۲۲۳۷۹۲
۱۹۳۳
۱۹۳۳

شنا در دوران قاعدگی، مضرات

هیچ‌چیزی اعصاب‌خردکن‌تر از این نیست که برای تعطیلات به ساحل یا برای شنا به استخر رفته باشید، اما درست همان روز پریودتان شروع شود!

هیچ‌چیزی اعصاب‌خردکن‌تر از این نیست که برای تعطیلات به ساحل یا برای شنا به استخر رفته باشید، اما درست همان روز پریودتان شروع شود! مسلما لجتان درمی‌آید؛ اما باید بدانید برای اینکه پریود نشوید، هیچ راهی وجود ندارد، مگر آنکه قرص های ضد بارداری مصرف کنید؛ اما بسیاری از خانم‌ها دوست ندارند با چنین روش‌هایی پریودشان را به تعویق بیندازند. ناراحت نباشید؛ خبر خوبی برایتان داریم. آن خبر این است که شنا کردن یا رفتن به استخر در زمان پریود، هیچ ایرادی ازنظر سلامتی ندارد.
۱. آیا می‌توان بدون استفاده از وسایل بهداشتیِ مخصوص پریود شنا کرد؟
اگر قبلا در دوران پریودتان بدون استفاده از لوازم بهداشتی شنا کرده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که تا وقتی در آب هستید، خون‌ریزی به‌طور موقت قطع می‌شود. البته درباره این موضوع قوانین علمی وجود دارد.
چیزی که باعث جریان‌یافتن خون از رحم به دهانه رحم و از آنجا به بیرون می‌شود، نیروی گرانش زمین است. به ‌همین‌ دلیل است که وقتی در آب هستید، خون تقریبا جاری نمی‌شود. فشار آب سرعت جریان خون را کاهش می‌دهد، البته به‌طور کامل آن را قطع نمی‌کند.
دکتر لی میلهایزر (Dr. Leah Millheiser) از بخش مراقبت‌های بهداشتی دانشگاه استنفورد می‌گوید:
تا زمانی‌که در آب هستید، فشار آب خروج خون را به‌طور موقت متوقف می‌کند. بااین‌حال اگر سرفه یا عطسه کنید، بخندید یا حرکات شدید و سنگین انجام دهید، جریان خون بر فشار آب غلبه می‌کند و باعث جاری‌شدن خون می‌شود. البته در بیشتر موارد، حتی اگر خونی هم خارج شود، مقدار آن کم است.
۲. کدام محصولات بهداشتی برای شنا در هنگام پریود مناسب هستند؟
اگر پریودتان شدید است یا احساس بدی پیدا می‌کنید که بدون محصول بهداشتی وارد آب شوید، از نوع مناسب این محصولات استفاده کنید. اگرچه انتخاب آن به خودتان بستگی دارد، متخصصان تامپون و کاپ قاعدگی را توصیه می‌کنند. دلیلش این است که نواربهداشتی مقدار زیادی آب را به خود جذب می‌کند و بنابراین نمی‌تواند از شما محافظت کند.
خانم جنیفر مِیرز پرستار و مامای مایو کلینیک می‌گوید:
استفاده از تامپون در هنگام شنا، کاملا بی‌خطر است. تامپون پس از ورود به بدن، در رحم بالا می‌رود و خون موجود در آن را جمع می‌کند. بقیه قسمت‌های واژن در طول مدت شنا نسبتا بسته می‌ماند؛ بنابراین تبادل زیادی بین خون درون واژن و آب استخر یا دریا صورت نخواهد گرفت.
معمولا همه انواع تامپون خوب کار می‌کنند اما بهتر است از تامپون با جذب بالا یا نوعی از آن را استفاده کنید که برای خانم‌های ورزشکار طراحی شده است.
یادتان باشد بعد از اینکه از آب بیرون آمدید، در اولین فرصت آن را تعویض کنید. تامپون آب دریاچه، استخر یا دریا را جذب می‌کند؛ بنابراین تعویض آن بعد از خارج‌شدن از آب ضروری است. تامپونی که در طی شنا آب را جذب کرده است، اشباع می‌شود و دیگر جایی برای جذب خون بیشتر نخواهد داشت.
