۲۰۶۶۵۹
۱۳۳۴
۱۳۳۴

ترشحات سبز واژن، نشانه چه چیزی هستند؟

تقریبا از همه طیف های مختلف رنگی در ترشحات بانوان وجود دارد، برخی از آن ها نرمال هستند، اما برخی نرمال نیستند.

ترشحاتی که نرمال و طبیعی هستند معمولا بدون رنگ یا سفید هستند و بوی خاصی ندارند. ترشحات سبز نوعی از ترشحات واژن هستند که طبیعی نیستند و معمولا نشانه ای از عفونت هستند، مخصوصا زمانیکه همراه با بوی بد هستند.

ترشحات سبز واژن چیست؟
تقریبا از همه طیف های مختلف رنگی در ترشحات بانوان وجود دارد، برخی از آن ها نرمال هستند، اما برخی نرمال نیستند.
قبل یا بعد از قاعدگی، ترشحات ممکن است زرد، نارنجی، قرمز آجری یا قهوه ای باشند. در بقیه سیکل، ترشحات معمولا بدون رنگ، سفید، کرمی یا زرد کم رنگ هستند.
هنگامیکه از مرز این رنگ ها گذشتید و ترشحاتتان به رنگ های زرد روشن، سبز-زرد یا سبز رسید، باید شروع به سوال پرسیدن کنید!
در اکثر موارد، ترشحات سبز واژن، نشانه ای از عفونت هستند و هنگامیکه اتفاق می افتند که بدن به عوامل بیماری زا، واکنش التهابی می دهد. در اوایل عفونت، ممکن است ترشحات نازک و زردی را ببینید. این ترشحات به مرور زمان به سمت ضخیم تر شدن و رنگ های زرد-سبز می روند و تقریبا به ضخامت مخاط واژن می رسند و در نهایت با رنگ سبز یا سبز آهکی، ضخامت نسبتا بالا و به همراه بوی خیلی بدی ظاهر می شوند.
به دلیل اینکه انواع مختلفی از ترشحات واژن وجود دارد، نه تنها رنگ، بلکه باید همه عوامل دیگر را نیز در تشخیص نوع ترشحات واژن به کار ببرید. ضخامت و بوی ترشحات نیز می توانند از نشانه های عفونت باشند. به طور مثال، اگر متوجه ترشحات سبز رنگ شدید، اما ضخامت نازکی داشتند و همچنین بوی بدی نیز نداشتند، احتمالا ترشح این مایعات به دلیل خوردن چیزی یا مصرف ویتامین جدیدی در رژیم غذاییتان است.
اگر در تشخیص نوع ترشاحتتان شک دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه عواملی ترشحات سبز واژن را به وجود می آورند؟
عفونت، اصلی ترین عامل بروز ترشحات سبز واژن است. انواع مختلفی از عفونت وجود دارد که بر روی واژن و ترشحات غیر طبیعی آن تاثیر می گذارند. عوامل زیر از شایع ترین عوامل ترشحات سبز واژن هستند:
تریکومونیازیس
تریکومونیازیس یا تریکو از عفونت های منتقل شونده جنسی است و شایع ترین دلیل بروز ترشحات سبز رنگ واژن است. اما خوشبختانه این عفونت به راحتی قابل درمان است.
بر اساس اطلاعات سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ها، تریک از درمان پذیر ترین و شایع ترین بیماری های منتقل شونده جنسی است. بر اساس این آمار نزدیک به 3.7 میلیون نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند که قاعدتا در کشور خودمان به دلیل کنترل روابط جنسی این مقدار بسیار کمتر است.
