۲۲۵۶۴۲
۱۸۲۸
۱۸۲۸

دلیل کوچک بودن بیضه چیست؟

اندازه گیری سایز بیضه از طریق سونوگرافی انجام می شود. این آزمایش فاقد درد، غیر تهاجمی است.

اندازه گیری سایز بیضه از طریق سونوگرافی انجام می شود. این آزمایش فاقد درد، غیر تهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از بدن بر روی صفحه کامپیوتر استفاده می کند.

چه عواملی باعث کوچک شدن اندازه بیضه ها می شود و اندازه بیضه ها چگونه بر سلامتی شما تاثیر می گذارد؟

اندازه متوسط بیضه ها چقدر است؟
مانند هر قسمت دیگری از بدن، اندازه بیضه ها در افراد مختلف متفاوت است، غالبا تاثیر کمی بر سلامتی داشته و یا تاثیری ندارد. بیضه ها به شکل بیضی هستند، همراه با کیسه بیضه، ارگان های تولید کننده اسپرم هستند. طول متوسط بیضه ها بین 4.5 تا 5.1 سانتی متر (حدود 1.8 تا 2 اینچ) است. بیضه ها کمتر از 3.5 سانتی متر (حدود 1.4 اینچ) طول دارند که کوچک در نظر گرفته می شوند.
نحوه اندازه گیری بیضه
اندازه گیری سایز بیضه معمولا از طریق سونوگرافی انجام می شود. این آزمایش فاقد درد، غیر تهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از بدن بر روی صفحه کامپیوتر استفاده می کند. یکی دیگر از ابزارهای ساده ای که برای اندازه گیری بیضه استفاده می شود، ارکیدومتر نام دارد. این اساساً رشته ای از مهره های بیضی شکل با اندازه های مختلف است، تقریباً اندازه یک بیضه انسانی است.
پزشک می تواند به آرامی بیضه های شما را حس کرده و آن را با یکی از مهره های ارکیدومتر مقایسه کند. برای اندازه گیری در خانه، می توانید از یک متر استفاده کنید تا اندازه گیری تقریبی صورت گیرد. اگر این کار را انجام می دهید، ابتدا حمام آب گرم بگیرید تا مطمئن شوید که بیضه ها به علت گرم شدن از بدن فاصله نمی گیرند (همچنین زمان انجام خودآزمایی برای بررسی توده ها یا علائم دیگر سرطان بیضه است).

آیا اندازه بیضه بر تستوسترون یا باروری تاثیر می گذارد؟
بیضه ها دو وظیفه اصلی دارند:
تولید اسپرم برای تولید مثل
ترشح هورمون تستوسترون مردانه، که در رشد خصوصیات جسمی مردان و میل جنسی مهم است
از آنجا که اسپرم در بیضه ها تولید می شود، در صورت داشتن بیضه کوچک تر ممکن است اسپرم کمتر از حد متوسط تولید شود. حدود 80 درصد از حجم بیضه ها شامل لوله های منی ساز است که ساختارهای لوله ای شکل هستند که سلول های اسپرم را تشکیل می دهند. در مطالعه ای منتشر شده در سال 2014 در مجله آفریقایی ارولوژی، محققان دریافتند که اندازه بیضه کوچک تر با کاهش تراکم اسپرم تطابق دارد. با این وجود، ممکن است بیضه هایی کوچک تر از حد متوسط داشته باشید و به اندازه بیضه های بزرگ تر قابلیت بارروی داشته باشد. اگر تلاش می کنید که بچه دار شوید و شما و همسرتان ناموفق بوده اید، باید به متخصص باروری مراجعه کنید. سطح تستوسترون و شمارش اسپرم را می توان اندازه گرفت تا مشخص شود آیا اینها با مشکلات باروری شما ارتباط دارند یا خیر.