۳. آیا مجبوریم از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنیم؟
اگر از تامپون خوشتان نمی‌آید، از کاپ قاعدگی استفاده کنید. این کاپ در هنگام شنا باید به‌درستی قرار گرفته باشد تا سدی بین جریان خونِ درون رحم و آب ایجاد کند. کاپ قاعدگی معمولا تا ۱۲ ساعت در آب می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد؛ بنابراین بهتر از تامپون خواهد بود. یادتان باشد که اگر دستگاه داخلِ‌رحمی (آی‌یودی IUD) دارید، برای استفاده از کاپ با پزشکتان مشورت کنید.
اگر نمی‌خواهید، مجبور نیستید از هیچ محصول بهداشتی‌ای خواه تامپون خواه کاپ قاعدگی استفاده کنید. اگر پریودتان سبک است، از مایوی رنگ تیره با پارچه مخصوص و جاذب استفاده کنید که ضدآب و ضدلک باشد. قبل و بعد از شنا، می‌توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید.
۴. با همه اینها آیا باز هم ممکن است خون وارد آب شود؟
برخی خانم‌ها از این وحشت دارند که خون خودشان یا دیگران را در آب ببینند و نگران هستند رد خونشان در آب بماند. ذهن‌تان را آرام کنید. اگر هم خون وارد استخر شود، به‌سرعت با آب رقیق خواهد شد.
دکتر مِیرز می‌گوید:
مقدار خونی که وارد آب می‌شود، معمولا کم است و با تصفیه شیمیایی آب استخر خنثی می‌شود. اگر هم در دریا هستید، حجم آب آن‌قدر زیاد است که خون را رقیق می‌کند. بنابراین نگران این نباشید که رد خون در آب دیده شود.
۵. آیا شنا با وجود پریود برای بدن ضرر ندارد؟
پریود نباید مانع شناکردن شما شود، زیرا نه‌تنها برای بدنتان ضرر ندارد، مزایایی هم دارد. شنا و ورزش‌های سبک می‌توانند به گرفتگی ماهیچه‌ها در دوران پریود کمک کنند.
شنا (و به‌طورکلی ورزش‌های سبک) باعث می‌شوند تا بدنتان اندورفین آزاد کند. اندورفین نوعی مسکن طبیعی است و به شما احساس بهتری می‌دهد. تحقیقات نشان داده‌اند که ورزش منظم می‌تواند در جلوگیری از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مؤثر باشد.
اگر شناگر حرفه‌ای هستید، شاید متوجه شوید که تفاوت‌هایی در قدرت و سرعت‌تان نسبت به زمانی ایجاد شده است که پریود نیستید. مشکلی نیست؛ اگر سطح انرژی‌تان پایین است، کمی استراحت کنید و با استفاده از مسکن دردهایتان را کاهش دهید.
بااین‌حال اگر دردهای شدید دارید یا گرفتگی عضلات و انقباض ماهیچه‌هایتان غیرقابل‌تحمل است، شنا نکنید.
۶. در چه شرایطی نباید در هنگام پریود شنا کرد؟
با اینکه شنا در زمان پریود مانعی ندارد، اما اگر شرایط زیر را دارید، بهتر است شنا نکنید:
اگر به‌تازگی روی واژن جراحی خاصی مانند دیلاتاسیون و کورتاژ برای سقط جنین یا هیستروسکوپی و بازیابی تخمک انجام داده‌اید، در زمان پریود شنا نکنید.
اگر به‌تازگی (مثلا حدود دو هفته) نوزادی به دنیا آورده‌اید یا سقط جنین داشته‌اید و هنوز هم خون‌ریزی دارید، شناکردن را برای بعد از بهبودی کامل بگذارید.