تنها ۳۰ درصد از مبتلایان به تریکو، نشانه ها و علائم این عفونت را دارند و سایر آن ها بدون علائم هستند. اینکه چرا برخی از افراد علائم تریکو را دارند و برخی دیگر ندارند، هنوز مشخص نیست. بانوانی که علائم تریک را دارند ممکن است نکات زیر را تجربه کنند:
- تغییر در ترشحات واژن که ممکن است سبز یا زرد و همچنین به همراه بوی بدی باشند.
- خارش، سوزش، قرمزی و درد ناحیه تناسلی
- دفع ادرار دردناک
- رابطه جنسی دردناک
برای درمان دقیق تریکو نباید فقط به علائم آن توجه کرد بلکه تست های آزمایشگاهی نیز باید داشتن این عفونت را تایید کنند. تریک با مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول برای فرد بیمار و پروفیلاکزیس برای شریک جنسی او، درمان میشود.
اگر از داشتن این عفونت مطمئن شدید، حتما همسرتان را نیز مطلع کنید، چرا که در ۷۰ درصد از موارد، این عفونت بدون بروز علائم اولیه است.
سایر عفونت های منتقله جنسی
سوزاک و کلامیدیا از سایر بیماری های منتقل شونده جنسی هستند که می توانند باعث بروز ترشحات سبز واژن شوند. همانند تریک، این دو عفونت نیز در اکثر موارد بدون علائم هستند.
هنگامیکه علائم این دو عفونت بروز می کند؛ از نشانه های زیر می تواند باشند،
- افزایش ترشحات واژن
- ترشحات زرد یا زرد-سبز واژن
- دفع ادرار دردناک
- رابطه جنسی دردناک
- عفونت های لگنی
اگر این عفونت ها را به حال خود بگذارید و آن ها را درمان نکنید ممکن است در رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها پخش شوند و باعث بروز بیماری های عفونی لگنی شوند.. در بلند مدت بیماری های عفونی لگنی ممکن است آسیب های غیر قابل جبرانی را به سیستم تناسلی و تولید مثل وارد کنند و موجب بروز اختلالاتی مانند بارداری خارج از رحم شوند.
واژن باکتریایی
واژن باکتریایی عفونتی است که از نامتعادل بودن مقدار باکتری های خوب و بد داخل واژن به وجود می آید. واژن باکتریایی جزو بیماری های منتقل شونده جنسی نیست و اغلب به دلیل واژینیت گاردنرلا به وجود می آید. از عواملی که ریسک ابتلا به واژن باکتریایی را بالا می برد می توان به شریک جنسی جدید، دوش واژینال، سیگار کشیدن و کمبود باکتری های مفید در واژن اشاره کرد.
علائم شایع واژن باکتریایی عبارتند از:
- خارش واژن
- عدم بروز هرگونه التهاب
- ترشحات نازک سفید رنگ
- سوزش هنگام دفع ادرار
- ترشحات خاکستری، زرد و سبز واژن
- بوی بد ماهی از واژن
واژن باکتریایی ریسک ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی را بالا می برد. اگر به داشتن واژن باکتریایی مشکوک هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید. مصرف آنتی بیوتیک به مدت چند هفته، کاملا این مشکل را برطرف می کند.

