زنان باردار ۴۲ ساله سقط زودرس را تجربه می کنند، این تصویر ناامید کننده در زنان بالای ۴۵ سال و بالاتر به بیش از سه چهارم افزایش می یابد.

به نظر می رسد فهرست بزرگی از مواردی وجود دارد که مادران ۴۰ ساله و بیشتر باید نسبت به آن نگران باشند، با این حال در خاطرتان باشد بسیاری از زنان ۴۰ ساله بارداری های بدون دردسر داشته و نوزاد کاملا سالمی خواهند داشت.

مزایای بارداری در سنین بالا:
احتمالا بهترین مزیت انتظار برای فرزنددار شدن در ۴۰ سالگی این است که که به لحاظ اقتصادی و احساسی برای آن آماده خواهید بود، وقت برای دیدن جاهای دیگر جهان دارید و به لحاظ مالی به سکان امنی رسیده و در کارتان هم راحتید.

اگر مدتی است که با همسرتان زندگی می کنید وقت کافی برای آشنا شدن با همه شرایط و وضعیت ها را داشته اید، این کار پایه ای محکم برای ارتقای بنای خانواده ایجاد خواهد کرد.

از دیگر مزایای بارداری در سنین بالا، به عنوان یک مادر سن دار جایگاه مناسبی برای گرفتن تصمیم های عاقلانه دارید، تجربه های زندگیتان برای به کارگیری روش های مناسب مراقبت از فرزندتان به شما اعتماد به نفس خوبی خواهد داد، به احتمال زیاد به نوزادتان شیر خودتان را خواهید داد که هم برای سلامت خودتان و هم سلامت نوزادتان خوب است.

درآمدتان بالاتر خواهد بود چرا که زمان کافی برای تثبیت شغل تان داشته اید، احتمالا سریع تر به کار باز خواهید گشت و نسبت به زنان جوان مبلغ بیشتری دریافت خواهید کرد، حتی اگر به صورت نیمه وقت به کارتان بازگردید، این مورد باز هم صدق می کند.

داشتن امنیت مالی از مزایای بارداری در سنین بالا است، چرا که مراقبت از یک فرزند از یک تا ۴ سالگی هزینه زیادی دارد. زمانی که به ۴۰ سالگی رسیدید احساسی دارید که در آن مرحله ای که باید باشید هستید، در مورد نیازهایتان کمتر نگران خواهید بود و به جای تمرکز روی فرزند از زندگی تان رضایت دارید.

اگر در ۴۰ سالگی باردار شدید می توانید راحت خانواده ای که می خواهید را تشکیل دهید، در اواسط ۴۰ سالگی اگر به صورت طبیعی باردار شدید، یک یا دو شانس دوقلوزایی خواهید داشت.
وقتی که زمان قاعدگی فرا رسید، هورمون هایتان برای آزادسازی تخمک از تخمدان فعالیت بیشتری خواهند داشت، این حالت اغلب باعث آزادسازی دو تخمک در زمان تخم گذاری می شود. این دو تخمک بارور شده و در رحم تان جایگزین می شوند و باعث ایجاد دوقلوهای غیر همسان می شوند. اگر لقاح تان کمک شده است، هورمون های تحریک کننده رشد فولیکولی که به شما تجویز شده نیز شانس بارداری بیش از یک نوزاد را افزایش می دهد.

برخی از مشکلات می تواند بارداری در سنین بالا را سخت تر کند، قبل از تصمیم گرفتن برای فرزند آوری و یا اگر مشکلات زیر را دارید به پزشک تان مراجعه کنید:
• قاعدگی های نامنظم
• سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
• بیماری های منتقله از طریق جنسی

اگر همسرتان مشکل باروری دارد شما و همسرتان باید پزشک را ملاقات کنید.
باید هرچه زودتر به متخصص باروری مراجعه کنید، بسیاری از این متخصصان شروع به خون گیری کرده و لوله های تخم بر (فالوپ) شما یا اسپرم همسرتان را بررسی خواهد کرد.

در صورت بارداری در سنین بالا باید چه کارهایی انجام داد؟
به غیر از سن موارد دیگری وجود دارد که شانس بارداری نرمال و نوزاد سالم را افزایش می دهد، توصیه های کمکی ما برای آماده شدن زایمان را مطالعه بفرمایید.
می توانید برای کمک به افزایش باروری سبک زندگیتان را تغییر دهید، اگر سیگار می کشید الان موقع ترک کردن است، متناسب بودن، داشتن وزن نرمال و قطع مصرف الکل همه قابل توصیه هستند.

اگر ۴۰ ساله هستید و سابقه رابطه پر خطر و محافظت نشده دو تا سه بار در هفته به مدت ۳ ماه دارید و باردار نشده اید، پزشکتان را ملاقات کنید، او برای پی بردن مشکلات پزشکی مربوط به عدم بارداری آزمایش های خونی برایتان خواهد نوشت.


محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • آوا
   درباره خطر بارداری در سن بالا، چهل سالگی

   کسی هست اینجا

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.