۲۰۹۱۷۳
۱۶۲۷۴
۱۶۲۷۴
پ

کلیتوریس چیست؟

پنهان ترین عضو در آناتومی بدن زنان کلیتوریس است. کلیتوریس چیست؟ کجا قرار گرفته است؟

پنهان ترین عضو در آناتومی بدن زنان کلیتوریس است. کلیتوریس چیست؟ کجا قرار گرفته است؟ و چه کاری انجام میدهد؟ چگونه رشد می کند؟ و چرا در مورد آن زیاد صحبت نمیشود؟ در این مقاله ما به تمامی این پرسش ها پاسخ میدهیم.
کلیتوریس همواره به درستی معرفی نشده است و ما درک درستی از آن نداریم. حتی هنوز نیز معماهایی در مورد آن وجود دارد که حل نشده اند.
تمامی پستانداران ماده - و برخی از پرندگان و خزندگان ماده - کلیتوریس دارند ( در مارهای ماده دو کلیتوریس وجود دارد).
با این حال مشخص نیست که چه تعداد از آن ها از این طریق به ارگاسم میرسند.
در انسان ها کلیتوریس نقش زیادی در لذت جنسی دارد، اما در مورد اینکه آیا نقش دیگری هم در بدن دارد شبهات زیادی وجود دارد.
با این که نصف جمعیت جهان هنگام تولد این عضو را در بدن خود دارند اما در مورد این عضو جنسی زیاد صحبت نمیشود و تا همین اواخر حتی اطلاعاتی که در مورد آن در کتاب ها وجود داشت، اشتباه یا گمراه کننده بودند.
بنابراین در ادامه به معرفی و شناختن این عضو اسرارآمیز می پردازیم.

کلیتوریس چیزی بیشتر از یک برآمدگی است!
ماهیت این عضو اسرار آمیز را میتوان از روی نام آن شناخت. واژه کلیتوریس از یونان باستان می‌آید و به معنی تپه کوچک است و همچنین واژه کلیس در یونان به معنای کلید بوده است.
اگرچه ممکن است این عضو کلید لذت جنسی زنان باشد اما برخلاف باور عموم، کلیتوریس تنها یک برآمدگی کوچک نیست.
در واقع این برآمدگی کوچک که توسط چند لایه پوست یا همان کلاهک کلیتوریس پوشانده شده است، تنها بخش کوچکی از یک عضو بسیار بزرگتر یعنی همان کلیتوریس است.
این برآمدگی که کلاهک کلیتوریس نامیده می شود، قابل مشاهده ترین بخش دستگاه تناسلی است.
با این حال دستگاه تناسلی بسیار گسترده تر از آن است و این مسئله چند سال پیش توسط پژوهشگری به نام دکتر هلن کانل مطرح شد. دکتر کانل در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۶ گفت:
" دیواره واژن در واقع همان کلیتوریس است. اگر پوست دیواره های کناری واژن کنار زده شوند؛ غدد کلیتوریس را خواهید دید - یک بافت تحریک پذیر سه وجهی و هلالی شکل".

کلیتوریس ۳ عضو اصلی دارد
- برآمدگی کلیتوریس که تنها بخش قابل مشاهده آن است و حدود یک پنجم یا کمتر از کل ساختار آن را تشکیل می دهد.
- دو ساقه آن که مانند کروشه از هر دو طرف برآمدگی کلیتوریس به بافت مهبل کشیده شده اند.
- دو غده وستیبول که در دو طرف دهانه واژن قرار گرفته اند (تمامی پژوهشگران با ارتباط این غدد با کلیتوریس موافق نیستند، با این حال برخی از آنها بر این باورند که کلیتوریس تنها از غدد، بدنه و ساقه تشکیل شده است.)
- کل کلیتوریس ممکن است طولی به اندازه ۷ سانتیمتر داشته باشد و برآمدگی آن حدود ۴ الی ۷ میلیمتر از آن را تشکیل می دهد. این برآمدگی بخشی است که بیشترین تعداد پایانه عصبی در آن متمرکز شده است بنابراین بیشترین حساسیت را دارد.

حساس ترین نقطه در تحریک جنسی
این عضو به دلیل میزان بالای حساسیتی که دارد معمولاً در ارگاسم زنان اصلی ترین نقش را دارد.
طبق یافته های پژوهشگران بیشتر زنان تنها زمانی به ارگاسم میرسند که کلیتوریس و به ویژه برآمدگی کلیتوریس تحریک شده باشد.
در واقع پژوهشهای اخیر نشان داده‌اند زنانی که ارگاسم های غیر رایجتر و دشوارتری دارند - ارگاسم واژینال یا ارگاسم از طریق تحریک نقطه جی - در اصل از طریق کلیتوریس به این ارگاسم ها می رسند.

