۲۰۱۵۱۰
۳۴۸۶
۳۴۸۶

رنگ مایع منی، چرا زرد می شود؟

مایع منی مایعی ژل مانند است که پس از ارضا شدن مردان از اندام تناسلی شان خارج می شود.

مایع منی مایعی ژل مانند است که پس از ارضاء شدن مردان از آلت تناسلی شان خارج می شود. مایع منی حاوی اسپرم است که می تواند تخمک را بارور کند. چندین غده و اندام در تولید و خروج مایع منی از آلت تناسلی مردان موثر هستند. اختلال عملکرد یک یا چند عضو می تواند عامل تغییر رنگ مایع منی شود. روش های درمان ناهنجاری ها و بیماری هایی که عامل تغییر رنگ مایع منی می شوند متفاوت است.
مایع منی معمولا سفید و خاکستری رنگ است، اما در برخی از موارد زرد رنگ می شود. گر چه تغییر رنگ مایع منی همیشه نگران کننده نیست، اما در برخی از موارد نشان دهنده بروز بیماری خاص است.

تغییر رنگ در مایع منی مردان به چه علت اتفاق می افتد؟
ترکیب ترشحات غدد تولید مثل و اسپرم، مایع منی را تشکیل می دهند. تغییر در میزان ترشح غدد و اسپرم عامل تغییر رنگ مایع منی است.
برخی از عوامل تغییر رنگ مایع منی عبارتند از:
۱- اپیدیدیم و بیضه ها: بیضه ها مسئول تولید اسپرم هستند. اپیدیدیم لوله ای است که اسپرم را از بیضه ها به مجرای منی بر منتقل می کند.
2- کیسه های مایع منی: کیسه های منی بخش قابل توجهی از مایع منی را تولید می کنند.
۳- غده پروستات: این غده ماده ای شیمیایی تولید می کند که آنتی ژن ویژه پروستات (PSA) نام دارد و به شناور شدن اسپرم ها در مایع منی کمک می کند.
4- غدد کوپر، بولبو اورترال و یا پیازی-میزراهی و مجاری ادرار: این غدد موادی ترشح می کنند که حرکت مایع منی را در مجاری ادراری موجود در آلت تناسلی را تسهیل می کند.