۷. آیا شنا در زمان پریود باعث عفونت نمی‌شود؟
به‌طورکلی بعید است که به‌دلیل شناکردن، به عفونت واژن مبتلا شوید. اگر بنا به عفونت باشد، عفونت های پوستی و مشکلات معده ناشی از بلعیدن آب آلوده شایع‌تر است. دکتر ژاکلین هو متخصص غدد تناسلی و ناباروری می‌گوید:
شناکردن در دوره پریود هیچ خطری برای شما ندارد. این کار خطر ابتلا به عفونت را افزایش نمی‌دهد.
بااین‌حال قوانین برخی استخرها به خانم‌ها اجازه ورود در دوران پریود را نمی‌دهد. آنها دلیل این کار را سلامتی سایر افراد بیان می‌کنند. واقعیت این است که در استخرها مایعات دیگری مانند ادرار و عرق بدن هم وارد می‌شود که برای سلامتی خطرناک است؛ به‌ همین ‌دلیل از کلر برای جلوگیری از انتشار بیماری استفاده می‌کنند. بنابراین شما با شنا در دوران پریود سلامت دیگران را به‌ خطر نمی‌اندازید.
خود آب استخر به‌دلیل داشتن کلر، می‌تواند واژن و بخش تناسلی شما را تحریک کند و در معرض خطر ابتلا به عفونت یا واژینوز باکتریال (BV) قرار دهد. برای اینکه این ریسک را کاهش دهید، بهتر است بعد از شنا، دوش بگیرید تا کلر از بدنتان شسته شود. سعی کنید با مایوی مرطوب جایی ننشینید. اگر بعد از شنا متوجه خارش واژن، سوزش یا ترشحات غیرمعمول شدید، به پزشکتان اطلاع دهید.
۸. چطور می‌توان پریود را تا زمان اتمام شنا به تعویق انداخت؟
اگر قرص‌های ضدبارداری هورمونی ترکیبی مصرف می‌کنید، باید بلافاصله بسته دوم را شروع کنید تا پریودتان به تعویق بیفتد یا اگر شروع شد، قطع شود؛ یعنی اگر قرص‌های ۲۱روزه استفاده می‌کنید، نباید برای شروع بسته دوم ۷ روز صبر کنید یا اگر قرص‌های ۲۸روزه می‌خورید، دیگر ۷ قرص دارونما (غیرفعال) را نخورید و بلافاصله بسته دوم را شروع کنید. پریودتان تا زمانی شروع نخواهد شد که بسته دوم به پایان برسد.
برخی از داروهای هورمونی ضدبارداری طوری طراحی شده‌اند که با مصرف آنها، هر سه ماه یک‌ بار پریود خواهید شد.
اگر قرص مصرف نمی‌کنید و می‌خواهید پریودتان را به تأخیر بیندازید، پزشک می‌تواند برایتان قرص نورتیسترون (norethisterone) تجویز کند تا سه روز قبل از اینکه پریودتان شروع شود، آن را مصرف کنید. می‌توانید این قرص را تا ۲۰ روز مصرف کنید و وقتی آن را تمام کردید، پریودتان باید شروع شود.
اگر شناگر حرفه‌ای هستید اما تامپون و کاپ را دوست ندارید، با پزشکتان درباره به‌تعویق‌انداختن پریودتان مشورت کنید.
احتمالا بارها برایتان پیش آمده که به‌خاطر پریود، از رفتن به استخر منصرف شده‌اید. در آن هنگام چه احساسی به شما دست داد؟
آیا استخری که معمولا برای شنا می‌روید، برای خانم‌هایی که پریود هستند، قوانینی دارد؟ آیا تابه‌حال بدون توجه به آن وارد استخر شده‌اید؟ اگر تمایل دارید، از تجربیات بامزه‌ای برایمان بگویید که در این باره دارید.
منبع: چطور

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.