آیا کلیتوریس آلت تناسلی زنانه است؟
گاهی اوقات ممکن است کلیتوریس به عنوان آلت تناسلی زنانه دیده شود و این عموماً به دلیل پدیده ای است که می توان به آن به عنوان همولوژی بیولوژیک اشاره کرد؛ این پدیده به این نکته اشاره دارد که تمامی جنین ها با اندام های یکسانی به دنیا می آیند اما این اندام ها به اشکال مختلفی در کنار هم قرار گرفته اند.
به همین دلیل است که مردان - با وجود این که نمیتوانند مانند زنان شیر تولید کرده و شیردهی داشته باشند- سینه دارند.
با این حال سینه ها به این دلیل در مردان رشد میکنند که مانند بسیاری دیگر از اعضای بدن در مراحل اولیه رشد جنین به وجود می آیند.
به عبارت دیگر زنان و مردان از لحاظ فیزیولوژیک بسیار شبیه هم هستند.
کلیتوریس به همین صورت شکل میگیرد؛ کلیتوریس و آلت تناسلی مردانه همسان هستند.
حدوداً شش هفته پس از اینکه تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی می کند، هورمونهای مردانه در بدن ترشح میشوند. بلاستوسیت مردانه (گروهی از سلول ها که جنین را به وجود می آورد) در واکنش به این هورمونها شروع به ایجاد دستگاه تناسلی مردانه از جمله آلت، بیضه ها و کیسه بیضه میکند. بلاستوسیت زنانه به این هورمونها واکنشی نشان نمی‌دهد و در عوض اندامهای جنسی زنانه مانند کلیتوریس، تخمدانها و لابیا را به وجود می آورد.

آلت تناسلی، آثار تکامل یا استخوان های جنسی؟
با این که آلت تناسلی مردانه و زنانه همسان هستند اما آلت تناسلی مردان نقش های زیادی دارد - تحریک جنسی، تولید مثل و دفع کننده - در حالی که کلیتوریس تنها یک کار انجام میدهد و آن هم تحریک جنسی است که ممکن است به ارگاسم ختم شود. دلیل آن چیست؟
از نظر برخی پژوهشگران، ارگاسم زنان محصول فرعی تجانس بیولوژیکی است و باید آن را به صورت یک پاداش ارزشمند در نظر گرفت. انزال مردان که رابطه بسیار نزدیکی با ارگاسم دارد، برای تولید مثل ضروری است در نتیجه ارگاسم در دستگاه تناسلی زنان نیز قرار گرفته است.
اما به عقیده برخی پژوهشگران، ممکن است ارگاسم زنان همواره یک پاداش نباشد. در عوض آنها فکر می کنند که مانند ارگاسم مردان - که با آزاد شدن مایع منی همراه است - ارگاسم زنان ممکن است محرک آزاد شدن تخمک باشد. برای مثال مؤلفان پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد به این نتیجه رسیدند که در زنان بلافاصله پس از به ارگاسم رسیدن، موجی از هورمون ها ترشح می شود که سبب بهبود حالت روحی فرد می شود.
اما به گفته دانشمندان موادی که در بدن آزاد می شوند با موادی که در بدن دیگر پستانداران ماده ترشح می شوند متفاوت نیستند. برای مثال بدن موش ها حین دخول، بیشتر تخمک هایی را ترشح میکند که میتوانند بارور شوند.
در بدن انسان ها تخمک گذاری یک اتفاق خود به خودی است و به دخول بستگی ندارد. اما از نظر برخی پژوهشگران که به نظریه تکامل اعتقاد دارند، این احتمال وجود دارد که در گذشته هنگامی که عملکرد بدن انسان مانند دیگر پستانداران بوده است، ارگاسم زنان سبب تحریک آزاد شدن تخمک ها شده باشد.

چرا در مورد کلیتوریس زیاد صحبت نمیشود؟
چرا تمرکز و صحبت دانشمندان در مورد کلیتوریس انقدر دیر رخ داده است و چرا تا سال ۲۰۰۹ کسی به فکر بررسی دقیق کلیتوریس و بافتهای آن نیفتاده بود؟
کلیتوریس همواره با سکوتی اسرارآمیز همراه بوده است. کسی تمایلی به صحبت در مورد آن نداشته است و این مشکل ریشه در خود افراد دارد. از آنجایی که تنها عملکرد کلیتوریس لذت جنسی است، والدین دلیلی نمی بینند که در مورد آن صحبت کنند. همچنین متخصصانی که در مورد دستگاه تناسلی زنانه با این والدین صحبت کرده‌اند، از عبارات دیگری برای اشاره به کلیتوریس استفاده کرده اند.
با این حال عدم صحبت در مورد دستگاه تناسلی زنانه و لذت جنسی در زنان، ممکن است بر نحوه آگاهی زنان از سلامت جنسی و حتی رابطه جنسی آنها تاثیر بگذارد.
شناسایی کلیتوریس می تواند به زنان کمک کند لذت جنسی خود را پیدا کرده و در این زمینه مستقل تر باشند.

پ
منبع: مینت

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند