۱۹۷۹۶۲
۱۶۵۱
۱۶۵۱

چگونه می توانیم بچه دار شویم؟

شاید این سوال را می‌پرسید چون می‌خواهید بدانید بچه دار شدن چطور اتفاق می‌افتد، اما احتمالا بیشتر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید به صورت طبیعی بچه دار شوید.

شاید این سوال را می‌پرسید چون می‌خواهید بدانید بچه دار شدن چطور اتفاق می‌افتد، اما احتمالا بیشتر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید به صورت طبیعی بچه دار شوید.
احتمالا هم به دنبال سریع‌ترین و ساده‌ترین راه باردار شدن بدون مداخله می‌گردید. شاید هم به خاطر اعتقادات مذهبی، دلایل فلسفی و نگرانی‌های بهداشتی به دنبال راه‌های طبیعی بارداری هستید یا شاید فقط نمی‌خواهید دخالتی در این موضوع داشته باشید.
طبیعی باردار شدن نباید کار سختی باشد اما نیازمند شرایط مختلفی است که باید فراهم باشند.
در ادامه با مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در بچه دار شدن آشنا خواهید شد.

سلامت جسمی
اگر می‌خواهید بدانید که چگونه بچه دار شوید، اولین چیزی که می‌توانید برای باردار شدن و تجربه یک بارداری سالم انجام دهید، این است که از نظر جسمی سالم باشید.
مهم است که وزن‌تان بیش از حد طبیعی یا کمتر از آن نباشد چراکه هر یک از این دو، می‌تواند تاثیرات منفی بر باروری و سلامت بارداری بگذارد.
همچنین باید حتما ۳ تا ۴ بار در هفته ورزش کنید. ورزش ایروبیک (هوازی) برای بچه دار شدن بسیار ضروری است چراکه به گردش خون و بهبود ظرفیت ریه‌ها کمک می‌کند.
تمرین ورزش‌های تحمل وزن هم به استقامت عضلات‌تان کمک کرده و راحت‌تر وزن کم می‌کنید. این در حالیست که ورزش یوگا به حفظ حالت بدن و تعادل‌تان کمک می‌کند. تمام این موارد به سلامت‌تر شدن شما کمک می‌کند و به این ترتیب احتمال باروری و بارداری سالم شما افزایش می‌یابد.
سلامت جسمی شما بسته به نحوه رفتارتان با بدن‌تان است. با اینکه ورزش در دوران بارداری اقدام بسیار مهمی برای سلامت شماست اما بسیار مهم‌تر است که هیچ کاری انجام ندهید که با قدرت باروری‌تان منافات داشته و سلامت بارداری‌تان را به خطر بیندازد. بنابراین لازم است هر عادت یا فعالیتی دارید که سلامت جسمی‌تان را کاهش داده یا محدود می‌کند، ترک کنید.
برای اینکه وضعیت سلامت‌تان در بهترین حالت قرار گیرد، باید موارد زیر را به طور کامل از زندگی‌تان حذف کرده یا به حداقل برسانید:
-سیگار
-الکل
-مصرف تفننی مواد مخدر (صنعتی، سنتی و روان‌گردان‌ها)
-مواد شیمیایی خطرناک
-کافئین
همچنین بهتر است قبل از اقدام به بچه دار شدن هم با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا چکاپ‌های لازم را انجام داده و در صورت نیاز، برایتان داروهایی مثل فولیک اسید و مولتی ویتامین و ... تجویز کند تا در دوران بارداری، منابع مواد معدنی بدن‌تان با کمبود مواجه نشود.
همچنین مصرف بعضی داروها در دوران بارداری خطرناک است و ممکن است پزشک مصرف دارو را متوقف کرده یا داروی دیگری جایگزین کند تا شانس باروری شما بیشتر شده و یک بارداری سالم را تجربه کنید.
همچنین، خوردن غذاهای سالم، وعده‌های متناسب و متعادل که مقدار کافی از تمام مواد مغذی و املاح معدنی مورد نیاز را داشته باشد، بسیار مهم است.

زمان تخمک گذاری
یکی از کلیدهای باروری آسان دانستن زمان تخمک گذاری است. شما می‌توانید یک کیت تخمک گذاری از داروخانه تهیه کنید یا می‌توانید به صورت طبیعی و بدون استفاده از این کیت‌ها زمان تخمک گذاری‌تان را تخمین بزنید.
اگر سیکل ماهانه‌تان طبیعی است و هر ۲۸ تا ۳۲ روز یکبار رخ می‌دهد، می‌توانید با روش تقویم زمان تخمک گذاری‌تان را تخمین بزنید. فقط کافی است اولین روز شروع پریودتان را روی تقویم علامت بزنید و بعد اولین روزی که پریود بعدی‌تان رخ خواهد داد، روی تقویم مشخص کنید. حالا از تاریخ قاعدگی ماه بعدتان ۸ تا ۱۸ روز به عقب برگردید؛ تخمک گذاری شما در یکی از این روزها اتفاق خواهد افتاد.
اگر سیکل‌های ماهانه‌تان ۲۸ روزه باشد، تخمک‌گذاری‌تان بین روزهای یازدهم و بیست و یکم سیکل‌تان رخ خواهد داد. به همین ترتیب در سیکل‌های ۲۹ روزه، تخمک گذاری در روزهای ۱۲ تا ۲۲ سیکل، در سیکل‌های ۳۰ روزه هم روز ۱۳ تا بیست و سوم و .... رخ می‌دهد.

سیکل های تخمک گذاری و چرخه دوران پریود برای بارداری
روش دوم برای محاسبه زمان تخمک گذاری توجه به تغییرات مخاط رحمی است. هرقدر به زمان تخمک گذاری نزدیک‌تر باشید، مخاط رحمی‌تان مرطوب‌تر، لغزنده‌تر و کشدارتر می‌شود و می‌توان آن را به سفیده تخم مرغ تشبیه کرد.
تخمک گذاری مستقیما با این تغیییرات همراه است و روزی که شما بیشتری میزان ترشح این نوع مخاط را دارید، همان روزی است که انتظار می‌رود تخمک گذاری کنید.
شما همچنین می‌توانید با دماسنج دمای پایه بدن‌تان را پیدا کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این دماسنج‌ها که مخصوص تعیین زمان تخمک گذاری تولید می‌شوند، می‌توانند تاریخ دقیق تخمک گذاری‌تان را مشخص کنند چون دمای بدن بعد از تخمک گذاری بین ۰.۴ تا یک درجه افزایش می‌یابد؛ در واقع آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می‌شود و دمای بدن بالا می‌رود.

زمانبندی رابطه زناشویی
بعضی زوج‌ها همزمان با تخمک گذاری یا کمی قبل از آن اقدام می‌کنند. با اینکه ممکن است جواب بگیرند اما برای نتیجه بهتر، خوب است زمانبندی دقیق‌ترین برای نزدیکی داشته باشند. اگر شما سیکل قاعدگی منظمی دارید که هر ۲۸ تا ۳۲ روز یکبار رخ می‌دهد، بهتر است یک «بازه بارداری» برای برنامه ریزی نزدیکی‌تان تنظیم کنید.
در سیکل‌های منظم قاعدگی که در بالا اشاره شد، شما باید بدانید که تخمک گذاری‌تان بین روزهای ۱۱ تا ۲۱ سیکل‌تان رخ می‌دهد. چیزی که بیشتر مردم نمی‌دانند این است که اسپرم می‌تواند بین ۲ تا ۵ روز بعد از نزدیکی، در بدن زن زنده بماند.
اگر اسپرم (سمن) در بدن زن و منتظر رها شدن تخمک باشد، شانس بارداری بیشتر است. با توجه به این اطلاعات، برای اینکه اقدام موثرتری داشته باشید، زمان نزدیکی‌تان را به ترتیب زیر برنامه ریزی کنید:
۱۰ روز بعد از اولین روز آخرین پریودتان، نزدیکی داشته باشید و تا ۱۰ روز بعد، یک روز در میان به همین روند ادامه دهید تا مطمئن شوید با هر بار نزدیکی، اسپرمی سالم و بالغ در رحم خواهید داشت. به این ترتیب سمن منتظر آزاد شدن تخمک خواهد بود و همزمان در طول تخمک گذاری، اسپرم اضافه می‌شود.

تغذیه
تغذیه مستقیما بر سلامت جسمی شما تاثیر می‌گذارد. اگرچه تغذیه هم می‌تواند بر باروری و هم بارداری سالم تاثیر بگذارد. شما باید وعده‌های غذایی متعادلی داشته باشید که سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیازتان باشد تا سالم و سرحال بمانید. تغذیه خوب در کنار ورزش، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای تضمین سلامت‌تان است و تاثیر مستقیمی بر سلامت باروری‌تان می‌گذارد.
رژیم غذایی روزانه‌تان باید شامل مقداری کربوهیدرات، فیبر، پروتئین و چربی‌های ضروری باشد. غیر از تغذیه سالم، چند نکته تغذیه‌ای کلیدی وجود دارد که می‌تواند بر قدرت باروری‌تان تاثیر گذاشته و راحت‌تر و طبیعی بچه‌دار شوید.
فولیک اسید: فولیک اسید بیش از آنچه فکرش را کنید، بر سلامت و رشد جنین موثر است اما از آنجا که این ویتامین در هفته‌های اول بارداری بسیار حیاتی است، بهتر است از همین حالا منابع فولیک اسید بدن‌تان را پر کنید. حتما روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم فولیک اسید مصرف کنید تا از بروز مشکلات نقش کانال عصبی در جنین پیشگیری شود.

