۱۴۵۳۳۱
۲۰۵۳۴
۲۰۵۳۴
پ

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان سندروم تخمدان پی کیستیک، روش‌های مختلفی وجود دارد؛ از جراحی گرفته تا انواع دارو و رژیم غذایی. اگر می‌خواهید دچار عوارض این بیماری نشوید؛ بهتر است در ادامه درمان‌های رایج این سندروم را یاد بگیرید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟
در تخمدان هر خانمی تعدادی کیست وجود دارد که به صورت ساک یا فولیکول حاوی تخم در تخمدان رشد می‌کنند. هر ماه تخمدان‌ها فولیکول‌های جدیدی را تولید می‌کنند و دوباره آن را جذب می‌کنند. سایز این فولیکول‌ها بسیار متفاوت است و اگر سونوگرافی کنید؛ شکل‌ها و سایزهای مختلف این فولیکول‌ها را خواهید دید. هر تخمدان طبیعی 6-12 فولیکول در ماه دارد اما در تخمدان پلی کیستیک این تعداد بیشتر است. این تعداد فولیکول که سایز ریزی دارند و رشد نمی‌کنند؛ می‌توانند سبب بروز مشکلاتی در بیمار شوند و باید درمان شوند. در ادامه با روش‌های درمان تخمدان پلی کیستیک بیشتر آشنا خواهیم شد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟

روش‌های تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

وقتی خانمی دچار تخمدان پلی کیستیک است؛ پریود نمی‌شود؛ جوش می‌زند و اگر پزشک از خانم سونوگرافی بگیرد؛ متوجه وجود ظاهر پلی کیستیک تخمدان خواهد شد. اگر هم لازم باشد از او آزمایش خون گرفته می‌شود. از دیگر علائم و نشانه‌های سندروم تخمدان پلی کیستیک که باید درمان شود؛ برهم خوردن نظم قاعدگی است که باید درمان شود . البته عواملی چون سموم و آلودگی‌های محیطی، مصرف گلوتن، بیماری‌های تیروئیدی، پرولاکتین بالا و استرس و فقر برخی مواد غذایی، می‌توانند قاعدگی را بی‌نظن کنند. بنابراین برای تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک باید به کمک آزمایش خون انواع هورمون‌ها مانند انسولین، هورمون‌های آندروژن و پرولاکتین‌ها و هورمون‌های تیروئیدی را بررسی کرد.

درمان مشکل هورمونی برای سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

اگر شرایط هورمونی بدن خانم مناسب نباشد؛ مشکل سندروم تخمدان پلی‌کیستیک در او بروز می‌کند. این اختلالات هورمونی می‌تواننند سبب اثر گذاری بر تخمدان‌ها شوند؛ تخمک‌گذاری را قطع کنند و سبب التهاب و مقاومت به انسولین هم بشنوند. به همین دلیل باید ابتدا مشکل هورمونی عامل بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک را تشخیص داد و درمان کرد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟

روش‌های درمان سندروم تخمدان پلی‌ کیستیک

گزینه‌های درمانی برای از بین بردن مشکل سندروم تخمدان پلی‌ کیستیک زیاد هستند. هر درمان می‌تواند یکی از علائم این سندروم را برطرف کند. برخی از اشخایص تنها یکی از علائم سندروم تخمدان پلی‌ کیستیک را دارند اما گروهی دیگر ممکن است چندین نشانه را داشته باشند. گزینه‌های درمان این سندروم عبارتند از:

 • تغییر سبک زندگی
 • دارو درمانی
 • جراحی

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک با تغییر سبک زندگی

یکی از روش‌های درمان موثر سندروم تخمدان پلی کیستیک، کاهش وزن در کسانی است که اضافه وزن بالا دارند. کاهش تنها ۵ درصد وزن، می‌تواند تاثیری عالی بر درمان این بیماری تخمدان و هورمونی داشته باشد. شما می توانید با محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) که اندازه گیری وزن شما نسبت به قد شماست، متوجه شوید که آیا وزن مناسبی دارید یا خیر. BMI نرمال بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ است. از محاسبه‌گر وزن سالم BMI برای بررسی اینکه آیا BMI شما در محدوده سالم است یا خیر، استفاده کنید.

 • شما می توانید با ورزش منظم و خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل وزن کم کنید.
 • رژیم غذایی شما باید شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات (حداقل 5 وعده در روز)، غذاهای کامل (مانند نان سبوس دار، غلات سبوس دار و برنج قهوه ای)، گوشت بدون چربی، ماهی و مرغ باشد.
 • در صورت نیاز به مشاوره غذایی خاص، پزشک عمومی شما ممکن است بتواند شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند.
 • در مورد کاهش وزن، تغذیه سالم و ورزش بیشتر بخوانید.

دارو درمانی برای از بین بردن سندروم تخمدان پلی کیستک

تعدادی از داروها برای درمان علائم مختلف مرتبط با PCOS در دسترس هستند.

پریودهای نامنظم

قرص های ضد بارداری ممکن است برای ایجاد دوره های منظم توصیه شود، یا ممکن است با استفاده از یک دوره متناوب قرص های پروژسترون (که معمولا هر ۳ تا ۴ ماه یکبار تجویز می شوند، اما می توانند ماهانه نیز تجویز شوند) پریود ایجاد شود.

این همچنین خطر درازمدت ابتلا به سرطان دیواره رحم (سرطان آندومتر) مرتبط با نداشتن قاعدگی منظم را کاهش می دهد.

سایر روش های هورمونی پیشگیری از بارداری، مانند سیستم داخل رحمی (IUS) نیز با نازک نگه داشتن پوشش رحم، این خطر را کاهش می دهند، اما ممکن است باعث پریود نشوند.

مشکلات باروری

 • دارویی به نام کلومیفن ممکن است اولین درمانی باشد که برای زنان مبتلا به PCOS که در تلاش برای باردار شدن هستند توصیه می شود.
 • کلومیفن آزادسازی ماهانه تخمک از تخمدان ها (تخمک گذاری) را تشویق می کند.
 • اگر کلومیفن در تشویق تخمک گذاری ناموفق باشد، ممکن است داروی دیگری به نام متفورمین توصیه شود.
 • متفورمین اغلب برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود، اما همچنین می تواند سطح انسولین و قند خون را در زنان مبتلا به PCOS کاهش دهد.
 • متفورمین علاوه بر تحریک تخمک گذاری، تشویق به پریودهای منظم ماهانه و کاهش خطر سقط جنین، می تواند فواید سلامت بلندمدتی دیگری مانند کاهش سطح کلسترول بالا و کاهش خطر بیماری قلبی داشته باشد.
 • متفورمین برای درمان PCOS در انگلستان مجوز ندارد، اما از آنجایی که بسیاری از زنان مبتلا به PCOS مقاومت به انسولین دارند، می توان از آن در شرایط خاص برای تشویق باروری و کنترل علائم PCOS استفاده کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟

 • عوارض جانبی احتمالی متفورمین عبارتند از تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال و از دست دادن اشتها.
 • از آنجایی که متفورمین می تواند باروری را تحریک کند، اگر قصد دارید از آن برای PCOS استفاده کنید و برای باردار شدن تلاش نمی کنید، مطمئن شوید که اگر از نظر جنسی فعال هستید، از پیشگیری از بارداری مناسب استفاده کنید.
 • می توانید خلاصه ای از فواید و مضرات احتمالی متفورمین برای PCOS را از موسسه ملی تعالی مراقبت های بهداشتی بخوانید.
 • گاهی اوقات به جای کلومیفن از لتروزول برای تحریک تخمک گذاری استفاده می شود. از این دارو می توان برای درمان سرطان سینه نیز استفاده کرد.
 • استفاده از لتروزول برای درمان باروری "خارج از برچسب" است. این بدان معناست که سازنده دارو درخواست مجوزی برای استفاده از آن برای درمان PCOS نکرده است.
 • به عبارت دیگر، اگرچه لتروزول برای درمان سرطان سینه مجوز دارد، اما مجوزی برای درمان PCOS ندارد.
 • پزشکان گاهی اوقات از دارویی بدون مجوز استفاده می کنند اگر فکر می کنند احتمالاً مؤثر است و مزایای درمان بیشتر از خطرات مرتبط است.
 • اگر با وجود مصرف داروهای خوراکی قادر به باردار شدن نیستید، ممکن است نوع دیگری از دارو به نام گنادوتروپین توصیه شود.
 • اینها به صورت تزریقی داده می شوند. خطر بیشتری وجود دارد که تخمدان‌ها را بیش از حد تحریک کرده و منجر به حاملگی چندقلویی شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟

رشد موهای زاید و ریزش مو

قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی معمولاً برای درمان رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم) و ریزش مو (آلوپسی) استفاده می شود.

کرمی به نام افلورنیتین نیز می تواند برای کند کردن رشد موهای ناخواسته صورت استفاده شود. این کرم موها را از بین نمی برد و موهای زائد صورت را درمان نمی کند، بنابراین ممکن است بخواهید از آن در کنار یک محصول رفع موهای زائد استفاده کنید.

بهبودی ممکن است ۴ تا ۸ هفته پس از درمان با این دارو مشاهده شود.

اگر موهای ناخواسته دارید، ممکن است بخواهید موهای زائد را با استفاده از روش هایی مانند کندن، تراشیدن، نخ زدن، کرم ها یا لیزر حذف کنید.

لیزر موهای زائد صورت ممکن است در برخی از مناطق بریتانیا در دسترس باشد. گاهی اوقات داروهایی به نام آنتی آندروژن نیز ممکن است برای رشد بیش از حد مو ارائه شود، که ممکن است شامل شود

 • سیپروترون استات
 • اسپیرونولاکتون
 • فلوتامید
 • فیناستراید

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، این داروها مناسب نیستند.

 • برای ریزش مو از سر، کرم ماینوکسیدیل ممکن است برای استفاده در پوست سر توصیه شود. اگر باردار هستید یا در تلاش برای باردار شدن هستید، ماینوکسیدیل مناسب نیست.
 • داروها همچنین می توانند برای درمان برخی از مشکلات دیگر مرتبط با PCOS استفاده شوند، از جمله:
 • داروهای کاهش وزن، مانند اورلیستات، اگر اضافه وزن دارید
  داروی کاهش دهنده کلسترول (استاتین ها) اگر سطح کلسترول خونتان بالاست

مطلب پیشنهادی: هر آنچه که لازم است درباره درمان کیست تخمدان زنان بدانید!

درمان IVF

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید و داروها به شما در باردار شدن کمک نمی کنند، ممکن است درمان لقاح آزمایشگاهی (IVF) به شما پیشنهاد شود. این شامل جمع آوری تخمک ها از تخمدان ها و لقاح خارج از رحم است. سپس تخمک یا تخمک های بارور شده به رحم بازگردانده می شوند. درمان IVF شانس داشتن دوقلو یا سه قلو را در صورت ابتلا به PCOS افزایش می دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چگونه درمان می‌شود؟

عمل جراحی و درمان تخمدان پلی کیستیک

یک روش جراحی جزئی لاپاروسکوپی (LOD) برای درمان تخمدان پلی کیسویک بسبار مهم است. اگر خانمی با درمان دارویی پاسخ ندهد؛ پزشک برای او این درمان جراحی را پیشنهاد می‌دهد. برای این جراحی بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد؛ سپس، پزشک یک برش کوچک در قسمت تحتانی شکم ایجاد می‌کند و یک میکروسکوپ بلند و نازک به نام لاپاراسکوپ را از داخل شکم عبور می‌دهد. سپس تخمدان‌ها با استفاده از گرما یا لیزر برای از بین بردن بافت تولید کننده آندروژن (هورمون های مردانه) تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. همچنین در تحقیقات مشخص شده است که LOD باعث کاهش سطح تستوسترون و هورمون لوتئین کننده (LH) و افزایش سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) می‌شود. این درمان جراحی عدم تعادل هورمونی خانم را اصلاح می‌کند و می‌تواند عملکرد طبیعی تخمدان‌های شما را بازگرداند.

خطرات بارداری

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید، خطر عوارض بارداری مانند فشار خون بالا (فشار خون بالا)، پره اکلامپسی، دیابت بارداری و سقط جنین در شما بیشتر است. این خطرات به خصوص اگر چاق هستید زیاد است. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، می توانید با کاهش وزن قبل از تلاش برای بچه دار شدن، خطر خود را کاهش دهید.

پ
منبع: nhs

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.