فواید بیضه های کوچک
اندازه بیضه و سلامت قلب
وقتی صحبت از سلامت قلب می شود، داشتن بیضه کوچک می تواند چیز خوبی باشد. نتایج حاصل از مطالعه یک منبع معتبر بر روی 2800 مرد ایتالیایی پیر که به دنبال درمان اختلال نعوظ هستند، نشان می دهد که مردانی که بیضه های بزرگتری دارند، بیشتر از مردان دارای بیضه های کوچکتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند. هنوز مشخص نیست که چرا این ارتباط وجود دارد و محققان خاطر نشان کردند که از آنجا که این مطالعه در مورد مردانی با اختلال نعوظ انجام شده است، ممکن است این یافته ها برای همه مردان صدق نکند.
سطح تستوسترون پایین (T پایین)، با خطر بیشتر ابتلا به بیماری قلبی عروقی همراه است. با این وجود، درمان تستوسترون کم با استفاده از تستوسترون درمانی، ممکن است احتمال بروز مشکلات قلبی را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهند که شواهد متناقصی در این زمینه وجود دارد. بنابراین، اگر سطح تستوسترون کمی دارید، در مورد درمان تستوسترون با پزشک خود صحبت کنید و حتماً در مورد آخرین تحقیقات در مورد خطرات و فواید این درمان بحث کنید.
اندازه بیضه و خواب
گروهی از محققان دانمارکی ارتباط بین کیفیت اسپرم، تعداد مایع منی و اندازه بیضه را بررسی کردند. آنها شواهدی یافتند که نشان می دهد خواب نامناسب همراه با کاهش تعداد اسپرم است. ارتباط بین اندازه بیضه و خواب ضعیف بی نتیجه بود. برای درک بهتر ارتباط بین بیضه ها، کیفیت اسپرم و خواب، شواهد بیشتری لازم است. محققان همچنین خاطرنشان کردند: مردانی که اختلالات مکرر خواب را گزارش کردند، زندگی ناسالم تری نیز داشتند (مانند سیگار کشیدن، خوردن غذاهای پرچرب و سایر ویژگی های ناسالم). این عوامل شیوه زندگی ممکن است نقش بیشتری در سلامت خواب داشته باشد.
اندازه بیضه و غریزه پدری
اگر بیضه کوچک تری دارید، با احتمال بیشتری نقش پدرانه و پرورش فرزند خواهید داشت. محققان برای تأکید بر این یافته ها به تحولات تکاملی در سایر پستانداران رجوع کردند. به عنوان مثال، شامپانزه های نر تمایل دارند بیضه های بزرگ تری داشته باشند و اسپرم های بیشتری تولید می کنند. به نظر می رسد تمرکز آنها بیشتر بر روی جفت گیری است تا محافظت از بچه ها. از سوی دیگر، گوریل های نر بیضه های کوچک تری دارند و کاملا از فرزندان خود محافظت می کنند. محققان می گویند که سطح بالاتر تستوسترون که با بیضه های بزرگ تر همراه است، ممکن است به رفتاری به غیر از مراقبت از فرزندانشان مبدل شود.
محققان همچنین به مطالعات قبلی اشاره کردند که نشان داد پدرانی که بسیار بیشتر درگیر مراقبت های روزانه از فرزندان خود هستند، سطح تستوسترون پایین تری دارند. ایده این است که در واقع نقش پدرانه بهتر ممکن است سطح تستوسترون را کاهش دهد. مشخص نیست که آیا تستوسترون در نقش پدرانه داشتن شخصی تاثیرگذار است و یا اینکه نقش پدرانه داشتن باعث کاهش سطح تستوسترون می شود.

چه چیزی باعث ایجاد بیضه های کوچک می شود
اندازه بیضه ها از فردی تا فرد دیگر متغیر است، بنابراین مهم است که به خاطر داشته باشید تغییرات اندازه ممکن است ارتباط کمی با بیماری قابل تشخیص داشته باشد. وقتی صحبت از سلامتی و عملکرد دستگاه تناسلی می شود، اختلاف اندازه ممکن است بی معنی باشد. با این حال، برخی شرایط وجود دارد که باعث کوچک شدن بیضه ها می شود.
هیپوگنادیسم مردان
یکی از آنها به طور خاص، هیپوگنادیسم است. هیپوگنادیسم اختلالی است که بدن تستوسترون کافی تولید نمی کند تا از رشد مناسب خصوصیات مردانه مانند آلت تناسلی، بیضه ها و توده های عضلانی اطمینان حاصل شود.
هیپوگنادیسم اولیه
هیپوگنادیسم ممکن است در اثر اختلال بیضه ایجاد شود. مانند بیضه هایی که به سیگنال های مغز پاسخ نمی دهند تا میزان کافی تستوسترون و اسپرم تولید کنند. به این اختلال، هیپوگنادیسم اولیه گفته می شود. می توانید با اختلال هیپوگنادیسم اولیه متولد شده باشید و یا هر یک از شرایط زیر باعث بروز آن شود:
عفونت
پیچ خوردگی بیضه (پیچاندن نخاع در بیضه)
استفاده نابه جا از استروئید آنابولیک

هیپوگنادیسم ثانویه
هیپوگنادیسم ثانویه مربوط به اختلالی نیست که در بیضه ها شروع می شود. در عوض، این اختلالی است که غده هیپوفیز در مغز، هورمون لوتئین کننده تولید نمی کند. هورمون لوتئین کننده، برای تولید تستوسترون برای بیضه ها سیگنال ارسال می کند.
واریکوسل
واریکوسل علت دیگر وجود بیضه های کوچک است. واریکوسل بزرگ شدن رگ ها در داخل کیسه بیضه است، به طور معمول به دلیل مشکل در دریچه هایی است که جریان خون را در رگ ها کنترل می کنند. رگ های برآمده در بیضه ها می توانند باعث کوچک شدن و نرم شدن بیضه شوند.
بیضه نزول نکرده
بیضه نزول نکرده نیز می تواند باعث بروز بیضه های کوچک شود. این بیماری است که قبل از تولد رخ می دهد، زمانی که بیضه ها به سمت داخل کیسه بیضه پایین نمی آیند. بیضه های نزول نکرده معمولا در دوران نوزادی قابل جراحی هستند.