مواد مغذی، ویتامین‌ها و ریز مغذی‌ها
در ادامه با کلیدی‌ترین نکات در خصوص مواد مغذی، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌هایی که برای یک بارداری سالم نیاز دارید، آشنا می‌شوید که باید در رژیم روزمره‌تان رعایت شود.
آب: نوشیدن آب به عملکرد ارگان‌های بدن، تعادل هورمون‌ها و سم زدایی از بدن کمک می‌کند. به طور خلاصه، با نوشیدن آب هم به قدرت باروری‌تان کمک می‌کنید.
کربوهیدرات‌های پیچیده: مصرف سبزیجات، دانه‌های کامل و میوه‌ها می‌تواند مواد مغذی مورد نیز بدن‌تان برای باروری را تامین کند و فیبرهایی تولید می‌کند که با آب، کمک به پاکسازی بدن از سموم مختلف می‌کند.
پروتئین: مصرف پروتئین باعث تولید مواد مغذی می‌شود که در تولید هورمون باروری موثرند. هرچند که گوشت قرمز باید بدون چربی و در اندازه محدود باشد. رژیم‌های سرشار از گوشت قرمز منجر به بروز مشکلاتی برای اندومتریوز می‌شوند.
اسیدهای چرب: یکی از بهترین راه‌های تامین اسیدهای چرب که برای قدرت باروری و رشد جنین خوب هستند، مصرف ماهی‌های چرب مثل سالمون و ... در کنار آجیل و دانه‌هاست.
شیر کامل: نوشیدن شیر کامل بر باروری موثر است. نتایج مطالعات محققان نشان داده است زنانی که روزی ۳ لیوان یا بیشتر شیر کامل می‌نوشند، ۷۰ درصد کمتر در معرض ناباروری ناشی از تخمک گذاری معیوب قرار دارند.
روی: کمبود روی می‌تواند تاثیر منفی بر باروری زنان و مردان بگذارد. مصرف روزانه ۱۵ میلی گرم روی می‌تواند قدرت باروری زنان و مردان را افزایش دهد. روی در سبزیجات، انواع تخم مرغ، غلات کامل، نخودها، پیازها، لوبیاها و خیلی خوراکی‌های دیگر یافت می‌شود.
ویتامین B6: مصرف روزانه این ویتامین به تولید هورمون‌های زنانه کمک کرده و باعث تنظیم استروژن و پروژسترون می‌شود. تخم مرغ، سالمون، بادام زمینی، موز و دانه سویا از منابع این ویتامین هستند.
ویتامین C: ویتامین سی باعث تحریک تخم گذاری در زنان شده، تعداد و تحرک اسپرم‌های سالم مردان را تقویت می‌کند. سبزیجات و میوه‌هایی مثل توت فرنگی، پرتقال و بلوبری حاوی ویتامین C هستند.
ویتامین E: زنان و مردان هر دو از مصرف ویتامین E بهره می‌برند. این ویتامین بر عملکرد هورمون‌ها در زنان و کیفیت اسپرم مردان تاثیر مثبت دارد.

غذاهای ممنوعه
همانطور که مصرف غذاهای سالم می‌تواند به سلامت بدن و قدرت باروری کمک کند، مصرف مواد فقیر و فاقد ارزش غذایی سلامت فرد را کاهش می‌دهد. برای اینکه در بهترین وضعیت سلامتی خود باشید و قدرت باروری مناسبی داشته باشید، باید برای افزایش شانس بچه دار شدن‌تان از مصرف بعضی مواد غذایی بپرهیزید.
کافئین: این ماده میزان جذب کلسیم را کاهش می‌دهد و بعضی مطالعات نشان داده که شانس باروری را هم تا ۲۷ درصد کم می‌کند.
غذاهای فرآوری شده: این مواد حاوی آفت کش‌ها، هورمون‌های مصنوعی و نگهدارنده‌ها هستند که تاثیر منفی بر سلامت شما دارند.
گوشت قرمز: مصرف زیاد گوشت قرمز می‌تواند باعث اندومتریوز شود که تاثیر منفی بر قدرت باروری دارد.
محصولات سویا: مصرف سویا در مردان با کاهش شمار اسپرم مرتبط است.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.