علت زرد رنگ شدن مایع منی چیست؟
مایع منی معمولا سفید و خاکستری رنگ است، اما در برخی از موارد زرد رنگ می شود. گر چه تغییر رنگ مایع منی همیشه نگران کننده نیست، اما در برخی از موارد نشان دهنده بروز بیماری خاص است. اگر تغییر رنگ مایع منی شدید باشد باید به پزشک اطلاع داده شود.
برخی از علل بلقوه زرد رنگ شدن مایع منی عبارتند از:
۱- وجود ادرار در مایع منی
گاهی اوقات ادرار می تواند در مجرای خروجی بماند که به آن احتباس ادراری می گویند. مجرای ادرار لوله ای است که ادرار و مایع منی را از بدن شما خارج می کند. وقتی این اتفاق می افتد، ادرار و مایع منی هنگام خروج با هم ترکیب می شوند و باعث زرد شدن مایع منی می شود.
احتباس ادرار می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
- عفونت مجاری ادراری
- بزرگ شدن پروستات
- عفونت دیگری در بدن
۲- یرقان یا زردی
یرقان در نتیجه ناتوانی کبد در تجزیه بیلی روبین (یکی از پیگمان‌ های زرد رنگ صفراوی که از شکست و تجزیه هموگلوبین حاصل ‌می شود) بروز می کند. اگر مبتلا به زردی یا یرقان شده باشید، ممکن است رنگ پوستتان زرد رنگ شده باشد. این وضعیت همچنین می تواند رنگ منی شما را هم تحت تاثیر قرار دهد. این رنگ زرد ناشی از افزایش سطح رنگدانه صفراوی زرد و نارنجی در خون است، که به عنوان بیلی روبین شناخته می شود. تجمع بیلی روبین در خون می تواند ناشی از:
- ویروس ها (مانند هپاتیت)
- اختلالات خود ایمنی
- نقص متابولیک ژنتیکی
- مصرف الکل
- داروهای خاص
- سنگ صفراوی یا التهاب کیسه صفرا
- کیسه صفرا یا سرطان پانکراس
- پانکراتیت
۳- افزایش غیر عادی گلبول های سفید خون (لکوسیتوسپرمی)
بروز عفونت در بدن تعداد گلبول های سفید خون را به شدت افزایش می دهد. یکی از علل افزایش غیر طبیعی گلبول های سفید خون عفونت یا التهاب مایع منی (لکوسیتوسپرمی) است. افزایش گلبول های سفید خون باعث زرد شدن مایع منی می شوند.
لکوسیتوسپرمی با تعداد زیاد گلبول های سفید در مایع منی مشخص می شود. لکوسیتوسپرمی که pyospermia هم نامیده می شود، می تواند باعث ایجاد آزواسپرمی یا اسپرم صفر در مردان شود. این شرایط همچنین می تواند اسپرم شما را تضعیف و به آن صدمه بزند، و منجر به ناباروری شود.
لکوسیتوسپرمی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
- عفونت
- تورم در ناحیه آلت تناسلی یا کشاله ران
- یک عفونت تناسلی، مانند هرپس، گونوره، یا کلامیدیا
- اختلالات خود ایمنی
- انزال مکرر
- رگهای dilated یا widened که از بیضه های شما بیرون می آیند
- الکل، ماری جوانا، و یا مصرف دخانیات
4- بیماری های منتقله از راه جنسی
برخی از بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs)، مانند گونوره یا کلامیدیا، می توانند باعث شوند مایع منی ای که از آلت تناسلی شما خارج می شود، به رنگ زرد تغییر کند.
اگر مبتلا به بیماری های منتقله از راه جنسی یا STDs شده باشید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:
- سوزش در هنگام ادرار کردن
- درد
- خارش
- تکرر ادرار
برخی از STDs ها همچنین می توانند به لکوکسیتوزپرمی منجر شوند، که ممکن است منجر به زرد شدن مایع منی شود.
اگر فکر می کنید که ممکن است یک بیماری STDs داشته باشید بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید. درمان مناسب می تواند به رفع علائم کمک کند و شانس گسترش بیماری را به فرد دیگری کاهش دهد.
۵- عفونت پروستات
اگر رنگ مایع منی به زرد و سبز تغییر کند، می تواند علامتی از عفونت احتمالی پروستات باشد. عفونت پروستات زمانی اتفاق می افتد که باکتری های موجود در ادرار به پروستات وارد می شوند. علائم این بیماری عبارتند از:
- ادرار کردن دشوار، دردناک و یا مکرر
- ادرار کدر
- انزال دردناک
- درد در پشت، شکم، آلت تناسلی یا کشاله ران
۶- شیوه زندگی و تغییر رژیم غذایی
الکل و تنباکو ممکن است بر روی رنگ مایع منی تاثیر گذارد و به طور موقت رنگ آن را زرد کند. مصرف مواد غذایی حاوی رنگ می تواند عامل زرد رنگ شدن مایع منی باشند بعضی از مردان ممکن است بعد از مصرف برخی از مواد غذایی خاص از قبیل سیر، پیاز، کلم بروکلی و مارچوبه تغییر رنگ مایع منی به رنگ زرد را متوجه شوند. همچنین بعضی از داروها ممکن است منجر به زرد شدن مایع منی شوند.
۷- انزال اندک
انزال اندک احتمال ترکیب شدن مایع منی با ادرار و زرد رنگ شدن اش را بیشتر می کند.

روش های درمان زردی مایع منی
تغییر در رنگ مایع منی ممکن است موقت باشد و به تنهایی از بین برود. اگر متوجه شوید که مایع منی شما بیش از یک یا دو هفته زرد رنگ است، حتما به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر تغییرات در رنگ مایع منی همراه با علائم دیگر، مانند: درد، مشکلات جنسی یا اختلال در عملکرد جنسی، تب و خون در ادرار باشد.
درمان بستگی به علت زرد رنگ شدن مایع منی دارد. پزشک بعد از آزمایشات لازم علت بیماری را تشخیص می دهد. اگر مبتلا به مشکلات احتباس ادرار و زردی باشید، برخی از مراقبت ها و درمان دارویی موثر است.
اگر دچار لکوسیتسپرمی هستید، ممکن است برایتان آنتی بیوتیک، داروهای ضد التهاب غیر استروئید یا مکمل های خاصی تجویز شود. در بعضی موارد ممکن است برای تصحیح مشکلاتی که باعث ایجاد بیماری شده اند، نیاز به جراحی باشد.
درمان برای STDs و عفونت های پروستات هم شامل آنتی بیوتیک ها است.
به یاد داشته باشید تغییر در رنگ مایع منی در ابتدا هشدار دهنده است، اما این شرایط موقتی است. اگر نشانه های دیگری را به جز زرد شدن مایع منی مانند درد و... را ندارید، صبر کنید تا رنگ مایع منی به رنگ طبیعی برگردد.
اگر رنگ منی شما بعد از یک تا دو هفته همچنان زرد رنگ باشد، با پزشک خود صحبت کنید. درمان مناسب می تواند مشکلات دیگری را که بر سلامتی شما تاثیر می گذارد، کاهش دهد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.