چه زمانی برای اندازه کوچک بیضه ها به کمک پزشک نیاز داریم
مهم است که در مورد نگرانی های خود در مورد اندازه بیضه با پزشک صحبت کنید. پزشک می تواند تشخیص دهد که اندازه بیضه ها نشان دهنده یک بیماری اساسی است. ممکن است اندازه بیضه هیچ ارتباطی به عملکرد نعوظ نداشته باشد یا به هیچ وجه بر سلامت جنسی تان تاثیرگذار نباشد. صحبت با پزشک می تواند به شما آرامش خاطر و اطمینان دهد. همچنین در صورت لزوم می تواند منجر به گزینه های درمانی شود.

چه درمانی برای بیضه های کوچک وجود دارد؟
درمان ناباروری
اگر هیپوگنادیسم بر باروری تاثیرگذار است، برخی از داروها وجود دارند که ممکن است به شما کمک کنند. کلومیفن (Clomid) یک داروی خوراکی است که هورمون های لازم برای تقویت باروری را داراست. این دارو اغلب برای کمک به زنانی که مشکل بارداری دارند، استفاده می شود، اما می تواند برای معالجه ناباروری مردان نیز استفاده شود. اگر بیضه های کوچک باعث کاهش تراکم اسپرم شما شوند، ممکن است تزریق گنادوتروپین ها نیز مؤثر باشد. گنادوتروپین ها هورمونی هستند که باعث تحریک فعالیت در بیضه ها می شوند. درمان جایگزینی تستوسترون (TRT) ممکن است مزایایی از جمله افزایش موارد زیر را داشته باشد:
انرژی
میل جنسی
توده عضلانی
همچنین ممکن است به نگرش مثبت ذهنی کمک کند. با این وجود، روش درمان جایگزینی تستوسترون باید با دقت توسط پزشک تحت نظارت قرار بگیرد. برخی از عوارض جانبی بالقوه جدی مانند مشکلات پروستات، پرخاشگری غیر طبیعی و اختلالات گردش خون وجود دارد.
درمان واریکوسل
درمان واریکوسل ممکن است ضروری باشد. اگر بزرگ شدن رگ ها بر باروری یا سلامت بیضه ها تاثیر گذاشته است، ممکن است عمل جراحی گزینه خوبی باشد. یک جراح می تواند رگ یا رگ های آسیب دیده را مهر و موم کند، و جریان خون را به رگ های سالم موجود در خارج از کیسه بیضه برگرداند. این روش ممکن است آتروفی بیضه را معکوس کند و تولید اسپرم را افزایش دهد.
درمان بیضه نزول کرده
اگر این اختلال بیضه نزول کرده باشد، یک عمل جراحی وجود دارد که می توان از آن برای حرکت بیضه ها به سمت داخل کیسه بیضه استفاده کرد. این روش جراحی، ارکیوپکسی نامیده می شود و معمولا قبل از اولین تولد پسر انجام می شود.

آیا تقویت کننده ها یا مکمل های مردانه می تواند اندازه بیضه را افزایش دهد؟
به طور کلی، هیچ روش ایمن و موثری برای تقویت حجم بیضه وجود ندارد. در مورد هر گونه روش درمانی که در مجله ها، به صورت آنلاین یا قفسه های فروشگاه به فروش می رسد، آگاه باشید. بسیاری از محصولات «تقویت مردان» وجود دارند که بدون اینکه هیچ گونه منبع علمی از آنها حمایت کند، تبلیغ می شوند. مصرف مکمل هایی که مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده نباشند ممکن است بی اثر و گران قیمت باشد و در بدترین حالت برای سلامتی شما خطرناک باشد.

آیا باید نگران اندازه بیضه ها بود؟
بیضه های کوچکتر از حد متوسط ممکن است در بسیاری از موارد بر سلامتی تأثیر بگذارد. اگر کوچک تر شدن بیضه ها به دلیل بیماری زمینه ای باشند، گزینه های درمانی زیادی وجود دارد. نکته اصلی در تقویت سطح تستوسترون و تولید اسپرم یا درمان زمینه ای دیگر، صحبت با پزشک است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.