ترشحات سبز واژن هنگام بارداری، به چه معنا هستند؟
در کل، بروز ترشاحت سبز واژن عادی نیست و اگر در دوران بارداری این ترشحات را داشتید، باید بیشتر محتاط باشید.
اگر در زمان بارداری، ترشحات سبز رنگ داشتید، حتما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این ترشحات خطراتی را هم برای مادر و هم برای بچه به دنبال دارند.
به عنوان مثال، خانم بارداری که مبتلا به تریکومونیازیس است، احتمال داشتن زایمان زودرس و بچه ای با کمبود وزن، برای او بالاتر است.
هرگونه عفونت در زمان بارداری، باید بلافاصه با مصرف آنتی بیوتیک، درمان شود.

هنگام اطلاع از بروز ترشحات سبز واژن، باید چکار کرد؟
دیدن رنگ سبز در لباس زیر یا بر روی دستمال کاغذی، بسیار هشدار دهنده است. هر تغییری در ترشحات را شامل مقدار، ضخامت و بو را نیز دنبال کنید. ترشح سبز همراه با بو، حتما نشانه ای از عفونت است.
در این زمان حتما به پزشک خود مراجعه کنید و مطمئن باشید که همه اطلاعات را در اختیار پزشکتان گذاشته اید.

ترشحات سبز واژن چگونه درمان می شوند؟
در اکثر موارد، ترشحات سبز واژن، نشان دهنده عفونت است و عفونت نیز با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. تست های آزمایشگاهی نوع عفونت را مشخص می کنند. (عفونت های منتقل شونده جنسی، واژن باکتریایی و یا هر عفونت دیگر)
با توجه به نوع عفونت، پزشک آنتی بیوتیک مناسب را تجویز کرده و دوره درمان تا چند هفته طول می کشد.

سوالاتی که پزشک ممکن است در مورد ترشحات سبز واژن بپرسد
هنگامیکه با پزشکتان صحبت می کنید، از صحبت کردن در مورد ترشحاتتان خجالت نکشید. به این فکر کنید که این اولین مکالمه پزشک با یک بیمار در مورد ترشحات واژن نیست!
پزشکتان ممکن است سوالات زیر را بپرسد:
- آیا در چند روز اخیر، افزایشی در ترشحات واژن داشته اید؟
- ضخامت و ثبات ترشحات چگونه است؟ (نازک، ضخیم، توده ای، مخاط مانند و…)
- آیا ترشحاتتان ثابت است یا فقط بعضی وقت ها ترشح دارید؟
- ترشحات غیر معمولتان کی شروع شد؟
- آیا خارش، سوزش، درد یا هرگونه ناراحتی در اطراف واژنتان دارید؟
- آیا ازدواج کرده اید؟
- - آیا دوش واژینال داشته اید؟
- آخرین باری که تست بیماری های منتقل شونده جنسی داده اید، چه زمانی بوده است؟
- آخرین قاعدگیتان، چه زمانی بوده است؟
- آخرین باری که پاپ اسمیر داده اید، چه زمانی بوده است؟

سوالات متداول در رابطه با ترشحات سبز واژن
ترشحات سبز واژنتان را دیده اید و ممکن است سوالاتی برایتان پیش آمده باشد. در اینجا به برخی از سوالات متداول ترشحات سبز واژن، اشاره می کنیم:
کدام بیماری های منتقل شونده جنسی، باعث ترشحات سبز رنگ می شوند؟
اصلی ترین عامل ترشحات سبز رنگ واژن در بیماری های منتقل شونده جنسی، تریکومونیازیس، کلامیدیا و سوزاک است. اکثر این عفونت ها بدون ظاهر شدن علائم خاصی هستند، اما بانوانی که نشانه های آن ها تجربه می کنند، ترشحات سبز رنگ یکی از علائم آن ها است. بوی همراه با این ترشحات، همانند بوی بد ماهی است.
چرا ترشحات سبز رنگ، بو می دهند؟
ترشحات سبز رنگ همراه با بو، نشانه عفونت هستند که در بالا به انواع این عفونت ها اشاره کردیم. به همین دلیل بوی همراه این عفونت ها، معمولا بوی بد ماهی است.
دلیل ترشحات سیز رنگ بدون بوی واژن چیست؟
در موارد نادری ممکن است خانمی ترشحات سبز رنگ بدون بویی داشته باشد که در نتیجه نشانه عفونت نیست. این نوع ترشحات ممکن است در نتیجه تغییرات رژیم غذایی و مصرف غذا یا ویتامین جدید باشند.

نتیجه گیری
ترشحات سبز رنگ واژن، جزو ترشحات غیر طبیعی بدن هستند. هنگامیکه متوجه این ترشحات شدید، مخصوصا اگر همراه با نشانه هایی مانند بوی بد و توده ای شکل باشند، حتما به پزشک مراجعه کنید. چر اکه ممکن است نشانه ای بر عفونت های منتقل شونده جنسی یا واژن باکتریایی باشد.
اگر عفونت تشخیص داده شد، پزشکتان دوره درمان چند هفته ای مصرف آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

منبع: مینت

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.